Panenky kupujte podle věku dítěte. Tipy a rady, na co si dát pozor

Podle psychologů hrají panenky v životě dívek, ale také chlapců významnou roli při formování osobnosti, a proto výběru panenky bychom měli věnovat náležitou pozornost. Podívejme se spolu, jaká panenka bude pro vaše dítě nejlepší, a na co si dát pozor při její koupi.
Při výběru panenky bychom měli mít na paměti, že to není jen hračka. Samozřejmě, její hlavní funkcí je dítě zabavit, ale panenka je také důležitým sociálním nástrojem. Mnohokrát se stává přítelem, kterému dítě svěřuje svá tajemství.

V hrách panenka zastává roli dítěte, které vyžaduje péči, pozornost a lásku. Děti si prostřednictvím hry s panenkou osvojují základní sociální dovednosti, rozvíjejí si slovní zásobu, učí se empatii. Napodobují rozhovory a situace z reálného života. Hry s panenkou a péči o ni pozitivně ovlivňuje také rozvoj dětské jemné motoriky.

Formou hry s panenkou dítěte mnohdy vyjadřuje své pocity, potřeby, postoj k prožité situaci, a proto hry s panenkami nám umožňují pochopit, jak dítě prožívá a vyrovnává se s některými životními situacemi. Proto panenky a hry s nimi mají své pevné místo v životě dívek, ale i chlapců.

Důležitou roli hraje panenka při psychických poruchách dítěte. Hračka se může stát nejvěrnějším přátelům, kterému dítě může důvěřovat.

Druhy panenek

Panenky můžeme rozdělit do několika skupin podle různých kritérií, například podle velikosti, materiálu, ze kterého jsou panenky vyrobené, podle funkcí, dále na panenky s vlasy, panenky se zavírajícími očima, se zvukem, ….

Textilní panenky

Textilní panenky jsou vyrobeny z měkké na dotyk příjemné textilie, mají jednoduchý tvar, jsou lehké a díky malým rozměrům ideální jako první panenka pro kojence. Mezi velmi oblíbené textilní panenky patří Usínáček. Jsou to různé malé dečky s tváří panáčka nebo zvířátka, které jsou mnohdy nedílnou součástí uspávacího rituálu.

Textilní panenky pro nejmenší
Neutrální barvy a příjemný výraz tvářičky vyvolávají u dětí pozitivní emoce a rozvíjejí představivost.

Panenka pro kojence musí být vysoce kvalitní a bezpečná, proto při její koupi dejte přednost ověřeným značkám. Děťátko bude panenku vkládat do pusy, proto nesmí pouštět barvu a obsahovat žádné škodlivé látky.

Didaktické panenky

Podobně jako textilní panenky i didaktické panenky jsou obvykle vyrobeny z textilie. Jsou nejen skvělou hračkou, ale přispívají také k rozvoji jemné dětské motoriky a učení dětí. Na množství detailů na oblečení se děti učí zapínat knoflíky, zip, převlékat a zavazovat tkaničky.

Panenky s látkovým tělíčkem

Panenky mají měkký trup potažený tkaninou a vyplněný vláknem. Hlavičku a končetiny mají z vinylu. Panenky jsou poměrně lehké a menších rozměrů. Bez zvukového strojku je můžete i prát. Příjemný výraz obličeje, měkké tělo, nízká hmotnost lákají děti k objímání a hrám.

Panenky pro miminko

Klasické panenky

Panenky, které si pamatujeme z dětství. Mohou být vyrobeny celé z plastu nebo mají pevnou obličej a měkké tělo. Najdeme mezi nimi panenky s ohebnými klouby, s vlasy, bez vlasů, se zavírajícími očima. Jednoduše krásné, s příjemným výrazem se stávají oblíbenou hračkou při hrách na mámu.

