Hračky pro miminka vybírejte opatrně

Rodiče v očekávání nového člena rodiny při nákupech kočárku, postýlky, oblečení a dalších věcí pro miminko často nakoupí i množství hraček. Po několika dnech po narození děťátka pochopí, že při výběru první hračky udělali chybu. Podívejme se tedy společně, jak vybírat první hračky pro miminka.

Pro zdravý vývoj dítěte není důležitá jen přítomnost a pozornost rodičů či strava, ale také vhodná hračka. Hračky pro miminka jsou nejen hlavní formou jejich zábavy, ale také jedinečným prostředkem pro osvojování si prvních dovedností, prostředkem zkoumání a učení. Ale, které hračky jsou pro děťátko do 6 měsíců nejlepší?

Hračky pro miminka Baby Ono

Dítě ve svém vývoji prochází několika fázemi, během kterých si osvojuje určité dovednosti, získává nové poznatky. Obzvlášť intenzivně se dítě vyvíjí v prvních šesti měsících života a právě v tomto období je žádoucí, abyste výběru hraček pro miminka věnovali náležitou pozornost. Správně zvolenou hračkou pomůžete dítěti při rozvoji myšlení, motorických schopností a smyslových zrakových, sluchových a hmatových vjemů.

Jak a podle čeho vybrat hračky pro miminka?

1. Hračky pro miminka vybírejte podle věku

Věk dítěte je pro výběr hračky tím nejjednodušším a nejspolehlivějším kritériem. U většiny dětiček probíhá vývoj v raném věku stejným tempem, proto lze věkovou predispozici zobecnit.

Období do šestého měsíce je pro každého člověka nesmírně důležité. Rozvíjejí se tehdy motorické schopnosti, smysly a vnímání. Vhodnou hračkou víme vývoj dítěte podpořit. V každém měsíci se tříbí jiný smysl či schopnost. Období do šesti měsíců můžeme rozdělit do tří vývojových fází, které nám pomohou při výběru hraček pro miminko.

Hračky pro miminka do 1. měsíce

Hračky pro miminka – novorozence jsou prakticky bezvýznamné. Tak malé miminko se ještě nedokáže soustředit, udržet pozornost a pořádně vnímat předmět. Pro novorozence je vše nové. Každá minuta přináší pro něj nové objevy a pocity. Samostatně dýchá, přijímá potravu, koupi se, máma ho nosí najednou v náručí … A tak v prvním měsíci děťátko potřebuje jen matčinu pozornost.

Hračky pro miminka do autosedačky

Zatímco si novorozenec na všechno zvykne, vytvořte mu příjemné prostředí, mluvte s ním a co nejvíce se ho dotýkejte. V tomto vývojovém stádiu ho zaujmete vaším vlastním pohybem a mluveným slovem. Hračky plní v 1. měsíci novorozence pouze estetickou funkci. Pomáhají vám vytvořit pro děťátko útulné a příjemné prostředí v postýlce.

Hračky pro miminka od 1 do 3 měsíců

Děťátko roste minutu po minutě, vyvíjí se. Umí rozpoznat hlas mámy, začíná se otáčet za zvukem a vnímat své okolí zrakem. Jelikož děťátko v postýlce iv kočárku leží, jeho pozornost upoutá kolotoč nad postýlku s visícími hračkami, závěsná hrazdička, spirála a jednoduché hračky, které nad ním visí. Hračky pro miminka v tomto období vybírejte v jasných barvách a jednoduchých tvarů.

 I když mnohé hračky pro miminka září barvami, vydávají zvuk a pohybují se, pro vaše miminko to může znamenat až příliš mnoho podnětů. Děťátko z nich může zůstat unavené a podrážděné. Vyzkoušejte proto nad postýlku zavěsit jen jednoduchou hračku bez hudby. V tomto vývojovém období platí – méně je více.

Po čtyřech týdnech se děťátko stává zvědavé a mnohem pozorněji. Miminko sice ještě neví do ručky nic uchopit, můžete mu čas zpestřit 3-5 minutovým chřestěním chrastítkem. O pár týdnů se dítě naučí uchopit věci v rukojeti a chrastítko bude příjemným společníkem vašeho děťátka.

 Pokud si však všimnete, že dítě se zvuků chrastítka bojí, odložte ji na určitý čas a o pár dní vyzkoušejte jinou.

