Proč jsou hračky ze dřeva stále oblíbené?

Bez ohledu na to, jaké dokonalé moderní plasty se používají k výrobě dětských hraček, nikdo nemůže se 100% jistotou říci, že neohrožují zdraví dítěte. Mnozí rodiče tak stále častěji upřednostňují hračky ze dřeva. Ale jsou dřevěné hračky skutečně lepší než ty z plastu? Přečtěte si o výhodách i nevýhodách dřevěných hraček a udělejte si vlastní názor.

V minulosti měly děti k dispozici pouze hračky z přírodních materiálů, jako sláma, dřevo, vlna, bavlna. V 20. století však hračky ze dřeva a jiných přírodních materiálů vytlačily do pozadí barevné plastové hračky a hračky z gumy. Dřevěné hračky nezanikly a dnes jejich popularita opět roste. Proč stále více rodičů kupuje dětem hračky ze dřeva? Jaké jsou jejich plusy a mínusy?

Proč jsou hračky ze dřeva oblíbené?

V posledních letech se zájem o hračky ze dřeva značně zvýšil, protože:

Dřevo je materiál šetrný k životnímu prostředí. Po skončení životnosti, můžete dřevěnou hračku přirozeně recyklovat. Pokud ji vložíte do půdy, opět se stane součástí přírody a nepoškodí životní prostředí.

Dřevo je bezpečný materiál. Dítě může mít hračku v ústech bez rizika otravy toxickými látkami. Kvalitní hračky ze dřeva jsou vždy dobře vyleštěné, mají hladký povrch, čímž předcházíte poranění dítě, např. poškrábáním.

Bezpečné hračky ze dřeva

Strom je součástí přírody a nasává energii ze slunce. Tato energie se přenáší i do dřevěných hraček. Hmatatelné dojmy, které děti dostanou během hry s dřevěnými hračkami, přispívají k rozvoji jemných motorických dovedností, tvůrčího myšlení a fantazie.

Dřevo má příjemnou vůni a barvu, která pozitivně ovlivňuje nervový systém dítěte. Na rozdíl od kyselých pachů z barev plastových hraček, nelakované hračky ze dřeva působí na děti uklidňujícím dojmem.

Dřevo je materiál, který nezpůsobuje alergie. Při výběru dřevěných hraček věnujte pozornost použitým nátěrem, které by měly být ekologické, bez použití chemikálií.

Dřevo je velmi odolný a pevný materiál. Takové hračky se nezlámou, neprasknou, neztratí svůj tvar. Po čase mohou nelakované a nebarvené hračky ze dřeva ztmavnout.

Dřevo je materiál, který má svou přirozenou váhu. Vezměte plastovou hračku do jedné ruky a do druhé dřevěnou. Cítíte ten rozdíl v hmotnosti? Hra se dřevěnými hračky je velmi důležitou zkušeností v interakci s reálným světem skutečných věcí. Hračky ze dřeva pomohou obnovit smysl pro realitu i u starších dětí, které tráví hodně času při počítačových hrách.

Dřevo je tradiční materiál. Téměř ve všech tradičních kulturách měly děti hračky ze dřeva. Nejen proto, že ve starověku neexistovaly žádné jiné dostupné materiály, ale lidé vždy pochopili, že ve stromu proudí speciální energie, kterou hračka dokáže přenášet z generace na generaci.

Jaké plusy a minusy mají hračky ze dřeva?

Plusy dřevěných hraček

Pro děti jsou ekologické a absolutně bezpečné.

Neobsahují žádné toxické látky a riziko vzniku alergie je tak minimální.

Hračky ze dřeva jsou živé, teplé a příjemné na dotek.

Ponechávají si v sobě vůni přírody.

Mírně drsný povrch stimuluje hmatové vjemy dětí.

Jsou pevné a trvanlivé. Dřevěné hračky se nezlámou, nerozbijí při pádu.

