7 rodičovských tipů, jak vybírat koloběžky pro děti

Chcete překvapit vaše dítě koloběžkou, ale nevíte, jakou koupit? Zorientovat se v rozmanité škále koloběžek, které nám dnes nabízejí výrobci, je skutečně náročné. Abychom vám s výběrem koloběžky co nejvíce pomohli, v článku 7 rodičovských tipů, jak vybírat koloběžky pro děti, jsme popsali naše osobní zkušenosti a názory rodičů kupujících koloběžky pro děti.

Koloběžky jsou dnes oblíbeným způsobem dopravy dětí, ba dokonce i dospělé. Jejich popularita neustále roste, a tak výrobci každoročně uvádějí na trh nové druhy. Koloběžky pro děti se odlišují nejen počtem kol, ale jsou vyrobeny z různých materiálů, v různých velikostech a mnohé z nich lákají pozornost obrázky, blikajícími světly ba dokonce i skutečnými hudebními přehrávači. Takže spolu se podívejme,

  • jaké koloběžky pro děti známe a jak se zorientovat v rozmanité nabídce koloběžek;
  • jak vybrat tu, která bude ideální pro vaše dítě.

Jaké koloběžky pro děti známe?

Nejjednodušší koloběžky pro děti tvoří rám s plošinou – “ deskou“ na nohy, na které jsou upevněny kolečka, a vertikální stojan, v horní části ukončen řídítky. Moderní koloběžky, na rozdíl od výrobků minulého století, se vyznačují různými barvami, designem, různorodými materiály, velikostmi, typem kol a dalšími vlastnostmi.

Při výrobě koloběžek producenti používají moderní technologie, silné polymery a kovy – hliník, plast, sklolaminát, a tak v nabídce najdeme koloběžky pro děti již od 2 let s nosností 20 kg, 50 kg, jakož i koloběžky s maximálně přípustným zatížením do 100 kg.

Dětské koloběžky

Podle počtu koleček rozdělujeme koloběžky pro děti na čtyřkolové, tříkolové a dvoukolové.

Čtyřkolové koloběžky

Čtyřkolové koloběžky jsou vhodné pro děti, které se s jízdou na koloběžce teprve seznamují, protože 4 široké kolečka, 2 vpředu a 2 vzadu poskytují dítěti potřebnou stabilitu a dávají mu pocit jistoty a bezpečí. Jelikož čtyřkolové koloběžky jsou určeny pro děti ve věku cca 2 let, mají obvykle lehkou plastovou konstrukci.

Mezi nevýhody koloběžek se 4 kolečky patří jejich nízká nosnost a pevná výška řídítek. Protože děti rychle rostou, tento typ koloběžky bude dítě používat velmi krátký čas.

Koloběžky pro děti s 3 kolečky

Tříkolová koloběžka podobně jako koloběžka se 4 kolečky je velmi stabilní, a proto je ideální jako první koloběžka pro nejmenší. Tři kola pomáhají dítěti zachovat rovnováhu, a dávají mu pocit jistoty. Během jízdy na tříkolové koloběžce dítě nenabere vysokou rychlost, ale naučí se bezpečně odrážet, brzdit a ovládat koloběžku bez strachu nebo opakovaných pádů.

TIP: Mohlo by vás zajímat: Jaký dětské kolo vybrat?

Tříkolové koloběžky pro děti

Tříkolovou koloběžku si můžete vybírat podle umístění kol z 2 typů, koloběžky s 2 kolečky vpředu a jedním vzadu nebo naopak, tedy 1 kolečko vpředu a 2 vzadu. Stabilita tříkolky je u obou typů velmi dobrá, ale podle vyjádření maminek, dětem se jednodušší jezdí na tříkolové koloběžce, která má vpředu 2 kolečka a vzadu 1. Navíc koloběžka s 2 kolečky vpředu je pro jízdu dětí bezpečnější, protože má regulovatelný úhel otáčení řídítek.

Konstrukce tříkolových koloběžek může být plastová, hliníková nebo kombinace obou materiálů. Pokud chcete, aby si jízdu na ní dítě užilo delší dobu, pak vybírejte tříkolovou koloběžku s výškově nastavitelnými řídítky.

Podobně jako u koloběžkách se 4 kolečky i většina tříkolových koloběžek se obvykle nedá složit, a tak při transportu zabírá více místa.

Dvoukolové koloběžky

Dvoukolové koloběžky jsou vhodné pro děti od 3 let, resp. děti, které již ovládají princip kolobežkovania, protože při jízdě na koloběžce s 2 kolečky musí dítě být nejen schopné udržet rovnováhu, ale také skvěle ovládat koordinaci pohybů.

