Šátky na nošení dětí-nejlepší řešení pro matku i dítě

V minulosti byly šátky na nošení dětí absolutně běžnou praktikou. V posledním století jejich vytlačili kočárky, ale dnes jsou opět praktickým pomocníkem moderních mám. Přemýšlíte nad šátkem i vy, ale chcete mít jistotu, zda je nošení pro dítě zdravé? Nevíte, jaký šátek vybrat?

Popularita nošení dětí v šátku roste a mnoho rodičů dává dnes přednost šatkování před vozením děťátka v kočárku. Šátky na nošení dětí nejsou jen módním hitem. Šátek totiž nabízí několik možností, jak v ní dítě nosit, a podle odborníků existuje několik důvodů, proč by matka měla nosit dítě.

7 důvodů proč nosit dítě v šátku

Šátek poskytuje výhody děťátku, tak i mamince.

1. Podpora vzájemné blízkosti

Šátky na nošení dětí slouží jako pomůcka pro maminky a jejich miminka, aby mohli být stále při sobě. Kontakt s matkou a jejím tělem je pro děťátko, hlavně v raném věku, nesmírně důležitý.

Poté co človíček opustí dělohu, je pro něj blízkost matky nesmírně důležitá. Šátek tento vzájemný kontakt podporuje. Miminko je přitisknuté na hruď matky, což mu dává neomezený pocit bezpečí. Matka zase dokáže rychleji vycítit potřeby děťátka a reagovat na ně.

2. Nošení podporuje duševní a psychický vývoj dítěte

Šátky na nošení dětí tedy pomáhají naplňovat potřebu vzájemného kontaktu, což má podle dětských psychologů, vysoce pozitivní vliv na duševní zdraví v raném věku. Šátky na nošení dětí jsou proto vhodné pro miminka již od narození.

Nošení dětí je vlastně pokračováním vztahu, který mezi matkou a dítětem začal již před narozením. Dítě v šátku slyší tlukot mámina srdce, její hlas, cítí její teplo a dech, co mu připomíná pobyt v mámině bříšku. Šatkování podporuje zdravý psychický a fyzický vývoj dítěte.

3. Nošení příznivě ovlivňuje fyzický vývoj

Nošením si děti trénují rovnovážný systém a prokazují potom lepší pohybový vývin. Pobyt dítěte v šátku není pasivní, protože každá změna těžiště vyvolává odpovídající reflexní činnost nervů a svalů.

Nošení dítěte v šátku může působit terapeuticky při problémech s kyčelními klouby, nakolik jsou při této poloze nožičky v ideálním postavení. Podle odborníků je nošení velmi prospěšné u handicapovaných a předčasně narozených dětech.

Nošením dítě získává potřebné základy sebedůvěry, zdravého sebevědomí a sebeúcty. Nošení napomáhá rozvoji intelektu, protože dítě, které je s vámi v neustálém kontaktu, se stává vnímavější na nové podněty a učí se rychleji.

Šátky na nošení a její výhody

4. Nošení je praktické

Děťátko víte v šátku nosit bez nutnosti dalšího přidržování. To znamená, že ruce máte volné pro jiné činnosti. Pohodlně tak zvládnete domácí práce i běžné nákupy.

Každá matka ví, jaký problém může být v našich ulicích obyčejný kočárek. Dopravní prostředky, obrubníky či neasfaltované cesty. Nošení v šátku může kočárek zcela nahradit, a tak se bez problémů dostane všude, kde potřebujete.

Dětské šátky na nošení oceníte také při kojení na veřejnosti. Poskytují děťátku i vám dostatek intimity a děťátko můžete nakrmit kdykoli podle jeho požadavků.

Nosiče a šátky na nošení dětí oceníte i při starších dětí na výletech. Zejména když jsou unavené, nebo v období vzdoru a vyžadují vaši náruč.

Výhodou šátků je její všestrannost, protože do ní můžete dát děťátko v různých polohách.

5. Nošení je ekonomicky výhodné

Nejlevnější šátky na nošení, které podporují zdravý vývoj dětí jsou baby šátky, koupíte cca od 600 korun, exkluzivní modely a nosiče stojí sice o něco víc, ale pokud si uvědomíte, že děťátko budete nosit denně, investice se určitě vyplatí.

6. Nošené děti jsou spokojenější

Šátky na nošení pomáhají upevnit a prohlubovat vztah mezi rodičem a dítětem. Nošené děti pláčou méně, mají nižší výskyt kojenecké koliky a jsou spokojenější. Vědí, že mámu mají nablízku, čímž získávají pocit jistoty a bezpečí, který je pro ně z psychologického hlediska velmi důležitý. Jelikož dítě máte u sebe, můžete hned reagovat na jeho potřeby, aniž by muselo plakat.

