Co obléci novorozenci v zimě na procházku a doma?

Co obléci novorozenci v zimě na procházku a jak oblékat vaše miminko doma? Stačí dodržovat několik pravidel, abyste měli jistotu, že vaše miminko se cítí příjemně venku i doma.

Příchod miminka přináší s sebou i řadu otázek. Při „zimním“ miminku se mnohé maminky ptají: „Co obléci novorozenci v zimě na procházku a doma?“ Tato otázka je zcela přirozená, protože každá z nás chce, aby se děťátko cítilo příjemně a neprochladlo.

Jelikož dětský organismus si nedokáže regulovat teplotu až do věku 3 let, je výběr správného oblečení pro dítě a způsob oblékání v tomto období nesmírně důležitý.

Co obléci novorozenci v zimě doma?

Bez ohledu na to, jaké je počasí venku, teplota vzduchu v místnosti novorozence by měla být od 18 do 22 stupňů. Ne více a ne méně. Při této pokojové teplotě postačí vašemu miminku:

  • dlouhoruká bavlněné body
  • bavlněná košilka s dlouhým rukávem
  • dupačky

Namísto košilky a dupaček můžete miminku obléci bavlněný overal s dlouhým rukávem. A nezapomeňte na ponožky. Děťátko musí mít nožičky v teple.

Co obléci novorozenci v zimě ve vnitř

Oblékání body vám usnadní cvočky pod krkem nebo na ramenou. Vyhněte se oděvem, které se zapínají vzadu, a také módním mikinám, které musíte přes hlavičku miminka převlékat bez možnosti rozepnutí.

Mnohé maminky se také ptají, zda mají dávat doma novorozenci čepičku. Tenkou bavlněnou čepičkou miminku určitě neublížíte, ale pokud nemáte v domě nebo bytě průvan, čepička doma není nezbytností. Neexistují žádné pevné doporučení pediatrů pro nošení čepičky u novorozenců v domácím prostředí.

Při výběru oblečení pro novorozence pamatujte na to, že všechny oděvy, které se přímo dotýkají kůže miminka, musí být z přírodních textilií, v nichž dýchá pokožka dítěte. Ideální je oblečení vyrobeno z čisté bavlny, bez dráždivých švů. Svrchní oděvy mohou být už i z přírodní nebo syntetické látky. Pediatři však doporučují vyhnout se oblečení z přírodní kožešiny a vlny.

Velikost oblečení závisí na porodní hmotnosti vašeho miminka. Oblečení by nemělo být děťátku těsné, ale ani příliš volné. Pro malé, drobné nebo předčasně narozené dětičky sáhněte po velikosti 50. Pro dětičky s porodní váhou cca 3 kg vám první týdny postačí oblečení ve velikosti 56.

Co obléci novorozenci v zimě doma

Pamatujte však na to, že děti první týdny a měsíce rostou neuvěřitelně rychle, a tak mějte v záloze i pár kousků oblečení ve velikostech 62 a 68.

Novorozeně první týdny života prospí, proto jej nezapomeňte vložit do peřinky, spacího pytle nebo přikrýt hřejivou dekou. Navíc, místnost, kde miminko spí, byste měli často větrat.

Co obléci novorozenci v zimě na procházku do kočárku?

Přestože většina maminek má obavy, zda jejich miminku nebude venku zima, problémem bývá obvykle přehřátí. Miminko proto netřeba zbytečně oblékat. Ale, co obléci novorozenci v zimě na procházku, aby mu nebylo zima ani teplo?

Více vrstev oblečení

Základním pravidlem je, že miminko oblékáme raději do několika vrstev tenčího oblečení jako do jedné či dvou hrubých vrstev.

Vždy o jednu vrstvu více než máma

Oblékáte si tričko, teplý svetr a zimní bundu? Tak potom vašemu děťátku oblečte body, svetřík, zimní overal a vrstvou navíc bude teplý zimní fusak.

