Cestovní postýlka: Na co myslet při její koupi

Cestovní postýlka je praktickou a oblíbenou výbavou mnoha maminek. Usnadňuje jim péči a miminku přináší komfort v různých situacích a prostředích. Pokud i vy uvažujete nad koupí cestovní postýlky, podívejte se na její výhody a nejdůležitější atributy výběru.

Rodiče řeší koupi cestovní postýlky z různých důvodů. Někteří kvůli častému cestování s miminkem, jiní před letní dovolenou, další kvůli pobytu dítěte na zahradě či na terase. Cestovní postýlka je také vynikající alternativou k tradiční dřevěné postýlce. Její koupí ušetříte nejen peníze, ale i prostor v bytě.

Co je cestovní postýlka?

Cestovní postýlka je velmi podobná tradičním dřevěným postýlkám, tedy slouží jako bezpečné místo pro spaní dítěte od narození až do věku cca 3 let. Cestovní postýlky podléhají přísným kontrolám a testům. Musí splňovat přísné evropské požadavky na bezpečnost.

Cestovní postýlka má zpravidla obdélníkový tvar s vnitřní délkou 120 cm, šířkou 60 cm a výškou bočních stěn 80 cm. Podle nařízení Evropské unie je maximálně přípustná nosnost cestovní postýlky je 15 kg. Tuto hmotnost dítě dosáhne ve věku 3-4 let.

Cestovní postýlka promiminko

Ale pozor, pokud máte dojem, že vaše dítě je již natolik silné, že by mohlo postýlku převrátit, přestaňte ji používat.

Na rozdíl od klasické dřevěné postýlky její konstrukci tvoří hliníkový rám potažen textilií. Téměř všechny modely jsou vybaveny kolečky a tak cestovní postýlku jednoduše bez vynaložení větší námahy dokážete v bytě přemístit.

Jako rošt a matraci zároveň slouží skládací podložka s tloušťkou 2 cm, která je spolu s přenosnou taškou vždy součástí balení cestovní postýlky. Do cestovní postýlky lze dokoupit i cestovní skládací matrace.

V případě, že plánujete cestovní postýlku používat dennodenně místo klasické dřevěné postýlky, musíte k ní dokoupit vhodný dětský matraci.

Nevýhodou cestovních postýlek je, že je na rozdíl od dřevěných postýlek nevíte polohovat, tedy nevíte upravovat výšku spodního roštu. K děťátku se musíte nahnout až ke dnu. Tuto nevýhodu se mnozí výrobci snaží kompenzovat alespoň vkládacím závěsným lůžkem, které upevňujete do cestovní postýlky pomocí tyčí.

Skládání a rozložení cestovní postýlky je díky zabudovanému skládacímu mechanismu velmi jednoduché.

Cestovní postýlka: Na co myslet při její koupi

Rozměry postýlky

Kromě standardních rozměrů postýlky, které jsou obvykle okolo 120x60cm (vnitřní rozměr), se zaměřte především na rozměry ve složeném stavu. Je důležité, aby se vám poskládaná postýlka vešla tam, kde potřebujete, ať už mluvíme o úložném prostoru v bytě nebo o kufru auta. V opačném případě ztratí své hlavní výhody.

Hmotnost postýlky

Hmotnost je velmi důležitá z hlediska komfortu při přenášení postýlky z místa na místo. Pokud bude muset maminka zvládnout v jedné ruce dítě a v druhé poskládanou postýlku, věřte, že jí nebude jedno, jestli váží 9 nebo 13kg.

Nosnost postýlky

Nosnost postýlky předznačuje, jak dlouho ji budete moci využívat. Většina cestovních postýlek má nosnost 15 kg a tak jsou pohodlně využitelné do cca tří let věku dítěte. Z hlediska bezpečnosti je však berte v úvahu i výšku dítěte. U některých cestovních postýlkách je jejich používání limitováno výškou dítěte – 86 cm. Je však spíše na posouzení rodiče, zda je cestovní postýlka ještě pro děťátko bezpečným místem na spaní.

Materiál

Materiál je důležitý zejména z hlediska údržby. Ideální je, pokud má postýlka odolný nenasákavý povrch, který v případě znečištění jednoduše otřete vlhkým hadříkem a necháte vysušit. Z dlouhodobého hlediska je výborné, pokud se dají textilní části odepnout a vyprat v pračce.

Skládání a rozkládání cestovní postýlky

Mechanismus skládání a rozkládání cestovní postýlky by měl být natolik jednoduchý, aby manipulaci pohodlně zvládla jedna osoba. Doporučujeme vám vyzkoušet si skládání a rozkládání postýlky přímo v prodejně nebo se podívejte instruktážní video:

Jak rozložit a složit cestovní postýlku

Otevírání na boční straně

Zejména pokud kupujete postýlku pro děťátko, které již samostatně chodí nebo ji plánujete využívat i po prvním roce, vsaďte na model s otevírací boční stranou. Tyto postýlky jsou většinou vybaveny zipem, odepnutím kterého se pro děťátko vytvoří dostatečný prostor pro vcházení a vycházení. Dítě tak získá volnost pohybu a necítí se v postýlce uvězněny.

