Dětská odrážedla – pohyb, rozvoj, zábava

Dětská odrážedla se staly oblíbenými dopravními prostředky a hračkami našich nejmenších. Vybrat z obrovského množství dětských odrážedel to nej …, bývá pro rodiče velkým problémem. Přečtěte si, jak správně vybírat odrážedlo pro nejmenší, aby přineslo vašemu děťátku pohyb, zábavu, radost a mnoho podnětů pro jeho rozvoj.

Je až neuvěřitelné, kolik druhů dopravních prostředků pro nejmenší nám nabízejí výrobci a prodejci dětských hraček. Na procházkách potkáte rodiče, kteří vozí své děti nejen v klasickém kočárku, ale také v tříkolkách s vodicí rukojetí nebo v dětských odrážedlech. Dětská odrážedla sa stali velice oblíbenými.

Pokud i vy přemýšlíte nad koupí odrážedla pro vaše děťátko, musíte při jeho výběru zohlednit hned několik aspektů. V následujících řádcích najdete rady a tipy, které věříme, že vám pomohou při výběru odrážedla pro nejmenší.

Co jsou dětská odrážedla?

Dětská odrážedla jsou unikátní kombinací dopravního prostředku dětí a barevné hračky. Zpravidla vypadají jako velká hračka, na které dítě sedí a pohybuje se odrážením nohou od země. Základem každého modelu odrážedla pro nejmenší je plastová konstrukce, ke které jsou upevněny 2,3 nebo 4 kola, řídítka a sedadlo pro malého sportovce.

Dětské odrážedla

Výrobci hraček vědí, že děti milují všechno barevné a zajímavé, proto si dávají maximálně záležet, aby design a provedení dětských odrážedel byly pro děti atraktivní. Dětská odrážedla lákají pozornost dětí jasnými barvami, pohádkovými motivy a také svým realistickým vzhledem. Najdeme mezi nimi mini repliky motorky, autíčka, letadla, vláčku, traktoru či zvířátka.

Typy dětských odrážedel

Sortiment dětských odrážedel je extrémně široký a při výběru odrážedla pro nejmenší hrají důležitou roli kromě tvaru a barvy i další aspekty, proto se spolu podívejme na jednotlivé typy.

Při klasifikaci dětských odrážedel vycházíme z několika verzí a modelů tohoto dětského vozidla.

Dětská odrážedla – autíčka, motorky

Začneme nejjednodušším modelem dětských odrážedel, jejichž jedinou funkcí je umožnit dítěti přesun na rovném povrchu v interiéru nebo exteriéru odrážením se na hračce v sedě. Tyto modely nejjednodušších dětských odrážedel jsou obvykle vyrobeny z plastové konstrukce, na níž jsou uchyceny 3 nebo 4 kola, které zajišťují potřebnou stabilitu dítěti při jízdě.

Jízdu na těchto jednoduchých odrážedle zvládají obvykle děti již od 1 roku. Základní modely nemají žádné další páky, tlačítka pro zvukové ani světelné efekty. Mezi nejpopulárnější typy klasických dětských odrážedel patří motorky.

BIG dětské odrážedlo

Vaše dítě bude rádo „řídit“ takovýto typ dětského autíčka nebo motorky. Pomocí vozidla si dítě osvojí potřebné dovednosti a porozumí vztahu mezi řízením a směrem jízdy, mezi silou odrazu a rychlosti jízdy. Navíc tento způsob pohybu dokonale trénuje nohy dítěte.

Dětská odrážedla jako aktivní chodítko

Odrážedlo s rukojetí na opěrce sedadla se může stát dokonalou podporou při nejistých prvních krocích vašeho děťátka. Když se dítě naučí chodit, poslouží vám aktivní chodítko jako klasické dětské odrážedlo pro nejmenší. U většiny modelů víte později opěradlo snadno odstranit.

Otsrkovadlo aktivní chodítko

Tento typ odrážedla pro nejmenší umožňuje dítěti získat potřebnou jistotu při chození a získat užitečné dovednosti. Dítěti vytváří více prostoru pro rozvoj jeho sebedůvěry. Chůze pomocí aktivního chodítka – odrážedla snižuje zatížení páteře, umožňuje regulovat a trénovat vestibulární aparát. Dítě se naučí udržet rovnováhu rychleji a brzy začne samo chodit s větší jistotou a bez strachu.