Co obléci novorozenci v zimě na procházku:

  • bavlněné body s dlouhým rukávem
  • bavlněné dupačky
  • teplejší svetřík a dupačky nebo overal (fleesový materiál velmi dobře hřeje a je příjemný na dotek)
  • ponožky
  • čepici na zavazování; ouška a čelo děťátka musí zakrývat
  • zimní overal s kapucí

Teplé overaly například z fleesu, můžete obléci na základní oblečení. Miminku poskytnou příjemné teplo a ochrání ho před chladem.

Co obléci novorozenci v zimě na procházku

„Při první dceři jsme dostali překrásný zimní overal, ale byl nepraktický. Vrchní látka, ze které byl ušitý, byla velmi kluzká. Vždy, když jsem měla dceru na rukou, jsem se bála, že se mi vyklouzne. Proto doporučuji při koupi overalu všímat si i svrchní materiál, aby vám v rukou neklouzal. “ Katka

Oblečené děťátko vložte do fusaku. Při nízkých minusových teplotách můžete děťátko ve fusaku přikrýt ještě dekou a nánožníkem. Jelikož novorozeně se v kočárku velmi nehýbe, podložením deky pod fusak vytvoříte další izolační vrstvu.

Venkovní teplota

V zimě při oblékání novorozence na procházku se orientujte i podle venkovní teploty. Více obléknete děťátko, když je venku pod 0 a naopak méně, když je venku 10 ° C.

U novorozenců pediatři nedoporučují jít ven při teplotě pod -5 ° C. Při silném větru nebo mlze byste měli procházku také vynechat. V takových případech dítko oblečte a nechte ho spát v pokoji při otevřeném okně.

Jak zjistit, zda dítěti není zima, nebo naopak teplo?

Chytit nosík nebo ručičky nestačí. O pohodlí či nepohodlí vašeho děťátka vám napoví záhlaví, hlavička, zádíčka nebo hrudník. Pokud má hrudník nebo oblast vzadu za krkem studenou je mu zima.

Naopak, když se děťátko za krkem, na zádech nebo hlavičce potí, je mu teplo. Zůstává neklidné, drolí se a pláče. V takovém případě, stačí děťátko odkrýt dekou, dát dolů nánožník nebo rozepnout fusak.

Pokud v chladném počasí jdete s děťátkem k lékaři, do obchodu nebo kdekoliv, kde se uvnitř topí, nezapomeňte miminko odkrýt, resp. mu svléknout svrchní vrstvy oblečení.

Co obléci novorozenci v zimě do autosedačky?

Potřebujete jít s miminkem k lékaři, ale nevíte, co obléci novorozenci v zimě do autosedačky?

I při cestování v autosedačce platí, že děťátku oblékáte několik vrstev. Základní vrstvou jsou body, dupačky, na které můžete dát teplejší overal. Aby děťátku nebylo v autosedačce zima, dokud se auto zahřeje, vložte jej do zimního fusaku. Při přenášení pak stačí miminko už jen přikrýt dekou nebo nánožníkem.

Co obléci novorozenci v zimě do auta

Praktickým doplňkem do autosedačky je speciální zavinovačka. Děťátko se z ní nevykope a na rozdíl od deky během celé cesty budete mít jistotu , že je váš drobeček v teple. Navíc ji využijete i v kočárku.

Při delší cestě autem, nezapomeňte udržovat v autě přiměřenou teplotu – cca 22 ° C. Děťátku při této teplotě ponechejte pouze 1 vrstvu oblečení a přikryjte ho dekou nebo vložte do teplé zavinovačky.

Co obléci novorozenci v zimě do nosiče či šátky?

 

Chcete-li vaše děťátko nosit v nosiči nebo v šátku, ani zima nemusí být problémem, když budete dodržovat jednoduché pokyny:

Nejmenší dětičky byste měli nosit zapnuté pod bundou, avšak miminko v nosiči musí mít dostatečný přístup vzduchu.

Děťátko příliš nenavlékejte. Budete se vzájemně zahřívat. Na domácí oblečení oblečte jednu teplejší vrstvu. Může to být fleesový nebo jiný teplý overal. Na nožičky obujte teplé capáčky a na hlavičku uvažte teplou čepičku.

Pro maminky i tatínky najdete dnes již řadu funkčního oblečení a pomůcek, které nošení děťátka usnadňují a zpříjemňují.

Napsat komentář