Jaké kritéria by měla splňovat školní taška pro prvňáka?
Máte doma budoucího prvňáčka a vy přemýšlíte, jakou tašku do školy koupit? Když se chcete v budoucnu vyhnout problémům s křivou páteří, potom při výběru zohledněte všechny důležité parametry, které musí školní taška pro prvňáka splňovat.
Výběr školní tašky pro prvňáka dává mnohým rodičům „zabrat“, protože nabídka je nesmírně bohatá a různorodá. Najdete v ní klasické školní aktovky, batohy i tašky na kolečkách. Na co se tedy zaměřit při výběru tašky do školy pro budoucího prvňáčka?
Jaké kritéria by měla školní taška pro prvňáka splňovat?
Školní taška se stane na několik let denní součástí života vašeho dítěte. Při jejím výběru proto mějte na paměti, že design tašky je sice pro dítě důležitý, ale neupřednostňujte ho před zdravím vašeho dítěte. Nesprávně vybraná školní taška pro prvňáka může být prvním krokem ke vzniku skoliózy a nepohodlí při jejím nošení.
Školní taška pro prvňáka vs. batoh
Mnozí rodiče řeší dilema, zda zvolit školní tašku pro prvňáčka nebo batoh. Hlavní rozdíl mezi školní taškou a batohem spočívá v jejich celkové konstrukci. Školní tašku tvoří tvrdé pouzdro, díky kterému si taška drží svůj pevný tvar, i když je prázdná.
Pevné stěny pomáhají udržet školní potřeby v tašce na svém místě, levá i pravá strana jsou rovnoměrně zatíženy. Pevný obal chrání obsah tašky i v případech, kdy dítěti taška spadne nebo ji zahodí.
Naopak, batoh je měkký a jeho tvar ovlivňuje obsah tašky.
Je třeba poznamenat, že v posledních letech se výrobci stále více soustřeďují na batohy i pro prvňáčky. Hlavním důvodem je, že batohy jsou praktičtější, vejde se do nich více věcí, mají nižší váhu a pro děti velmi poutavý design.
Mezi přední české výrobce školních batohů pro žáky 1. I 2. stupně ZŠ patří společnost Topgal.
Školní batohy pro prvňáka však musí stejně jako školní tašky být vyrobeny v souladu s normou ČSN 79 6506. Pokud na visačce nenajdete informaci o této normě, školní taška či batoh nejsou určené pro denní nošení knih a pomůcek do školy.
Ať už se rozhodnete pro batoh nebo tašku pro prvňáčka ještě před koupí si všímejte, zda školní taška pro prvňáka, resp. batoh splňuje tyto základní kritéria.
10 kritérií, která by měla splňovat školní taška pro prvňáka
1. Ergonomie školní tašky / batohu
Školní taška pro prvňáka, resp. batoh musí mít pevnou, anatomicky tvarovanou zádovou část. Pevný hřbet vede dítě k správnému držení těla a zároveň zvyšuje komfort dítěte při nošení, protože obsah tašky nebude dítě na zádech tlačit a způsobovat mu nepohodlí.
Ve spodní části zádové opěrky by měla být tzv. bederní opěrka – malý válec, který, když bude ve správné výšce, bude nést hlavní zátěž.
Zádová část školního batohu pro prvňáka má být sice pevná, ale vyztužená měkkým a vzdušným polstrováním, které poskytne dítěti potřebné pohodlí při nošení tašky na zádech.
V některých modelech je hřbet tašky vyhotoven z plastu. Tehdy funkci větrání zajišťují speciální otvory v opěrce.
Výběrem modelu s pevnou zádovou částí uděláte první, ale velmi důležitý krok, abyste se vyhnuli v pozdějším období problémům s páteří. Většina dětí ve věku, kdy nastupuje do školy, má nesprávné držení těla. Navíc tělo dítěte není připraveno stát se školákem ze dne na den, a proto je velmi důležité poskytnout páteři prvňáčka pevnou a anatomicky tvarovanou podporu.
