JAK VYBRAT DĚTSKÉ KOLO?

Kolo patří k dětství. Dětem přináší spoustu radosti, a zároveň přispívá k jeho celkovému rozvoji. Ale jaké dětské kolo pro dítě vybrat? Vše, co potřebujete vědět při koupi dětského kola se dozvíte v článku.

Na první pohled, výběr dětského kola je jednoduchý, ale jen do doby, než se začnete o tento druh dětského zboží zajímat. Jako pečlivý rodič chcete, aby se kolo dítěti líbil a jízda na něm byla pro dítě bezpečná a příjemná. Při špatném výběru si může dítě dokonce na kole ublížit. Při koupi dětského kola hraje důležitou roli hned několik faktorů: věk dítěte, jeho výška, fyzické schopnosti, design, přání a preference dítěte, atd.

Podívejme se spolu, jaké typy dětských kol máme k dispozici a jak si vybrat ten, který bude nejvíce vyhovovat vašemu malému cyklistovi.

Dětské kolo – typy

Začněme s koly pro nejmenší děti, kterými jsou tříkolky.

Tříkolka pro děti

Tříkolka je tříkolový kolo určeno pro děti, které již umí pevně sedět, tedy od věku 6 měsíců cca do 3 let jejich věku. Mnozí rodiče ve věku kolem jednoho roku vozí děti namísto kočárku v tříkolce. Nejčastějším důvodem je, že dítě v kočárku už nechce sedět, ale samo ještě nedokáže projít delší úsek. V tříkolce má dítě více možností sledovat, co se kolem něj děje.

Dětský kolo tříkolka

V současnosti patří k velmi populárním tříkolky s vodící rukojetí, které jsou určeny především na procházky. Speciální rukojeť tříkolky umožňuje rodičům ovládat pohyb, směr i rychlost jízdy. Vyměnit kočárek za tříkolku můžete už skutečně velmi brzy, protože výrobci nám nabízejí tříkolky pro děti od 6 měsíců. Malé dítě by mělo během jízdy v tříkolce cítit tak pohodlně jako během procházky v kočárku.

Existuje mnoho různých modelů dětských tříkolek. Výrobci, kteří si navzájem konkurují originálním designem, přítomností množství doplňků a funkcí nám nabízejí dětské tříkolky:

 • v různých barevných provedeních,
 • s vodicí rukojetí,
 • s panely na hraní,
 • s pohádkovým designem,
 • v různých tvarech.

Některé modely mají sluneční clonu, držák na láhev, koš na přenášení hraček či tašku pro mámu.

Hlavním kritériem při výběru tříkolky je bezpečnost a pohodlí dítěte.

Cvičný dětské kolo – odrážedlo

Speciální kategorii v rodině dětských kol tvoří odrážedla – kola bez pedálů. Cvičné kola pro děti od 2 do 3-4 let jsou v posledním období velmi oblíbené. Dítě, sedící na sedle odrážedla, se pohybuje odrážením nohou od země. Princip jízdy na odrážedle děti pochopí velmi rychle, i když ze začátku na odrážedle jen chodí.

Cviční kolo pro děti

Odrážedlo – kolo má v životě dětí určitě své plnohodnotné místo.

Jízdou na dětském kole bez pedálů se děti naučí udržovat rovnováhu, ovládat směr své jízdy. Díky odrážedlu – kolu děti snadno pochopí princip cyklistiky na dvoukolovém kole.

Dětské kolo s pomocnými kolečky

 

Dětský kolo s pomocnými kolečky

Dalším typem kol pro děti jsou dětská kola s pomocnými kolečky. Pomocná kolečka, které jsou upevněny na zadním kole, pomáhají dětem zachovat rovnováhu. Radost s cyklistiky můžete, díky pomocným kolečkům, dopřát už dětem od 3 let.

Dětské kolo s pomocnými kolečky poskytuje dítěti během jízdy potřebnou jistotu a pocit bezpečnosti. Když dítě dokáže samo bezpečně ovládat kolo, udržet rovnováhu, můžete pomocná kolečka složit, čímž získáte pro dítě klasický dvoukolový kolo.

Jízdní kola s pomocnými kolečky koupíte pro děti od 2 do 6 let. Při výběru dětského kola s pomocnými kolečky doporučujeme kola s nožní zadní brzdou, tedy dítě bude brzdit pomocí pedálů. Princip brzdí pomocí pedálů je pro dítě jednodušší než brzdění ruční brzdou, kterou dítě ještě nemusí vědět chytit ani stisknout. Důležitým kritériem při výběru kola pro děti od 2 let je pevná stabilní konstrukce a ochranný kryt na řetězu.

