Jaké odstrkovadlo pro dítě koupit?

Chcete koupit dítěti odstrkovadlo, ale nevíte, které vybrat? Odrážedlo pro děti je skvělým vynálezem. Kromě toho, že dětem přináší moře zábavy a radosti, jízda na něm prospívá zdraví a celkovému vývoji dětí. Zjistěte spolu s námi, které odstrkovadlo bude pro vaše dítě tím nejlepším.

V obchodech nyní najdete nejrůznější typy odrážedel pro děti různých věkových kategorií. Jejich rozmanitost je tak velká, že rodič, který kupuje odstrkovadlo pro dítě poprvé, má problém zorientovat se a vybrat pro své dítě to správné odrážedlo .

Když chcete vybrat pro vaše dítě to nejlepší odstrkovadlo, musíte při jeho výběru vědět, proč ho kupujete, pro jaké staré dítě, kde ho chcete využívat a podobně. Pojďme na to postupně;)

Co je odstrkovadlo

Dětské odstrkovadlo, nazváno i jako odrážedlo, je dopravní prostředek, na kterém se dítě od jednoho roku dokáže samo pohybovat bez pomoci rodiče. Dítěti dává nové možnosti pohybu, prostor pro objevování, zkoumání, nové aktivity, hry a zábavu. Otevírá se pro něj nový, ještě nepoznaný svět.

Odstrkovadlo pro děti podle typu

V nabídce prodejců najdeme odrážedla v různých barvách a provedeních, jako autíčko, motorka, letadlo, zvířátko, ale vzhled sehrává až sekundární roli, protože prioritou je užitek, věk dítěte, bezpečnost a radost, kterou má přinést vašemu dítěti.

Dětská odrážedla rozdělujeme do 2 základních kategorií:

  • odrážedlo pro nejmenší
  • cyklo odrážedlo

Odstrkovadlo pro nejmenší

Odstrkovadlo pro nejmenší

Nejjednodušší modely mají jednoduchý tvar a jsou navrženy tak, aby prováděly pouze jednu, ale nejdůležitější funkci – umožnili dítěti jezdit odrážením se nohou od země. Tento typ odrážedla je určen pro děti od 1 -1,5 roku.

Při jeho výběru je nejdůležitějším kritériem výška sedla od země. Pro komfortní vození by totiž dítě nemělo mít nohy v kolenou velmi ohnuté, ale zároveň musí vsedě na odrážedle mít chodidlo na zemi po celé délce.

Směr jízdy dítě udává volantem, jehož rukojeti musí držet celou dlaní, aby jím vědělo snadno a bezpečně korigovat směr své jízdy.

Kromě těchto nejjednodušších typů nám výrobci nabízejí různé kombinace dětských odrážedel s jinými typy dětských výrobků. Přece jen, děti rostou a vyvíjejí se velmi rychle, a tak multifunkční typ odstrkovadla, který víte využívat, například i jako kočárek, chodítko, houpačku, můžete používat delší období.

Odstrkovadlo – chodítko

Chodítko – odstrkovadlo poskytuje dítěti v období, kdy se učí chodit, potřebnou oporu při chůzi. Dítě se opírá o rukojeť sedadla a odrážedlo tlačí před sebou.

Dětské odstrkovadlo-chodítko pro děti

Odrážedlo – houpačka

Součástí takového modelu je speciální houpací podložka, díky které získáte lehce z odrážedla houpačku.

Odrážedlo – hopsadlo

Dalším typem odrážedel jsou ty, které poslouží i jako skákadlo. Jejich součástí jsou buď speciální tlumiče, nebo pružina.

Odrážedlo – multifunkční transformátor

Tento druh odrážedla s dítětem „roste“. Využívat ho můžete od doby, kdy vaše děťátko už samo sedí. V 1. fázi vám na procházkách nahradí kočárek. Ovládáte jej pomocí vodicí rukojeti. Pro maximální komfort má sedadlo s vysokou opěrkou s bezpečnostními pásy, ochrannou ohrádkou, podložku na nohy, aby dítě během vození v odrážedle bylo v bezpečí. Když děťátko povyroste a zvládne se nohama odrážet od země, všechny tyto komponety odstraníte a získáte dětské odrážedlo.

Odrážedla – autíčka

Mezi dětskýma odrážedlami najdeme i typ, ve kterých děťátko sedí uvnitř odstrkovadla. V 1. etapě jejich užívání má dítě pod nohama desku a rodič ho tlačí. V 2.fáze desku vyberete a dítě bude autíčko používat samostatně jako odrážedlo.

