Vyberte pro dítě kvalitní a bezpečné hračky do vany

I u vás se koupání děťátka neobejde bez křiku a slz? Zabavte děti při koupání hračkami do vany. Přečtěte si, jak vybrat kvalitní a bezpečné hračky do vany podle věku vašeho děťátka.

Koupaní děťátka patří ke každodenním rituálům. Mnohé děti si večerní koupání ve vaně užívají, ale jsou i dětičky, které koupání rady nemají. Večerní mytí doprovází křik a mnohdy i pláč. Zbavit děťátko strachu z vody a večerní koupání změnit na zábavu vám pomohou hračky do vany. Hračka do vody poutá pozornost děťátka, rozptýlí ho a mytí děťátka se stává bezproblémovým.

Proč kupovat dětem hračky do vany?

 • Večerní koupání děťátka není jen nezbytná očista těla. Koupání má pozitivní vliv na fyzické a emocionální zdraví dítěte. Voda pomáhá relaxovat, uvolňuje ztuhlé svalstvo a napětí.
 • Při hrách ve vodě s pestrou a zajímavou hračkou se koupání batolat mění na úžasnou zábavu. Děťátko získává pocit bezpečí a postupně se zbavuje strachu z vody.
 • Protože děti v procesu hry velmi rychle „nasávají“ nové poznatky, při hraní ve vodě objevují, zkoumají a učí se.
 • Při hře ve vodě se u dítěte stimulují duševní procesy, vytvářejí se logické řetězce a vztahy mezi příčinami a následky.
 • Hra s vodou a hračkami do vody se u dětí rozvíjí soustředěnost, představivost, jemná motorika, logické myšlení a inteligence.

Jak vybrat hračky do vany

Druhy hraček do vany

Hračky do vany může rozdělit podle konstrukce a způsobu hry na:

 • gumové hračky do vany;
 • hračky na přelévání vody;
 • magnetky a nálepky do vany;
 • knížky do vody;
 • nafukovací hračky do vody;
 • natahovací hračky do vody;
 • vodní stříkačky a mlýny;
 • hračky do vany se síťkou a udicí

Gumové hračky do vody

Gumové hračky do vany patří mezi první hračky, se kterými se děťátko ve vodě hraje. Jsou měkké, vyrobené nejčastěji z gumy nebo z měkkých odrůd plastů. Mají jednoduché linie bez ostrých hran, rohů a pohyblivých částí. Hračky do vody vyrobené z gumy jsou uvnitř duté a udrží se na vodní hladině.

Kvalitní hračky do vany

Mezi gumovými hračkami do vany najdete různé figurky vodních živočichů – kachničky, rybky, delfíny, žáby, chobotnice. Ale také různé loďky, čluny a podobně. Takové hračky do vody jsou pro děti zajímavé od šesti měsíců do dvou let. Zajímavou novinkou jsou hračky do vody, které po kontaktu s vodou mění barvu.

Hrou s gumovými hračkami si děti rozvíjejí první motorické dovednosti.

Hračky na přelévání vody 

Kbelíky, pohárky, konvičky různých barev a velikostí budou zvláště zajímavé pro děti do jednoho roku.

Hračky do vany pro nejmenší

Hračky do vany na přelévání vody vybírejte z lehkého, odolného plastu ve veselých barvách. V pozdějším věku můžete hru s pohárky doplnit s Yookaido kouzelným kohoutkem.

Nálepky a magnetky do vany

Vodě odolné nálepky a magnetky může dítě opakovaně připevnit a odejmout ze stěn vany nebo dlaždic. V nabídce najdete nálepky s oblíbenými pohádkovými postavičkami, zvířátky, písmenky nebo číslicemi. Dítě se během koupání zabaví, ale také získává nové vědomosti. Učí se barvy, písmenka, seznamuje se s matematikou.

Písmenká do vany

Některé nálepky mění barvu nebo obraz při kontaktu s vodou, což je pro dítě velmi neobvyklé a fascinující.

Knížky do vody

Knížky do vody jsou vyrobeny z polyethylenu, silikonu nebo gumy, takže se při kontaktu s vodou neničí. Najdete v nich krásné ilustrace s různou tématikou.

Knížka do vany

K dispozici jsou také knížky do vany, které mění barvu po kontaktu s vodou barvu. Původní barvy získá kniha opět po vyschnutí.

Kromě knih pro děti od 1až 2 let existují speciální soupravy na kreslení v koupelně.

Barvičky do vany

Nafukovací hračky do vody

Mezi nafukovací hračky do vany patří nejen všechny druhy míčků, zvířátek, ale i zařízení, která umožňují dítěti plavat. Jde o různé kruhy a rukávníky, které udrží dítě nad hladinou ve vaně s vodou, ale i na koupališti, v moři či jezírku.

