Hry s pískem pro děti v každém věku

Hry s pískem jsou oblíbenou zábavou všech dětí. Pečení koláčků, stavění pískových hradů v pískovišti můžete doplnit o další hry s pískem. Inspirujte se našimi tipy pro hry s pískem v pískovišti i na pláži.

Písek dětem poskytuje obrovský prostor pro uplatnění jejich fantazie. Zábavné a kognitivní hry s pískem přinášejí dětem spoustu radosti a zábavy, ale ve vývoji dítěte hrají také důležitou roli. Hry s pískem přispívají k rozvoji dětské představivosti, kreativity, myšlení, jemných motorických dovedností a koordinace.

Viz naše tipy a udělejte hry s pískem dětem ještě více zajímavější :-).

Tipy pro hry s pískem pro děti v každém věku

Plážové hry s pískem

Přesýpání, prosévání

Přesypaných a prosévání písku zabavíte v pískovišti nejmenší děti na dlouhou dobu. Nechte dítě, ať pozoruje, jak mu písek protéká mezi prsty. Ukažte mu, jak se dá písek přesýpat z jedné nádoby do druhé, jak teče přes pískový mlýn nebo padá přes dírky sítka. Tyto jednoduché hry s pískem, malé děti zabaví, ale zároveň jim pomáhají uvolnit se a odstranit vnitřní napětí.

Udělejte si otisky

I obyčejný otisk dlaně či ruky v mokrém písku může být pro dítě velkým objevem. Z otisků rukou víte v písku vytvořit společně hotové umělecká díla – křídla ptáků, květiny, strom, slunce …

Udělejte si s pískoviště interaktivní tabuli

Otiskněte v pískovišti nádobky různých tvarů, zvířátek a nechte dítě, ať je k otiskem přiřadí.

Kreslete

„Plátno“ z pískoviště vám poskytuje nekonečné možnosti pro váš umělecký projev. Nakreslete geometrické tvary a nechte je dítě pojmenovat. Z jednoduchých čtverců, kruhů, trojúhelníků můžete kreslit postavičky, stromy, domy …

Hry s pískem kreslení

Starší děti se mohou při hrách v pískovišti seznámit s abecedou. Psaní písmenek do písku, skládání slov bude vzrušující zábavou.

Nudu na pláži vašich školáky můžete zahrát oblíbenou hrou „Oběšenec“, vždyť vše, co k ní potřebujete – písek, paličku a dobrou náladu, už máte s sebou.

Vyskládejte si obraz

Z kamínků, mušlí či barevných víček z pet lahví vytvoříte s trochou fantazie hotové umělecké skvosty.

Zahrajte si pískové pexeso

Vezměte si několik párů barevných plastových víček, knoflíků nebo kamínků či mušlí různých velikostí a skrytě je pod písek. S mladšími dětmi můžete zvolit jednodušší formu hry – víčka, knoflíky, kamínky můžete poschovávat pod různé formičky a pohárky.

Upečte si koláčky

Koláčky a bábovky z písku s radostí pečou dívky i chlapci. Stačí pár formiček různých tvarů a velikostí a malí cukráři se vám postarají o hotové hody. Starší děti koláčky z písku mohou vyzdobit kamínky, mušličkami, ale i lupínky kvítků či zelenými lístky.

Hledání pokledu hry s pískem

Pískové dobroty si děti mohou tvořit také pomocí mokrého písku, který jim protéká mezi prsty – ukažte jim jak na to 🙂

Hra na archeologa

Každé dítě rádo objevuje něco nového, a proto hrami na slavných archeologů určitě nepohrdnou ani velcí školáci. Vytvořte jim v pískovišti z větviček kostru neobjeveného tvora, zahrabte pískem a nechte malých archeologů dělat si svou práci.

Hledání pokladu

Kdo by netoužil vykopat pirátský poklad, tak proč nedopřát radost dětem z hledání pokladu pirátů? Schovejte v pískovišti poklad – drobný předmět, hračku nebo dejte pár sladkostí do plastové krabičky, a nechte děti prožívat obrovské dobrodružství při hledání pokladu.

    Zážitek ze hry dětí na hledačů pokladů znásobíte pirátským kostýmem.

Výstavba hradů a měst

Stavěním hradů, zámku či budováním celého města se děti mění na architekty na celé hodiny. A hra může pokračovat dál, když město či hrad budou mít své obyvatele – postavičky, zvířátka, po cestách a mostech budou jezdit autíčka, autobusy, vláčky …

Ještě více vzrušení prožívají děti při kopání kanálů, přes které bude protékat voda.

Hry s pískem stavění hradu

Během stavění dětského magického světa se dítě cítí jako tvůrce a takové hry mu dávají pocit, že je dokonalé a dokáže hodně.

Zahrajte si piškvorky

Zabavit děti na pláži dokážete i populární hrou piškvorky. Hrací pole si do písku nakreslete paličkou a zabaví se celá rodina.

Hry na sochaře

Z mokrého písku můžete spolu s dětmi vytvořit zvířátka, obličeje nebo jednoduché tvary čísel a písmen. Stavění vyžaduje trpělivost a více dovednosti, proto s velkou pravděpodobností bude dítě potřebovat i vaši pomoc. Společné stavění soch vám umožní vrátit se do dob bezstarostného dětství :-).

Kdo se trefí?

Jednoduchá hra plná zábavy a vzrušení nejen pro malé;). Nakreslete paličkou na písku terč a zahádžte si kamínky, mušlemi, víčko. Alternativou pro menší děti může být házení kamínků za nakreslenou čáru nebo do kbelíky.

Hry na vědce

Písek je ideálním materiálem na experimentování, a tak se pískoviště může změnit na malé laboratoř. Malí vědci mohou pomocí plastových lahví vytvořit pískovou kaskádu, přesýpací hodiny nebo sopku.

Podle psychologů, písek absorbuje negativní energii. Jemné zrnka písku a hry s pískem děti zklidňují, uvolňují napětí a stabilizují jejich emocionální stav. Věříme, že naše tipy pro hry v písku byly pro vás malou inspirací a přinesou vám a vašim dětem spoustu zábavy, radosti a krásné vzpomínky.

Znáte jiné hry s pískem? Podělte se o ně v komentářích;).

Napsat komentář