7. Nošení prospívá i vám

Nošení dětí a každodenní procházky s několik kilové zátěží vám pomáhá udržovat se v dobré kondici. Navíc zvyšuje vaši psychickou pohodu, protože jste s děťátkem v těsném kontaktu.

Nošení dítěte na těle matky (v náručí, šátku nebo nosiči) a tudíž přímý kontakt s kůží a tělem je jedním z nejdůležitějších prostředků kontaktování.

Co říkají o šatech na nošení odborníci?

Mnoho lidí od šatkování odrazují obavy, že by mohly ohrozit zdravý fyzický vývoj dítěte. Co však na to říkají odborníci? Většina pediatrů se shoduje v tvrzení, že při správném uložení děťátka a uvázání šátku není páteř dítěte ohrožena. Plod je v děloze v podobné poloze jako v šátku, což znamená, že pro dítě je přirozená.

Lékaři zvedají i varovný prst. Pokud nemáte děťátko v šátku uvázané správně, bez podepření páteře, hlavičky a správného postoje nohou, v pozdějším období může takovéto nošení u dítěte způsobit zdravotní komplikace.

Také upozorňují, že nošení děťátka v bdělém stavu v dlouhých časových úsecích může mít negativně ovlivnit jeho vývoj, protože dítě potřebuje aktivně trávit čas i vleže, hlavně na bříšku.

Opatrně třeba přistupovat k nošení v šátku i při dětech s nižším svalovým tonem, protože takto mohou ještě více zpohodlnět.

Ke slovu se ve věci šátků hlásí i psychologové. Tvrdí, že nošení v šátku přispívá ke zdravému duševnímu vývoji děťátka, ale i zde se u starších dětí objevuje malé negativum. Miminko mimo šátku je více nuceny k individuálnímu a aktivnímu objevování světa, zatímco šátek může tuto fázi brzdit.

V jakém věku začít s nošením?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. S nošením můžete začít ihned po narození dítěte, protože dítě potřebuje po porodu cítit vaši blízkost. Nosit však můžete klidně i starší děti. Některé matky využívají šátky na nošení až do tří let. Roli zde hraje jen váha a potřeby dítěte a vaše vlastní tělo.

Musíme však připomenout, že jak dítě roste, tak se mění i vázání šátků.

Jaký šátek na nošení vybrat?

V obchodech i na internetu dnes najdete šátky na nošení v různých rozměrech, velikostech a barevných provedeních. Podle čeho vybrat šátek na nošení dětí a jak vybrat ten správný?

Při výběru šátku na nošení jsou důležité 3 kritéria: velikost, kvalita a typ šátky.

Šátky na nošení dětí najdete na trhu v různých velikostech. Aby bylo pro vás nošení maximálně komfortní, vyberte si šátek ve velikosti, která bude vyhovovat vám.

Levnější šátky na nošení jsou obvykle ušité z méně kvalitních materiálů, jsou méně pružné nebo vzdušné. Proto při výběru šátku soustřeďte vaši pozornost nejprve na materiál. Materiál je důležitý pro celkový komfort i pevnost.

Šátky na nošení se dělí na pevné a elastické.

Pevné šátky na nošení

Pevné šátky na nošení dětí tvoří speciální utkaný pás látky. Ve svislém a vodorovném směru je látka pevná, ale diagonálně je pružná. Tělíčko dítěte dobře obepne a drží. Uvazuje se speciálními uzly, které sice na první pohled vypadají složitě, ale nemusíte mít obavy, že byste to nezvládli.

Pevné šátky na nošení využijete již při novorozenci až po období, kdy se děťátko nebude chtít nosit. Při výběru pevné šátky na nošení soustřeďte vaši pozornost především na gramáž. Pro děti s vyšší hmotností vyberte šátky s vyšší gramáží.

Tenčí šátky jsou vhodnější spíše na nošení dětí do jednoho roku, které ještě nemají velkou hmotnost, případně nošení v létě.

Elastické šátky na nošení

Pokud máte obavy, že nezvládnete vázání pevné šátky, pak jsou elastické šátky na nošení pro vás ideálním řešením. Od pevných modelů se liší tím, že se nejprve celé přopraví a děťátko se až následně vkládá do šátku.

Vázání šátky na nošení – Kříž s kapsou uvnitř

Elastické šátky na nošení jsou vyrobeny z pružného bavlněného úpletu a šátek je pružný ve všech směrech. Ideální jsou na nošení novorozenců a malé děti s váhou do 6-8 kg. Při vyšší váze dítěte se elastický šátek během nošení začne natahovat a nošení je potom méně komfortní. Pokud budete chtít pokračovat v nošení, budete muset přejít na pevný šátek nebo nosič.