Interaktivní dětské odrážedla s herními prvky

Dětská odrážedla doplněné o motorické centra, provlékačky, vkládačky s kostkami, různé páčky jsou nejen oblíbeným dopravním prostředkem dětí, ale i skvělou interaktivní hračkou. Dítěte si kromě hrubé motoriky během jízdy na odrážedle, procvičuje při hře s hračkami jemnou motoriku, rozvíjí logické myšlení.

Barevné hračky poslouží i při rozšiřování jeho slovní zásoby. Můžete dítě učit rozeznávat barvy, tvary, později tvořit jednoduché příběhy, čímž podpoříte i jeho fantazii. Výrobci mysleli i na praktické uskladnění hraček v odrážedla a většina z nich má pod sedadlem odkládací prostor, takže hračky bude mít dítě vždy uloženy.

Dětská odrážedla – houpačky

Pokud chcete zabavit vaše děťátko a poskytnout mu nové podněty, pak vyzkoušejte dětská odrážedla s funkcí houpání. Pomocí speciální houpací základny získáte z odrážedla jedinečnou domácí houpačku, a to už pro dítě ve věku od 6 měsíců, resp. pro dítě, které již dokáže samo pevně sedět. Tento druh zábavy jistě osloví i vaše dítě. Jakmile dítě povyroste, houpací základnu odstraníte a hračka se změní na plnohodnotné odrážedlo, na kterém se dítě může pohybovat po domě či venku.

 

Dětská odrážedla – skákadla

Pro děti je pohyb přirozený, a tak další variantou, který mezi dětské odrážedlo na trhu najdete jsou odrážedla – hopsadla, určené pro děti od 9 měsíců. Součástí konstrukce těchto modelů jsou speciální tlumiče nebo pružiny, které umožňují dítěti na odrážedle skákat jako na skákadle.

Multifunkční odrážedla pro nejmenší

Smoby dětské odrážedlo

Tato skupina představuje dětské odrážedla – transformátory, které v jedné hračce kombinují 3,4 nebo dokonce 5 funkcí, a tak se stávají součástí her vašeho děťátka delší období.

Výhodou multifunkčních dětských odrážedel je, že dítě v něm můžete vozit jako v kočárku. Tlačením vodící tyče dokážete ovládat nejen směr, ale také i rychlost jízdy. Dostatečně široké sedadlo s vysokou opěrkou poskytuje dítěti potřebný komfort, a to ve věku již od 6. měsících jeho věku.

Bezpečnost v odrážedle během jízdy zajišťují bezpečnostní pásy, ochranná ohrádka a podnožky na nohy. Pro zvýšení komfortu dítěte si můžete vybrat i odrážedlo – transformátor se sluneční clonou, která poskytuje dítěti potřebný stín a ochranu před přímým slunečním zářením. Mezi multifunkčními dětské odrážedlo najdete i odrážedla s funkcí houpání nebo skákání.

Rodičovskou vodící tyč, bezpečnostní pásy i podložku pod nohy víte později, když dítě vyroste, jednoduše z transformátoru demontovat. V období, kdy dítě začíná chodit, se bude pro něj odrážedlo bezpečným aktivním chodítkem a následně skvělým dopravním prostředkem – odstrkovadlem.

Koupí multifunkčního odrážedla pro nejmenší získáte nejen unikátní dopravní prostředek, ale také skvělou hračku. Většina dětských odrážedel – transformátorů má zabudovaný hrací panel se světelnými a zvukovými efekty, které stimulují dítě k různým aktivitám a pozitivně ovlivňují jeho celkový vývoj.

V jakém věku koupit odrážedlo pro dítě?

Multifunkční dětské odrážedla nám výrobci nabízejí pro děti již od 6 měsíců. Jelikož každé dítě se vyvíjí vlastním tempem, doporučujeme zvážit jeho fyzický vývoj. Pokud děťátko dokáže samo sedět bez podpory, pak jej můžete v multifunkčním odrážedle vozit nebo houpat.

V období 1 roku mu můžete dát odrážedlo jako chodítko. Až v období 1 – 1,5 roku se dokáže dítě pohybovat na odrážedle samo. V tomto období se vám už nevyplatí investovat do multifunkčního odrážedla. Vyberte děťátku klasické odrážedlo ve tvaru motorky nebo autíčka. Pokud si dítě jízdu na odrážedle oblíbí, jízdu na něm si může užívat ještě několik let, protože dalším stupněm dětských odrážedel jsou cvičné kola, nazývané také kola bez pedálů.

