Tipy, jak vybrat kojenecké oblečení pro miminko

Čekáte první miminko a přemýšlíte, jaké oblečení pro něj koupit? Podívejte se, jak kupovat praktické a pohodlné kojenecké oblečení pro miminko.

Nabídka obchodů s dětským oblečením je obrovská, avšak při výběru oblečení pro vaše miminko byste měli nakupovat s rozumem. Kojenecké oblečení pro miminko musí být kvalitní, pohodlné a praktické.

Na co myslet, když vybíráte kojeneckého oblečení pro miminko?

I když vás nákup dětské výbavičky láká od prvního okamžiku, jak jste se dozvěděli, že čekáte miminko, s nákup kojeneckého oblečení pro miminko nespěchejte, protože:

1. Nevíte, jak velké miminko se vám narodí. Některé dětičky jsou menší, jiné o něco větší, a vy tomu musíte přizpůsobit i velikost oblečení. Děťátku by oblečení nemělo být malé, ale ani příliš velké. Přibližnou velikost a porodní hmotnost vašeho miminka vám lékař bude vědět říci v posledním trimestru.

2. Neznáte pohlaví vašeho drobečka. Pohlaví dítě vám lékař dokáže obvykle určit po 16. týdnu vašeho těhotenství, ale myslete na to, že určení pohlaví v tomto období nemusí být ještě 100%. Samozřejmě, můžete se nechat i překvapit a pohlaví děťátka před jeho narozením vůbec nemusíte řešit.

Materiál

Kvalitní materiál, ze kterého je kojenecké oblečení pro miminko vyrobeno, by měl být prioritou. Dětská pokožka je velmi citlivá a v oblečení musí „dýchat“, proto vaši pozornost zaměřte na oblečení vyrobené z přírodních materiálů.

Oblečení z nevhodných materiálů může dětské citlivé pokožce uškodit, proto se vyhýbejte syntetickým materiálem a vlně, která píchá.

Vynikající volbou je 100% bavlna. Při dotyku s pokožkou je příjemná a vzdušná. V létě chladí a v zimě hřeje. V současnosti najdete množství dětského oblečení ušitého i z organické bavlny, bambusu nebo jiných bio materiálů.

Při výběru svrchních oděvů, jako jsou bundičky a kabátky můžete sáhnout i po oblečení z fleesu. Tento materiál se vyznačuje dobrou odolností a snadno se udržuje, protože polyesterové vlákno na rozdíl od přírodních vláken téměř nepřijímá vlhkost. Vyrábí se z bavlny.

Z bavlněného vlákna se vyrábí také flanel a froté. Froté se nejčastěji používá k výrobě ručníků, županů, takže bez obav můžete při nákupu pro vaše miminko koupit i froté osušku. Z flanelového materiálu lze najít v nabídce zejména pleny.

Při nákupu prvního oblečení pro vaše děťátko si všímejte vždy materiálové složení. Najdete ho na štítku každého oděvu a při nákupu přes internet ho uvádí každý seriózní prodejce.

Barva

Ideální barvou kojeneckého oblečení pro miminko je bílá, která neobsahuje žádná barviva. Sáhnout však můžete i po oblečení v jemných pastelových tónech, v nichž se nachází méně barviva. Takové oblečení si zachovává svou barevnost i při častém praní. O kvalitě použitého materiálu a barev svědčí i certifikát, například certifikát Oeko-tex.

Nejlepší kojenecké oblečení pro miminko

Vyhýbejte se oděvem v tmavých barvách, které mohou obsahovat azobarviva a různé těžké kovy. Tyto látky dětskou pokožku mohou dráždit, vyvolat alergickou reakci a dokonce proniknout do krevního oběhu dítěte a způsobit vážné zdravotní problémy.

Na přítomnost škodlivých barviv vás upozorní například i výrazný zápach nebo pouštění barvy při kontaktu s vodou.

Všímejte si detaily

I maličkosti, jako těsná guma, pevné patenty nebo tlačící zip či druky, mohou zapříčinit nepříjemné podráždění pokožky, svědění, dokonce i otlaky.

Guma v dupačkách, polodupakách nebo v lemech rukávů nesmí děťátko tlačit.

Všímejte si, kde má kojenecké oblečení pro miminko umístěny patenty, knoflíky, zip a cvočky. Měly by být umístěny tak, abyste dítě dokázali snadno svléknout a převléknout. Zapínání na zádech může děťátko tlačit a z hlediska oblékání také není velmi praktické.