V nabídce naleznete také šátky na nošení, které nemusíte vázat. Buď je tvoří 2 pružné pásy nebo tzv. šátkové nosiče.

Chicco šátky na nošení bez vázání

Chicco Nosič dětí a šátek Boppy Comfy Fit Grey 2v1

Elastické šátky na nošení jsou vyrobeny z pružného bavlněného úpletu a šátek je pružný ve všech směrech. Ideální jsou na nošení novorozenců a děti s váhou do 6-8 kg. Při vyšší váze dítěte se elastický šátek během nošení začne natahovat a nošení je potom méně komfortní. Pokud budete chtít pokračovat v nošení, budete muset přejít na pevný šátek nebo nosič.

Manduca šátky na nošení

Elastický šátek Manduca

Jak nosit?

Při používání šátky na nošení dětí je velmi důležité její správné používání. Při nošení své ratolesti dbejte na správnou polohu zad, zadečku, nožiček a hlavičky.

Jak nosit dítě v šátku

Záda by měli být po celé délce podepřena šátkem, čímž dochází k jejich zpevnění. Při nošení by měli být jemně zakulacený. Zadeček musí být spolu se zády pevně podepřen šátkem.

Nožičky jsou rozkročené a pokrčené tak, aby byly kolínka ve výši pupku. Nožičky trčí z vaku ven, nebo jsou u novorozenců schované v šátku.

Podepření hlavičky je důležité hlavně u dětiček, které ještě nejsou schopny samy ji držet. Na její zpevnění výjimečně dbejte při vázání do kolébky. I u starších dětí dbejte na správné podepření hlavy.

Pokud chcete mít jistotu a šátek na nošení používat 100% správně, dříve než ji poprvé použijete, obraťte se na maminky, které již šátek mají nebo na odborníka, který vám vysvětlí a prakticky ukáže, jak šátek správně používat a vázat.

 

V současnosti už ani chladné počasí nemusí být překážkou při nošení, protože výrobci reagovali na potřeby nosících mám. Zakoupit si můžete speciální kabát, který chrání před chladem děťátko i matku nebo levnější a praktičtější alternativu, tzv. kapsu na zimu, která poskytuje dítěti při nošení ochranu před větrem, chladem i deštěm.

Pokud dítko nenosíte výlučně jen vy, pak doporučujeme sáhnout právě po „kapse“. Na rozdíl od kabátu, ji může používat kterýkoli člen rodiny, který děťátko nosí.

Jak vázat šátek na nošení dětí?

Způsobů vázání šátku je více, a proto si vyberte ten, který bude nejvíce vyhovovat vám a vašemu děťátku. Každý specializovaný šátek obsahuje podrobný manuál na vázání. Inspirovat se můžete v poradně nebo na internetu.

Šátky na nošení se vážou v 2 základních polohách.

Šátky na nošení pro novorozencePrvní z nich je kolébka. Vázání do kolébky je oblíbené hlavně u menších dětí, kde je i podstatně jednodušší. V této poloze je děťátko vleže a visí při tom na matčiných ramenou.

Při nošení dítěte v poloze kolébky je vždy velmi důležité, abyste viděli nos a ústa svého dítěte a ujistili se, že dýchací cesty jsou volné.

Pozor! Kolébka není vhodná pro děti, které mají diagnostikovanou dysplazii kyčelních kloubů. V takovém případě používejte úvazy, které umožňují postavení nožiček doširoka jako:

 

Vázání šátky na nošení – kříž s kapsou

klokan

dvojitý kříž

Druhou polohou je poloha svisle. Zde je děťátko privinuté k tělu matky. Při správném vázání je tato poloha věkově univerzální a zároveň pohodlná.

Při vázání dbejte na:

 • zajištění hlavičky
 • mírně zakulacený zádíčka
 • podsazený zadeček
 • doširoka roztažené nožičky
 • kolínka ve stejné výši nebo vyšší než zadeček
 • dostatečně pevné vázání

Videonávod uvazování šátky na nošení- úvaz na záda

Nejoblíbenější šátky na nošení

1. Šátek na nošení Boba Baby Carrier – Bob Wrap

Nejlepší šátky na nošení Boba Wrap

Šátek Boba Wrap s délkou 4,5 m, šířkou 48 cm je ideální na nošení dětí od narození do 18 měsíců (15 kg). Jednoduše si obvážete šátek kolem těla a pokaždé perfektně sedne. Boba Wrap je jiná než ostatní šátky. Jelikož obsahuje 5% spandex, nemusíte při vázání nechávat žádný volný prostor pro miminko. Šátek se miminku pěkně přizpůsobí.