Little tikes odstrkovadlo Couzy Coupe

Mezi nejpopulárnější autíčka odrážedla patří Couze Coupe od Little Tikes.

Musíme poznamenat, že tento druh odrážedla je stabilnější a riziko převrácení je menší, ale na 2. straně na manévrování musí dítě použít více zručnosti jako při odrážedle, na kterém sedí obkročmo.

Dětské odrážedlo s herními prvky

V nabídce naleznete také dětské odrážedla se světelnými a zvukovými efekty. Různé melodie, vydávající zvuk motoru, troubení, blikající světýlka, hrající telefon děti přímo fascinují. Mnozí výrobci však zašli ještě dále a nabízejí nám odrážedla s prostorem na vkládání kostek, klíčků či s malým motorickým centrem, jehož součástí jsou různé páčky, ozubená kolečka, provlékačky. Odrážedlo s herními prvky podněcuje děti k různým aktivitám, díky kterým se u nich přes hru rozvíjí jemná motorika i logické myšlení.

Dětské odstrkovadlo s hracím panelem

Dětská odrážedla pro nejmenší děti se obvykle vyrábějí z plastu, a proto při výběru věnujte pozornost kvalitě provedení a bezpečnostním prvkem odrážedla. Hračka musí být bez ostrých hran, plast musí být pevný a nesmí obsahovat toxické zdraví škodlivé látky a barvy. Abyste se vyhnuli zbytečným zraněním a nežádoucím alergiím, doporučujeme, abyste kupovali odrážedlo od ověřených producentů, jako Smoby, Little Tikes, …, kteří všechny své výrobky pravidelně testují a na trh uvádějí pouze produkty splňující všechny normy a standardy bezpečné hračky.

Odstrkovadlo – kolo bez pedálů

Otsrkovadlo - cviční kolo

Kolo bez pedálů je dalším typem odrážedla pro děti. Jde v podstatě o malý dětské kolo, ale na rozdíl od kola nemá pedály. Dítě se pohybuje odrážením nohou od země. Odrážení je pro dítě přirozenější jako šlapání do pedálů. Jízdou na cyklo odrážedle se dítě snadno a rychle naučí udržet rovnováhu, a tak přechod na kolo s pedály bude pro něj mnohem lehčí.

 

Díky jízdě na kole bez pedálů budou vaše procházky venku příjemné a pro dítě zajímavější. Dítě získá cyklo odrážedlem nejen skvělý dopravní prostředek, který mu dává svobodu, ale i množství pozitivních emocí, které přináší radost z pohybu. Ježděním si dítě rozvíjí také hrubou motoriku, koordinaci pohybů, schopnost orientace a posiluje svalstvo nohou, což přispívá k jeho zdravému fyzickému i psychickému vývoji.

Pokud je vaše děťátko obratné, na cvičný kolo ho můžete děťátko posadit už ve věku 1,5 roku.

Přečtěte si také:

Vedle klasických cyklo kol – odstrkovadel najdeme v nabídce výrobců i další varianty tohoto oblíbeného dopravního prostředku dětí.

Cvičný kolo a koloběžka v jednom

Odrážedlo víte jednoduše a rychle přeměnit na koloběžku. Uděláte ním radost dítěti, které kromě jízdy na cvičném kole, oblibě i kolobežkování.

Odrážedlo a kolo v jednom

Odrážedlo a kolo v jednom je efektivní kombinací, protože namontováním pedálů na konstrukci odrážedla získáte klasický dětské kolo.

Výběr dětského odrážedla podle věku dítěte

Moderní výrobci nabízejí širokou škálu modelů odrážedel. Najdeme mezi nimi odrážedla pro děti mladší než 1 rok, ale také odrážedla pro 5 – 7 leté děti. Dětské odrážedlo je univerzální hračka a radost ním stejně uděláte chlapcům i dívkám.

Odrážedlo pro děti mladší než 1 rok

Pokud vaše děťátko už samo pevně sedí, pak se můžete v pěkném počasí vybrat na procházku v dětském odrážedle, které vám poslouží namísto kočárku. Odrážedlo pro děti mladší než 1 rok tisknete vy pomocí vodicí rukojeti.

Při výběru tohoto typu dbejte především na bezpečnost a pohodlí dítěte. Musí mít široké sedadlo s vysokou opěrkou a bezpečnostními pásy. Komfort děťátka při vození zvyšuje dostatečně široká opěrka na nohy, sluneční stříška.

Rodičovská rukojeť, kterou odrážedlo tisknete, by měla být dostatečně vysoká a pevná. Při výběru tohoto typu odrážedla se podívejte i na kola. Plastové kolečka se nejen rychle unosíš mohou se zlomit, ale na asfaltu chrastí.

