Jaké kolo bez pedálů vybrat?

Hledáte kolo bez pedálů? Podívali jste si nabídku prodejců, ale teď nevíte, které odrážedlo byste měli vašemu dítěti koupit? Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte vše, co potřebujete vědět při výběru dětského odrážedla- cvičního kolaů.

Dětské kolo bez pedálů, nazývané také cvičné či balanční kola, cyklo kola se v posledních letech staly mezi velmi oblíbeným způsobem dopravy dětí. Tento model nám na první pohled připomíná kolo, od kterého se však liší tím, že na konstrukci dětského odrážedla nenajdete pedály.

Princip jízdy na cvičném kole spočívá v odrážení se od země nohama. Ve srovnání s cyklistikou, tedy, když dítě musí šlapat do pedálů a pochopit celkově princip cyklistiky, je odrážení pro děti mnohem přirozenější pohyb. Kolo bez pedálů může být pro dítě jakýmsi mezistupněm mezi tříkolkou a klasickým dvoukolovým kolem, protože výrobci nám nabízejí dětské odrážedlo – cvičný kolo bez pedálů pro děti od 2 let.

Cviční kolo bez bez pedálů

Při výběru cvičného kola musíme zohlednit množství atributů, jako věk dítěte, jeho výška, úroveň vývoje, pak materiál, ze kterého je dětské odrážedlo vyrobeno, velikost a typ kol, výšku sedu, výrobce.

Podívejme se tedy společně na výběr cyklo kola, protože jen správně vybraným dětským odrážedlem předejdete zklamání a zbytečným výdajům.

Důležité atributy při výběru kola bez pedálů

Výška dítěte

Cvičné kola se od sebe odlišují nejen provedením, barvou, ale také výškou sedla od země. Pokud výrobce udává výšku sedáku v rozmezí od 30 do 40 cm, znamená to, že minimální výška sedáku je 30 cm od země a maximální 40 cm od země. Tedy, když chcete, aby vaše dítě na kole bez pedálů jezdilo pohodlně a bezpečně, musíte výběr přizpůsobit výšce dítěte.

Jak měřit?

Abychom určili správnou výšku sedáku a tomu přizpůsobili i výběr kola bez pedálů, musíme změřit u dítěte ve stoje vnitřní stranu nohy od rozkroku až po zem.

Od naměřeného údaje odečtěte 2-3 cm, což je tloušťka sedadla, a dostanete nejdůležitější parametr, ovlivňující výběr cyklo kola.

Například: vnitřní délka nohy, od rozkroku po zem, je 32 cm. Nyní odečteme přibližnou tloušťku sedadla – tedy 2 cm a dostaneme 30 cm. Tedy bude hledat pro dítě odrážedlo se sedadlem ve výšce 30 cm.

Balanční cviční kolo bez pedálů

Naměřená vnitřní délka nohy musí být o 2-3 cm větší než výška sedadla.

Nikdy nekupujte dítěti větší balanční kolo s myšlenkou „vždyť ono doroste“. Dítě potřebuje na odrážedle sedět s jistotou, tedy obě chodidla musí celou délkou dotýkat země a kolena by měly být mírně pokrčené. V případě, že bychom měli například vnitřní délku nohy 30 cm a dítě posadili na odrážedlo s výškou sedačky 31 cm, dítě by už mělo problém při odrážení a i udržování rovnováhy, protože země by se dotýkalo jen špičkami nohou.

V široké nabídce cvičních kol pro děti najdete modely s nastavitelnou výškou sedadla, a tak si jízdu na dětském odrážedle bude moci váš malý sportovec užívat určitě déle než 1 sezónu.

Kolo bez pedálů vybíráme podle výšky dítěte. Musí na něm sedět a nohy musí mít položené na zemi. Zjistěte, zda je víte výšku sedadla nastavit.

Materiál rámu

Při výběru cvičního kola zohledněte i materiál, ze kterého je zhotovena konstrukce. Výrobci nám nabízejí kola bez pedálů s dřevěným, plastovým, hliníkovým a ocelovým rámem. Ne, neřekneme vám, který typ konstrukce je pro kolo bez pedálů nejlepší, protože každý použitý materiál má své výhody i nevýhody.

Kov

Kov je pevný, spolehlivý a odolný. Kovový rám je nejvíce používaným typem konstrukce při cvičných kolech a na první pohled nám takové odrážedla připomínají kolo. Obvykle na nich víte nastavit výšku sedáku i řidítek. Nevýhodou odrážedel s kovovým rámem je poměrně velká váha a také riziko koroze v případě, že dětské odrážedlo po jízdě na mokrém povrchu nevytřete dosucha, resp. ho necháte venku i za deštivého počasí.