Cestovní postýlka s otvorem

Příslušenství

Moderní cestovní postýlky bývají vybaveny množstvím pomůcek usnadňujících péči o dítě, ale i hraček a drobností zpříjemňujících děťátku odpočinek. K dispozici jsou cestovní postýlky se závěsnými taškami na uskladnění plen a jiných drobností, s přebalovacím pultem, hrazdičkou či kolotočem s hračkami a různými multifunkčními zařízeními produkujícími melodie, světelné efekty či dokonce uklidňující vibrace.

Cestovní postýlka pro děti s taškou

Velmi důležitou součástí výbavy cestovní postýlky je taška na její přenášení.

Před koupí cestovní postýlky si promyslete:

 • co od ní očekáváte, jaké funkce by měla mít
 • kde a jak často ji budete používat,
 • pro jak velké miminko ji potřebujete.

Proč si pořídit cestovní postýlku

Zatímco někteří rodiče ji považují za zbytečnost, jiní si její koupi nevědí vynachválit. Využití cestovní postýlky závisí na životním stylu, který vedete a potřeb, které spolu s děťátkem máte. V některých situacích může být cestovní postýlka skutečně neocenitelným pomocníkem, jiné rodiny ji využijí jen minimálně. Pokud i vy právě uvažujete nad její koupí, pojďte se s námi podívat na některé výhody cestovní postýlky.

1. Komfort pro dítě na dovolené

Možná jste zvyklí trávit své dovolené v hotelích, které jako standardní výbavu pokoje nabízejí i dětskou postýlku. V tom případě vám ta cestovní bude opravdu zbytečná.

Pokud se však rozhodnete odpočívat na horské chatě nebo vsadíte například na ubytování v soukromí, je možné, že cestovní postýlka bude vaší jedinou možností. Při pobytu v cizím prostředí využijete cestovní postýlku nejen jako místo pro spánek a odpočinek dítěte, ale například i bezpečné prostředí pro hru a trávení volného času.

2. Návštěva u rodiny a přátel

Pokud s děťátkem často cestujete a trávíte čas u prarodičů, širší rodiny či přátel, cestovní postýlku zaručeně využijete. I v tomto případě se stane vhodným prostředím nejen pro spánek, ale i pro hru děťátka. Dům či byt vašich známých nemusí být vůbec přizpůsoben pro pobyt dítěte a tak se postýlka rychle stane jediným bezpečným místem, kde dítěti nic nehrozí ani při samostatné hře.

3. Pobyt venku

Pokud rádi trávíte čas na zahradě či na terase, cestovní postýlka vám i vašemu děťátku zaručeně zvýší komfort. Zatímco vy se budete věnovat práci kolem domu, odpočinku či letní grilování s přáteli, dítě může bezpečně odpočívat nebo trávit čas hrou na čerstvém vzduchu.

V letních měsících však buďte mimořádně opatrní a chraňte děťátko jako před přímým slunečním zářením tak před nebezpečným hmyzem. Zejména během spánku je vhodné postýlku vybavit ochrannou síťkou.

4. Cestovní postýlka – bezpečné místo pro hru

Mnozí rodiče zvyknou cestovní postýlku využívat jako náhradu ohrádky na hraní. Můžete ji mít například v obývacím pokoji či v kuchyni a dát do ní děťátko, když se mu zrovna nemůžete věnovat. Bude trávit čas ve vaší společnosti a současně v pohodlí a v bezpečí měkké postýlky.

5. Důvěrně známé pohodlí kdekoliv

Některé dětičky mají v neznámém prostředí problémy se spánkem. Těžko usínají, často se budí nebo spí krátce, v důsledku čehož jsou unavené a mrzuté. Cestovní postýlka může být skvělým řešením tohoto problému. Pokud v ní dítko tráví čas i doma a důvěrně ji zná, stane se pro něj malou oázou klidu a pohodlí v neznámém prostředí. Bude se v ní cítit bezpečnější než například v hotelové posteli či postýlce.

6. Cestovní postýlka jako náhrada klasické postýlky

Pravdou je, že cestovní postýlka není určena na pravidelný denní spánek. Pokud byste ji chtěli tímto způsobem využívat, měli byste do ní zajistit minimálně kvalitní matrace. Někteří rodiče to takovýmto způsobem řeší.

Postýlku však můžete klidně využívat na příležitostný spánek děťátka například u prarodičů. Zejména pokud nemají prostorný dům či byt, postýlku pohodlně složí a uskladní v době, kdy tam zrovna nebudete.

Top cestovní postýlky

Cam cestovní postýlka Daily Plus

Daily Plus cestovní postýlka italské značky Cam poskytuje útulné místo na odpočinek dítě od narození do věku cca 3 let. Cam cestovní postýlka Daily zaujme přívětivým designem a množstvím propracovaných detailů.