Prakticky všechny modely jsou vyrobeny z odlehčeného hliníku, mají výškově nastavitelný volant, zadní brzdu. Moderní koloběžky jsou vybaveny už i ruční brzdou namontovanou na řídítkách.

Většinu dvoukolových koloběžek víte složit, což usnadňuje jejich přepravu.

Mezi dvoukolovými koloběžka najdeme i speciální freestyle koloběžky, ideální pro skoky a různé triky, a elektrické koloběžky.

Zvláštní skupinu tvoří koloběžky, které víte přeměnit na dětské odrážedlo, čímž v jednom modely získáte 2 různé dopravní prostředky pro dítě.

Koloběžky Highwayfreak

Typy koloběžek podle způsobu místa použití:

Městské koloběžky

Můžeme říci, že městské koloběžky patří k nejvíce vyhledávaným, snad i proto, že jsou vhodné pro děti od 5 let. Výrobci dělají vše proto, aby jízda ve městě na nich byla maximálně komfortní, a to i na nerovných cestách či dlažbě. Městské koloběžky se vyznačují lehkostí, pevností, odolností a kompaktností. Většina koloběžek určených pro jízdu ve městě má kola s průměrem od 125 do 200 m.

Při výběru věnujte náležitou pozornost skládacímu mechanismu. Koloběžku byste měli složit a rozložit jednoduše, rychle, bez vynaložení větší námahy a bez použití jakýchkoliv speciálních nástrojů. V této kategorii právě díky unikátnímu systému skládání vynikají koloběžky Razor s vlastním patentovaným skládacím mechanismem.

Terénní koloběžky

Terénní koloběžky jsou pevnější a o něco těžší než koloběžky určené pro jízdu ve městě. Tento typ koloběžky má zesílený rám, nafukovací kola s větším průměrem, výkonnou spolehlivou brzdu a vynikající jízdní schopnosti jako ve městě, tak i na polních či lesních cestách.

Nevýhodou terénní koloběžky jsou větší rozměry, vyšší hmotnost a nedá se složit. Výhodou je vysoká nosnost.

Freestyle koloběžky

Freestyle dětské koloběžky

Ano, skákat a předvádět různé triky se dá už i na koloběžkách. Typickými znaky Freestyle koloběžek jsou pevnost, spolehlivost a lehkost. Ve srovnání s „klasickou“ dvoukolového koloběžkou mají freestyle koloběžky nižší hmotnost, menší kolečka a širší řídítka, které se mohou otáčet až o 360 °.

Důležitým parametrem je také sloupek řízení, jehož kvalita přímo ovlivňuje mechanismus řízení. Ve skupině koloběžek na Freestyle jsou favority: Maui Predator II – silná a spolehlivá koloběžka pro profesionály. Pro začátečníky dáváme do pozornosti koloběžky Grit Fluxx a Spartan.

7 rodičovských tipů, jak vybírat koloběžky pro děti

Při hledání té nejvhodnější dětské koloběžky musíme vzít v úvahu hned několik kritérií, jako věk, výšku, hmotnost dítěte, pro které koloběžku kupujeme, místo a způsob jejího užívání, konstrukce a materiál, ze kterého je koloběžka vyrobena, počet a typ koleček, jejich velikost , způsob brzdění. Proto jsme pro vás sepsali tipy a rady rodičů, kteří s koupí koloběžky pro dítě mají osobní zkušenosti.

1. Zohledněte věk dítěte

Při výběru koloběžky pro dítě je rozhodujícím kritériem věk dítěte, pro které koloběžku vybíráte. Z osobních zkušeností můžeme konstatovat, že jízdu na koloběžce jsou děti schopné zvládnout od dvou let. Samozřejmě, vše závisí na individuálním vývoje dítěte. Některé děti mají v tomto věku problémy s pohybem, zatímco jiné už soutěží se svými vrstevníky.

Při výběru koloběžky pro nejmenší však soustřeďte vaši pozornost na modely s 3 nebo 4 kolečky, protože dávají koloběžce potřebnou stabilitu. Dítě na tříkolové koloběžce nemá problém s udržováním rovnováhy a má pocit jistoty a bezpečí, a tak nedoporučujeme pro dvouleté dítěte kupovat hned dvoukolový koloběžku.

Kupujete dítěti první koloběžku? Kromě věku zohledněte výšku a dovednosti dítěte a raději zvolte model s co nejjednodušším designem bez rušivých prvků, jako jsou světýlka či hudební efekty. Dítě v první řadě musí pochopit a naučit se princip jízdy na koloběžce a rychleji to půjde bez rušivých elementů.

