Přečtěte si: Jak vybrat odrážedlo pro děti?

Děti milují pohyb, a proto je pro ně odrážedlo skvělým dárkem. Abyste však pro vaše dítě vybrali ideální odrážedlo pro děti, měli byste před jeho výběrem vědět, jaké odrážedlo chcete koupit a jak jej plánujete používat. Podívejme se tedy společně, jak vybírat odrážedlo pro děti.

Odrážedlo pro děti není jen hračka, ale i dětské vozidlo, na kterém se dítě dokáže pohybovat bez pomoci rodiče. Naši pozornost si získaly svou originalitou a jednoduchým používáním. Ze zkušeností víme, že malé dítě v 1. momentě ocení barevnost a provedení hračky, ale ty by při výběru odrážedla pro děti by neměly být pro rodiče prioritou. Na odrážedle bude jezdit vaše dítě, proto před jeho koupí zvažujte tyto skutečnosti:

Věk dítěte

Prodejci a výrobci doporučují při výběru odrážedla pro děti zohlednit věk dítě, pro které je odrážedlo určeno. Děti rychle rostou a po několika měsících se klasické odrážedlo stává pro dítě zastaralým. Většina modelů odrážedel pro nejmenší je určena pro věkové kategorie od 1 roku do 3-4 let.

Dětem starším 2 roky již doporučujeme koupit odrážedlo – kolo bez pedálů, jehož popularita neustále roste. Jízdou na cvičném kole se dítě velmi rychle naučí udržovat rovnováhu, a proto je skvělou přípravou pro jízdu na klasickém kole.

K dispozici jsou však i multifunkční odrážedla pro děti od 6 měsíců. Jsou všestranné a kombinují v sobě několik výrobků pro děti. V období kdy děťátko už pevně sedí ho využijete jako náhradu kočárku během vašich společných vycházek. Ovládáte ho rodičovskou rukojetí.

Odrážedlo pro děti typy

V kombinaci s houpací podložkou vám poslouží i jako skvělá houpačka pro nejmenší. Většina multifunkčních odrážedel obsahuje i hrací prvky, a tak odrážedlo využijete i jako hračku. Jak váš drobeček roste, odstraníte z něj rodičovskou rukojeť, ochranné prvky a děťátko bude na něm s radostí jezdit samo.

Optimální velikost odrážedla pro děti

Při výběru volte optimální velikost odrážedla. Konstrukce by měla být nízká, aby dítě si dokázalo samo na odrážedlo sednout i sesednout a pohodlně dosáhlo na volant.

Řídítka nesmí dítěti v pohybu překážet. Jelikož dítě se na vozidle pohybuje odrážením nohou od země, musí se v sedě na odrážedle dotýkat země celým chodidlem a zároveň má mít kolena mírně ohnutou.

Dřevěné odrážedlo pro děti bez pedálů

Při koupi cvičného kola doporučujeme koupit odrážedlo s výškově nastavitelným sedadlem. Odrážedlo pro děti tak využijete delší období.

Maximální nosnost

Při výběru odrážedla pro děti věnujte pozornost i výrobcem udávané maximální nosnosti, která se u jednotlivých výrobků může lišit. Nosnost odrážedla je parametr, který určuje maximální zatížení hračky. Tedy, dítě má používat odstrkovadlo jen do té doby, kdy dosáhne hmotnost, jejíž údaj se shoduje s uvedenou nosností.

Parametr maximální nosnosti se často počítá na základě jeho použití na rovné silnici. Při jízdě na nerovném povrchu však zatížení výrazně stoupá, a proto dítě, které dosáhlo výrobcem udanou maximální hmotnost, může překročit maximální přípustné zatížení. Nedodržením doporučené nosnosti při používání odrážedla vystavujete vaše dítě riziku úrazu, a zároveň zkracujete životnost hračky.

Komfort pro dítě

Odrážedlo musí být pro dítě bezpečné a pohodlné. Abyste děťátku v odrážedle během vození zajistily patřičný komfort, pak pro nejmenší děti vybírejte vždy odrážedlo pro děti se širokým sedadlem, ideálně s měkkým polstrováním, a vysokou opěrkou. Nohy by děťátku během vození neměli volně viset, ale dítě by je mělo mít položené na přiměřeně široké podložce.