Dětské kolo

Pro dítě, které již dokáže při jízdě na kole samo udržet rovnováhu, jsou určeny kola bez podpůrných pomocných kol. Přechod na tento typ modelu nastává u dětí poměrně rychle, protože při zkušenostech s podpůrnými kolečky či oblíbené jízdě na dětském kole bez kol, má dítě potřebné dovednosti k ovládání kola.

Kola pro děti najdeme v různých velikostech i provedeních. Mohou mít ocelový nebo hliníkový rám, přední a zadní brzdu s brzděním pomocí rukou nebo zatlačením do pedálů. Kola se liší i ve velikosti a výšce rámu, například kolo pro chlapce má rám vyšší než kolo pro dívky.

Dětský kolo pro dívky

Jelikož v současnosti máme k dispozici obrovský výběr dětských kol, doporučujeme při koupi kola pro děti zacílit pozornost na hmotnost kola, jeho výšku, typ konstrukce, druh kol, typ brzdy, možnost upravit výšku volantu a sedadla.

Základním bezpečnostním prvkem na dětském kole jsou brzdy. Musí dětem umožnit pohodlně zpomalit a bezpečně zastavit. Pro děti ve věku 8 -10 let může být brzdění ruční přední brzdou při prudkém brzdění ve větší rychlosti velmi nebezpečné. Dítě může při náhlém zabrzdění ve větší rychlosti proletět přes řídítka. Takové pády často končí nejen odřeninami, zlomeninami, ale také zraněními hlavy.

Děti do 10 let obvykle nepotřebuje na kole několikastupňový přehazovací rychlosti. Během cyklistiky odvádí pozornost dítěte od bezpečné jízdy.

Při koupi dětského kola věnujte pozornost také:

 • pedálem. Na výběr máte plastové, pogumované a nejvíce kvalitní kovové pedály.
 • kolům. Důležitá je velikost – průměr kol a typ pneumatik: široké / úzké, plastové, z Eva pěny a nafukovací s gumovým pláštěm.

I když toužíte koupit dítěti kolo s moderními vychytávkami, spíše než tak učiníte, popřemýšlejte, zda jsou pro dítě během cyklistiky potřebné. Pochopí a využije dítě kolo s několika stupňovou přehazovačkou rychlosti?

Pro teenagery máme na výběr kromě silničních kol i jízdní kola horská, které vybíráme podle terénu, jeho náročnosti a délky doby strávené na kole.

BMX kola pro děti

BMX kola pro děti jsou kola, které mají specifickou konstrukci. Podle velikosti kol rozdělujeme BMX kola do 3 kategorií: kola BMX 16, 18 pro děti do 115 a 140 cm a BMX 20, pro všechny s výškou 140 cm.

Dětské kolo BMX

Přínos cyklistiky pro děti:

 • naučí se držet rovnováhu;
 • posilují si velké množství svalů;
 • rozvíjejí obratnost, nezávislost
 • tráví venku více času
 • snadněji navazují nová přátelství
 • tříbí si vytrvalost

Výběr dětského kola podle výšky dítěte a velikosti kol

Při koupi dětského kola, na rozdíl od kola pro dospělé, není základním kritériem velikost rámu, ale velikost – průměr kol a výška dítěte, protože je důležité, aby malý cyklista věděl bezpečně a pohodlně na kolo sednout i sesednout.

Dětská kola známe ve 4 základních velikostech, která se určuje podle průměru kol v palcích: kola 12,16,20,24. V nabídce výrobců se setkáme i s dětskými koly s velikostí kol 10,14 a 18, které tvoří jakýsi mezistupeň mezi základními velikostmi.

Tabulka velikosti kol dětských kol podle výšky dítěte:

Velikost dle kol Výška dítěte v cm
10 75 – 90
12 80 -100
14 90 -110
16 100 – 120
18 110 – 130
20 120 – 140
24 130 – 150

Pro děti, které mají více než 150 cm, kupte kolo pro dospělé.

Údaje v tabulce vycházejí z klasifikace samotných výrobců dětských kol, a striktně se jejich držet nemusíte. Pomohou vám jako odrazový můstek. Ale, pokud vaše dítě roste rychle, nebo naopak pomaleji, pak pro něj vyberte větší nebo menší kolo.