Zvířatká do vany

Vodní stříkačky a mlýny

Fascinující hračky, které se líbí i starším dětem, fungují na principu nalévání vody do otvoru. Voda spouští do pohybu různé kolečka nebo stříká z hračky ven jiným otvorem.

Hračky do vany vodní mlýn

Velkému zájmu se těší fontány a trojrozměrné herní vodní centra. Mají mnoho rotujících částí poháněných proudem vody: myčky aut, kouzelný kohoutek, ponorka, pirátská loď, stříkací chobotnice a mnoho dalších.

Fontána do vany

Hra rozvíjí vizuální paměť, koordinaci a také motorické dovednosti dítěte.

Do této kategorie můžeme zařadit i vodní pistole, které používají s nadšením starší děti. Musíte být však připraveni na to, že celá koupelna po takové hře bude zaplavena vodou.

Natahovací hračky do vany

Tento typ hraček má mechanický strojek a po jeho natažení se hračky ve vodě pohybují. Tučňák, žába, mořská panna, ryby, želvy, ponorka, chobotnice, stejně jako pirátská loď, která se samostatně pohybuje po vodě, přinese dítěti spoustu zábavy.

Natahovací hračka do vody s mechanickým pohonem rozvíjí motorické dovednosti dítěte.

Plavoucí zvířatko do vody

Hračky do vany se síťkou a udicí

Veselý rybolov bude vzrušující aktivitou nejen pro děti, ale i dospělé. Chytání mořských zvířátek a rybiček na udici nebo do síťky můžete dětem nabídnout i během horkých letních dnů při hrách v bazénu.

Chytání ryb hračky do vany

Hračky do vany pro děti podle věku

Při koupi hračky do vany zohledněte věk dítěte, pro které hračku kupujete. Informaci, od jakého věku můžete děťátku hračku do vany dát, najdete na obalu či štítku hračky. Při nákupu přes internet by měl být doporučený věk uveden v popisu produktu.

Zatímco děťátko nedokáže ve vodě sedět, hračky při koupání nepotřebuje, protože:

 • nedokáže na ně soustředit pozornost
 • neumí si s nimi ve vodě hrát.

Hračky do vany pro děti od 6 měsíců

První hračky do vany můžete vašemu děťátku nabídnout, když už dokáže samo pevně sedět, resp. ho umístěte do sedátka do vany, které je určeno obvykle pro děti, které při sezení potřebují ještě malou oporu, což je cca kolem 5. – 6. měsíce.

Sedátko do vany

První dětské hračky do vany jsou obvykle hračky z měkké gumy. Mohou to být gumové míčky, zvířátka, lodičky.

Jelikož pro děťátko je hra ve vodě novou aktivitou, ukažte mu, jak si s hračkami ve vaně může hrát.

Zábavní hračky do vany

Postupně můžete hru s vodou rozšířit o vylévání a prolévání pomocí pohárků nebo malé konvičky. Oblíbenými jsou v tomto věku i knížky do vody.

V tomto období se vyhýbejte hračkám do vody, které obsahují malé části.

Hračky do vany pro děti od 1 do 2 let

Od jednoho roku se váš výběr hraček do vany pro děti rozšiřuje. Zde už můžete dát děťátku nafukovací a mechanické hračky do vody, jako loďky, ponorky, mořské zvířátka a rybky, vícebarevné pyramidy.

Roční děti se už rady hrají ve vaně s barevnými nálepkami, které si ukládají a překládají na bocích vany. Děti také fascinují vodní mlýny, stříkající fontánky nebo hračky do vany, které mění barvu.

Hračky do vany pro děti od 2 let

Děti od 2 let zajímají už náročnější hračky do vody. V tomto věku děti rady loví rybičky, kreslí si ve vaně speciálními fixy, stříkají s vodní pistolí nebo se hrají na potápěče či námořníky.

S hračkami ve vaně si bude hrát dítě, které má mít ze hry radost, proto při výběru hračky do vany vezměte v úvahu přání a zájmy vašeho dítěte.

Co si všímat, když kupujete dítěti hračky do vany?

Pozor, ne každá hračka je vhodná pro hry ve vodě. Hračky na koupání v koupelně jsou speciálně navrženy tak, aby byly maximálně odolné vůči vlhkosti. I když v nabídce dnes naleznete různé hračky do vany, při jejich výběru byste se neměli soustředit jen na jejich cenu či vzhled.