Pro děti starší tří let jsou ideální „klasické“ dvoukolové koloběžky. Vyrábějí se buď z pevného plastu nebo kovu, obvykle z hliníku. I když jsou plastové koloběžky snadněji a lépe ovladatelné, jezdit na nich se dá jen na dobré rovné silnici, a tak doporučujeme sáhnout po koloběžce s odlehčenou hliníkovou konstrukcí, s výškově nastavitelnou rukojetí a možností skládání.

Koloběžky pro děti

Existuje názor, že pro děti od 3 do 5 let dvoukolové koloběžky ještě nejsou vhodné. Výběr však zůstává na rodiči, který přece jen zná své dítě a nejlepší dokáže posoudit jeho úroveň koordinace.

Při výběru koloběžky pro děti od 5 let se váš výběr neuvěřitelně rozšiřuje. Vždy však myslete na to, že koloběžka nesmí vážit více než vaše dítě, nebo naopak, dítě nemůže mýt vyšší hmotnost, než je výrobcem udané maximální přípustné zatížení. Děti v tomto věku stále rychle rostou, a když nechcete kupovat koloběžku na jednu sezónu, pak volte koloběžku s výškově nastavitelnými řídítky.

2. Vezměte v úvahu výšku a hmotnost dítěte

Po několikaletých zkušenostech z prodeje dětských potřeb a rozhovorech s rodiči musím konstatovat, že při koupi koloběžky pro děti je třeba vzít v úvahu nejen věk, ale i výšku a hmotnost dítěte, pro které koloběžku kupujete. Je velký rozdíl vybírat koloběžky pro tříleté děti, které se výrazně liší výškou a hmotností.

Dítě má mít během jízdy své pohodlí, a proto pro děti, které jsou vzrůstově vyšší než jejich vrstevníci, upřete pozornost na koloběžky s možností regulace výšky volantu.

Dítě by mělo na koloběžce stát vzpřímeně, řídítka by mělo mít téměř v úrovni hrudníku a ruce mírně ohnuté v loktech.

Jak jsme již psali výše, každý výrobce testuje koloběžky na určité maximální zatížení, tedy důležitou roli sehrává i hmotnost dítěte. Koloběžky pro nejmenší obvykle vydrží zátěž až 20 kg. Aby jízda byla pro děti ve věku od 4 do 15 let byla bezpečná, výrobci uvádějí na trh koloběžky s maximální nosností 50 kg, ale najdeme i varianty s nosností 80 či 100 kg.

Vybíráme dětské koloběžky

Nedoporučujeme překročit výrobcem stanovené maximální zatížení, protože v takovém případě už jízda na koloběžce není pro dítě bezpečná a dítě může utrpět zranění. Na 2. straně přichází k rychlejšímu opotřebení výrobku, zejména kol, čímž se snižuje doba používání koloběžky.

3. Dejte pozor na materiál

Koloběžky nám výrobci nabízejí nejčastěji vyrobeny z plastu, kovu nebo jako kombinaci obou těchto materiálů. Nižší hmotnost mají koloběžky z plastu, a proto se dětem lépe ovládají. Jejich nevýhodou je však poměrně vysoké riziko poškození při pádu.

Pozor! Výrazný ostrý zápach plastu poukazuje na možnost přítomnosti zdraví škodlivých látek.

Kovová koloběžka je mnohem více odolnější než plastová, pevnější, pro dítě stabilnější, ale váží více, a tak se dítěte bude obtížnější ovládat. Musíme také zmínit, že kov je náchylný na korozi, proto musíte mokrou koloběžku vždy důkladně vytřít dosucha. Všechny kovové části by měly být hladké bez ostrých vyčnívajících částí, na kterých by se dítě mohlo zranit.

Řídítka by měly být ukončeny ergonomicky tvarovanými rukojeťmi, vyrobenými s protiskluzového materiálu.

4. Zvláštní pozornost věnujte velikosti a materiálu kol

Obvykle jsou kola vyrobeny z plastového kotouče a polyuretanu, tzv. PU kolečka. Méně používané jsou kolečka s pěnovým polypropylenem (pěnou) a velké oblibě se těší v posledních letech nafukovací kola.

Každý druh má své plusy a minusy.

Pěnové kolečka jsou lehké, měkké, dobře překonávají dlaždice a nerovnosti, ale rychle se opotřebují: mohou prasknout; štěrbina se namočí a kola se začnou „drobit“.

Nafukovací kola mají skvělé jízdní schopnosti na nerovných cestách, travnatých či polních trasách, ale nevýhodou jsou jejich velké rozměry, výrazně se podílejí na zvýšené hmotnosti koloběžky mají nevýhodu v tom, že se mohou propíchnout nebo prasknout.