Kolo pro děti 10

Dětské kolo s velikostí kol 10″ je nejmenší dětské kolo a je určen pro děti s výškou od 75 do 90 cm. Jelikož jde o kolo pro děti ve věku cca od 2 do 3 let, musí být pro dítě maximálně bezpečný. Potřebnou stabilitu dáte dítěti přídavnými pomocnými kolečky a jistotu při jeho ovládání spolehlivou nožní brzdou.

Chlapecké kolo

Zájem rodičů o dětská kola 10 není velký, protože dítěte rychle roste a často dříve, než se vůbec naučí kolo používat, potřebuje kolo větší.

Dětské kolo 12

Dětské kolo 12 bude pravděpodobně prvním kolem, na kterém se vaše dítě naučí šlapat do pedálů a pozná radost z cyklistiky. Kolo 12 je vhodný pro děti vysoké 80 – 100 cm. Kolo musí být stabilní s pevnou hliníkovou nebo kovovou konstrukcí. Abyste věděli kolo dokonale přizpůsobit výšce dítěte měl by mít nastavitelnou výšku sedáku i řidítek. Díky univerzálnímu designu získaly celosvětovou popularitu dětská kola Dino Bikes.

Dětský kolo pro dívky

Dětské kolo musí mít na řetězu ochranný kryt, který zabrání uvíznutí části dětského oblečení v řetězu.
Výrobci nám většinu 12 palcových kol nabízejí s koly vyrobenými z tvrzené tzv. EVA pěny. Výhodou tohoto typu kol je, že je nemusíte dofukovat a nehrozí riziko defektu.

Dětský kolo- kryt řetezu

Při tomto typu dětského kola doporučujeme koupit kolo s nožní brzdou, protože její použití je pro dítě mnohem jednodušší než zatlačení páky ruční brzdy. V kritické situaci může dítěte zůstat zmatené a nebude schopné stisknout rukojeť brzdy dostatečnou silou. Součástí většiny kol v této skupině jsou i pomocná kolečka, upevněné na zadním kole, pomocí kterých získá dítě při jízde na kole potřebnou rovnováhu a jistotu. Když se dítě naučí držet na kole rovnováhu a získá jistotu při jeho ovládání, kolečka víte jednoduše odstranit.

Dětská kola 16

Pro děti s výškou 100 až 120 cm vybírejte kolo s velikostí kol 16. Na rozdíl od 12 palcových kol většina typů má již nafukovací kola. Ačkoli někteří producenti vyrábějí 16 palcová kola pro děti již s převodovými stupni, myslíme si, že právě na ně vaši pozornost nemusíte otevírat. Dítě se chce přece kole a ne přemýšlet o tom, jak přehodit přehazovačku. Navíc jsou dražší.

Kola pro děti

Při výběru dětského kola ve velikosti 16 opět platí základní pravidla. Na prvním místě myslete na bezpečnost dítěte a jeho maximální pohodlí. Výška řídítek a sedadla musí být výškově nastavitelná, ideální jsou pedály s protiskluzovou úpravou. Konstrukce pevná, stabilní, ale přiměřeně těžká. Dítě kolo často tlačí nebo zvedá se země.

Kolo 20″

Při dítěti vysokém 120 – 140 cm máte k dispozici kola pro děti velikosti 20. Designem i doplňky už připomínají kola pro dospělé. Když už vaše dítě získalo při cyklistice patřičnou jistotu, můžete mu koupit už kolo s ručními pákovými brzdami. O potřebě přehazovačky uvažujte pouze v případě, že dítě na kole tráví hodně času.

Kolo ve velikosti 20

Dětské kolo 24

Pro děti s výškou 130 – 150 cm si vyberte dětské kolo 24. Uvědomte si, že stále kupujete kolo pro dítě, a proto množství „vychytávek“ a vysoká investice se nevyplatí. Vaše dítě ještě poroste a vy budete muset zainvestovat do koupě minimálně ještě 1 kola.

Kola pro děti podle věku

I když platí pravidlo, že kolo pro děti vybíráme podle jejich výšky a velikosti kol, pro snadnější orientaci jsme dětská kola seřadili podle věku dítěte.

Věk dítěte Výška v cm Velikost kola
2-3 let 75-95 10
2-4 let 80-100 12
4-6 let 90-120 16
6-9 let 110-140 20
9-13 let 130-150 24

Kola pro děti od 2 let

Pro děti ve věku 2 let jsou vhodné nejmenší dětská kola s velikostí kol 10 a přídavnými pomocnými kolečky.