Pokud šátek používáte správně, není žádná potřeba minimální hmotnost miminka, abyste mohli šátek používat. Díky směsi spandexu je materiál šátky flexibilní. Zaručuje vám maximální komfort, velmi flexibilní vazbu a jednoduché ukládání dětí.

Jelikož značka Boba si je vědoma nezbytností zajistit maximální ochranu zdraví vašeho dítěte, šátek je navržen tak, aby se nezměnil pod váhu dítěte, ale aby se mu zcela přizpůsobil. S tímto skvělým pomocníkem budete mít vždy dítě v blízkosti, i když se musíte věnovat něčemu jinému.

Hlavní výhody Bob Wrap šátku na nošení

 • umožňuje vytvoření silné vazby mezi matkou a dítětem
 • vysoce kvalitní design šátku pro maximální komfort a bezpečnost dítěte
 • vhodný pro děti od narození do 18 měsíců (do 15 kg)
 • bez popruhů a přezek
 • šátek vhodná na každodenní nošení
 • materiál 95% bavlna, 5% spandex
 • několik barevných provedení

Baby Wrap šátky na nošení

2. Baby šátek Wickelkinder Manduca Sling

Manduca Sling je jemný elastický šátek z certifikované biobavlny. Nejlépe se v něm budou cítit právě narozené dětičky a pohodlně je v ní můžete do období, kdy dosáhnou hmotnost cca 9 kg.

Baby šátky na nošení Manduca Sling

Vlastnosti a výhody šátku na nošení Manduca Sling

 

 • měkký a jemný elastický šátek na nošení dětí
 • určený k nošení na břiše a na boku
 • v šátku je možné nosit novorozence a kojence v prvních měsících po narození
 • vyroben ze speciálního úpletu, který vykazuje elasticitu a dostatečnou oporu současně
 • horní a spodní okraj jsou lemovány pružným stehem s barevným kontrastním odlišením
 • konce šátku jsou pro snazší vázání zúžené
 • šátek je testována pro hmotnost 3,5-15 kg
 • šátek má délku 5,5 metru a šířku 60 cm
 • jednotlivé barvy šátky mají melanž provedení – na šátcích je jemný melír
 • materiál: 100% biobavlna

3. Šátek Womar Hug Me

Womar šátky na nošeníŠátek na nošení dětí Womar Hug Me je určen pro nošení miminek od narození a starších dětí, které nepřesáhnou hmotnost 13 kg. Dítě v šátku Womar Hug Me můžete nosit v několika polohách v závislosti na věku dítěte.

Šátky na nošení Womar Hug Me jsou bez uvazování.

Šátek je elastický a pevný. Je vyroben z certifikované (Certifikát Öko-Tex Standart 100) bavlny, která je bezpečná pro dítě. Perfektně se přizpůsobí dítěti a jeho páteři a umožňuje dítěti mít nožičky v přirozené poloze.

Šátek na nošení dětí ze 100% bavlny má univerzální velikost a měří 2 metry. Délku při nošení si umíte přizpůsobit pomocí kolečka. Oceníte jej během dlouhých procházek a cestování. Zaručí vám diskrétnost během kojení.

Set Šátek Wuti Wrap a ergonomický nosič Pao Papoose

Momentálně můžete využít speciální nabídku a při koupi ergonomického nosiče Pao Papoose a šátky Wuti Wrapv ušetříte.

Ergonomický nosič We made me Pao Papoose je pohodlná a praktická pomůcka, která vám i dítěti dopřeje svěží vzduch a zdravý pohyb. S ergonomickým nosičem dítěte We made me Pao Papoose budete mít spokojené děťátko blízko u sebe a zároveň dělat vše, co potřebujete. Maminky nosič We made me Pao Papoose ocení při uspávání a praktických činnostech jako nakupování nebo vyřizování na úřadech.

Ergonomický nosič We made me Pao Papoose díky speciální konstrukci je snadno nastavitelný, čímž se přizpůsobí vašemu děťátku a podpoří správnou polohu sedu. Právě správná poloha je mimořádně důležitá pro jeho správný vývoj. U malých dětiček oceníte nastavitelnou opěrku hlavy, kterou lze použít jako ochranu před světlem a větrem, miminku také dodá i pocit soukromí.

Nosiče a šátky na nošení v akci

Šátek Wuti Wrap ™ je oboustranný natahovací šátek, který je ideální používat prvních devět měsíců života dítěte. Inovativní použita síťová látka zachovává a nemění tvar šátku pod hmotností dítěte. Šátek Wuti Wrap ™ se zúženými konci si umíte upravovat a nastavit podle toho, jak dítě roste.

Wuti Wrap ™ je držitelem stříbrného oceněno ankety Loved By Parents.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku.

Napsat komentář