Víte, jaké pískoviště dětem koupit?

Snad neexistuje dítě, které by nemělo rádo hry s pískem, a proto pískoviště zaručeně patří k nejzajímavějším a nejoblíbenějším místům pro dětské hry. Ale, jaké pískoviště pro dítě vybrat? Je lepší plastové nebo dřevěné, s krytem či bez něj? Kladete si podobné otázky? Odpovědi na ně a množství dalších informací najdete v našem článku.

Při výběru pískoviště pro děti si musíme především uvědomit, že pro dítě během hry musí být bezpečné, kvalitní, pohodlné a atraktivní. Jelikož v prodejnách i na stránkách internetových obchodů najdeme dnes už pískoviště od výmyslu světa, podívejme se na ně spolu podrobněji.

Vybrat plastové nebo dřevěné pískoviště?

Tuto otázku si před koupí klade mnoho rodičů oprávněně, protože materiál, ze kterého se pískoviště vyrábí, ovlivňuje zejména jeho kvalitu a cenu. Nejběžnějšími materiály jsou dřevo a plast. Oba materiály mají své výhody i nedostatky, proto nemůžeme jednoznačně říci, zda je lépe koupit dřevěné pískoviště nebo plastové.

Dřevěné pískoviště

Moderní dřevěné pískoviště to už nejsou jen čtyři desky s pískem uprostřed, jaké si pamatujete z dětství. Dnes vynikají přívětivým designem, barevným nátěrem z vysoce kvalitních a netoxických barev. Jejich konstrukce je zcela hladká s leštěným povrchem a bez rizika zadření třísky.

Dřevěné pískoviště

Aby dřevo nenapadl hmyz a neznehodnotil ho, dřevěná prkna se impregnují, speciálními zdravotně bezpečnými chemickými přípravky. Certifikáty kvality a všechny potřebné dokumenty o bezpečnosti produktu vám poskytnou všichni seriózní výrobci a prodejci.

Při koupi věnujte pozornost i materiálu a technologii zpracování dna. Voda by měla přes dno přirozeně odtékat, aby se nehromadila a nevytvářela podmínky pro tvorbu různých choroboplodných zárodků a bakterií.

Často jsme se setkali s názorem, že dřevěné pískoviště rychle prehnije a má kratší dobu použití, dítě ohrožují třísky, …. Samozřejmě, existují i ​​takové. Zpravidla jsou však vyrobeny doma bez použití moderních technologií na zpracování dřeva. Pískoviště vyrobené „na koleně“ v drtivé většině nesplňují kritéria kvality a bezpečnosti, nemají potřebné označení a žádné certifikáty.

Jelikož se v pískovišti bude hrát vaše dítě, neohrožujte jeho zdraví a bezpečnost koupí hračky neznámého původu bez potřebných označení a certifikátů.

I když je dřevo přírodní materiál, které podléhá povětrnostním vlivům, dřevěné pískoviště díky moderním technologiím použitým při výrobě a včasné správné údržbě může být pro vaše děti jedinečným místem zábavy, her a radosti. Jednoduché nekomplikované tvary, přirozené nebo neutrální barvy přispívají k rozvoji dětské fantazie.

Plastové pískoviště

Pískoviště z plastu si získaly popularitu svým různorodým provedením a barevností. Je skvělým řešením pro nejmenší děti, protože kromě hry s pískem ho víte během léta využít i jako bazén. V nabídce je najdete ve tvaru různých zvířátek, autíčka, sluníčka, jablíčka či mušle.

Plastová pískoviště

Díky moderním technologiím používaným při výrobě má plastové pískoviště mnoho výhod:

 • odolné vůči povětrnostním vlivům;
 • nízká hmotnost umožňuje ho přemisťovat podle potřeby a během zimy uskladnit;
 • obrovský výběr a rozmanitost barev a provedení;
 • přijatelná cena;
 • různé rozměry;
 • můžete jej použít venku v zahradě, na balkoně i v interiéru;
 • vyžaduje jen minimální péči;
 • součástí mnoha je kryt, který ochrání písek před nechtěnými zvířecími návštěvníky;
 • možnost využití s ​​míčky jako suchý bazén nebo bazének pro nejmenší s vodou.

Největší nevýhodou je poměrně vysoké riziko poškození. Při nesprávné manipulaci či pádu snadno praskne nebo se zlomí a pod vlivem vysoké teploty se může deformovat.

Další nevýhodou jsou jeho menší rozměry. Poskytuje pohodlný prostor pro hru pouze jednoho dítě a jak dítě roste, stává se pro něj malým. Tedy doba jeho používání je poměrně krátká.

Little Tikes pískoviště želva

Jelikož dno je pevné a nepropouští vodu, abyste zachovali správnou konzistenci písku, budete ho muset v deštivém období zakrývat.

Bohužel, existují i ​​pofidérní výrobci hraček, a tak na trhu najdeme i plastové pískoviště s nízkou kvalitou, proto při výběru buďte opatrní.