Dětská kola od 3 let

V tomto věku děti rady zkoušejí všechno nové, a proto roste i jejich snaha samostatně jezdit na vlastním kole. Dětské kolo pro děti od 3 let najdete podle průměru kol ve velikosti 12. Pokud je však vaše dítě vyššího vzrůstu můžete mu vybrat kolo 14, dokonce i 16. Kola pro děti od 3 let mají nízký rám, aby si dítě snadno dokázalo samo na kolo sednout i sesednout.

Dívčí dětský kolo se sedačkou pro panenku

 

Dětská kola určená dětem od 3 let září jasnými barvami a často přitahují pozornost dětí pohádkovým designem. Malé princezničky si díky sedačce pro panenky mohou na výlet vzít i svou oblíbenou panenku či plyšáčka.

Chlapce potěšíte kolem s motivem jeho oblíbeného pohádkového hrdiny, upevněnou lahví na konstrukci kola nebo klaksonem či zvonkem na řídítkách.

Kola pro děti od 4 do 6 let

Pro děti ve věku 4 – 6 let jsou v nabídke dětská kola s velikostí kol 16. Co se týče konstrukčního provedení a designu jsou kola v této skupině téměř identické s koly pro děti od 3 let. Základní rozdíl je ve velikosti kol a vyšší konstrukci. Většina kol na dětském kole 16 jsou nafukovací.

Aby dětské kolo splnil svůj účel, tedy dítě se na něm rádo jezdili na kole, vyberte pro něj kolo s pevnou odlehčenou konstrukcí, nenáročný na ovládání a v provedení, které se líbí vašemu děťátku. Tedy, když vaše princeznička sní o růžovém kole, nekupujte jí kolo v modré či zelené barvě.

Dětská kola pro děti ve věku 6 až 9 let

I když i pro tuto věkovou skupinu dětí najdete kola s pomocnými kolečky, většina dětí je už nepotřebuje. V tomto věku roste u dětí touha po samostatnosti a kolo je často prostředkem soutěžení a zkoumání vlastních možností. 20 palcová kola dávají kolům už patřičnou rychlost, a proto ani v tomto věku nezapomeňte na potřebné ochranné doplňky: cyklistickou přilbu, chrániče kolen i rukou. Řetězový pohon při těchto kolech by měl být stále pod ochranným krytem.

Kola pro děti od 9 do 13 let

Pro devítileté dítě můžete, samozřejmě s ohledem na jeho výšku, vybírat kolo 24. I když nám na první pohled připomínají kola pro dospělé, konstrukce rámu je stále přizpůsobena anatomii dětského těla. Pocit „velikosti“ dodávají kolu velké nafukovací 24 palcová kola.

Juniorská kola mají vysoké provozní vlastnosti. Kole se na nich děti mohou jednak na rovných cestách, jednak na nerovném terénu. Obvykle mají už i tlumič nárazů, ruční brzdy a rychlostní spínače.

Dětská kola 24 se podobně jako kola pro dospělé rozdělují na silniční, horské, ale také populární BMX kola.

Časté chyby při koupi dětského kola:

 1. S myšlenkou, že dítěte i tak rychle roste, mnozí rodiče koupí dítěti větší kolo.
 2. Dítě však bude mít na velkém kole problém udržet rovnováhu a po prvním pádu může ztratit zájem o cyklistiku.
 3. Snaha ušetřit co nejvíce. Co je levné, je obvykle málo kvalitní. Platí to i při dětských kolech, a proto nekupujte pro dítě nejlevnější kolo. Riskujete tím jeho bezpečnost a zdraví. Ověření výrobci dětských kol poskytují na své produkty všechny potřebné certifikáty, záruku i servis.
 4. Rodiče neposlouchají názor dítěte, dotázáni na jeho názor, což je také chyba. Dítě nechce jezdit na kole, který se mu nelíbí. Poslechněte si názor vašeho dítěte. Odměnou vám budou rozzářené očka vaší malé princezny či budoucího závodníka.

Dětské kolo pro dívky

Na co tedy soustředit pozornost při výběru dětského kola?