Uvědomte si, že hračku do vody kupujte pro vaše děťátko, které dává hračky stále do úst. Proto, při koupi hračky do vany byste měli vaši pozornost zaměřit na:

Materiál

Hračky do vany pro děti musí být vyrobeny z netoxických materiálů, které jsou jemné a pružné. Při hračkách, které jsou vyrobeny z levných a nekvalitních materiálů, se mohou pod vlivem vysokých teplot a vlhkosti uvolňovat nebezpečné toxické látky. Hračka nesmí výrazně páchnout.

Zaměřte vaši pozornost na hračky vyrobené z netoxických a ekologicky šetrných materiálů.

Barvy by měli být jasné, ale ne křiklavé. Výrazné barvy mohou způsobit alergie nebo nepříznivě ovlivnit psychiku dítěte. Barvy nesmějí z hračky pouštět ani olupovat. Bezpečnost a kvalita materiálu hraček do vody musí být potvrzena certifikátem výrobce.

Dříve, než dáte dítěti hračku do vody, otestujte ji. Ponořte hračku do teplé vody. Ve vodě ji pootáčejte, poohýbejte, zmáčkněte, … Pokud hračka nezměnila tvar, nepustila barvu a výrazně nepáchne, můžete ji dát vašemu dítěti.

Dětem do 2 let nekupujte hračky do vany z pevného plastu.

Bezpečnost

Pokud hračka do vany sestává z několika částí, všechny spoje musí mít pevné, aby je dítko nemohlo odlomit nebo ukousnout. Při výběru hračky do vany pro děti do 3 let si všímejte výrobcem doporučený věk.

Hračka do vody nesmí mít ostré rohy a hrany, aby se na nich dítě při hře neporanilo. Také by měla být příjemná na dotek.

Levné hračky do vany

Pokud vybíráte zvukovou hračku do vody, její zvuk by neměl být příliš hlasitý a ostrý, aby se dítě nevyděsilo. Hračka na baterie, musí mít elektronický obvod dobře utěsněn a chráněn před vniknutím vody.

Vyhněte se koupi levných hraček, které byly vyrobeny v Číně. Sice, za hračky do vany od známých výrobců zaplatíte o něco vyšší částku, ale tyto hračky procházejí přísnými testy kvality a splňují všechna kritéria bezpečné hračky.

Hygiena

Dítě by se mělo hrát jen s čistými hračkami, proto hračky do vany byste měli snadno vyčistit. Pokud se během hry dostane voda dovnitř hračky, měli byste ji umět snadno vylít. Voda se nesmí v hračce hromadit. Vlhkost vytváří ideální podmínky pro tvoření hub plísní.

Velikost a hmotnost

Hračky do vany pro děti do 3 let musí být přiměřeně velké a těžké, aby je dítko vědělo snadno uchopit, zvednout, hodit nebo přenést. Hračky příliš malých rozměrů jsou pro děti do 3 let nebezpečné. Dítě by si ji mohlo dát do úst a spolknout.

Přirozený vzhled

Snažte se pro dítě vybírat hračky do vany, které vypadají přirozeně. Nekupujte mu příšerky a neexistující zvířátka. Mějte na paměti, že dítě se během hry také učí.

Jak čistit a skladovat hračky do vany?

Jelikož v hračkách do vody se mohou v částech, kde zůstane voda, začít hromadit houby a plísně, měli byste je čištění a skladování věnovat náležitou pozornost.

Hračky do vany po každém koupání zbavte vody a pečlivě vysušte. Každé 3 – 4 dny byste je měli ponořit do dezinfekčního roztoku a následně důkladně opláchnout pod tekoucí vodou. Jako dezinfekční prostředek je vhodný roztok peroxidu, octa nebo jedlé sody. Odstraňují hlen, dobře se vyrovnávají s mikroorganismy, chrání děti před stomatitidou, dermatitidou a infekcemi.

 

Pokud najednou zjistíte, že hračka zčernala, resp. jste z ní vytlačili usazeniny, bez váhání ji zahoďte.

 

Abyste zabránili usazování vody v hračce, můžete otvor utěsnit hmotou, pro dítě s neškodným složením. Doporučujeme, abyste hračky do vany používat cca 2 – 3 měsíce a pak je vyměnili.

Organizéry na hračky do vany

Jak bude vaše děťátko růst, s velkou pravděpodobností bude u vás růst i počet hraček do vany. Pořádek v koupelně a praktické skladování hraček do vany si zabezpečíte organizéry na hračky do vany. Box na hračky do koupelny vám pomůže udržet hračky bez plísní, protože má obvykle síťovou strukturu, takže voda z hraček vytéká plynule směrem dolů.

Organizér na hračky do vany Krabice na hračky do vany Boxy na hračky do vany

Napsat komentář