Hudora cviční kolo bez pedálů

Pro dítě menší či fyzicky slabší však doporučujeme vybrat kolo bez pedálů s hliníkovým rámem. Hliníková konstrukce na rozdíl od ocelové je mnohem lehčí a dítěti se bude s cvičným kolem lépe manipulovat. Musíme však také zmínit, že cvičný kolo s hliníkovým rámem vás bude stát víc.

Dřevo

Pokud patříte k těm, kterým záleží na našem životním prostředí, pak vám doporučujeme dětské odrážedlo s dřevěnou konstrukcí. Přestože musíme také poznamenat, že kola jsou stále výrobky chemického průmyslu – jsou vyrobeny z PVC nebo gumy.

Rámy dřevěných odrážedel jsou obvykle zhotoveny z březového dřeva, které je dostatečně pevné a odolné. Kromě klasického dřevěného vzhledu najdeme dřevěné odrážedla s nádherným designem, který hýří barvami i různými provedeními.

Cviční kolo bez pedálů dřevěné

Mínusem dřevěné konstrukce je vyšší váha dětského odrážedla a také omezující možnosti nastavení výšky sedadla a volantu.

Plast

Dětské odrážedlo s plastovou konstrukcí vás překvapí nízkou váhou, barevným designem a atraktivní cenou. Plast je dostatečně pevný, odolný vůči mechanickému poškození, teplotním změnám a korozi, a tak dětské odrážedlo můžete bez obav skladovat venku. Nevýhodou plastové konstrukce je špatné tlumení a také nevíte nastavit výšku volantu a sedadla.

Kola

Výrobci nám při cvičných kolech nabízejí kola upevněny na plastových discích s kovovými nebo plastovými ráfky. Pneumatiky mohou být pevné nebo nafukovací.

Pevné pneumatiky vyrobené z pěnového kaučuku či tzv. EVA pěny jsou díky své tuhosti vynikající pro jízdu v interiéru i exteriéru, dokonce i na nerovném terénu, protože nehrozí riziko jejich propíchnutí. Jejich další výhodou je jejich nízká váha a dlouhá životnost, nemusíte je dofukovat. V případě, že se pneumatika poškodí, však musíte vyměnit celé kolo.

Nafukovací pneumatiky jsou přirozený tlumič nárazů a zvyšují přilnavost dětského odrážedla na povrchu. Mezi největší nevýhody kol s nafukovacími pneumatikami patří vysoké riziko jejich propíchnutí, nutnost dofukování a jejich váha, která následně zvyšuje i hmotnost celého dětského odrážedla.

Sedadlo

Jízdní kola bez pedálů najdete se sedadly z různých materiálů: plastové, pogumované i kožené. Obecně platí, že pro děti jsou pohodlné. U většiny cvičných kol víte výšku sedadla nastavit v rozmezí +10 cm. Nastavení výšky vám umožní dětské odrážedlo dokonale přizpůsobit výšce vašeho dítěte a dítě na něm bude moci jezdit delší dobu. Při nastavování výšky sedadla, vždy myslete na to, že sedící dítě musí mít nohy položené celým chodidlem na zemi.

Smoby cviční kolo bez pedálů Frozen

U většiny cvičných kol víte výšku sedáku nastavit přesně podle potřeb dítěte, a tak dítě může na odrážedle jezdit delší období.

Řidítka

Pozornost soustřeďte i na řídítka a možnost upravit jejich výšku. Existují totiž i typy cvičných kol, u kterých je výška volantu pevná, tedy ji neumíte nastavit podle potřeb dítěte, které bude na odrážedle jezdit.

Kormidlo by mělo být ukončeno pryžovými rukojeťmi. Jsou pro dítě na dotek příjemné a zároveň brání klouzání dětských dlaní při ovládání dětského odrážedla.

Ovladač řízení

Na některých kolech bez pedálů najdete i ovladač řízení, který pomáhá zejména v začátcích udržovat dětem rovný směr jízdy. Přítomnost ovladače řízení je však pro děti, které již odrážedlo aktivně využívají poměrně nebezpečný, protože v případě pádu může narazit do rukojeti.

Brzda a stojan

Některé modely cyklo odrážedel jsou vybaveny bonusy, jako je brzda a stojan. Mnoho rodičů na jejich přítomnost klade velký důraz, ale ve skutečnosti nejsou nezbytností.

Jízdou na cvičném kole se děti především učí udržovat rovnováhu. Většina dětí brzdy nejdříve nepoužívá, protože při zastavení odrážedla reagují instinktivně – brzdí nohama. Navíc malé děti nemají dostatečnou sílu na stisknutí páčky ruční brzdy, a tak její přítomnost v etapě učení, děti spíše rozptyluje.