Je velmi dobré, když se hračka skládá z několika různých částí. Dává děťátku nové možnosti pro zkoumání jeho vjemů. Tvrdou částí si bude tlačit na dásničky, do měkké kousat a cucat ji.

Odborníci v této vývojové fázi doporučují dát děťátku ke hře 2-3 chrastítka, chrastítka na ruce, nohy a první hudební hračky s jemnými a nepříliš hlasitými melodiemi. Ve snaze zpestřit zábavu i prostředí, mnozí rodiče sahají po hrací dece s hrazdičkou a závěsnými hračkami, které vytvářejí děťátku nové podnětné prostředí.

A v této době je důležité dát dítěti hračky různých tvarů, velikosti a struktury, jako tkanina, dřevo, guma, plast. Jasné detaily a různé formy chrastítka stimulují vjemy a myšlení dítěte.

Hračky pro miminka ve věku 4 – 6 měsíců

Hračky pro miminka od 4 měsicu

V tomto věku začíná mrňous blábotat. Vydává jednoduché zvuky a hlásky. Děťátko udrží svou pozornost už mnohem déle. Proto jsou v té době pro rozvoj dítěte nejvhodnější hračky vydávající jednoduché zvuky.

Hračky vydávající zvuky ho v tomto období nesmírně zajímají a přispívají k rozvoji zrakových, hmatových a sluchových vjemů. Děťátko už dokáže předměty lépe uchopit a intenzivně jejich ochutnává.

Když se dítě naučí hračky nebo předměty uchopit, začne se zajímat o to, co dělají. Fascinuje ho pohyb – posouvání, točení, kutálení a vyhazování hraček.

Ve věku 5-6 měsíců dítě objevuje své schopnosti hračky posouvat, klepkať kladívkem. Snaží se vsunout kostky do otvorů. Rozvíjí se jemná motorika.

Dítěti můžete nabídnout hračky vydávající zvuky (pískající knížky, zvířátka, kusadla, …), první dětské knížky, jednoduché zatloukačky a vkládačky, kostky, chrastící koule.

 Vyhněte se koupi plyšových hraček. Tím, že dítě hračky vkládá do úst, plyšové hračky se stávají zdrojem množení mnohých bakterií a plísní.

2. Dbejte na bezpečnost hračky

Kvalita a bezpečnost je pro každou matku snad tím nejdůležitějším faktorem. Děťátko je ještě maličké, křehké. S hračkou tráví množství času, chytá ji, mívá ní, olizuje ji a dává do pusy. Pokud dáte děťátku nevhodnou hračku, může se zranit.

Bohužel, najdou se také obchodníci a výrobci, kteří nám nabízejí přes internet levné, ale necertifikované hračky. Při jejich výrobě se obvykle používají toxické plasty nebo tkaniny, které mohou vážně ohrozit zdraví i život dítěte.

Vždy raději sáhněte po hračkách známých značek – Fisher Price, Smoby, Tiny Love …, které se specializují na výrobky a hračky pro miminka. Kromě toho, že jejich výrobky splňují všechny evropské normy a standardy, dávají své produkty pravidelně testovat a kontrolovat, protože jim záleží na vysoké kvalitě a bezpečnosti jejich produktů.

Bezpečné hračky pro miminka jsou:

  •  vyrobené z vysoce kvalitního a trvanlivého materiálu
  •  bez ostrých hran, rohů a malých částí, které by děťátko vědělo vdechnout nebo spolknout
  •  vyrobené bez možnosti něco uvolnit či odtrhnout, proto věnujte pozornost lepeným i šitým spojem
  •  bez nepříjemného nebo příliš sladkého zápachu, který poukazuje na přítomnost zdraví škodlivých látek
  •  označené symbolem bezpečného výrobku

 

I když za kvalitu a bezpečnost hračky nesou hlavní odpovědnost výrobci, spíše než dáte hračku vašemu děťátku, pořádně ji zkontrolujte.

 3. Zvolte vhodný materiál hračky

Nejen rozvojová funkce, ale i bezpečnost a hmotnost hračky se odvíjí od materiálu, ze kterého je vyrobena. Miminko má v raném věku velmi slabý úchop. Hračka mu z ručky snadno vypadne a při nevhodné váze se jí může poranit. Pro miminka vybírejte hračky, které jsou lehké a víte je jednoduše udržovat čisté.

