Jak rozeznat dobré hračky od těch, které byste v žádném případě neměli koupit?

Dětské hračky jsou „prvními přáteli“ vašeho dítěte a mají splnit důležitou roli – pomoci dítěti poznávat okolní svět a pozitivně přispívat jeho zdravému vývoji. Když dáte děťátku nesprávnou hračku, může to mít negativní vliv na jeho komplexní rozvoj i zdraví. Podívejme se spolu, jak rozeznat a koupit pro děti správné hračky.

Každý rodič, a to bez výjimky, by měl výběru dětské hračky věnovat velkou pozornost od prvních měsíců života dítěte. Na rozdíl od minulosti máme k dispozici obrovské množství hraček pro děti všech věkových kategorií, ale bohužel ne všechny produkty prezentovány v obchodech jsou kvalitní, pro dítě bezpečné a užitečné.

Když nechcete ohrozit zdraví a vývoj vašeho dítěte, pak při koupi hraček pro dítě věnujte pozornost těmto důležitým znakem:

Věk dítěte

Hračky musí odpovídat věku dítěte. Dítě se vyvíjí postupně, a proto v každé etapě jsou pro něj zajímavé jen určité druhy hraček, se kterými se hraje. V případě, že je vaše dítě na svůj věk vyspělé, vybírejte mu hračky pro starší děti opatrně. Často mají menší rozměry nebo obsahují malé části, které malé dítě může ještě spolknout a začít se dusit.

Výrobci, kterým záleží na kvalitě a bezpečnosti dětí, vždy uvádějí na svých produktech minimální věk dětí, pro které je hračka určena.

Při koupi hraček pro děti do 3 let věnujte výrobcem doporučené věkové hranici speciální pozornost, protože v tomto období děti vše rady dávají do úst. Hračky pro děti mladší 3 let musí splňovat specifické požadavky kvality a bezpečnosti.

Hračky podle věku Snažte se vybírat hračky, které se vám nejen líbí, ale které pomohou vašemu dítěti prostřednictvím hry posunout se ve vývoji vpřed, získat nové k věku odpovídající dovednosti a uspokojí jeho potřeby rozvoje.

Samozřejmě, neexistuje striktní pravidlo pro výběr hraček pro všechny děti. Děti jsou malé – velké osobnosti a každé jedno je svým způsobem jedinečné.

Jednomu dítěti může trvat dlouho, aby udělalo jednu věc, druhé je schopno udržet pozornost při téže hře pouze několik sekund. Někteří chlapci dávají přednost hrám s panenkou, naopak jsou holčičky, které se rády hrají s autíčky.

Respektujte hranice hravého světa vašeho dítěte a podporujte jeho vývoj bez nátlaku.

Velikost hračky

Hračka velkých rozměrů mohou u malých dětí vyvolat nejen nechuť hrát se s touto hračkou, ale i pocit beznaděje či zlosti. Také myslete na to, kde a jak hračku uložíte, protože pro velké hračky potřebujete dostatek místa.

Velké hračkyI když se nám dospělým někdy může zdát, že čím větší hračka, tím větší radost u dítěte vyvoláme, můžeme takovou hračkou docílit pravý opak. Velký plyšový medvěd může vzbudit u malého prcka strach. Vaše holčička zřejmě nebude mít radost z velké panenky, kterou nebude vědět nebo zvládat držet a přemisťovat ji.

Naopak, hračky malých rozměrů nebo obsahující malé části, jako například mozaiky, malé kuličky, stavebnice, autíčka na ovládání, mohou být pro děti do 3 let až životu nebezpečné. I zdánlivě pevně upevněny malé části dokáže dítě vložit do úst a začít se dusit.

Rozměry hračky by měly být úměrné k věku a vzrůstu, jen tak budou pro dítě bezpečné a prospěšné.

