Hračky do auta pomáhají dětem lépe zvládnout cestování

Chystáte se na dovolenou autem a přemýšlíte nad tím, jak zvládnete cestu s dětmi? Pokud nechcete, aby se cesta autem stala noční můrou pro celou posádku, podívejte se, které hračky do auta byste měli sbalit.

Každé dítě je jiné a stejně probíhá i cesta autem s dětmi různé. Jsou děti, které většinu cesty prospí, ale i děti, které v autě oko nezamhouří, proto si vždy předem promyslete, jak děti v autě zabavíte. V uzavřeném prostoru se děti obvykle rychle začnou nudit, vyžadovat si pozornost a zábavu, a proto při balení určitě nezapomeňte na hračky.

Hračky do auta pro miminka

Hračky do auta můžeme rozdělit do 2 kategorií. V první se nacházejí hračky, se kterými se dítě dokáže zabavit samo a ve 2. skupině jsou hračky, při kterých bude dítě potřebovat vaši pozornost a pomoc nebo účast.

Doporučujeme, abyste do auta vybrali hračky z obou kategorií. Při hře bude cesta probíhat rychleji nejen dětem, ale i vám.

Podle psychologů, výlet autem pro děti od 1,5 do 3 let může být skutečným stresem. V tomto věku je pro dítě náročné, aby dlouhé hodiny sedělo připoutané v autosedačce. Platí, že čím déle se budete snažit udržet dítě ve vozidle, tím horší budou jeho reakce.

Odborníci doporučují udělat si po 2 hodinách jízdy přestávku, během níž se dítě projde, zaběhá si, poskáče.

Jak připravit hračky do auta?

1. Vy znáte vaše dítě nejlépe. Pokuste se odhadnout, s jakými hračkami si dokáže zahrát samo, se kterými si rádo hraje s vámi, a samozřejmě do vašich odhadů zakomponujte i to, jak dlouho budete cestovat.

Nespoléhejte na to, že dítě prospí celou cestu tak jako minule. Může se stát, že tentokrát vám bude dělat společnost i několik hodin.

2. Na hračky, které berete do auta, si připravte malý vak nebo kufřík, který bude mít dítě u sebe. Starším dětem vysvětlete, že si mohou vzít jen hračky menších rozměrů, které se mu vlezou do malého batohu či kufříku.

3. Vezměte dítěti 2 – 3 nejoblíbenější hračky. Starší dítě nechte, ať si samo vybere hračky, které si chce do auta s sebou vzít. Děti cítí svou důležitost, odpovědnost, nezávislost, učí se plánovat a pracovat v týmu

Ve věku 2,5-3 roky se dítě formuje jako osobnost a své právo na vlastní názor a volbu provází „slavné“ Já sám… Samozřejmě, že tříleté dítě se nedokáže sbalit, ale s velkou pravděpodobností si dokáže vybrat 2-3 hračky do auta, které chce mít u sebe.

4. Nové hračky jsou vždy vzácné, a proto před delší cestou autem, pořiďte dítěti do auta 1 – 2 nové hračky, které budou překvapením až během cesty, když vyčerpáte všechny možnosti, jak dítě zabavit.

Tipy na hračky do auta

Závěsné hračky

Malé děti, do jednoho roku, obvykle snášejí cestu klidně a většinou ji prospí. Přesto se připravte i na možnost, že spaní bude kratší než obvykle a připravte jim hračky na cestu. Skvělým řešením jsou závěsné hračky a oblouky na autosedačku, textilní hračky s různou povrchovou úpravou, které šustí nebo hrají jemnou melodii.

Pro děti od 6 měsíců můžete přibalit i interaktivní hračky se zvukovými a světelnými efekty, ale ty vybírejte opatrně. Protože poslouchat hodinu stále dokola stejnou písničku či melodii dá zabrat celému osazenstvu auta.

Nezapomeňte, že dítě v autě musí být umístěno a připoutáno v autosedačce. Myslete také na to, že by mělo být chráněno před přímým slunečním zářením, a tak na okna umístěte sluneční clony s UV filtrem. I když je klimatizace vynikajícím řešení, nastavte teplotu v autě přiměřeně k venkovní teplotě.

Období od 1 do 3 – 4 let je na cestování s dětmi snad nejnáročnější. Dítě vyžaduje větší pozornost. Pokud dítě nespí, můžete mu nabídnout postupně několik hraček.