Volte oblečení bez zbytečných ozdob, jako výšivky, flitry, knoflíky. Děťátko mohou dráždit, škrábat nebo jej otisknout. Vyhýbejte se také zbytečným stužkám a mašličkám, které pro miminko představují riziko udušení.

Kojenecké oblečení pro miminko by mělo mít švy umístěny venku, protože obvykle jsou drsné a může dráždit citlivou dětskou pokožku. V případě, že šití se nachází z rubové strany, musí být měkké a při šití musí být použita měkká nit ze 100% bavlny.

Velikost kojeneckého oblečení pro miminko

Kojenecké oblečení pro miminko musí být dostatečně volné, aby nebránilo pohybu dítěte. Ale na druhé straně, by nemělo být velké, aby se v něm děťátko „neztratilo“. Při nákupu zaměřte vaši pozornost na velikosti 56 a 62. Pro dětičky, které se narodí s malou porodní váhou najdete v nabídce i oblečení ve velikosti 50.

Jak vybrat velikost oblečení pro miminko

Pokud nebude vaše děťátko malinké, nekupujte velké množství oblečení v nejmenší velikosti. Miminka v prvních týdnech a měsících rostou rychle, a tak kojenecké oblečení pro miminko ve velikosti 56 bývá miminku dobré jen několik týdnů. Na druhé straně můžete mít děťátko, kterému oblečení v nejmenší velikosti ani neoblečete.

 V případě, že bude vaše děťátko drobnější, víte si další věci dle potřeby dokoupit.

Způsob zapínání

Ano, i způsob zapínání je na oblečení pro miminka důležitým prvkem, na který byste neměli zapomenout. Kojenecké oblečení pro miminko můžete zapínat na druky, knoflíky, zip nebo šňůrky, ale nesmějí děťátko nijak dráždit a omezovat ho v pohybu.

Při oblečení se zapínáním na druky se ujistěte, že cvoky pěkně drží. Zapínání na zip je sice velmi praktické, ale může se stát, že zipem nechtěně zachytíte i pokožku miminka.

Ideálním řešením je oblečení, které víte zapínat vpředu, na boku nebo na ramenou. Snažte se vyhnout se věcem, které budete muset děťátku převlékat přes hlavu, a oblečení, které má zapínání vzadu na zádíčkách.

Základní kojenecké oblečení pro miminko

  •     košilky nebo body -10x
  •     bavlněný kabátek – 6x
  •     bavlněné dupačky nebo overaly-6x
  •     ponožky – 3 páry
  •     lehké bavlněné čepičky 2x
  •     dupačky na spaní nebo vak na spaní-2x

Pro děťátko narozené na jaro, podzim a zimu budete ještě potřebovat:

  •     1x overal podle ročního období zimní nebo fleesový
  •     2x teplejší kabátky, mikiny nebo svetříky
  •     2x teplé čepičky
  •     1x rukavičky

Kde kojenecké oblečení pro miminko koupit?

I když nemáte peníze na rozhazování, vyhněte se při nákupu oblečení pro miminko čínským obchodem a tržnicí. Zboží sice láká nízkou cenou, ale jeho kvalita je obvykle velmi nízká. Za rozumnou cenu dnes koupíte kvalitní kojenecké oblečení pro miminko už i přes internet v specializovaných e-shopech s dětským zbožím.

Jak prát kojenecké oblečení pro miminko?

Přestože kupujete pro vaše děťátko nové oblečení, musíte ho dřív, než mu ho obléknete, vyprat a vyžehlit.

Při praní si všímejte symboly údržby, které musí každý výrobce uvádět na štítku.

Pokožka děťátka citlivě reaguje i na použité prací prostředky, proto zejména v prvních 3. měsících byste měli používat speciální prací prostředky pro miminka. Odborníci doporučují při praní dětského oblečení používat i dvojité máchání, kterým odstraníte všechny zbytky pracího prášku a dráždivých chemických látek, na které by dětská pokožka mohla reagovat alergickou reakcí.

Používání aviváže při praní oblečení pro novorozence není nutné, a to ani v případě, že má přívlastek „dětská“.

Po důkladném vysušení, vždy kojenecké oblečení pro miminko, které se přímo dotýkají pokožky, žehlete z obou stran. Vysokou teplotou se odstraní zbytky všech nechtěných látek, na které by mohla jemná pokožka citlivě reagovat.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli.

Napsat komentář