Panenky s vlásky
Interaktivní panenky

Interaktivní panenky vypadají velmi realisticky a podobají se živému dítěti. Panenky dokáží pít z láhve, jíst kaši lžičkou, čurají a kakají do plenky. Mnohé z nich pláčou, smějí se, umí říci několik slov nebo jednoduchých vět. Interaktivní panenky jsou vhodné nejdříve pro děti od 3 let.

Interaktivní panenky mají však i své mínusy. Kromě vysoké ceny a vyšší hmotnosti ochuzují dětské hry. Interaktivní panenky mají sice množství funkcí, ale ty omezují fantazii dětí.

Panenky Barbie, princezny, víly

Od her na maminku se pozornost dívek obrací na panenku – kamarádku. Princezny, víly a hrdinky dětských seriálů a pohádek mají už ženské tvary, stylový make-up, nádherný účes. Hry s panenkou imitují reálný život a situace, které reálně přežily nebo by chtěli přežít.

Panenky z pohádky

Velké oblibě se již několik desetiletí těší panenky Barbie. Mezi Barbie najdete množství verzí a doplňků k nim, ale jejich mínusem je vysoká cena a křehkost. Kromě toho Mattel, který panenky Barbie vyrábí, už několikrát čelil kritice za používání zdraví škodlivých ftalátů.

Panenky podle věku dítěte

S panenkami se rády hrají děti v každém věku, a proto při jejím výběru je základním kritériem věk dítěte.
Panenka, z níž je nadšená sedmiletá dívka, není vhodná pro tříleté dítě.

Panenka pro dítě do 1 roku

Pro nejmenší děti je nejlepší volbou měkká textilní panenka s milým výrazem obličeje, kterou děťátko dokáže lehce v rukou uchopit. První panenka může být textilní panáček nebo jen mazlíček – Usínáček.

Panenky na spaní
Při jejím výběru věnujte zvýšenou pozornost kvalitě použitých materiálů, protože děťátko si bude panenku tulit k jemné pokožce, dávat ji do pusy a ochutnávat. Pro rozvoj hmatových vjemů můžete děťátku nabídnout panenku, která má jednotlivé části vyrobené z různých materiálů.

První panenka by měla být malých rozměrů, lehká a určitě měkká, aby ji dítě mohlo pohodlně držet.

Panenky pro děti od 1 do 3 let

Ve věku 1-3 let věku dítě při hrách s panenkou opakuje všechny úkony starostlivé mámy. Panenku chce krmit, uspává v postýlce, vozit v kočárku. V tomto období vyberte dítěti panenku – miminko. Může to být panenka s měkkým tělíčkem nebo celá z vinylu, kterou bude moci starostlivá maminka už i koupat.

Panenky pro roční holčičku
Nezapomeňte, že jemná motorika se v tomto věku stále vyvíjí, pohyby dítěte jsou ještě „neohrabené“, a proto by panenka neměla být větší než 30 cm.

Doporučuje se kupovat panenku s oblečením na suchý zip, aby ji dítě dokázalo samostatně oblékat i svlékat. Pokud se dítě nedokáže vyrovnat s tímto úkolem, neustále bude potřebovat vaši pomoc, může nakonec ztratit o panenku, protože bude zklamané svými schopnostmi.

Knoflíky na oblečení panenek v tomto věku stále představují riziko. Dítě je může odtrhnout a spolknout, což může vést až k jeho udušení.

Panenka pro děti od 3 do 4 let

V tomto věku děti rady panenku svlékají, oblékají, přebalují. Rozvoj jemné motoriky podpoříte novými kousky oblečení pro panenku. Hry na mámu dítě doplňuje o nové aktivity. Dívky se se zájmem hrají na nemocnici, obchod, školku, kadeřnictví. Přesně kopírují chování lidí kolem nich, jejich obraz, styl komunikace, chování, do nejmenších detailů.

Dítě ve svých hrách s panenkami opakuje prožité situace, ale i konflikty a získává nové sociální dovednosti. V procesu hry dítě vyjadřuje své potřeby, pocity.

