Jak vybrat kvalitní zimní fusak pro děti

Zimní fusak patří do základní výbavičky miminka a první rok se bez fusaku v zimním období určitě neobejdete. Jelikož kvalitní zimní fusak nepatří k levným položkám, podívejte se, jak vybrat pro vaše miminko kvalitní zimní fusak a co si všímat při jeho výběru.

V obchodech s dětským zbožím najdete množství zimního oblečení pro děti již od narození. Roztomilé kabátky, bundičky a zimní overaly jsou sice na pohled krásné, ale děti mnohokrát omezují v pohybu a jejich oblékání je obvykle nepraktické. Při jízdě děťátka v autosedačce jsou hrubá větrovka nebo overal pro dítě velmi nepohodlné, ba dokonce nebezpečné.

Podle bezpečnostních expertů dítě by mělo být v autosedačce připoutány bezpečnostními pásy bez vrchního teplého ošacení.

Jak vybrat kvalitní zimní fusak pro děti

Kvalitní zimní fusak poskytuje dítěti během chladných dnů teplo, pohodlí a dokonalou ochranu před zimou, větrem a deštěm. Většinu zimních fusaků víte použít nejen v kočárku, ale také v autosedačce nebo vůz na sáňkách.

Když chcete koupit pro vaše děťátko kvalitní zimní fusak, doporučujeme značky a výrobců, které se na výrobu dětských fusaků specializují. Dětské fusaky od výrobců kočárků sice krásně barevně ladí s kočárkem, ale ne vždy plní svou nejdůležitější funkci – poskytnout dítěti potřebné teplo. Mezi přední výrobce kvalitních zimních fusaků patří Emitex, Lodger, Altabebe, Ivemababy,…

Abyste pro vaše děťátko koupili skutečně teplý a kvalitní zimní fusak věnujte při jeho výběru pozornost těmto parametrům:

Kvalita

Myslete na to, že zimní fusak budete používat delší dobu, a proto jedním z důležitých kritérií je kvalita. Novorozenci jsou obzvláště citliví na všechno, čeho se dotýkají. Kvalitní zimní fusak musí být vyroben pouze z vysoce kvalitních a bezpečných materiálů, které prošly všemi certifikačními fázemi.

Před koupí dětského fusaku si také všímejte a zkontrolujte všechny švy. Šití na fusaku musí být hladké a měkké, aniž by z něj trčely nitě.

Materiál

Při koupi zimního fusaku věnujte pozornost materiálům, ze kterých je dětský fusak ušitý. Hlavní funkcí zimního fusaku je schopnost uchovat dítě v teple. Kvalitní zimní fusak má vysoké tepelně izolační vlastnosti, které ochraňují děťátko před podchlazením.

Při výrobě dětských fusaků výrobci používají kromě přírodních materiálů, jako vlna a bavlna i umělé materiály. Zimní fusak se dnes šije obvykle z několika vrstev.

Vrchní tkanina poskytuje dítěti potřebnou tepelnou izolaci a měla by být vodě a větru odolná. I když se při výrobě fusaku použije na vrchní vrstvu nepropustná tkanina, vnitřní podšívka musí být vzdušná a na dotek pro dítě příjemná. Ideálním materiálem na podšívku je bavlna, ale vhodným materiálem je také bambus, flanel nebo měkký flees.

Vyhněte se fusakem, které mají podšívku ušitou ze syntetických materiálů.

Pozornost byste měli věnovat i materiálu, ze kterého je výplň fusaku. Jako výplň se do dětských fusaků používá ovčí vlna, peří, vlna nebo syntetické výplně. Typ výplně ovlivňuje nejen na tepelněizolační vlastnosti fusaku, ale rozhoduje také o způsobu údržby. Například při praní fusaku s péřovou výplní nebo výplní z polyesterových vláken se často tato výplň spojí dohromady a je velmi náročné ji dát na místo, kde původně byla.

Kvalitní zimní fusak pro děti je vodě odolný a větru vzdorný. Tyto vlastnosti oceníte zejména v deštivém a větrném počasí.

Ovčí vlna

Kvalitní zimní fusak Emitex merino

Ovčí vlna působí jako přirozený termoregulátor. Dokáže se ohřát na teplotu lidského těla a tuto teplotu stabilně udržovat. Umožňuje tělu dýchat a dokonce má antibakteriální vlastnosti. Kromě toho ovčí vlna zlepšuje funkci oběhového systému. Má utišující účinek a podporuje relaxaci svalů.

Ve fusaku z ovčí vlny se nemusíte obávat, že vašemu děťátku bude zima nebo naopak, že se přehřeje. Ale pozor! Při koupi zimního fusaku z ovčí vlny si všímejte i složení materiálu, ze kterého je ušita vrchní vrstva fusaku. Umělé materiály zpracované nesprávnou technologií mohou narušit přirozené termoregulační vlastnosti ovčí vlny.

Kožešina

Pro vysoké tepelné a izolační vlastnosti se na výrobu dětských fusaků občas používá i přírodní kožešina. Nicméně takové fusaky nejsou u nás velmi populární, zejména kvůli vysoké ceně. Za nižší cenu koupíte fusak z umělé kožešiny. Ale, tady už myslete na to, že se jedná o umělý materiál, který může vyvolat svědění a různé alergické reakce.

