Jak vybrat dětské chůvičky pro miminko

Věda a technika jsou pro moderního člověka vynikající. Samozřejmě, ještě neexistuje žádný asistent – robot, který by sám bezpečně pohlídal dítě, avšak péče o miminko vám zaručeně usnadní dětské vysílačky. Abyste vybrali pro vás ty nejlepší dětské chůvičky, podívejte se, na co všechno musíte při jejich výběru myslet.

Dětské chůvičky známé také jako vysílačky nebo baby monitory patří k užitečným pomocníkem mnoha rodičů, kteří chtějí mít jistotu, že jejich miminko je během spánku v bezpečí a pořádku. Novorozenec potřebuje stálou péči o rodiče, ale mít děťátko pod dohledem 24 hodin je nemožné. Mámy dobu spánku mnohokrát využívají na domácí práce a právě v těchto případech, kdy spící dítě zůstává v místnosti samo, oceníte dětské chůvičky.

Co jsou dětské chůvičky

Baby monitor je kompaktní zařízení s velkou funkčností, které vám dává relativní svobodu během spánku a samostatné hry dítěte a jistotu, že dítě máte pod neustálou kontrolou.

Dětské chůvičky tvoří 2 jednotky: vysílač a přijímač, které jsou naladěny na určitou rádiovou frekvenci. Přijímač je obvykle menší než vysílač. Vysílací jednotka by měla být umístěna v místnosti v těsné blízkosti dítěte, při nebo v postýlce, lehátku, hrací dece nebo v ohrádce, ne méně než 1 m od dítěte.

Dětské chůvičky Baby Moov

Přijímač signálu má rodič u sebe. Když dítě začne vydávat různé zvuky: pláč, kašel, volat na mámu …, dětský monitor vám okamžitě dává zvukový nebo světelný signál. Takto matka slyší hlas dítěte nebo vidí blikající světla na panelu přijímače.

 

Některé dětské chůvičky fungují obousměrně, tedy přes přijímač nejen uslyšíte dítě, ale můžete se mu také promluvit.

Odborníci tvrdí, že používání baby monitoru je pro děti bezpečné a tak jsou dětské chůvičky vhodné ke sledování dětí od narození do 1,5 až 2 let. Mnozí výrobci však dětské chůvičky doplnili o řadu dalších funkcí, které můžete využít i v pozdějším věku dětí:

  • noční světlo,
  • světelný projektor,
  • teploměr a zařízení, které měří vlhkost vzduchu,
  • hodiny,
  • port, který vám umožní připojit monitor dítěte k televizoru a vysílat jej do fotoaparátu, soubor melodií nebo záznam hlasu rodičů

Když vaše dítě vyroste, dětské chůvičky můžete nadále využívat. Například, když někdo z rodiny onemocní, při péči nevládních rodičů nebo během her s dětmi či dorozumívací zařízení na zahradě.

Jak fungují dětské chůvičky

Dětské chůvičky fungují na principu rádiových vln, při naladění přijímače i vysílače na stejnou vlnovou frekvenci. V moderních video a audio monitorovacích zařízeních existuje několik pracovních rozsahů (kanálů), v digitálních modelech se jejich počet pohybuje od dvou do sto dvaceti.

Pokud dítě začne plakat, vydávat zvuky, vysílač vysílá signál do přijímače. I když je vypnutý zvuk rodičovské jednotky, signál, že se něco s děťátkem děje, vám dávají žárovky, které začnou blikat. Počet blikajících světel na přijímači dětských vysílaček přímo závisí na úrovni hluku.

Existují také dětské monitory, které dokáží upozornit rodiče na reakce děťátka pomocí vibrací. Výhodou dětských vysílaček je, že jsou mobilní a víte je použít nejen v interiéru, ale i v exteriéru. V průměru je optimální vzdálenost mezi přijímačem a vysílačem od sto do čtyři sta metrů. V obrovském sortimentu najdeme také modely, které dokáží přenášet signál ve vzdálenosti mezi přijímačem a vysílačem až 800 metrů.

Při používání dětských vysílaček v bytě vám stačí zařízení s dosahem 300 metrů.

Mnohé dětské chůvičky mají antény. Doporučujeme vybrat dětské chůvičky se světlými a měkkými anténami, protože se často umisťují do postýlky a pro děťátko nesmí baby monitor představovat žádné nebezpečí. Proto vyčnívající anténa musí být měkká a ohebná.

Dětské chůvičky jako elektronické zařízení fungují obvykle na baterie nebo po napojení do sítě prostřednictvím speciálního adaptéru. Nespornou výhodou je, když je rodičovská jednotka na baterie, protože vám to umožní vzít si přijímač kdekoli v bytě či venku.

Některé modely obsahují světelné senzory, které vám signalizují vybíjení baterie, čímž vám včas upozorní na jejich výměnu nebo dobití.

Dětské chůvičky rozdělujeme na analogové, digitální a baby monitory s kamerou.

Analogové dětské chůvičky

Analogové dětské chůvičky se snadněji používají, jsou spolehlivé, levnější než digitální, ale při jejich používání se může vyskytnout rušení jinými rádiovými zařízeními. Také mají méně kanálů.