Dětská cestovní postýlka Cam

Je součástí jsou 2 kolečka s brzdou pro její jednoduchý převoz, odnímatelná stříška s 3 závěsnými barevnými hračkami a síťkou proti hmyzu, závěsné lůžko pro novorozence, odnímatelný přebalovací pultík, boční kapsa pro uskladnění například věcí na přebalování.

Cestovní postýlka pro děti Cam Dailly

Hlavní výhody Cam cestovní postýlky Daily Plus

 • jednoduché rozkládání a skládání
 • přenosná taška s uchem na přenášení
 • závěsné lůžko pro novorozence a děti do 6 měsíců usnadňuje mamince péči
 • odnímatelná stříška s třemi hračkami
 • odnímatelný přebalovací pultík
 • moskytiéra
 • boční kapsa na uložení hraček a věcí
 • průhledné boční stěny
 • přední stěna postýlky s otvorem pro starší děti se zapínáním na zip
 • kolečka, která umožňují pohodlně přesouvat postýlku ve složené podobě
 • vyrobená podle evropské normy EN 716-1 / 2 a ze zcela netoxických a bezftalátového materiálů
 • testována na odolnost podstavy, stability, proti převrácení se s dítětem uvnitř, na okusování a uvíznutí drobných předmětů, např. dudlíku
 • vyrobená v Itálii

Díky svým kompaktním rozměrům Cam cestovní postýlka ve složeném stavu nezabírá mnoho místa.

Rozměry Cam cestovní postýlky Daily Plus:

 • poskládaná: 18x18x75,5 cm
 • vnější rozměry při jejím rozložení: 127,5x71x109 cm
 • vnitřní rozměry: 120 × 60 cm
 • hmotnost: 14 kg
 • nosnost: 15 kg

Cam cestovní postýlka Dailly

Materiál: kov, tkanina

Zopa cestovní postýlka Camping

Cestovní postýlka Zopa Camping je pohodlná praktická skládací postýlka, kterou využijete doma i během vašich výletů. Postýlkou ​​Zopa Camping kedkoľvek budete vytvoříte vašemu děťátku známé a bezpečné místo pro spánek a hry.

Zopa cestovní postýlka pro děti

Cestovní postýlka Zopa Camping – jeji výhody

 • ideální při cestování pro děti od narození cca do 4 let
 • nízká hmotnost – váží jen 9,3 kg
 • skvělá cena
 • několik barevných provedení
 • využití jako plnohodnotná dětská postýlka i jako ohrádka na hraní
 • nohy ve střední části zvyšují její stabilitu
 • jednoduchý přesun díky 2 kolečkům, které víte zabrzdit
 • boční vstup se zipem pro aktivní hry dítěte, který je upevněn zipem
 • průhledné boční stěny, abyste měli děťátko vždy pod dohledem
 • praktická kapsa na odkládání drobností
 • pohodlný skládací systém, kompaktní rozměry po složení
 • při nošení a přepravě zabírá malý prostor
 • součástí balení je i kompaktní taška pro uložení a přepravu dětské postýlky
 • vyrobená z ekologických pro dítě maximálně bezpečných materiálů

Zopa détská cestovní postýlka kvalitní

Technické parametry Zopa cestovní postýlky Camping:

 • vnější rozměry v rozloženém stavu: d 124 cm x š 64 cm x v 74 cm
 • vnitřní rozměry: d 120 cm x š 60 cm
 • rozměry poskládané cestovní postýlky: d 74 cm x š 21 cm x21 cm
 • hmotnost: 9,3 kg
 • nosnost: 20 kg
 • materiál: 100% polyamid, 100% nylon

Hauck cestovní postýlka Babycenter

Hauck cestovní postýlka zaujme atraktivním designem a množstvím praktických prvků, které vám usnadňují péči o miminko. Hauck cestovní postýlku Babycenter získáte se závěsným lůžkem, přebalovací podložkou, odkládacím prostorem pro potřeby potřebné při každodenní péči, kolotočem, praktickou cestovní taškou a skládací spodní podložkou – matrací.

Proč cestovní postýlka Hauck Babycenter

 • ideální pro děti od narození do 3 let
 • praktické doplňky
 • závěsné lůžko s nosností 9 kg usnadňuje přístup matky k dítěti
 • přebalovací pult
 • odkládací prostor
 • hudební efekty a kolotoč
 • kolečka pro snadný přesun
 • snadné a rychlé skládání
 • jednoduchá údržba
 • vyrobena z vysoce kvalitních materiálů, v jasném a zajímavém designu

Čtenáři německého časopisu „Practical Parenting & Pregnancy“ ocenili tuto postýlku finální cenou. Pro její flexibilitu, funkčnost a vybavenost.

Rozměry a hmotnost cestovní postýlky Hauck:

 • rozložená – vnější rozměry 125 x 63 x 83 cm
 • složená: 32 x 32 x 79 cm
 • rozměry lehací plochy: 120 x 60 cm
 • hmotnost: 12,4 kg
 • maximální nosnost: 15 kg

Cestovní postýlky pro miminka

V posledním období si rodiče miminek oblíbili praktické cestovní postýlky pro miminka.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli.

Napsat komentář