2. Popruhy
Vždy upřednostněte model, na kterém můžete délku popruhů upravovat. Optimální šířka popruhů na školní aktovce je 4 až 5 cm. Příliš úzké popruhy zvyšují tlak na páteř školáka, který může způsobit nejen dočasné nepříjemnosti, ale také závrať, bolest zad nebo bolesti hlavy.
Popruhy by měly být vyplněny měkkou tkaninou, aby se dítěti nezařezávaly do ramen.
V současnosti jsou obvykle ramenní popruhy na kvalitních školních taškách potažené síťovinou, která podporuje cirkulaci vzduchu a dítě pod popruhy při nošení tašky nepotí.
Když se chcete vyhnout koupi nekvalitního batohu, tašk, zkontrolujte, jak a kde jsou upevněny popruhy. Správně v
šité popruhy najdete zašité spolu s předním a zadním dílem a minimálně dvakrát prošité.
3.Hmotnost
Školní taška pro prvňáka musí mít ideální hmotnost, protože k hmotnosti tašky musíte připočítat další 2-3 kg, které budou tvořit obsah tašky. Podle normy ČSN 79 6506 by hmotnost školní tašky pro prvňáka neměla být vyšší než 1,2 kg.
Celková hmotnost tašky s jejím obsahem by neměla být větší než 10% hmotnosti dítěte, proto dbejte na to, aby váš prvňáček nosil do školy ve školní tašce jen to, co skutečně ten den potřebuje.
Pokud je vaše dítě drobné a útlé, při výběru první školní tašky zvažte tuto skutečnost a vybírejte tašku resp. školní batoh, jehož váha je skutečně nízká.
4.Rozměry školní tašky pro prvňáka
Jak velká by měla být školní taška pro prvňáka? Velikost tašky či batohu je velmi důležitým kritériem, a proto v první řadě berte v úvahu výšku a celkovou stavbu těla vašeho dítěte. Mnoho rodičů dělá při výběru tašky pro prvňáka závažnou chybu, když sice vyberou krásnou a také kvalitní tašku, ale školní taška je příliš velká.
Pokud jsou školní taška pro prvňáka či batoh nepřiměřeně velké, mohou poškodit páteř dítěte, protože zatížení bude rozloženo nerovnoměrně.
Jak tedy vybrat správnou velikost školní tašky?
Nejlepší možností je tašku vyzkoušet přímo v obchodě. Šířka by neměla být větší než šířka ramen. Spodní okraj by dítě mělo mít v úrovni pasu. Vrchní část tašky by neměla přesahovat přes ramena dítěte.
Když má být školní taška pro prvňáka překvapením, pomozte si metrem. Změřte šířku ramen a délku zad dítěte od ramen po pás a porovnejte údaje v internetovém obchodě, resp. proměřte tašku přímo v prodejně.
5. Objem
Na objem školní tašky mnoho rodičů zapomíná, přesto, že je to parametr, který určuje velikost vnitřního prostoru tašky. Tedy od objemu školní tašky závisí, zda se do ní vejdou školáčkovi všechny potřebné školní potřeby. Při výběru školní tašky pro prvňáka se objem tašek a batohů u většiny výrobců pohybuje od 11 do 17 litrů.
6. Vnitřní členění
Ano, i vnitřní členění, počet přihrádek a kapes, je při výběru tašky do školy nezanedbatelným kritériem. Školní taška pro prvňáka by měla mít minimálně 2 vnitřní přihrádky, aby si dítě umělo udržovat v tašce, batohu pořádek a mělo přehled, co tam právě má.
Školní taška pro prvňáka by měla mít dostatek prostorných jednotlivých částí a kapes. Protože dítě si bude kromě knih a školních potřeb v tašce nosit svačinu, láhev na pití, pomůcky na hodinu a podobně.