Mnoho dětí dětské odrážedla fascinují a jsou pro ně dokonalým způsobem přepravy, ale existují děti, které o ně projeví zájem až později než jejich vrstevníci, nebo vůbec.

Dětská odrážedla podle způsobu sezení

Dětská odrážedla se vzájemně liší i způsobem sezení. K dispozici jsou odrážedla, kde dítě sedí obkročmo na sedadle. Výhodami tohoto typu sezení je, že dítě poměrně brzy samo zvládne na odrážedlo nasednout i sesednout a zároveň se dokáže odrážet rychleji. Nevýhodou je vysoké riziko pádu a zranění.

Druhou možností jsou dětské odrážedla, ve kterých dítě sedí uvnitř vozidla. V tomto případě je vyloučeno riziko pádu z vozidla, protože dítě je dobře chráněné bočními stěnami a dveřmi vozidla. Negativní stránkou sezení uvnitř je omezen pohyb. Dítě bude pomaleji a pravděpodobně brzy ztratí zájem o vozidlo.

Dětská odrážedla otsrkovadla

Přečtěte si také:

Když chcete dát vašemu děťátku nejen hezké, ale také kvalitní a bezpečné odrážedlo, zvažte při jeho koupi následující atributy:

Věk dítěte

Každý typ dětského odrážedla je určeno pro určitou věkovou skupinu. Dítě rychle roste, vyvíjí se a v každém období má jiné potřeby a zájmy. Proto při výběru odrážedla zohledněte věk dítěte, pro které hračku kupujete. Doporučení věk uvádějí všichni kvalitní výrobci dětských odrážedel a při nákupu přes internet najdete tuto informaci na stránkách všech seriózních internetových obchodů.

Výška a hmotnost dítěte

Vedle věku je důležitým parametrem při výběru odrážedla hmotnost dítěte, protože výrobci určují pro jeho použití i nosnost.

Sedadlo musí být od země v přiměřené výši, neboť dítě se na hračce odráží nohama od země v sedě. Tedy, dítě musí mít na zemi celou plochu chodidla, ale zároveň nohy by mělo mít v kolenou ohnuté maximálně v 90 stupňovém úhlu. Mějte také na paměti, že dítě bude s velkou pravděpodobností přenášet odrážedlo z místa na místo, a tak by mělo být dostatečně lehké. Proto se dětské odstrkovadlo musí přizpůsobit fyziologickým vlastnostem dítěte.

Barva a provedení

Zvažte skutečnost, že chlapci a dívky mají rádi různé hračky. Při výběru odrážedla pro dítě, dávejte pozor na jeho preference. Když chce policejní motorku, kupte mu odrážedlo ve tvaru motorky.

Dětská odrážedla

Má vaše princezna oblíbenou barvu? Potěšte ji odrážedlem v barvě, kterou preferuje. Většina dívek upřednostňuje odrážedlo v podobě vláčku nebo oblíbeného zvířátka. Radost z nového dopravního prostředku u dítěte znásobíte, když ho bude zdobit obrázek hrdinu z oblíbené pohádky.

Bezpečnost

Věnujte pozornost stabilitě odrážedla, kvalitě materiálu i zhotovení. Plast, ze kterého je odrážedlo vyrobeno musí být bez zápachu, toxických barev a jiných zdraví škodlivých látek. Hračka musí mít všechny hrany oblé, bez malých prvků, které by dítě vědělo vyjmout a vložit do úst. I při nejmenší pochybnosti o kvalitě či bezpečnosti hračky, raději hledejte jinou možnost.

Při jízdě na odrážedle mějte dítě vždy pod dohledem.

Když dostane vaše dítě dětské odrážedlo jako dárek, může se stát, že na něm nebude vědět jezdit. Zahrejte se spolu s ním. Ukažte mu jako odrážedlo funguje, jaké možnosti ke hře mu nabízí. Nechte dítě hračku si důkladně ohlédnout a vyzkoušet pod vaším dohledem a v případě potřeby s vaší asistencí.

Odrážedlo je nejen dopravním prostředkem, ale také hračkou, která může podnítit fantazii dětí. Nebuďte překvapeni, když se z odrážedla stane během hry koník, popelářské či hasičské auto nebo tajná skrýš pro poklady :-).

Napsat komentář