Pozornost věnujte i rodičovské rukojeti, kterou odrážedlo tisknete. Měla by být vyrobena z pevného a vysoce kvalitního materiálu, ideálně z kovu. Doporučujeme vybírat odrážedlo pro děti s teleskopickou rukojetí, tedy její délku si umíte přizpůsobit vaší výšce, a ukončenou pohodlným úchytem.

Když kupujete odrážedlo pro dítě, které bude již na něm jezdit samo, pak je důležitým faktorem výška sedla od země. Koneckonců, dítě bude ovládat odrážedlo nohama, a proto musíte změřit vzdálenost sedadla k zemi. Když dítě na odrážedlo posadíte, musí mít nohy v kolenou mírně ohnuté a dotýkat se země celým chodidlem, protože jen tak se bude umět dítě na vozidle odrážet a bez problémů ho ovládat.

Volant musí být v určité vzdálenosti od sedadla, aby jím dítě vědělo otáčet, aniž mu v tom překážely kolena.

Přítomnost hraček, panelu se zvukovými, světelnými efekty by neměly být pro vás rozhodujícím důvodem pro nákup. Obvykle dítě velmi rychle ztrácí zájem o herní prvky, nebo naopak, rodiče sami vypínají všechny zvukové efekty, protože jim tolik hluku vycházejícího z odrážedla pro děti začne překážet.

Stabilita

Odrážedlo pro děti musí být dostatečně stabilní. Patřičná vzdálenost mezi koly a bezpečnostní omezovač jsou zárukou, že se dítě při řízení odrážedla pro nejmenší nepřevrhnou. Druhým ukazatelem je šířka samotných kol. Ta je rozhodujícím faktorem především při odrážedlo ve tvaru motorky.

Samotná váha odrážedla má také podíl na jeho stabilitě. Můžeme říci, že čím je odrážedlo pro děti těžší, tím je stabilnější. Ale na 2. straně se na hmotnost odrážedla pro nejmenší dívejte s rezervou, protože zde platí, čím těžší, tím je jeho ovládání a přenášení pro děti náročnější.

Materiál

Dětská odrážedla nám výrobci nabízejí z různých materiálů. Vybrat si můžeme odrážedlo pro děti z plastu, dřeva, oceli či hliníkové slitiny, přičemž každý materiál má své výhody i nevýhody.

Plast

Plast je lehký a odolný vůči vlhkosti. Dětská odrážedla z plastu hýří barvami a jejich výběr je skutečně velmi různorodý, od autíček, motorek až po různé typy letadel, vláčků či zvířátek. Navíc plastové odrážedla koupíte poměrně levně. Na druhé straně je plast nejvíce náchylný na poškození.

Dřevo

Dřevo jako přírodní materiál je pro děti na dotek velmi příjemné a navíc je šetrné k životnímu prostředí. Dřevěná odrážedla mají přiměřenou hmotnost, ale zaplatíte za ně více než odrážedlo z plastu. Obvykle na něm nevíte upravovat výšku sedadla, čímž se zkracuje doba jeho používání. Vaši volbu může negativně ovlivnit omezené designové a barevné provedení dřevěných odrážedel.

Kov

Kov – je velmi pevný, ale těžký a „studený“ materiál, což je pro děti nepříjemné zejména v chladném počasí. Odrážedlo pro děti můžete koupit s ocelovou nebo hliníkovou konstrukcí. Péče o odrážedlo z oceli bude pro vás více náročnější, protože ocel je náchylná na korozi. Odrážedlo pro děti s hliníkovou konstrukcí váží méně než ocelové, je odolné vůči korozi, ale zase je mnohem dražší.

Chicco odrážedlo pro děti

 

Tkanina

Při odrážedlo pro nejmenší se používá se tkanina používá jako čalounění sedačky. Textilní čalounění je příjemné na dotyk, vytváří děťátku pohodlí a dává hračce univerzální vzhled. Látku udržíte čistou velmi jednoduše, potah ze sedadla vyperete podle pokynů výrobce. V dnešní době však už najdete i odrážedla, které mají konstrukci potaženou plyšem.