Dětské odrážedlo pro děti od 1 roku

Roční dítě už začíná projevovat aktivní zájem o jízdu. Modely pro nejmenší děti jsou lehké a výška sezení je obvykle 25 -28 cm od země. Protože dítě se jen učí pochopit princip odrážení se nohama od země, obvykle mají odrážedla 3 nebo 4 kola, aby mělo dítě během jízdy potřebnou stabilitu a jistotu.

Rodiče s oblibou vybírají pro roční děti odrážedla ve tvaru autíčka, vláčku či letadla.

V období 1 roku se pro dítě stává odstrkovadlo často pomocníkem při chození, tedy poslouží jako aktivní chodítko. Dbejte na to, aby opěrka na tlačení byla v přiměřené výšce dítěte a odrážedlo bylo dostatečně stabilní.

Jaké odstrkovadlo koupit

Fyzicky zdatným dětem, které dokáží již pochopit princip jízdy odrážením, můžete ve věku 1,5 roku nabídnout dvoukolové odrážedlo. V nabídce najdete různé modely, od plastových motorek až po cvičné kola.

Odrážedla pro děti od 2 let

I když nám výrobci nabízejí pro dvouleté děti ještě plastové odrážedla v různých provedeních, v tomto období můžete dítě již bez obav posadit na kolo bez pedálů. Důležitým kritériem při jeho výběru je výška dítěte, výška sedáku a řídítek, proto buď:

  • dítě na odrážedlo posaďte přímo v obchodě,
  • dejte mu vyzkoušet cvičný kolo od známých, nebo
  • při nákupu přes internet se informujte na velikost kol, na minimální a maximální výšku sedadla a řidítek.

Odrážedlo není jen pro chlapce, obrovskou radost ním uděláte i malé princezny.

Doporučení při výběru odrážedla pro dítě

Věk a fyzický vývoj

Odrážedlo vybírejte s ohledem na věk a fyzický vývoj dítěte.

Výška sedadla

Dítě by na odrážedle nemělo sedět ani nízko, ani vysoko. Nohy musí mít položené na zemi celým chodidlem, kolena by neměly být velmi ohnuté. Volant nesmí bránit pohybu nohou.

Při výběru kola bez pedálů je nejdůležitějším kritériem výška dítěte. V stoji změřte vnitřní délku nohy – od paty po rozkrok, odečtěte 3 – 4 cm. Se získaným údajům se musíte vejít do výšky sedáku, kterou udává výrobce.

Cviční kolo Puky odstrkovadlo

Bezpečnost

Pokud kupujete odrážedlo na vození dítěte mladšího 1 rok, pak by mělo být sedadlo dostatečně široké, ideálně s měkkým polstrováním, s opěradlem. Musí mít ochranné bezpečnostní prvky, jako bezpečnostní pásy s možností nastavení jejich délky, přední madlo, chránící dítě před vypadnutím. Komfort dítěte zvyšuje sluneční clona a opěrka na nohy.

Dítě na odrážedle mějte neustále pod dohledem. Během jízdy na cvičném kole nezapomeňte na přilbu, ochranu kolen a rukou. Reflexní vestou zvýšíte viditelnost vašeho dítěte.

Stabilita

Odstrkovadlo pro nejmenší musí být stabilní. Mělo by mít ochranu proti převrácení a dostatečně široká kola. Gumové kola jsou trvanlivější, tišší, lépe se vyrovnávají s nerovnostmi jako kola z plastu.

Odrážedla – autíčka nejsou určeny pro jízdu v exteriéru.

Skvělým bezpečnostním prvkem je omezení otáčení volantem, kterým se eliminuje riziko převrácení při prudkém otočení řídítky.

Hmotnost

Hmotnost je důležitým parametrem při koupi cvičného kola. Odrážedlo by mělo být dostatečně lehké, aby ho dítě vědělo lehce samo zvednout. Nízkou hmotnost uvítáte i vy při jeho nošení či přenášení.

Preference dítěte

Pokud vaše dcera touží po odrážedle v růžové barvě, respektujte její přání a nekupujte její zelené nebo modré jen proto, že vy máte averzi vůči růžové.

A nezapomínejte, každé dítě je jedinečné. Takže, když vaše dítě neprojevuje zájem o jízdu na odrážedle, respektujte to. Nenuťte ho jít na něm jen proto, že na odrážedle jezdí všechny děti vašich kamarádek.

Jaké jsou vaše zkušenosti s výběrem odstrkovadla pro dítě? Napište nám je do komentáře, pomůžete nimi jiným rodičům.

Napsat komentář