Kolečka z polyuretanu patří k nejčastěji používaným, jsou tvrdší a pevnější. Prakticky nepodléhají opotřebení, ale během jízdy dítě vnímá všechny nerovnosti cesty. Hodnota tuhosti polyuretanových kol by neměla být menší než 76A. V opačném případě dojde k nadměrnému opotřebení kol, což negativně ovlivní životnost koloběžky.

Ložiska, které určují indexy 3, 5, 7, 9, mají rozhodující vliv na rychlost jízdy na koloběžce, a tak při výběru koloběžky pro starší děti, které si rady vychutnávají rychlou jízdu, musíte věnovat pozornost i typem ložisek.

Odborníky jsou nejvíce doporučovány ložiska s indexy 7 a 9.

Při koloběžkách pro nejmenší nehraje rychlost pohybu na koloběžce důležitou roli, protože dítě se s jízdou na koloběžce teprve seznamuje. Pro děti mladší 4 let doporučujeme koloběžky, jejichž kola nejsou vybaveny ložisky, například koloběžky Razor Kixi. Takové modely neumožňují dítěti nabrat vyšší rychlost a při pádu se zranit.

5. Nezapomeňte na brzdu

V současnosti existují na koloběžkách dva typy brzd – nožní, umístěná na zadním kole, a ruční páková na volantu.

Princip brzdění nožní brzdou je jednoduchý. Stačí zatlačit brzdu patou. Po stisknutí brzda zablokuje průběh zadního kola a koloběžka se zastaví.

Jelikož nejmenší děti nenabere během jízdy na koloběžce větší rychlost, brzda na koloběžkách pro nejmenší není nezbytností.

Koloběžky s ruční brzdou doporučují odborníci kupovat až starším dětem, které jsou již schopny v rizikové situaci dostatečně pevně zatlačit páčku ruční brzdy.

6. Zkontrolujte kvalitu svařování tyče řidítek k podložce

„Nejzranitelnějším“ bodem koloběžky je spojení tyče řídítek a desky na nohu. Pokud máte možnost, raději si vybírejte modely bez svařování, protože jsou odolnější a bezpečnější.

7. Pouvažujte, zda chcete koupit skládací koloběžku nebo s pevnou konstrukcí

Skládací koloběžky jsou velmi populární. Možnost sklopit řídítka usnadňuje přenos a skladování koloběžky, ale má i několik nevýhod, jako snížená stabilita tříkolky a postupné uvolňování upevňovacích mechanismů, které mohou vést k poškození. Menší děti obvykle potřebují při rozložení a složení koloběžky pomoc dospělého.

Bezpečnost především

Tak jako při každé sportovní aktivitě i při jízdě na koloběžce může dítě padnout a zranit se. Nebojte se, pokud dítě spadne, vždyť bez pádů nedochází k žádnému pokroku. Ale riziko zranění minimalizujete ochrannými prvky, jako jsou přilba, chrániče na kolena a lokty, dlaně. Při nižší viditelnosti doporučujeme dítěti obléci reflexní vestu.

Nejoblíbenější značky dětských koloběžek

Bez ohledu na to, kolik sezón bude vaše dítě koloběžku používat, nedejte se při jejím výběru zlákat jen cenou. Vždyť bezpečnost vašeho dítěte zaručeně stojí za investici.

Mezi nejprodávanější koloběžky pro děti patří značky:

Mikro – teleskopické držadla z hliníku. Hmotnost do 50 kg. Jedinečný dizajn.Drahšie, ale náklady na její koupi jsou odůvodněné.
Yedoo – koloběžky s pevnou kovovou konstrukcí, mnohostranné použití.
Mondo – široká škála různých modelů s množstvím populárních pohádkových motivem pro děti od 2 let.
Razor – vyrábí kvalitní modely z odolného hliníku. Výrobce se nebojí experimentovat s designem, ale vždy dbá na vysokou kvalitu.
Spartan – produkuje kvalitní koloběžky v různých cenových relacích. Spartan koloběžky pro děti splňují všechny nejnovější bezpečnostní požadavky.

Při výběru koloběžky pro děti berte v úvahu nejen technické charakteristiky, ale i názor samotného dítěte. Výběrem správné koloběžky, darujete dítěti radost z pohybu a příležitost poznat svět v pohybu. Jízdou na koloběžce se děti učí koordinovat své pohyby, vnímat prostor kolem sebe. Rozvíjejí si hrubou motoriku, tráví více času venku a snadněji navazují nové kontakty.

Doufáme, že naše tipy vám při výběru té nej koloběžky pro vaše dítě pomohou. V komentářích se těšíme na vaše názory a zkušenosti.

Napsat komentář