Syntetické tkaniny

Při hledání zimního fusaku pro děti se dnes setkáte i s fusakem, při jejichž výrobě byly použity syntetické materiály. Ty se využívají při šití vrchní vrstvy a jako izolační výplň. Jedním z nejvíce používaným materiálem při výrobě dětských fusaků je mikrovlákno. Přestože se jedná o uměle vyrobený materiál, je vzdušný, odolný vůči skvrnám, měkký a snadno se udržuje.

Kaiser kvalitní zimní fusak pro miminka

Výrobci, kteří dbají na vysokou kvalitu a bezpečnost svých výrobků, používají při výrobě zimních fusaků pouze vysoce kvalitní syntetické materiály. Tyto materiály mají nejen vynikající tepelnou izolaci, udržují teplo, ale jsou také antialergické.

Údržba

Při koupi zimního fusaku nezapomeňte ani na informace týkající se údržby. Ještě před koupí zjistěte, zda můžete fusak vyprat v pračce, resp. jakým způsobem ho budete umět vyčistit. Například fusaky z ovčího rouna, resp. s péřovou výplní vyžadují speciální ošetření.

Správnou péčí a dodržováním pokynů výrobců na údržbu, si udrží váš zimní fusak své vynikající tepelné a izolační vlastnosti, barvu i kvalitu.

Velikost fusaku

Zimní fusaky pro děti se dnes vyrábějí v různých velikostech, a proto vybrat fusak ve správné velikosti dá zejména prvorodičkám řádně zabrat. Kratší fusaky jsou vhodné, když čekáte děťátko na konci podzimu nebo začátku zimy. Počítejte však s tím, že takový fusak využijete maximálně jednu zimu.

V případě, že kupujete fusak pro novorozence, myslete také na to, že dítě bude ve fusaku teplo oblečené nebo zabalené do deky.

Ideálním řešením jsou zimní fusaky, které „rostou s děťátkem“. Pro novorozence je víte jednoduše zkrátit. Získáte tak ideálně velký fusak nejen do hluboké vaničky, ale také do autosedačky – vajíčka. A když dítko vyroste, část, kterou jste z fusaku odpojili, opět napojíte.

Při výběru správné délky využijete kvalitní zimní fusak minimálně dvě zimy. I když vaše děťátko bude už druhou zimu chodit, jsou dny, kdy budete muset jít s ním k lékaři nebo odmítne jít dál samo pěšky.

Funkčnost

Kvalitní zimní fusak pro děti je nejen teplý, ale také plně funkční. Většina maminek nepočítá s tím, že fusak bude používat kromě hluboké vaničky i v autosedačce, později ve sportovním kočárku nebo na saních.

Při výběru zimního fusaku si kromě rozměrů všímejte:

Otvory na bezpečnostní pásy

Kvalitní zimní fusak pro děti detail

Dítě bude růst a vy budete muset délku bezpečnostních popruhů v kočárku i v autosedačce upravovat. Výrobci na tuto skutečnost myslí i při výrobě zimních fusaků pro děti. Na fusak proto můžete najít předpřipravené otvory na bezpečnostní popruhy. To znamená, že otvory na pásy jsou obšité, a vy si je prostřihnete, když to bude výška vašeho dítěte vyžadovat.

Některé značky dětských kočárků jsou natolik specifické v typu konstrukce sportovní části a způsobu upínání bezpečnostních pásů, že budete muset přece jen koupit fusak, který je speciálně vyráběn pro danou značku, resp. model.

Způsob zapínání

Fusaky, které víte zapnout na zip nebo suchý zip umožňují děťátko do něj jednoduše vložit i vyjmout. Navíc, když se venku oteplí, víte fusak snadno rozepnout a regulovat tak teplo ve fusaku.

Abyste se při vkládání a vyjímání dítěte do fusaku vyhnuli nervozitě a pláče děťátka, vyberte si fusak se zipem umístěným uprostřed, který se táhne od hora až dolů, nebo fusak se zipem po obou bočních stranách.

Při teplotních výkyvech na jaře a podzim oceníte fusak, při kterém víte vrchní část zcela odejmout a spodní část vám poslouží jako podložka v kočárku.

Délka přední části

Aby fusak poskytl děťátku potřebnou ochranu před chladem a větrem, musí být jeho přední část dostatečně dlouhá. Tedy, abyste miminko měli přikryté po celé délce.

Utažení kolem hlavičky

Samozřejmě, že děťátko bude mít během vycházky na hlavě čepici, ale ve větrném počasí a při nižších teplotách stříška kočárku neposkytuje dítěti dostatečnou ochranu. A právě v takových chvílích potřebujete ochránit hlávku vašeho děťátka další vrstvou.

Každý kvalitní zimní fusak pro děti víte v případě potřeby kolem hlavičky děťátka utáhnout.

Odnímatelná spodní část na nohy

U dětí, které již chodí, oceníte fusak, na kterém víte odejmout spodní část na nohy. Tento praktický detail vám pomůže udržet fusak čistý a vy nebudete muset dítě venku při vkládání do kočárku zouvat.

Abyste pro vaše děťátko vybrali skutečně kvalitní zimní fusak, soustřeďte při jeho výběru pozornost na tepelné vlastnosti, materiálové složení, pohodlí dítěte a praktické využití. Detaily, jak krásný obrázek, kapsy či barevné provedení by při vašem výběru neměly být rozhodujícím parametry.

Napsat komentář