Nejjednodušší verze zařízení má jednosměrný typ připojení, pokročilejší verze je obousměrná. Obě zařízení mají své výhody. Za první model zaplatíte méně, druhým můžete utišit děťátko rychleji, protože někdy stačí, aby se utišilo a usnulo, když přes vysílačku bude slyšet váš hlas. Navíc ve starším věku obousměrné vysílačky můžete využít při dětských hrách.

Dětské chůvičky pro miminko

Největším mínusem analogového baby monitoru je, že jsou slabě chráněny před rušením. Pokud stejné zařízení používají vaši sousedé, je docela možné, že v přijímači uslyšíte pláč jiného dítěte. Samozřejmě, ne všechny analogové modely jsou špatné. Pokud přístroj pracuje na více kanálech (2-4), víte se rušení vyhnout přesměrováním na jinou frekvenci.

Digitální dětské chůvičky

Digitální modely baby monitorů mají čistý zvuk bez rušení a automatické přepínání kanálů a jsou chráněny proti odposlechu. To samozřejmě v porovnání s analogovými monitory zvyšuje jejich cenu.

Avent dětské chůvičky
Digitální dětské chůvičky velmi dobře fungují i ​​v případě, že se v blízkosti používá stejné zařízení na stejné frekvenci, protože baby monitor se automaticky přepíná na jinou frekvenci. Kromě toho, u modelů s obousměrnou komunikací během rozhovoru s děťátkem se zachovává tón i barva vašeho hlasu a to bez šumu a jiných vnějších rušivých elementů.

Když na koupi dětských vysílaček nemáte pevně stanovený rozpočet, můžete si vybrat digitální monitor s rozšířenými funkcemi, jako sledování teploty a vlhkosti vzduchu, noční světlo, světelný projektor, uklidňující melodie.

Baby monitor s kamerou

Video monitory jsou moderní bezdrátové zařízení, které umožňují rodičům sledovat spící nebo hrající si dítě na obrazovce přijímače. Cena baby monitoru s kamerou je však mnohem vyšší než ceny dětských analogových a digitálních chův.

Princip fungování video chůvy se v zásadě neliší od principu fungování rádiových zařízení. Jediný rozdíl je v tom, že kromě toho, že dítě slyšíte, tak ho i na obrazovce vidíte.

Baby monitor s kamerou mnoho rodičů oceňuje v období, kdy dítě dokáže samo slézt z postele.

Existují různé modely dětských video monitorů. Odlišují se v kvalitě přenosu videa a dalších funkcích. Dražší zařízení jsou vybavena kamerami s vysokým rozlišením, nočním režimem a zvětšeným úhlem sledování, s infračerveným osvětlením či senzorem dechu. Součástí některých typů video baby monitorů jsou dvě kamery, ale existují i ​​modely ke kterým si víte dokoupit další kamery a sledovat i několik dětí v jiném pokoji.

Další užitečnou funkcí některých baby monitorů s kamerou je možnost vzdáleného připojení. Takže dítě může být sledováno nejen doma mámou, ale otcem přímo z kanceláře. Dodatečné funkce se však odrazí v ceně video monitoru.

Na co si dát pozor při výběru dětských monitorů

Když nechcete koupit „zajíce v pytli“ a vzhledem ke skutečnosti, že dětské chůvičky nestojí pár eur, při jejich výběru věnujte pozornost následujícím bodům:

Cena

Před výběrem si stanovte částku, kterou jste ochotni za dětské chůvičky zaplatit, protože jejich ceny se pohybují od 179 přes 9000 korun. Navzdory skutečnosti, že baby monitor je relativně nový produkt, nejnovější high-tech modely se již značně liší od prvních základních produktů.

Cena závisí přímo na kvalitě připojení, počtu funkcí ale také značky. Zvažte, které doplňkové funkce budete skutečně využívat.

Rozsah

Ujasněte si, kde budete dětské chůvičky používat, protože podle místa používání si musíte všímat dosah baby vysílaček. Obvykle se pohybuje od 50 metrů do 300. Každý video dětský monitor i analogové a digitální dětské vysílačky mají svůj vlastní rozsah.

Video chůvičky Avent

Například AVENT PHILIPS – baby monitor SCD501  má dosah 330 metrů a technologie DECT poskytuje spolehlivou ochranu proti rušení. Babymoov Monitor EASY CARE DIGITAL GREEN má dosah ještě větší, a to až 500 metrů. Na pláč děťátka vás upozorní optickým i akustickým alarmem. Dosah do 1000 metrů na otevřeném prostranství má baby chůva Badabulle Baby Online. Ladění na 2 kanálech se 16 digitálními kódy zabezpečuje vysokou odolnost proti rušení.

Při používání dětských vysílaček v bytě vám stačí zařízení s dosahem 300 metrů, ale ve velkém rodinném domě či na chatě budete potřebovat dětské vysílačky s větším rozsahem.

Technické specifikace označují ideální rozsah v otevřeném prostoru, aniž brali v úvahu možné rušivé prvky ze stěn a jiných zařízení. Proto je důležitá funkce ochrany proti rušení.