Mají dlouhou životnost. Mnohokrát se s nimi hrají děti i několik generací.

Ve srovnání s jinými materiály je hmotnost dřevěných hraček téměř ideální.

Samozřejmě, v porovnání s plastovými jsou hračky ze dřeva těžší. Dokonale však prezentují vztah mezi objemem hračky a její hmotností, což umožňuje dětem, které získávají množství informací z reálného světa, pochopit vztah mezi velikostí a hmotností hračky.

Pro hru dětí jsou bezpečné. Hračky ze dřeva mají v porovnání s plastovými hračkami více zaoblené hrany a rohy.

Dřevěné hračky jsou vždy o něco reálnější než plastové.

Intuitivně si je zvolí samotné děti. Samozřejmě hrají se is moderními hračkami z plastu, ale přirozeně dávají přednost dřevěným hračkám.

Probouzejí dětskou fantazii a poskytují široké pole pro různé hry.

Dřevěné hračky nejsou přetížené funkcemi.

Vzhledem k snadnou práci s plastem jsou plastové hračky vybaveny různými funkcemi, zvukovými a světelnými efekty. Mnozí psychologové tvrdí, že takové hračky brzdí dítě v jeho vývoji. Interaktivní funkce rozptylují pozornost dítěte a následně jeho zájem o hračku se ztrácí.

Mínusy dřevěných hraček

Ideální hračka neexistuje a také hračky ze dřeva mají své mínusy.

V porovnání s plastovými hračkami jsou tvary, barevné provedení i detaily dřevěných hraček mnohem jednodušší.

Hračky ze dřeva nejsou vodě odolné, a tak se dítě s nimi nemůže pohrát při koupání.

Vyšší váha dřevěných hraček má jednu nevýhodu, při házení dřevěné hračky je při zásahu riziko vzniku modřin poměrně vysoké.

V určitém věku, od 3-5 let, se mohou zdát dítěti už příliš jednoduché a dítě bude upřednostňovat moderní interaktivní hračky.

Za hračky ze dřeva zaplatíte více než za plastové hračky, a to zejména pokud si vyberete hračku známé značky. Na 2. straně kvalitní hračky ze dřeva můžete získat za dobrou cenu od domácích řemeslníků.

Na co myslet při koupi dřevěných hraček?

Bez ohledu na to, že hračky ze dřeva jsou bezpečné, při jejich koupi byste měli zohlednit:

  • Věk dítěte, pro které hračky ze dřeva kupujete.
  • Kvalitu opracování. Dřevěné hračky pro děti musí být pečlivě opracovány. Jejich povrch musí být zcela hladký a bez trhlin či třísek.
  • Hračky ze dřeva musí být natřeny jen vodou řiditelnou barvou, resp. lakem.

Kvalitní hračky ze dřeva

  • Barva a lak by měly pevně držet a neměly by se odlupovat, ani zanechávat barevné stopy na rukou.
  • Ujistěte se, že necítíte žádný nepřirozený zápach po laku, lepidle. Hračky ze dřeva musí vonět jen jako dřevo.
  • Nejbezpečnější jsou nebarvené, pouze vysoce leštěné dřevěné hračky pro děti. Lakované dřevěné hračky mají hladký povrch se zachováním struktury stromu, ale po čase může lak popraskat a začít opadávat. Stejnou nevýhodu mají i malované hračky ze dřeva. Barva může na nich popukat a odlupovat se.
  • Zkontrolujte označení – informace by měly být jasné, dokonale viditelné (informace o výrobci, použité barvy, laky, věkové ohraničení, návod na údržbu, …
  • Dětem do 1 roku kupujte hračky ze dřeva bez jakéhokoliv nátěru
  • Pro děti mladší 3 let vybírejte hračky ze dřeva s maximální váhou do 100 g s minimální tloušťkou 2 mm.
  • Nekupujte dítěti dřevěné hračky natřené tmavými barvami.

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům.

Napsat komentář