Hračky pro miminka se vyrábějí z různých materiálů: plast, guma, dřevo, různé druhy textilií.

Plastové hračky pro miminka

Plastové hračky pro miminka

Pokud se rozhodnete koupit plastovou hračku, zkontrolujte pevnost plastového materiálu. Přednost dejte flexibilnějšímu měkkému plastu, který je odolnější. Zkontrolujte, zda jsou všechny části hračky hladké a pevně slité.

Gumové hračky pro nejmenší

Při gumových hračkách si všímejte jejich vůni – nesmějí výrazně ostře páchnout ani sladce vonět. Guma musí být dostatečně pevná, aby ji dítě nevědělo překousnout. Gumové hračky jsou velmi oblíbené při hrách ve vodě.

Abyste předešli vzniku plísní, gumové hračky po koupání vždy pečlivě vysušte.

Textilní hračky pro miminka

Pokud uvažujete nad koupí hračky z textilie, vybírejte takové, které víte alespoň jednou za dva nebo tři dny vyprat bez poškození jejího vzhledu. Textilní hračky pro miminka musí být pevně sešité. Nesmí obsahovat dlouhé tkaničky, knoflíky, které znamenají pro dítě riziko udušení. Při dotyku s vodou i při praní nesmí pouštět barvy.

Plyšové hračky

Plyšové hračky nejsou vhodné pro novorozence!

Zaprvé, nemají žádný rozvíjející se prvek, to znamená jsou prakticky zbytečné z hlediska vývoje a rozvoje. Zadruhé v plyšových hračkách se hromadí prach a pro dítě bez imunity mohou být zdrojem alergií a různých respiračních onemocnění.

Dřevené hračky pro miminka

Dřevěné hračky pro nejmenší

Dřevo jako přírodní, ekologický a velmi trvanlivý materiál zaznamená svůj boom i při výrobě hraček pro miminka. Při koupi dřevěných hraček dávejte pozor na strukturu. Dřevo musí být zcela hladké s mírně zaoblenými rohy a hranami. Barevný nátěr nesmí pouštět barvu a musí být bez jakýchkoliv chemických látek.

4. Hračky pro miminka musí mít jednoduchý tvar

Tvar hračky pro děti do půl roku by měl být vhodný pro nerozvinutou motoriku a zároveň zcela bezpečný. Pro dětské vnímání jsou nejlepší zaoblené tvary výrazných barev. Nejlepší volbou jsou hračky, které děťátko dokáže snadno v dlani uchopit.

První hračky pro miminka
Hračky pro miminka musí být bez ostrých hran. Z hlediska bezpečnosti jsou velkým až život ohrožujícím rizikem malé části, které by děťátko mohlo spolknout.

 Před tím, než dáte hračku svému hubeňourovi, se důkladně přesvědčte zda neobsahuje malé části, popřípadě kusy plastu, které se mohou při hře odlomit.

Pokud volíte hračku se zvukem na baterie, dejte pozor aby byl ochranný kryt pořádně zašroubován. Děťátko je nesmírně zranitelné.

Při hře a manipulaci s nesprávnou hračkou může dojít ke spolknutí malých částí, udušení nebo pořezání.

5. Nezanedbávejte čistotu hraček

Děti objevují svět ústy takže je zcela jasné, že každá hračka putuje na prvním místě tam, proto hračky pro miminka musíte pravidelně vhodně dezinfikovat. Průběžně je mýt čistou vodou. Vyhnete se tak nežádoucím zdravotním komplikacím. V zájmu svého děťátka hygienu nikdy nezanedbávejte.

 5 základních pravidel výběru hračky pro miminka

  1.     Nekupujte hračky pro miminka neznámých výrobců, i když jsou mnohem levnější.
  2.     Hračku pro dítě kupujte podle věku, který doporučuje výrobce. Při nákupu v obchodě ho najdete na obalu hračky, při nákupu přes internet tento údaj uvádí každý seriózní prodávající.
  3.     Zkontrolujte pevnost a kvalitu plastu, spojů, u textilních látkách kvalitu šití. Vyhněte se ostře a sladce páchnoucím hračkám.
  4.     Zkontrolujte, zda hračka neobsahuje žádné malé části, které by dítě mohlo náhodně spolknout. Mnoho chrastítek a kousátek vyrobených z nekvalitních materiálů dítě dokáže roztrhnout, žvýkat ani prasknout. Následně dítě může spolknout náplň, která je uvnitř.
  5.     Zkontrolujte štítok- všímejte si informace o materiálu a použité barvě. Mnoho barev vyvolává alergii nebo dokonce otravu kojenců.