Odrážedlo cviční kolo bez pedálů se stojanem

Někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že jakmile dítě už dokáže na odrážedle bezpečně jezdit, je používání brzdy dalším vývojovým krokem. Připravuje dítě na kolo s pedály, kde už nemůže brzdit nohama a z psychologického hlediska dává dítěti pocit jistoty, když ví, že může odrážedlo ve vysoké rychlosti zastavit i brzdou. Pokud dítě zvládne používat ruční brzdu na dětském odrážedle, znamená to, že je dostatečně zralé a můžete jej posadit na dvoukolový kolo.

Stojan na opření

Se stojanem zaparkujete odrážedlo snáze, ale jeho absence skutečně nemusí být důvodem, abyste cvičný kolo, který splňuje všechny vaše stanovená kritéria, nekoupili.

Hmotnost kola bez pedálů

Jízdní kola bez pedálů jsou ve srovnání s dětským kolem lehčí. Při výběru dětského odrážedla obecně platí, čím je dítě mladší, má být menší i hmotnost odrážedla. Při výběru si můžete pomoci následující tabulkou:

Věk dítěte      Hmotnost odrážedla
1-1,5 roku            2-2,5 kg
1,5-2 roky            3 kg
2-3 roky               3-5 kg

Údaje v tabulce berte pouze orientačně, protože každé dítě je jiné.

V případě, že vaše dítě na odrážedle venku už nechce jezdit a vy jste nucen ho nést, jeho přenos vám usnadní popruh na přenášení.

Bezpečnost

Kolo bez pedálů je produkt, který bude používat vaše dítě, proto musí být vyrobeny z kvalitních a zdraví neškodných materiálů. Nesmí mít ostré hrany, vyčnívající části či šrouby, na kterých by se dítě mohlo poranit. Když nastavíte sedadlo do výšky vyhovující vašemu dítěti, malý závodník nebude mít problém se zastavením ani ve vyšší rychlosti – jednoduše položí nohy na zem.

Bezpečnost dítěte během jízdy na cvičném kole můžete zvýšit i ochrannou přilbou a reflexní vestou. Dbejte vždy na to, aby dítě jezdilo vždy pouze pod dohledem dospělé osoby. Vždy jako dáte dítěti odrážedlo, zkontrolujte, zda jsou všechny šrouby pevně utaženy a pneumatiky pevně nafoukané, v případě, že máte cvičný kolo s nafukovacími pneumatikami.

Cvičné kola se přes internet prodávají v demontu, takže po jeho doručení ho musíte poskládat. Obvykle je v balení s dětským odrážedlem i speciální klíč, kterým dokážete šrouby utáhnout. Při skládání vždy postupujte podle návodu od výrobce. Výšku sedadla a řidítek upravte podle potřeb dítěte, které bude na odrážedle jezdit.

Výrobce

Jízdní kola bez pedálů vyrábějí mnohé firmy. Nejznámější a nejpopulárnější jsou Y-Bike, Puky, Yedoo, Strider, Runbike, FirstBIKE a BeforeBike, Smoby. Každý výrobce má mnoho modelů pro děti každého věku.

Pokud chcete, aby si dítě jízdu na odrážedle užívalo více než jednu sezónu, pak si vyberte model s nastavitelnou výškou sedadla. Při výběru zohledněte i názor dítěte. Dívkám se bude líbit odrážedlo s rámem v růžové barvě, chlapců potěšíte například odrážedlem s motivem zvířátka.

Varianty dětského odrážedla-cyklo kola

Kromě klasického dětského odrážedla – kola bez pedálů nám výrobci nabízejí i různé modifikace tohoto u dětí oblíbeného dopravního prostředku.

Kolo bez pedálů a koloběžka v jednom

Tento typ cvičného kola dokážete jednoduše změnit na další oblíbený dopravní prostředek dětí – koloběžku.

Odrážedlo a kolo v jednom

Při cvičných kolech najdeme i modely, které víme upevněním pedálů na konstrukci dětského odrážedla přeměnit na kolo pro nejmenší cyklisty.

V jakém věku koupit dítěti kolo bez pedálů?

Mnozí rodiče se ptají, v jakém věku mohou dát dítěti kolo bez pedálů. Odborníci jízdu na dětském odrážedle doporučují všem dětem, které vědí pevně stát, chodit a běžet. Pro děti od 1 roku najdete modely, které jsou lehčí, s výškou sedáku od 28 cm. Obvykle mají ještě 4 kola, aby dítě dokázalo během jízdy udržovat rovnováhu. Děti od 2 let můžete posadit už na dvoukolový cvičný kolo.

Výrobci dnes nabízejí cvičné kola pro děti od jednoho roku do sedmi let.

Jak naučit dítě jezdit na kole bez pedálů?