Vyhněte se pískovišti ve velmi sytých barvách, stejně i těm, které výrazně páchnou, protože s velkou pravděpodobností byly při jejich výrobě použity toxické materiály a barvy, které mohou ohrozit zdraví vašeho dítěte. Nenechte se zlákat nízkou cenou, obvykle vše levné je málo kvalitní a bezpečné.

Při nákupu si všímejte:

 • kde bylo vyrobeno;
 • která společnost ho nabízí;
 • z jakých materiálů je vyrobeno;
 • pro jaký věk dítěte je určeno;
 • jaké má rozměry;
 • zda splňuje evropské normy kvality a bezpečnosti;
 • zda má označení bezpečného výrobku pro děti;
 • podmínky záruky a reklamace.

Vyhnete se tak zbytečným nákladům a problémům.

Typy dětských pískovišť

Čtvercové a obdélníkové

Dětské pískoviště nám výrobci nabízejí v rozmanitých tvarech a modifikacích. Nejjednodušším typem je „klasické“ dřevěné se čtvercovým nebo obdélníkovým půdorysem. Vylepšenou verzí je pískoviště s dřevěnými lavicemi, které vám zároveň poslouží jako ochranný kryt.

Dětské dřevěné pískoviště

Jednodílné plastové pískoviště

Plastové pískoviště s hladkým dnem, nízkými okraji a zaoblenými hranami jsou ideální pro nejmenší děti, protože dítě dokáže samo do pískoviště i z něj vyjít. Pro děti starší 3 let, můžete koupit pískoviště se sedadlem na okraji.

Dvoudílné

Sestává z 2 stejných plastových dílů, přičemž jeden z nich víte použít jako kryt, a tak udržovat písek čistý a chráněný před výkaly zvířat. Má však i další využití. Zatímco v jedné části se děťátko hraje s pískem, druhý díl víte využít jako dětský bazén pro nejmenší. Voda se v něm zahřeje rychle, resp. děťátku nalijete teplou vodu z vodovodu. V nepříznivém počasí stačí dát místo vody plastové míčky a o zábavu je opět chvíli postaráno.

Se stříškou

Poskytuje dětem během hry na slunci potřebný stín. Pokud nevíte pískoviště v zahradě umístit do stínu stromu, pak je pro vás právě tento typ skvělou volbou.

Skládací

Nuž výrobci se předhánějí a nabízejí nám už i pískoviště, které si poskládáte sami z jednotlivých plastových dílů. Jejich výhodou je, že velikost si umíte zmenšit nebo zvětšit, ale nevýhodou je, že nemá dno.

Skládací pískoviště

Hrací pískové stolky

Pískové stolky jsou ideální v případě, že nemáte, kde větší pískoviště dát, nebo pro hry s pískem na balkoně. Součástí pískovým stolků bývají už i hračky do písku.

S krytem

Víko nebo krycí plachta upevněna na pískovišti vám pomůže udržovat čistotu písku, ochrání ho před listím a jinými nečistotami. Minimalizuje také pravděpodobnost, že písek budete mít znečištěný psími nebo kočičími výkaly.

Které pískoviště je nejlepší?

Bezpečné pískoviště

Jednoznačně pískoviště, které je pro dítě bezpečné, splňuje požadavky moderních standardů kvality a bezpečnosti a jeho výroba je šetrná k životnímu prostředí. Takže bez ohledu na materiál, ze kterého je vyrobeno, při jeho koupi věnujte pozornost kvalitě materiálu, bezpečnosti provedení, funkčnosti, univerzálnosti.

Nepochybně kromě kvality bude při vašem rozhodování hrát důležitou roli i cena. Snažte se vyhnout velmi levným a doma vyrobeným produktem. Upřednostněte osvědčené a spolehlivé značky, například Smoby, Little Tikes, MarianPlast, Big, Ketter. Své výrobky pravidelně kontrolují, testují a mají k nim všechny potřebné certifikáty.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Dětská odrážedla – pohyb, rozvoj, zábava

Jaký dětský domek koupit?

Kupujeme bazén pro děti

Jak udělat z pískoviště pohodlné a bezpečné místo pro děti?

 1. Umístěte ho v dostatečné vzdálenosti od nebezpečných objektů, jako jsou jámy, rostliny s trny. Nedoporučujeme dávat ho přímo pod korunu stromu, protože padající listí a větvičky písek znečistí.
 2. Druhým důležitým bodem je stín. Není žádoucí, aby se dítě dlouhodobě nacházelo na přímém slunečním světle.
 3. Umístite ho ve stínu domu nebo vysokého stromu, nebo slunečníku.
 4. Mějte dítě během her pod vždy dohledem.
 5. Všechny části musí mít zaoblené hrany bez ostrých výčnělků.
 6. Při výběru myslete na to, aby dítě umělo do a z pískoviště bezpečně samo vejít a vycházet.
 7. Do pískoviště dejte jen hygienicky čistý písek.
 8. Hračky do písku vybírejte přiměřeně k věku dítěte. Nejmenším dětem ukažte jak se v písku hrát.

Nejmenším dětem ukažte, jak se v písku dá hrát.

Pokud darujete dítěti kvalitní a bezpečné pískoviště, připravíte mu nádherné místo pro hry, zábavu a podpoříte jeho vývoj.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli.

Napsat komentář