Knihy, audioknihy, CD

Když 1. várka hraček dítě přestane bavit a začne se nudit, můžete si spolu s ním zazpívat oblíbenou písničku, říci několik říkanek, … pustit oblíbené písně nebo pohádku z CD. Pokud dítěti nebývá během jízdy autem špatně, zabavit ho můžete i sledováním pohádky na počítači, tabletu nebo přenosném DVD.

Děti v tomto období zabaví i oblíbená knížka. Děti, které již umí mluvit, mohou převyprávět příběhy podle obrázků a vlastní fantazie. Starším dětem můžete v autě nabídnout vzdělávací knihy Albi.

Kouzelné čtení od Albi

V době, kdy jste už vyčerpali všechny možnosti, jak dítě zabavit, vytáhněte trumf a podejte dítěti jednu z nových hraček.

Když nechcete před cestou kupovat stále nové hračky do auta, měsíc před cestou odložte některé staré hračky z dohledu dítěte. Po měsíci budou pro vaše dítě v autě vzácností.

Vše pro kreslení

Malování nebo sešit s pevným obalem, omalovánky, barvičky, kniha s nálepkami zaberou v batohu málo místa. Dítě se s nimi zabaví nejen v autě, ale i na vaší dovolené.

Magnetické hračky

Magnetické hračky do auta

Souprava magnetek s podložkou nebo magnetické skládačky, puzzle, magnetická tabulka na kreslení jsou ideální hračky do auta. Starším dětem můžete nabídnout například magnetickou stavebnici Geomag.

Při výběru magnetických hraček do auta vybírejte takové, ve kterých jsou magnety bezpečně ukryté v těle magnetky. Dětem do 3 let v žádném případě nedávejte stavebnice, jejichž dílky jsou příliš malé a dítě by je mohlo spolknout.

Panenky, autíčka, malé zvířátka

Oblékání, svlékání, krmení panenky, stejně i hra s 2-3 autíčky nebo zvířátky dokáže děti v autě zabavit.

Nechte dítě, ať si samo stanoví pravidla hry, protože dětská fantazie je skutečně bohatá.

Loutky a maňásci

I v autě si může dítě zahrát divadlo s maňásky, prstovými loutkami nebo pomocí magnetického divadla.

Maňásky na cestování autem

Skládačky, jednoduché stavebnice

Cesta bude dětem ubíhat i při skládání jednoduchých skládaček či malé stavebnice. Dílky stavebnice s podložkou si předem připravte do plastové krabičky, která v autě poslouží pak jako náhrada za stolek.

Společenské hry

Mnohé oblíbené společenské hry jako Monopoly, Scrabble, šachy či dáma koupíte už i v zmenšené cestovatelské verzi. Cesta bude ubíhat rychleji při hře pexesa či karet.

Společenské hry do auta

Cestu autem dětem zpříjemníte vzájemnou komunikací, sledováním okolí a jednoduchými hrami. Velkou výhodou ústních her je, že nezaberou v autě žádné místo. Jejich počet je neomezený, můžete improvizovat, měnit pravidla nebo vymyslet nové.

U nás jsou už léta oblíbené hádanky, počítání příkladů, hraní her:

  • Jméno, město, zvíře, věc
  • Abeceda, kde musí hráč jmenovat co nejvíce slov na 1 písmeno z abecedy
  • Telefon, kde vždy následující hráč musí pokračovat slovem, které začíná na poslední písmeno předchozího slova: autobus-slon-nos-slunce ….
  • Společné mluvení pohádky. První dítě řekne jednu větu, druhé pokračuje ve vyprávění, …
  • Hádej, na co myslím – 1 hráč myslí na 1 slovo a ostatní mu dávají otázky, na které mohou dostat pouze odpověď ano nebo ne. Vítězem je ten, kdo uhodne myšlené slovo.
  • Počítání aut podle barvy, velikosti, SPZ-ky

Drazí rodiče, milujte každou minutu strávenou se svými dětmi, protože rostou skutečně rychle. Využijte společnou cestu autem tak, aby se stala pro děti nezapomenutelným a vzrušujícím dobrodružstvím.

Jaké jsou oblíbené hry a hračky do auta u vás? Podělte se o vaše tipy a napište je do komentáře.

Napsat komentář