Malé panenky na hraní

Velikost hračky je důležitá: malá panenka je pro dívku už nezajímavá, ale na manipulaci s velkou panenkou nebo obrovským plyšovým medvědem dítě nemá ještě dostatek síly ani zkušeností.

Pro toto období her vybírejte panenky velké, asi 25 – 40 cm, s ohebnými končetinami, která umí sama sedět, a oblečením, které dokáže dítě snadno panence svléknout i obléci. Panenka musí být stále pro dítě přiměřeně lehká.

Tříleté děti mají už vlastní představu o hračkách, které potřebují, takže při výběru panenky berte jejich názor v úvahu.

K hrám bude vaše dítě potřebovat další doplňky pro panenku: vaničku, kolébku nebo postýlku pro panenku, riadiky, lékařský kufřík nebo soupravu pro kadeřnici.

Dobrou volbou je panenka Baby Born nebo Bambolina s příslušenstvím.

Panenky pro dívky od 4 let

Holčičky v tomto věku jsou už prakticky mladé dámy, které si uvědomují svůj pohlaví. Pro ně je panenka dcerkou. Dívky při hraní napodobují vše, co dělá jejich máma: procházky s kočárkem, koupání, uspávání, krmení, převlékání, ale také čtení pohádek nebo zpívání ukolébavek.

Hry na mámu získávají realistický charakter s interaktivní panenkou s vzezřením novorozence, která dokáže přijímat potravu, plakat, smát se, ba dokonce některé i mluvit.

Velmi oblíbenými jsou interaktivní panenky Baby Annabell a Chou Chou od německé značky Zapf Creation, která věnuje zvláštní pozornost koncepci hry, vysoké kvalitě, realistickému designu a bezpečnosti svých produktů.

Do hry však vstupuje už i panenka – kamarádka. Panenka s dlouhými vlasy a krásnými šaty, bohatým šatníkem, zámkem nebo domečkem pro panenky s množstvím příslušenství. Přichází éra Barbie, Twiggy, Disney Princess, vil a podobně. Mladé dámy si začínají uvědomovat, že jsou budoucími atraktivními dívkami. Jejich požadavky na panenku se mění také: na prvním místě je krásný vzhled.

Veliké panenky na hraní
Takové panenky se stanou určitou dobu nejlepšími přítelkyněmi dívek. Přes hru se mladé dámy učí krásně obléci, formují si smysl pro styl a krásu.

Dívky se pomocí hry stylizují do rolí krásných princezen a mladých dam. Panenku převlékají, dělají její nové účesy, imitují situace ze setkání s kamarádkami. Pomocí panenek se dívky představují v různých profesích, snaží se o roli učitele, lékaře, zpěváka atd. V hrách děti zosobňují nejen svou ženskost, ale i své tajné sny, být šťastná a okouzlující.

Vaši mladou dámu potěšíte panenkou-princeznou z kolekce Disney, okouzlující vílou Winx nebo stylovými panenkami Steffi od Simba či jedním z modelů Barbie.

Panenky Barbie
Na co myslet při výběru panenky

Panenka je hračka, která se od prvních dnů svého života stává přátelem dítěte. Počínaje látkovými panenkami, přes panenky miminka a konče stylovými panenkami – panenka má důležité místo v životě dětí.

Výběrem správné panenky můžete významně přispět ke zdravému vývoji vašeho dítěte.

1. Panenku vždy vybírejte s ohledem na věk dítěte, pro které ji kupujete.

Panenka je určena prioritně na hraní, proto s ní dítě musí umět samo snadno manipulovat. Panenka musí být k věku dítěte přiměřeně velká i těžká.

Panenky podle veku holčičky
Nespoléhejte pouze na informace uvedené na etiketě nebo krabici, protože mnohokrát výrobci uvedená věková hranice používání hračky, neodpovídá realitě. Vy znáte vaše dítě nejlepší, víte, jaké je velké a co všechno už umí, zohledněte to i při výběru panenky.