Tvar

Hračka by měla být bez ostrých vyčnívajících částí, ostrých hran a rohů, na kterých se může dítě zranit. Odborníci doporučují hračky, které jsou podobné skutečným zvířatům nebo lidem. Vyhněte se hračkám neidentifikovatelných tvarů, v provedení různých nestvůr či mutantů, které negativně ovlivňují dětskou psychiku.

Nejlepší hračky

Barvy hračky

Barva hraček by měla být co nejpřirozenější. Pro nejmenší děti jsou ideální hračky v jemných pastelových barvách, protože nepůsobí na dítě agresivní. Vyhněte se černým a čistě červeným hračkám, které dítě může špatně přijmout.

Vyhněte se koupi hraček, jejichž barvy jsou velmi výrazné, protože s velkou pravděpodobností bude obsahovat škodlivé toxické látky.

Vůně

Když kupujete hračku přímo v obchodě, nestyďte se ji očichat. Přetrvávající nepříjemný zápach je znakem přítomnosti toxických materiálů nebo barviv. Takto zapáchající hračku nikdy nekupujte, mohla by být příčinou zdravotních problémů vašeho dítěte. V případě, že jste zapáchající hračky objednali přes internet, do 14 dnů od doručení máte právo ji bez udání důvodu vrátit prodejci.

Materiál

Hračky pro děti nám dnes výrobci nabízejí z různých materiálů, jako kov, dřevo, plast a různé druhy tkanin. Hračky z plastu se těší velké popularitě zejména kvůli dobré ceně, různorodosti tvarů a barevných provedení.

Hračka musí být vyrobena z bezpečných snadno dezinfikovaných materiálů, které neabsorbují vlhkost. Ideální jsou dřevěné hračky a hračky z přírodních tkanin, hypoalergenních syntetických materiálů a pro starší děti hračky ze silného kovu.

Kvalitní hračky

Pokud chcete koupit plastovou hračku, vyberte si osvědčenou značku s certifikátem kvality. Dětem do 3 let nedoporučujeme kupovat plyšové hračky, ve kterých se kumulují bakterií a mohou být potenciálním zdrojem infekce.

Podle nařízení Evropské unie hračky nesmí obsahovat ftaláty a toxické zdraví ohrožující látky a barviva.

Kvalita

Myslete na to, že každá hračka může být pro dítě potenciálním zdrojem nebezpečí (šrouby, ostré rohy, malé detaily, púšťajúca barva, ostrý zápach).

Při koupi hraček věnujte pozornost kvalitě jejich provedení a nenechte se zlákat pouze nízkou cenou. Při textilních hračkách věnujte pozornost kvalitě šití, pevnosti tkaniny, zda nepouští barvu nebo plyšových hračkách se z nich neuvolňují vlákna.

Dřevěné, kovové a textilní hračky jsou odolnější než plastové hračky, které mohou při pádu z výšky nebo silném nárazu prasknout nebo se jiným způsobem poškodit. Hračka s nízkou kvalitou může způsobit alergii u dítěte, otravu toxickými látkami.

Bezpečnost

Hračky musí být pro děti maximálně bezpečné. Všechny malé části musí být bezpečně připevněny k hračce. Hračka musí mít kulaté a hladké okraje. Nemůže mít dlouhé šňůrky nebo stužky.

Dalším bodem je ochranná známka výrobce. Renomované společnosti vždy ponechají svou ochrannou známku na samotné hračce a na krabici. Takové označení by měly být viditelné, čitelné a neměly by se dát jednoduše odstranit.

Na obalu a na hračce si všímejte, kde je výrobek vyroben, pro jak staré dítě je určen, jak se používá. Pokud tyto informace na hračce nenajdete, s největší pravděpodobností pochází od výrobce málo kvalitních a bezpečných hraček.

Návod

Součástí každé hračky musí být návod na použití a údržbu v českém jazyce. Pokyny výrobce pro použití, montáž a údržbu hračky si vždy pečlivě přečtěte a řiďte se jimi. Zabráníte zranění dítěte, prodloužíte tím životnost hračky a vyhnete se zbytečným komplikacím při případné reklamaci.

