Značka LEGO®-symbol nejpopulárnější dětské stavebnice

Značka LEGO® patří rodinné firmě z Dánska, kterou založil v roce 1932 Ole Kirk Kristiansen. Zpočátku společnost vyráběla schodiště, žehlicí prkna a dřevěné hračky. Značka LEGO® byla pod ochrannou známku zaregistrována v roce 1954.

Značka LEGO® vznikla ze dvou dánských slov „leg godt“, což v překladu znamená „fascinující hry„. Hra je klíčovým prvkem dětství a má důležitý vliv na rozvoj dětí, a proto všechny produkty, značky LEGO® podporují u dětí rozvoj fantazie, představivosti, logického i prostorového myšlení. Dítě se se stavebnicí značky LEGO® hraje a učí zároveň.

V souladu s mottem společnosti „Jen to nejlepší je dost dobré.“ Se značka LEGO® proslavila vysokou kvalitou svých produktů. Výrobky značky LEGO® jsou přísně testovány a splňují nejpřísnější normy bezpečnosti a kvality, což je jeden z důvodů, proč jsou Lego kostky tak populární.

Počet zaměstnanců společnosti Lego představuje přibližně 8000 lidí v 37 pobočkách společnosti v různých koutech světa. Hlavní výrobní závody společnosti se nacházejí v Dánsku, v Německu a v České republice (továrnu v Kladně produkuje 35 až 40% všech produktů společnosti). Část výroby je v Mexiku.

Základem všech setů LEGO jsou duté plastové kostky, které se vzájemně spojují. Všechny dílky Lego stavebnic se vyrábějí s přesností 2 mikrometry, aby byly navzájem pevně a bezpečně k sobě připevněny.

Sady stavebnic mohou obsahovat i další detaily: figurky lidí a zvířat, karosérie a kola aut, lodí, … Existují soupravy, které obsahují elektrické motory, různé druhy snímačů a dokonce i ovladače.

Značka LEGO® a nejlepší stavebnice

Od svého vzniku v roce 1949 zůstávají prvky LEGO ve všech variantách vzájemně kompatibilní, tedy jednotlivé tematické série můžete libovolně kombinovat.

Pestré tematické série LEGO stavebnic umožňují sbírat modely automobilů, letadel, lodí, budov, robotů. Z LEGO kostek lze stavět auta, domy, dokonce i celé farmy, ulice, města, vesnice a hrady.

Společnost LEGO pravidelně navrhuje a vyrábí nové sady stavebnic pro děti všech věkových kategorií. V roce 2000 Britská asociace prodejců hraček prohlásila stavebnice Lego za hračku 20. století.

Radost malým i velkým milovníkem Lega znásobíte návštěvou populárních LEGOLAND® Parks. První LEGOLAND® Park byl otevřen již v roce 1968 v Dánsku při továrně LEGO® pod názvem LEGOLAND® Billund.

Dnes můžete LEGOLAND® navštívit kromě Dánska v Německu, v Anglii, v USA, Japonsku, Dubai iv Malajsii.

Popularita LEGO stavebnic neobešla ani filmový průmysl a dnes si už můžeme podívat i pohádkové příběhy LEGO hrdinů.

V licenci značky LEGO® se vyrábějí různé druhy oblečení, školní potřeby, hodinky, …

Značka LEGO® – zajímavosti

 • Množstvím vyrobených kostek Lego je tolik, že každý žijící člověk na naší planetě by mohl mít 64 dílků.
 • Děti na celém světě stráví okolo pět miliard hodin hrou s kostkami značky LEGO.
 • Každou sekundu se na světě prodá cca 7 krabiček stavebnice Lego.
 • Roční produkce kostek Lego dosahuje ročně 20 miliard dílků.
 • Denně se vyrobí Lego kostky z cca 60 tun plastu.
 • Ze 40 miliard klasických Lego kostek můžete postavit věž, která dosáhne měsíc.
 • 545 metrů dlouhá železnice se třemi lokomotivami postavenými z LEGO kostek je uvedena v Guinnessově knize rekordů.
 • V současnosti se vyrábí více než 600 druhů stavebnic, které obsahují více než 2000 unikátních prvků.
 • Stavebnice značky LEGO se prodávají ve 130 zemích a hraje se s nimi více než 300 milionů dětí.
 • Celkově je 3900 různých částí LEGO v 58 barvách.
 • První Lego figurky s pohyblivými rukama a nohama se objevily v roce 1978. Byly prezentovány pouze v osmi verzích a obsahovaly je jen 3 série.
 • 2 lego kostky s 8 výstupky můžete kombinovat 24 různými způsoby, přidáním další kostky s 8 výstupky vznikne až 1060 kombinací.

Napsat komentář