Kola na odrážedle pro děti

Kola na dětské odrážedlo najdete plastové, gumové a vyrobené z tvrzené pěny. Cvičná kola pro děti se vyrábějí i s nafukovacími pneumatikami. Kola z plastu jsou ideální do interiéru, na podlaze nezanechávají žádné stopy. Když plánujete používat odrážedlo pro děti venku doporučujeme vybírat odrážedlo s koly z tvrzené pěny nebo gumy. Jsou odolnější, lépe tlumí vibrace a jsou méně hlučné než plastové. Navíc plastová kolečka se během jízdy na asfaltu rychle opotřebují a často poškodí.

Odrážedlo pro děti a jeho účel

Víte, kdy, kde a jak dlouho chcete odrážedlo pro děti využívat?

Počítejte také s tím, že každé dítě je jiné. Některé na odrážedle vydrží jen chvilku, pro jiné se stává nedílnou součástí procházek.

Přečtěte si také:

Jak vybrat dětské kolo?

9 důvodů, proč koupit odrážedlo pro nejmenší

Co byste měli vědět, pokud kupujete plastový domeček pro děti?

Kvalita

Zjistěte si, kde bylo odrážedlo pro děti vyrobené. Za modely osvědčených značek zaplatíte sice více, ale máte u nich jistotu, že odrážedlo je vyrobeno z kvalitních materiálů, bez zdraví škodlivých látek, ostrých hran, které by mohly poškodit zdraví dítěte. Navíc seriózní výrobci dávají všechny své výrobky kontrolovat, testovat a certifikovat.

Pokud hračka výrazně zapáchá dítěti ji nedávejte, protože při její výrobě byly pravděpodobně použity nekvalitní a zdraví škodlivé materiály.

Jaké odrážedlo pro děti

Bezpečnost

Věříme, že bezpečnost vašeho dítěte je u vás na prvním místě, a tak při koupi odrážedla pro dítě si všímejte, zda je odrážedlo pro děti dostatečně stabilní, má systém proti převrhnutí, neobsahuje žádné ostré hrany, malé části, které by dítě dokázalo odšroubovat a vložit do úst.

Pokud kupujete odrážedlo pro dítě mladší než 1 rok, musí mít bezpečnostní pásy, madélko, podložku na nohy. Velmi dobrým bezpečnostním prvkem je omezovač řízení, který eliminuje vytáčení kol volantem do stran. Tedy při zatáčení, zejména ve větší rychlosti, dokáže dítě volant otáčet pouze v omezeném úhlu, což zmenšuje riziko pádu z odrážedla při zatočení.

Design a barevné provedení

V designu a barevném provedení se výrobci přímo předhánějí. Mezi odrážedlo pro děti najdeme různé modely autíček, motorek, zvířátek, letadel, vláčků. Při rozhodování doporučujeme vybrat odrážedlo podle preferencí dítěte, protože jen tak bude mít skutečnou radost z nové hračky.

Pro ty nejmenší vybírejte odrážedlo, které vypadá jako skutečné vozidlo (auto, lokomotiva, letadlo), a ne něco neidentifikovatelné.

Hračky, které připomínají skutečné věci, přispívají k rozvoji dětské fantazie.

Cena

Odrážedla pro děti se těžko dělí do cenových kategorií, protože jejich cena se liší od typu, materiálu, ze kterého je hračka vyrobena i od výrobce. Nejlevnější koupíte plastové odrážedla pro nejmenší v jednoduchém provedení. Více určitě zaplatíte za multifunkční odrážedlo s hracím panelem či houpací podložkou. Při cvičných kolech se cena také odvíjí od použitého materiálu a značky, nejdražší jsou cyklo odrážedla s hliníkovou konstrukcí, nejlevnější plastové.

I když cena určitě sehrává při koupi odrážedla pro děti důležitou roli, nedovolte, aby byla pro vás rozhodujícím kritériem, protože mnohdy jsou levné hračky málo kvalitní a navíc pro dítě nebezpečné.

Věříme, že když teď znáte všechny důležité kritéria, podaří se vám koupit to nejlepší odrážedlo pro děti, protože odrážedlo je pro dítě jedinečný způsob přepravy a skvělá hračka zároveň. Dítěti přináší nekonečnou radost a množství zábavy, ale zároveň napomáhá jeho fyzickému, duševnímu i emocionálnímu rozvoji.

Tak šup vybírat to „najsamsuper“ odrážedlo pro děti 🙂

PS: Budeme rádi, když se o vaše zkušenosti podělíte is jinými rodiči v komentářích pod článkem;).

Napsat komentář