Možná se vám na první pohled zdá otázka Jak naučit dítěte jezdit na cvičném kole, zbytečná, ale musíte počítat s tím, že vaše dítě na odrážedle nebude chtít hned jezdit. Každé dítě je jiné. Některé dokáží pochopit jízdu na cvičném kole okamžitě, jiným to trvá déle, další to po prvním pokusu vzdají. V případě, že vaše dítě nebude projevovat zpočátku velký zájem o ježdění na kole bez pedálů, vyzkoušejte tyto rodičovské tipy:

 • Buďte trpělivý a vytrvalý. Vaše dítě určitě začne jezdit na odrážedle, ale možná ne tak rychle a šikovně, jak byste chtěli.
 • Povzbuzujte dítě při každém úspěchu, a to iv případě, že udělalo na odrážedle jen 2-3 kroky. Pochvalte ho i v případě, kdy s odrážedlem chodí mezi nohama, ačkoli na něm ještě nesedí. Vydržte ještě, o chvíli se určitě už bude na něm odrážet 🙂
 • Vezměte dítě na hřiště, do parku mezi jiné děti, které již na cvičném kole jezdí. Děti rady napodobují jiné děti a možná právě vrstevníci budou tou správnou motivací pro vašeho malého cyklistu.
 • V případě, že nemáte možnost setkat se s malými jezdci, viz spolu s dítětem video, kde se dítě učí ovládat cvičný kolo.
 • Vezměte cvičný kolo na každou společnou procházku. Střídejte jízdu na odrážedle s chůzí či jinými aktivitami.
 • Pokud se dítěti nedaří, je rozzuřené a odrážedlo skončilo na okraji chodníku, zůstaňte klidný. Dopřejte dítěti čas uklidnit se.
 • Vaším asistentem v tréninku se může stát silný pocit vlastnictví. Může se stát, že o pohozený cvičný kolo vašeho prcka projeví zájem jiné dítě. V mnoha takových případech, původní nezájem se mění na předvedení získaných dovedností a vy si budete moci oči vyočiť, jakého máte skvělého závodníka na cvičném kole.
 • Nabídněte dítěti zábavu – nechte ho procházet přes všechny louže, jámy či vylézt na menší kopeček. Dítě, které je motivováno, má cíl, se dokáže rychle naučit, jak zacházet s kolem bez pedálů.

Dětské kolo bez pedálů odrážedlo pre děti od 2 let

Výhody cvičního kola

Všichni chceme, aby naše děti byly šikovné a mobilní. Avšak zručnost nepřijde sama – je třeba ji rozvíjet. V dnešní moderní době máme pro děti k dispozici množství různých sportovních potřeb – tříkolky, kola, koloběžky, brusle.

Jejich použití však vyžaduje od dítěte již jistou úroveň fyzické síly, dobrou koordinaci pohybů a zručnost. Než dítě dosáhne potřebnou úroveň pro aktivní používání těchto populárních dětských dopravních prostředků, doporučujeme podpořit sportovní aktivity dítěte jízdou na dětském odrážedle – kole bez pedálů.

 • Jízda na dětském odrážedle je pro dítě mnohem jednodušší, než na kole, kde musí pochopit princip šlapání do pedálů. Dokonce i roční dítě dokáže zvládnout toto jednoduché zařízení.

Cvičný kolo obyčejně váží méně než 5 kg. Dětská kola jsou téměř dvakrát tak těžké.

 • Na dětském odrážedle dokáže dítě rychle a jednoduše udržet rovnováhu, protože se neustále opírá nohama na zemi. Děti, jejichž vestibulární systém je stále ve vývoji, se velmi těžko soustředí současně na udržení rovnováhy a šlapání.
 • S cyklo odrážedlem má dítě mnohem větší svobodu a nezávislost.
 • Díky nastavitelné výšce sedadla vám bude cvičný kolo sloužit po dlouhou dobu.
 • Odrážedlem kromě množství zábavy darujete dítěti možnost přirozeně rozvíjet jeho fyzické aktivity, při kterých si posiluje svalstvo nohou, zdokonaluje si koordinaci, soustředěnost, snadněji navazuje nová přátelství s vrstevníky.
 • Jízda na cvičném kole pozitivně ovlivňuje respirační a kardiovaskulární systém.
 • Zlepšují se jeho reakce, učí se zhodnotit okolní terén. Dítě rychle začne chápat, jak nepravidelnosti povrchu omezují jeho pohyb a ovlivňují rychlost.
 • Výlety na cvičném kole pomáhají dítěti rychle pochopit a naučit se pravidla silničního provozu.

Věříme, že jsme vám při výběru cvičného kola pro vaše dítě naším článkem pomohli. Budeme rádi, když nám napište i váš názor, zkušenosti při koupi dětského odrážedla.

Napsat komentář