Indikátor dosahu

Je důležité, aby baby monitor byl vybaven indikátorem, který indikuje, zda je zařízení v dosahu. Některé dětské chůvičky mají unikátní senzor, který funguje, pokud je jeden z uživatelů vysílaček mimo dosah. Signálem vás upozorní, pokud dojde ke ztrátě spojení a vzdálenost mezi dítětem a matkou je příliš velká.

Zdroj napájení

Obvykle dětské jednotky fungují na baterie nebo jsou napájeny do sítě pomocí adaptéru. Je lepší, pokud má vybraný model několik typů napájení, tedy funguje samostatně na baterie a také po připojení do sítě přes adaptér nebo nabíječku.

Čas dobíjení

Při výběru si všímejte, kolik vám dětské chůvičky vydrží bez dobíjení. Některé modely lze bez dobíjení používat déle než jiné třeba nabíjet denně.

Kvalita signálu

Dětské chůvičky musí mít kvalitní čistý a ničím nerušený signál. Upozorňujeme vás na skutečnost, že kvalita komunikace závisí zejména na počtu kanálů, proto je lepší používat dětské vysílačky alespoň s 2 kanálovými frekvencemi.

Je lepší věnovat pozornost digitálním baby monitorem, protože v nich dochází k automatickému přepínání kanálů. Digitální dětský monitor zaručuje, že pláč, který slyšíte, bude pláčem vašeho dítěte, nikoli miminka sousedky.

Ochranu před rušivými vlivy i odposlechem vám poskytnou dětské chůvičky s DECT technologií. Jde o digitální přístupový standard, který produktivní využívá radiofrekvenční pásmo. Použití DECT technologie výrazně zlepšuje kvalitu komunikačních parametrů baby monitoru. Navíc obrovskou výhodou je, že poskytuje kódování přenosu komunikace, tedy přes dětské vysílačky vás nikdo nebude moci slyšet ani odposlouchávat.

Způsob signalizace

Dětské chůvičky se liší v signalizaci při dětských zvucích. Některé baby monitory zvýšenou hladinu zvuku signalizují tím, že dítě v přijímači slyšíte, jiné jsou navíc vybaveny světelným a vibračním systémem.

Ideální možností jsou dětské chůvičky, které vám poskytnou komplexní upozornění, tedy zvuk, světlo i vibrace. V závislosti na situaci, si budete moci nastavit požadované způsob upozornění.

Možnost oboustranného komunikace

Všechny dětské chůvičky fungují na principu stejnosměrného přenosu hlasu – od dítěte k matce. Když přemýšlíte nad dlouhodobějším používáním baby monitoru, pak zvažte modely s obousměrnou komunikací, tedy s možností, kdy se budete moci přes vysílačky přimluvit k dítěti i vy.

Možnost dokoupení 2.rodičovskej jednotky

Dětské chůvičky se liší i od počtu rodičovských jednotek. Většina modelů obsahuje pouze 1 přijímač pro rodiče, ale když chcete mít jistotu, pořiďte si i 2. rodičovskou jednotku. Takový systém vám dá jistotu v případě, kdy jeden rodič z nějakého důvodu nemůže ihned reagovat. 2. rodičovskou jednotku využijete i ve větším domě, například 1 necháte na přízemí a 2. umístěte na patře.

Vzhled

Velmi důležitým faktorem je vzhled. Nekupujte dětské chůvičky v pohádkovém designu, protože čím atraktivnější baby monitor bude, tím více se s ním dítě bude chtít hrát. Baby monitor určitě není vhodná hračka pro malé dítě.

Kvalita a materiál

Vybírejte kvalitní a pevné dětské chůvičky, protože mnohokrát skončí v rukách dítěte, které je může hodit z postýlky na zem. Materiál, ze kterého jsou dětské vysílačky vyrobeny, musí být netoxický, takže se vyhýbejte levným čínským padělkům a upřednostněte značky, které své výrobky pravidelně testují.

Další funkce

O rozšířených funkcích dětských vysílaček jsme již psali. Zvažte, které z nich budete aktivně používat.

Jak správně a bezpečně používat dětské chůvičky

Fungování baby chův provází elektromagnetické záření, ale jeho účinky během doby používání nejsou pro dítě škodlivé. Přesto při používání baby monitoru dodržujte tato jednoduchá pravidla:

  •      Když dětské chůvičky nepoužíváte, odpojte je z elektrické sítě. Výrazně tím omezíte působení elektromagnetického záření.
  •      Dětské chůvičky nabíjejte přes síť v místnosti, ve které se dítě nenachází, minimálně však ve vzdálenosti 2 metry od dítěte.
  •      Důkladně si přečtěte návod a instrukce pro používání dětských vysílaček a hlavně jejich dodržujte. Předejdete tím poškození produktu i zbytečným reklamacím.

Mnohé dětské chůvičky nemůžete zapojit do sítě, dokud jsou v nich baterie. V opačném případě jpřijde ke zkratu a chůvičky vám přestanou fungovat.

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům.

Napsat komentář