Farební hračky pro mininka

Jaké hračky jsou vhodné pro děti do šesti měsíců?

Pro správný vývoj dítěte hrají hračky pro miminka důležitou roli. Většina moderních vývojových hraček pro miminka se skládá z několika rozmanitých prvků (chrastítko, kousátko, hudební hračka, závěsná hračka … a spojuje v sobě několik funkcí pro rozvoj jemné motoriky a smyslového vnímání.

S ohledem na fyziologické vlastnosti dítěte, rozvoj soustředění a pozornosti, vnímání barev v prvních měsících života, upřednostněte hračky s jednoduchými jasnými konturami v jasných barvách v odstínech červené a oranžové.

Hudební kolotoč na postýlku – první hračka miminek

První hračka vaše miminko s největší pravděpodobností nebude klasická chrastítko, ale dětský kolotoč na postýlku.

Dětský kolotoč na postýlku je univerzální vzdělávací hračka pro novorozence. Rozvíjí sluch, pozornost, schopnost soustředit se na objekty a stimuluje pohybovou aktivitu. Pomáhá dítěti naučit se otočit hlávku, miminko se učí vnímat barvy a jednoduché tvary. Tichá, příjemná melodie, zvuky přírody přispívají k rozvoji sluchu a působí na děťátko uklidňujícím.

Dětští psychologové a pediatři doporučují zavěsit dětský kolotoč na postýlku dítě již v prvním týdnu jeho života.

Dětský kolotoč na postýlku pevně upevněte ve výšce 30 cm od dítěte. Při výběru upřednostněte jasné barvy a jednoduché tvary závěsných hraček. Melodie by neměly hrát příliš hlasitě.

V nabídce najdete dětské kolotoče s nočním světlem, automatickým přehráváním melodie nebo světelným projektorem. Tyto modely světoznámých značek, jako Smoby, Tiny Love, Fisher Price, Chicco, Bright Starts jsou však dražší. Levnějšími, ale stále kvalitními, variantami jsou dětské kolotoče Baby Ono, Baby Fehn, NUK, Tiamo.

Chrastítka, kousátka

Přibližně ve 2. měsíci začne děťátko reagovat na chrastítko. Ve 4. měsíci se rozvíjí jeho schopnost věci v dlani uchopit, držet je a později si dokáže hračky samo vzít. Hračky pro miminka v tomto období musí být proto maximálně bezpečné a kvalitní. Děťátko vše dává do pusy, olizuje a saje, proto všechny hračky pro miminka musíte vědět jednoduše vyčistit.

Kolik chrastítek dítě potřebujete?

Pro novorozence stačí i jedno. Postupně přidávejte další hračky pro miminka v nových barvách, tvarech a texturách. Děťátko tak získá nové podněty pro zkoumání a rozvoj smyslů.

Chrastítka hračky pro miminka

K dispozici máme speciální chrastítka, kousátka pro miminka v různých tvarech a barvách, počínaje od klasických chrastítek, přes činky, kroužky, chrastící koule a autíčka až po chrastítka kombinované s kusadly. Kvalitní a cenově dostupné chrastítka a kousátka najdete pod značkou Simba, Canpol Babies, Baby Ono, Bright Starts.

Jako první dejte děťátku Jenoduché a lehkou chrastítko, kterou bude umět držet a při manipulaci s ní si neublíží.

Při prořezávání zubů nabídněte děťátku kousátka s různou texturou, která jim po přitlačení bude masírovat oteklé dásně. Oblíbené jsou chladivé kousátka, které vkládáte do chladničky a tekutina v nich následně chladí dětské dásničky.

Kousátko pro miminko
Při používání kousátek dbejte na jejich hygienu. Pravidelně je myjte pod proudem čisté teplé vody, hračky z textilií perte, protože imunitní systém vašeho děťátka reaguje velmi citlivě na všechny choroboplodné látky.

Nikdy nedejte děťátku chrastítka a kousátka, které již někdo používal. Při chladicích kusadly si všímejte i datum spotřeby, který musí být vyznačen na obalu.