Roční děťátko se nedokáže hrát s velkou panenkou, interaktivní funkce mohou způsobit více problémů než užitku. Naopak na druhé straně, čtyřletá slečna už s velkou pravděpodobností nebude spokojena s malou textilní panenkou.

2. Prostudujte si informace na štítku

Vždy si pozorně prostudujte informace o materiálu, ze kterého je hračka vyrobena, a kde byla vyrobena. Materiál, z něhož se hračka vyrábí, ať už je to plast nebo textilie, nesmí obsahovat žádné zdraví škodlivé látky. Zvýšenou pozornost věnujte plastovým panenkám, protože mnozí výrobci stále používají při jejich výrobě nebezpečné ftaláty.

Pokud panenka silně chemicky páchne, určitě ji nekupujte, resp. ji vraťte. S velkou pravděpodobností byli při její výrobě použito látky, které mohou ohrozit zdraví dítěte.

3. Pozornost věnujte kvalitě zpracování

Stejně jako každá jiná hračka i panenka musí být kvalitní a pro hru maximálně bezpečná.
Pečlivě zkontrolujte všechny detaily. Ruce, nohy musí být pevně připevněny k tělu. Všechny části musí být oblé, bez ostrých prvků, na kterých by se dítě mohlo poranit.

Při textilních panenkách si všímejte pevnost švů, kvalitu textilie, která musí být pevná a nesmí pouštět při kontaktu s vodou barvu. Vlasy, oči, nos musí být pevně přichyceny, aby jejich dítě nedokázalo odtrhnout, ukousnout.

Oblečení panenky musí být kvalitní, ušité z pevných a příjemných materiálů, nejlépe z bavlny nebo vlny. Vlasy by měly být příjemné na dotek. Do hlávky pevně vsazeny, aby vydržely časté česání a tvorbu účesů.

Nárok na odstoupení od smlouvy a vrácení kupní ceny, jakož i právo na reklamaci, máte i při koupi panenky od handmade prodejce.

4. Všímejte si vzhled obličeje

Vzhled panenky může ovlivnit chování dítěte. Panenky pro dívky v každém věku by měly mít neutrální přirozený výraz obličeje, který vyvolává jen pozitivní emoce.

Levné panenky
Panenka s nepřirozeně velkýma očima, výraznými vlasy může u dítěte vyvolat strach. Na panenku se smutným výrazem obličeje mnoho dětí reaguje velmi citlivě. Naopak agresivní výraz může u dítěte vyvolat zlomyslnost až agresivitu.

Negativní vliv na děti mají i panenky, které mají představovat symbol krásy. Mnohokrát dokáží hry s tímto typem vyvolat u dívek nadměrnou sebedůvěru a sobectví, ale na druhé straně i pocity méněcennosti a frustrace z nedostatku vlastní krásy.

Podle psychologů dítě by se mělo hrát s panenkami bez výrazných sexuálních prvků. Proporce těla panenky by měly být přirozené, tedy vyhýbejte se panenkám s nepřirozeně velkou hlavou, velkýma očima a podobně.

5. Respektujte přání dítěte

Při výběru vezměte v úvahu přání a představu vaší dcery, protože nežádoucí hračka způsobuje u dětí skutečnou urážku a obrovský pocit bezmocnosti. Vzpomeňte si na chvíli z vašeho dětství, když jste měli vysněnou hračku, ale dostali jste úplně jinou a radost vystřídalo zklamání a smutek.

Naopak, hračka, která přinese radost, přispívá k duchovnímu a sociálnímu rozvoji a dítě bude ve vzpomínkách provázet celý život.

Nenahrazujte kvalitu kvantitou. 2-3 panenky, které bude vaše holčička milovat a starat se o ně, přinesou více pozitivních emocí, než 10 panenek pohozených v koutě.

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům na Facebooku.

Napsat komentář