Výška dítěte a rozměr kol

Velikost dětského kola vybírejte podle výšky dítěte, nikoli podle věku. Nekupujte dítěti kolo s myšlenkou: „Vždyť ono doroste.“

Nikdy nekupujte dítěti větší kolo, protože:

 • dítě nebude došáhnout pedály, bude v napětí, ztratí zájem o jízdu na kole;
 • kolo s velkými koly bude mnohem těžší;
 • dítě mnohem těžší dosáhne volant;
 • ztrácí jistotu, ovládá ho strach z bolestivého pádu

Negativa však přináší i kolo, ze kterého dítě „vyrostlo“:

 • během jízdy si bude dítě tlouci kolena o řídítka;
 • v důsledku nesprávné distribuce hmotnosti, bude cyklistika pro dítě nepohodlné;
 • vzhledem ke skutečnosti, že nemá dostatek místa na šlapání;
 • nohy v kolenou jsou ohnuté v nepřirozené poloze, dítě se při cyklistice rychle unaví, trpí, a proto nemůže mít radost z jízdy.

I když prvotním parametrem při výběru dětského kola je výška dítěte a velikost kol, nesmíme opomenout ani další důležité údaje. Přiměřeně posuďte rozměry kola a stupeň bezpečnosti.

Délka rámu dětského kola

Kromě velikosti kol je důležité vybrat správnou délku rámu. Optimální vzdálenost od kormidla k přednímu okraji sedadla je délka od lokte až po prsty dítěte.

Výška řídítek a sedla

Výška řídítek a sedačky na dětském kole by měla být nastavena tak, aby se dítě s rovnými zády dokázalo dotýkat země nohama. Mezi rámem a rozkrokem má být volných 5 – 10 cm. Takové nastavení umožňuje dítěti bez problémů seskočit z kola v krizové situaci.

Pokud dítě sedí na kole shrbené, nastavte řídítka výše. Když si dítě udeří kolena o volant, změňte jeho sklon. Správné nastavenou výškou sedadla, výšky a sklonu řidítek zvýšíte nejen komfort malého cyklistu, ale prodloužíte také životnost kola.

Řetěz

Řetěz dětského kola musí být zakryta pevně upevněným krytem tak, aby se během jízdy do ní nezachytilo oblečení.

Hmotnost

Hmotnost kola pro děti se odvíjí od použitého materiálu. Dětská kola s odlehčenou hliníkovou konstrukcí jsou mnohem lehčí než ocelové. Zejména malé děti cyklistika zpočátku rychle omrzí a bicyklík budete muset domů odnést vy. A je rozdíl nést 8 či 15 kg kolo. Co myslíte? ?

Přehazovačka rychlostí

Pro dítě mladší 10 let odborníci nedoporučují kupovat dětské kolo s převodovkami, protože dítě se nedokáže věnovat bezpečné jízdě a zároveň přepínat převodové stupně.

Ruční brzda

Koupit dětem kolo s pákovou ruční brzdou, nedoporučujeme, protože jeho ruce nejsou dostatečně velké a zejména pevné na stisk brzdové páky. Sílu dětské ruky a schopnost bezpečně použít brzdění rukou zkontrolujte jednoduše: Dejte dítěti jednou rukou stisknout prázdnou plechovku. Pokud ji nedokáže pevně skrčit jednou rukou, pak není ještě připraveno brzdit na kole ruční brzdou.

Dětská kola, kdy se pedály točí i směrem dozadu a během tisku kola, nejsou zrovna nejlepším řešením. Děti do 6 let by měly mít možnost při cyklistice zabrzdit především zadní pedálový brzdou. Přední pákovou brzdu jim můžete na řídítka připevnit, aby se ji dítě učilo používat od začátku.

Bezpečnostní doplňky

Při koupi dětského kola nezapomeňte na bezpečnost. Nešetřete na bezpečnostní přilbě a jiných ochranných doplňcích.

Učte dítě od začátku, že během jízdy na kole musí používat cyklistickou přilbu, ideálně také reflexní vestu, ochranu kolen a rukou, a také dodržovat pravidla silničního provozu. Děti do 14 let by neměly jezdit po silniční komunikaci bez doprovodu dospělé osoby.

Názor dítěte a jeho preference

Hlavně nezapomeňte, že na kole bude jezdit vaše dítě, ne vy, a vedle uvedených kritérií bude velmi důležitou roli hrát ve finální fázi výběru i barva dětského kola;).

Pokud se dítěti nelíbí design, barva kola – nekupujte ho. Koupí kola, který se dítěti od začátku nelíbí, můžete u dítěte vybudovat celoživotní odpor k jízdě na kole. Při nákupu dětského kola se pokuste zkombinovat zdravý rozum a přání vašeho dítěte.

S kterým dětským kolem jste byli – nebyli spokojeni? Napište nám do komentáře, jaké jsou vaše zkušenosti s výběrem dětského kola.

Napsat komentář