Závěsné hračky na kočárek, autosedačku a postýlku

Hračky pro miminka do auta

Závěsné hračky pro miminka na kočárek, autosedačku a postýlku zohledňují jak dítě roste a vyvíjí se. Zpočátku slouží jako ozdoba, později jako stimulátor zraku. S hudebním mechanismem poslouží při rozvoji sluchu. Závěsné hračky na kočárek a postýlku s různými druhy textury poslouží při rozvoji hmatových vjemů.

Velký výběr kvalitních závěsných hraček najdete pod značkami: Tiny Love, Bright Starts, Chicco, Baby Ono, Lamaze, Taf Toys, Canpol babies, Bamba. Závěsné hračky pro miminka víte zavěsit na kočárek, postýlku, autosedačku nebo nad přebalovacím pultem. Najdete mezi nimi různá zvířátka, kytičky, panenky, zvonky ale také barevné spirály.

Závěsnou hračku vždy upevněte v optimální vzdálenosti od očí dítěte – tedy cca 50 centimetrů, aby ji dítě dokázalo vnímat, ale zároveň aby nepůsobila rušivě na jeho nervový systém.

Hračky pro miminka na kočárek

Hrací deka pro děti

Mnohé děti se v posteli začnou poměrně rychle nudit. Novým a bezpečným místem se pro ně může stát dětská hrací deka s obloukem, na kterém visí závěsné hračky. Hrací deky najdete v nabídce v různých tvarech a barevných provedeních, od těch nejjednodušších až po dětské hrací deky se světelnými a zvukovými efekty.

Populárními jsou hrací deky Tiny Love, Bright Starst, za které však zaplatíte poměrně vysokou cenu nebo pak levnější alternativou jsou hrací deky značky Baby Ono. Dětské hrací deky jsou vhodné pro děťátko od narození cca do jednoho roku.

Pokud je děťátko spokojené v postýlce, houpacím křesílku nebo ho zaujala hrazdička se závěsnými hračkami, pak zvažte, zda dětskou hrací deku skutečně potřebujete.

Měkké knížky

Knížky pro nejmenší

Měkké knížky bychom mohli klidně zařadit k chrastítkům. Jsou lehké, ideální pro nejmladší děti a kombinují několik funkcí. Jednoduché obrázky, pískání nebo chrastění, visící kousátko poskytují dětem množství nových podnětů pro jejich rozvoj.

Měkké knížky najdete vyrobené z gumy a slouží jako kniha s obrázky a hračka do vody, nebo vyrobené z měkké tkaniny. Látkové knížky jsou určeny obvykle pro děti od 6 měsíců.

Hudební a zvukové hračky pro miminka

Prvními zvukovými hračkami děťátka jsou chrastítka a dětský kolotoč na postýlku. Svou roli ve vývoji dítěte však hrají i další zvukové a hudební hračky pro miminka. Ale pozor, zvukové hračky musí vydávat příjemný melodický zvuk. Děťátko je musí umět pohodlně chytit, proto se vyhněte velkým a těžkým hračkám.

Při zvukových hračkách vybírejte hračky s různými texturami povrchu. Pomůžete tím rozvíjet hmatové vnímání a stimulaci jemné motoriky rukou.

Později děťátku nabídněte jednoduché hudební nástroje – buben, tamburína, xylofon s velkými tlačítky, které budou vaše děťátko doprovázet několik let. S vaší aktivní účastí hudební hračky rozšíří dětské obzory. Pomohou mu rozvíjet sluchové a hmatové vnímání, chápat souvislosti mezi stlačením tlačítka a vydaným zvukem či blikajícím světýlkem.

Bez ohledu na to, jak velké množství krásných a inovativních hraček vašemu děťátku koupíte, pro jeho vývoj v prvních měsících života je nejdůležitější vaše přítomnost, častý kontakt a komunikace. V hrách dítěte sehráváte nejdůležitější roli.

I ta nejkrásnější a nejdražší hračka zůstane jen kusem plastu, když děťátku neukážete jak se s ní má hrát.

Ukazujte, vysvětlujte a hrajte se spolu s děťátkem. Hračka bude pro dítě zajímavá pouze tehdy, když bude vědět jak se s ní hrát.

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům.

Napsat komentář