Hrací deka pro dítě – jak vybrat tu nej …?

Koupit nebo nekoupit hrací deku pro dítě? Patří dětská hrací deka do povinné výbavy nebo to je jen další zbytečná investice? Jak vybrat hrací deku pro dítě? Přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné o hrací dece pro dítě, a určitě se pak rozhodnete správně.

První rok života dítěte je rokem neuvěřitelně rychlého psychomotorického vývoje. Děťátko je v tomto období obzvláště citlivé na podněty vnějšího světa, které jsou základem pro jeho rozvoj a učení se. Je na rodičích, aby kromě lásky a péče dopřáli svému potomkovi i ideální podmínky pro hru, rozvoj a pro poznávání světa. Takovým speciálním prostorem pro dítě může být hrací deka.

Co je dětská hrací deka

Dětská hrací deka je speciální podložka z látky s několika herními prvky a pro dítě ní získáte bezpečný herní komplex. Kromě zábavy a množství příležitostí pro hru, hrací deka poskytuje dítěti nové podněty pro jeho vývoj a skvělé podmínky pro smyslový a motorický rozvoj.

Hrací deka pro miminko
Bright Starts Deka na hraní Pal Around Jungle™

Každý z prvků, který se nachází na rozvojové podložce, stimuluje dítě k aktivitě, hře a objevování. Všechny rozvojové podložky podporují u kojenců rozvoj zraku, sluchu, hmatových vjemů, přispívají k rozvoji myšlení, představivosti a tvořivosti.

Rozvojové podložky se liší tvarem, velikostí, počtem oblouků, typem a tvarem hraček. Hrací deka může být kulatá, čtvercová, oválná, ve tvaru zvířátka, sluníčka, květu, s ochranným mantinelem nebo bez něj, ba dokonce v nabídce naleznete i rozvojové podložky s hudebním a světelným panelem.

Pro plnohodnotný rozvoj dítě je ideálním modelem hrací deka z materiálů různých textur, hraček různé velikosti, tvarů a barev a hraček vydávajících celou řadu zvuků, jako pískání, chrastění, šustění.

Většina rozvojových podložek má ve své výbavě i poutavé hračky, které jsou použitelné i samostatně. Měkké zrcátka, chrastítka či soustava plyšová zvířátka lze upevnit na postýlku nebo kočárek.

Hrací deka pro děti podle věku

Rozvojové podložky nám výrobci hraček nabízejí pro děti různých věkových kategorií. Děťátko do 3 měsíců na hrací dece jen leží, naopak starší dítě, které se už otáčí a začíná lézt potřebuje více prostoru a zajímavější hračky, proto hrací deku pro dítě vybírejte podle jeho věku.

Rozvojové podložky pro děti ve věku 0-3 měsíce

Přestože mnoho výrobců uvádí na dětské hrací dece doporučený věk od 0+, tedy od narození, počkejte, dokud si vaše miminko zvykne na domácí prostředí, zadaptovat se a zesílení. Hrací deku vaše děťátko určitě nepotřebuje dříve než dovrší 1. měsíc.

Pro děti ve věku 1-2 měsíců doporučujeme malou rozvojovou podložku v jemných barevných odstínech s oblouky se závěsnými hračkami a vyvýšenými okraji. Vzhledem k tomu, že děťátko ve věku 1-2 měsíců většinu dne proleží, jeho pozornost jako první upoutají visící hračky na oblouku. Hračky jsou zpravidla na oblouku upevněny pomocí suchého zipu a později je můžete sejmout a dát děťátku do rukou.

Pokud plánujete hrací deku používat v prvních měsících života děťátka, vybírejte takovou, na níž se nacházejí závěsné hračky v různých tvarech a barvách, které stimulují vnímání dítěte. Všechny odnímatelné předměty musí být velké, aby je dítě nemohlo spolknout.

V 3 měsících děťátko postupně přechází od pozorování visících hraček k aktivní zábavě. Začne se za hračkami natahovat. Bude se snažit dotknout se jich rukama i nohama. Hračky by měly být zavěšeny tak, aby se jejich dítě vědělo dotknout a mohlo jejich uchopit do dlaní.