Všímejte si také vnitřní rozměry tašky, batohu. Většina učebnic, pracovních sešitů mají prvňáci ve velikosti A4 a školní desky bývají ještě větší, tak aby se dítěti do aktovky vešly.
7. Kvalita a způsob zapínání
Nezapomeňte věnovat pozornost způsobu a kvalitě zapínání, protože ne vždy je systém zapínání pro dítě jednoduché. Zapínání na zip je sice jednoduché a praktické, ale v mnoha případech se zip po krátké době pokazí a vy budete muset investovat buď do jeho opravy, nebo do koupě nové tašky.
Školní taška pro prvňáka by měla mít i dostatečně pevné a široké ucho na přenášení a zavěšení tašky.
Dnes už školní tašku i batoh pro prvňáka můžete koupit i s dalším příslušenstvím, jako pytlík na přezůvky, pláštěnka, naplněný penál, krabička na svačinu, láhev na pití, prostor pro jmenovku, rozvrh, … Velmi populární jsou školní sety Hama, Herlitz, Step by Step.
8. Materiál
- Při výběru tašky, batohu dejte přednost nepromokavému polyesteru nebo nylonu, který navíc snadno vyčistíte.
- Švy a okraje musí být odolné a pečlivě zpracovány, plastové části musí být hladké, bez ostrých okrajů, aby se dítě neporanilo.
- Zpevněné rohy zvyšují pevnost batohu, tašky.
- Nejlepší volbou pro prvňáka je školní taška s pevným plastovým dnem nebo vyztužené dno s nožičkami. Při takových modelech se nemusíte obávat promáčení tašky a jejího obsahu v případě, kdy dítě položí tašku do vody či sněhu.
- kvalitě tašky, stejně i batohu do školy svědčí i testy a certifikáty.
9. Bezpečnostní prvky
Školní taška pro prvňáka musí mít bezpečnostní reflexní prvky, díky kterým bude školáček dobře viditelný i při snížené viditelnosti, za šera, deště, sněhu.
Reflexní pásky by měly být našité na tašce, batohu nejen na předním díle, ale také po obou stranách.
10. Atraktivnost
Školní taška pro prvňáka se stane jeho pýchou, proto při jejím výběru určitě vaše dítě nevynechejte. Do školy se přece snadno kráčí jen tehdy, když má váš malý prvňáček na zádech tašku, která je nejen kvalitní a pohodlná, ale která se mu i velmi líbí a je s ní maximálně spokojen.
Takže dobrá školní taška pro prvňáka by měla:
- vážit maximálně 1 200 g
- být přiměřeně velká
- mít pevnou anatomicky tvarovanou zádovou část
- mít dostatečně široké popruhy, cca 4-5 cm, s možností nastavení jejich délky
- mít reflexní prvky vpředu i po bočních stranách
- být vyrobena z odolné látky odpuzující vodu
- mít pevné a kvalitní šití
- být vnitřně prostorná a vhodně členěna
- mít plastové, resp. vyztužené dno
- být certifikovaná
- dítěti se musí líbit
Kvalitní školní taška pro prvňáka nestojí málo. Mnozí rodiče vyberou pro budoucího školáka tu nejlevnější verzi s argumenty typu: Na co kupovat drahou tašku, když stejnou roli splní i levný batoh? Příští rok bude chtít i tak nový batoh, tak proč vyhodit zbytečně peníze!
Obvykle, nízká cena znamená i nízkou kvalitu, a tak co možná při koupi levného batohu v 1. momentě ušetříte, utratíte na opravy levného batohu, koupi nového a v tom nejhorším případě strávíte možná o pár let hodiny u ortopedů, protože vaše dítě bude mít křivou páteř, trpět bolestmi kloubů, …
Je jen na vás jestli dáte přednost levnému nákupu nebo kvalitě, pohodlí a zdraví vašeho dítěte.