Poté, co dáte dítěti hračku, odstraňte ihned z jeho dosahu krabici, igelitové sáčky, upínací komponenty. Děti nevede odhadnout riziko poranění. Stačí moment a může mít kousek kartonu v ústech nebo na hlavě igelitový sáček.

Hračky, jako jsou houpačky, sáně, brusle, kola, odrážedla, dovolte dítěti používat vždy pouze pod dohledem dospělé osoby, protože při jejich používání se dítě může vážně zranit a utrpět trauma.

Hračky pro nejmenší, nesmí obsahovat malé prvky, které by dítě vědělo spolknout nebo si je dát do nosu, což je velmi nebezpečné.

Bezpečné hračky pro děti

Hračka musí splňovat také hygienické požadavky. Nekupujte hračku bez obalu. Stává se velmi rychle sídlem obrovského množství mikrobů, které jsou pro dítě nehygienické. Nezáleží na tom, kde jste koupili hračku, spíše než ji dáte dítěti, vždy ji důkladně omyjte nebo otřete.

Nedoporučujeme kupovat již hrané hračky. Obvykle k nim nedostanete návod k používání, navíc mohou být poškozeny a při hře se dítě může zranit.

Velmi oblíbenými se staly zvukové hračky. Zvuk by neměl dráždit sluch. Hlasité a nepříjemné zvuky, mohou dítě vyděsit a narušit jeho sluch dítěte. Pokud kupujete hračku se zvukovými efekty, poslechněte si ještě před koupí všechny zvuky a melodie. Vybírejte jen dětské hračky s jemným zvukem. Informujte se, zda se dá regulovat hlasitost.

Estetické provedení

Hra je hlavním povoláním dítěte. Ve hře se rozvíjí, poznává svět a vztahy. Hra by měla být stimulována, aby vytvořila imaginární prostor, a tak správná hračka plní 2 velmi důležité úlohy. Je prostředkem pro hry a přispívá k rozvoji dítěte, proto by měla každá hračka vyvolávat u dítěte dobré pocity a pozitivně ovlivňovat jeho rozvoj.

Vzhled samotné hračky by měl inspirovat, potěšit a vyvolat příjemné emoce, které jsou nezbytné pro rozvoj.

Nekupujte dítěti hračku s děsivým či agresivním výrazem, například medvídka se škodolibým úsměvem, panenku s vypoulenýma očima či kotě s velkou hlavou. Nejenže deformují u dětí realitu a vnímání okolního světa, ale vnášejí do jejich světa strach, mohou vyvolávat hněv ba až agresi, které je v našem světě i tak víc než dost.

Zní to paradoxně, ale hračka by měla být jednoduchá. Ne hloupá a primitivní, ale jednoduchá, pro dítě pochopitelná a zajímavá. Pokud hračka svítí, vydává zvuky, je to sice pro dítě zajímavé, ale ne dlouho. Hra s takovou hračkou sestává pouze ze mačkání tlačítek …

Nejlepší hračka pro dítě

Je mnohem lepší, když si dítě samo určí způsob hry, proto jsou nejlepší hračky chrastítka, různé kostky, vkládačky, dřevěné puzzle, pyramidy, bubínek, xylofon, jednoduché panenky či autíčka bez zvukových a světelných efektů. Takovou hračku dokáže dítě během hry používat různými způsoby, čímž si rozvíjí svou fantazii, logické myšlení, tříbí komunikační schopnosti i motoriku.

Při výběru hračky je těžké předpovědět, zda se stane oblíbenou nebo dokonce velmi populární v každodenních aktivitách dítěte. Ukažte vašemu dítěti, jak se dá hrát s novou hračkou. Brzy to nejen po vás zopakuje, ale přijde také s novými způsoby zábavy.

Líbil se vám článek, sdílejte ho s vašimi přáteli.

Napsat komentář