Hrací deka pro děti od 4. měsíce věku

Kolem 4. měsíce se děťátko naučí obrátit se na bříško a ležení na zádech už bude pro něj nezajímavé. Dítě přesouvá svou pozornost z hraček zavěšených na obloucích hrazdičky na povrch rozvojové podložky. V tomto věku podpoříte rozvoj dítěte hrací dekou, která má různé barvy a rozmanité struktury tkaniny.

Součástí některých modelů jsou i odnímatelné polštářky, které zvyšují pohodlí dítěte, ležícího na zádech nebo na břiše.

Přínosem pro dítě bude zrcátko upevněné na hrací dece. Děťátko se seznamuje se svým obrazem, komunikuje s sebou a snaží se držet hlavu vzhůru. Hračky s různým povrchem přispívají nejen k rozvoji hmatových vjemů, ale také poslouží děťátku jako kousátka.

Dětská hrací deka

Více z nabídky >>>

Uběhne trochu času a dítě se naučí plazit se. Hračky přesuňte na okraj rozvojové podložky, abyste dítě stimulovali k lezení. V tomto věku už ochranné mantinely hrací podložky nejsou pro malého cestovatele nepřekonatelnou překážkou, proto mějte děťátko během her na hrací dece vždy pod dohledem.

Aktivity a hru děťátku na rozvojové podložce v tomto období zpestříte zvukovými, světelnými a hudebními prvky, které jsou součástí již mnoha modelů. Stlačování tlačítek, spuštění melodie nebo blikající světélko pomáhají dítěti pochopit příčinný vztah mezi činností a výsledkem.

Při výběru hrací deky s hudebními a světelnými efekty myslete na to, že panel byste měli vědět kdykoliv vypnout a melodie a různý zvuky musí být tiché a příjemné na poslech. V opačném případě mohou zvuky a světla dítě obtěžovat.

Proč koupit děťátku hrací deku

1. Hrací deka – bezpečné místo pro dítě

Pokud se rozhodujete mezi houpacím křesílkem a hrací dekou, jednoznačně se přimlouváme za druhou možnost. Zatímco dlouhodobý pobyt dítěte v jakémkoliv křesle či sedačce simulující sezení nebo polosed závažným způsobem ohrožuje jeho motorický vývin, hrací deka působí v tomto směru přesně naopak.

Děťátko je na ní volně položené na rovné ploše, nic ho neomezuje v pohybu, klouby a svaly nejsou zatěžovány nepřirozenou polohou. Hrací deka je navíc zpravidla umístěna na zemi, takže dítěti nehrozí pád a zranění.

2. Aktivně podporuje motorický vývoj dítěte

Dětská hrací deka pomáhá při rozvoji koordinace pohybů a orientace v prostoru. Děťátko je na hrací dece motivované k pohybu. Natahuje se za hračkami, snaží se je došáhnout, učí se orientovat v prostoru, uchopovat předměty, testuje svůj vliv na ně, trénuje si jemnou motoriku. Kromě toho je deka skvělým místem pro první přetáčení se za podněty a pokusy o plazení či dokonce lezení.

3. Stimuluje rozvoj smyslů

Hrací deky jsou velmi bohaté na podněty. Pomocí rozvojové podložky se zároveň vyvíjí vizuální a hmatové vnímání dětí. Pestré barvy, tvary a zrcadla ovlivňují zrak dítěte a poutají jeho pozornost. Zvuky, písně a melodie stimulují rozvoj sluchu. Různé povrchy, textury a materiály ovlivňují pozitivně hmatovou citlivost. A co si budeme namlouvat, děťátko většinu z hraček i ochutná, lépe řečeno prozkoumá ústy. Stimulace smyslového vývinu je v tomto věku obzvlášť důležitá.

4. Přináší dítěti zábavu

Přestože jste maminkou či tatínkem na plný úvazek, jistě z času na čas uvítáte i čas pro sebe, pro domácnost či pro ostatní členy rodiny. A právě v tomto směru je hrací deka neocenitelným pomocníkem pro rodiče. Dětičky v ní často dokáží strávit dlouhý čas klidnou a zaujetí hrou.

5. Využijete ji doma i na cestách

Hrací deka je velmi prakticky a jednoduše skladná do kompaktních rozměrů. V menších domácnostech nezabírá mnoho místa, je snadné ji uskladnit v době, kdy se právě nepoužívá, ale i sbalit a vzít s sebou na cesty, dovolené či návštěvy.

TIP: Širokou nabídku dek na hraní, zboží skladem a dobré ceny najdete v e-shopech feedo.cz a prodeti.cz

Jak vybrat hrací deku

Hrací deky se v posledním období těší nevídané oblibě rodičů i malých průzkumníků a nabídka trhu je v této oblasti poměrně široká. Popasali jsme základní parametry, kterými byste se měli řídit při výběru hrací deky pro dítě.

Velikost deky

Výběr velikosti hrací deky by měl odvíjet především od vašich prostorových možností a na tom, zda plánujete s dekou často cestovat a přenášet ji například na návštěvy k prarodičům. Pokud jsou vaše možnosti v tomto směru neomezené, doporučujeme vsadit raději na větší deky, které nabídnou i prostor pro přetáčení a lezení děťátka. Takové deky využijete mnohem déle než modely menších rozměrů, na kterých pokud se děťátko přetočí, skončí na podlaze.

Materiál deky

Hrací deka by měla být komfortní a současně bezpečná. Pohodlí děťátka by mělo být zajištěno měkkým, na dotyk příjemným a teplým materiálem. Obvykle se využívají směsové materiály s obsahem bavlny a polyesteru. Bezpečí dítěte by mělo být zajištěno pevným materiálem bez obsahu toxických látek a nebezpečných barviv. Je třeba počítat s tím, že děťátko bude deku zkoumat i ústy.

Možnosti údržby

Hrací deka je velmi náchylná na znečištění. Většinu času je na zemi, sbírá se do ní prach a běžné nečistoty. Kromě toho je vystavena slinám miminka, případně i zbytkem potravy. Ideální proto je, pokud se deka dá prát v pračce.

Barevnost

V tomto případě platí čím více, tím lépe. Zapomeňte na zavedenou modrou barvu pro chlapce a růžovou pro holčičku. Pestrobarevnost je jeden ze základních atributů, který by měla dobrá hrací deka splňovat. Barvy poutají pozornost dítěte a stimulují jeho zrakový vývin. Čím je hrací deka barevnější, tím lépe.

Rozvojová podložka na hraní

Hrazda

V nabídce jsou samostatné hrací deky nebo deky s hrazdami, které nabízejí možnost zavěšení hraček. Hrazda se vám bezpochyby osvědčí při menších dětech do cca 6 měsíců. Děťátko v tomto věku ještě zpravidla nesedí ani neleze a hra vleže na zádech je pro něj velmi příjemná. Pokud děťátko přetočíte na bříško, hračky je možné přemístit do spodní části hrazdy. Hrazdu u většiny modelů víte odebrat a deku použijete jako rozvojovou podložku i samostatně.

Nabídka hraček

Součástí hrací deky je obvykle i různé široký výběr hraček. Ty lze upevnit na hrazdu nebo bývají volně položené na dece. Velmi oblíbené jsou měkké zrcátka, visící hračky , chrastítka a různé interaktivní hračky se zvukovými a světelnými efekty.

Při výběru hrací deky dejte přednost typu, kde víte hračky sejmout, aby se s nimi děťátko mohlo později hrát i samostatně. Takové hračky budete vědět také lépe umýt nebo vyprat, a tak jejich děťátko bude mít vždy čisté.

Ochranné mantinely

Velmi oblíbeným prvkem hrací deky jsou takzvané ochranné mantinely. Jde o vyvýšené okraje deky zabraňující vylezení miminka mimo hrací prostor. Oceníte je zejména u batolat snažících se o své první pohyby. Ochranné mantinely víte u většiny modelů spustit, čímž rozměry rozvojové podložky zvětšíte.

Většina rodičů považuje koupi hrací deky pro dítě za dobrou investici, ale její výběr závisí na mnoha faktorech: od vašich finančních možností, volného místa v bytě a od vašich preferencí.

TIP: Kde koupit hrací deku? Zkuste se podívat na nabídku e-shopů feedo.cz a prodeti.cz

Napište nám do komentářů, pro kterou hrací deku jste se rozhodli vy, a jak jste byli s její koupí spokojeni.

Napsat komentář