Potřebuje dítě dětský stan na hraní?
Patříte k těm rodičům, kteří přemýšlejí, zda má význam kupovat dítěti dětský stan na hraní? Věříme, že náš článek, ve kterém jsme sepsali výhody a nevýhody této oblíbené hračky dětí, vám pomůže ve vašem rozhodování, zda dítěti koupit nebo nekoupit dětský stan na hraní.
Děti mají rády společnost, pohyb, ale přicházejí i chvíle, kdy dítě potřebuje být samo, mít své soukromí. Pokud chcete dítěti dopřát jeho vlastní koutek a skrýš na hraní, pak má dětský stan na hraní v dětském světě své opodstatnění.
Pravděpodobně se také vaše dítě už schovalo pod stolem, za postelí, pohovkou nebo se ukrylo do velké kartonové krabice. Mnoho dětí si dělá bunkr ze židlí, které zakryjí dekami. Ano, takový bunkr se stává jedinečným prostorem dítěte, ale má určité nevýhody. Dokud je dítě malé, musíte mu s jeho „stavěním“ pomoci. Přikrývka se ze židlí často klouže a padá, čímž se přeruší hra dítěte. No a samozřejmě, židle, přikrývky, polštáře musíte po hře vždy uklidit. V takovém případě je dětský stan pohodlnějším řešením.
Co je dětský stan?
Dětský stan je hračka, kterou děti získají svůj osobitý prostor pro hry. Dětské stany jsou obvykle zhotoveny z jednoduché konstrukce, která je potažená textilií nebo tenkým PVC. Většina dětských stanů má základnu – podlahu z umělé celtoviny nebo ze stejného materiálu, ze kterého je samotný stan na hraní.
Dětský stan na hraní – plusy a mínusy
Plusy
- velký rozmanitý výběr různých velikostí, barev, tvarů a motivů. Můžete si zakoupit dětský stan s obrázkem oblíbených kreslených postaviček, v podobě domu, zámku, garáže, s tunelem, míčky, ….
- můžete jej dětem rozložit doma, v zahradě, dvoře, na pláži, na chatě a na dovolené;
- venku poskytuje dětem během hry a odpočinku ochranu před přímým slunečním zářením;
- jsou cenově dostupné, nejjednodušší model koupíte do 10 €;
- jednoduše a rychle je rozložíte;
- složené nezabírají mnoho místa;
- díky nízké hmotnosti lze dětský stan vzít s sebou kdekoliv;
- textilie se snadno čistí, stačí ji otřít vlhkým hadrem;
- variabilita – k dětskému stanu víte připojit dětský tunel, spojit ním 2 -3 stany, s plastovými míčky získáte náhradu za suchý bazén.
Mínusy
- dětské stany jsou málo stabilní, protože jejich konstrukci tvoří plastové, resp. odlehčené kovové duté tyčky nebo tenké kovové dráty;
- syntetický materiál nepropouští dobře vzduch;
- „podlahu“ tvoří tenká textilie. pro zvýšení pohodlí doporučujeme do stanu vložit podlahové pěnové puzzle nebo jinou podložku;
- do většiny dětských stanů se vejde 1 maximálně 2 děti;
- při plastové konstrukci existuje poměrně vysoké riziko jejího poškození, čímž se hračka stává nepoužitelná;
- některé děti pobyt v dětském stane odmítají;
- složit samorozkladací dětský stan se vám nemusí podařit ani po několika pokusech.
Podle psychologů je pro vývoj dítěte a jeho psychické pohodlí důležité, aby již od raného dětství určitý čas trávilo samotě a podle vlastního uvážení. Děti dnes přijímají ze svého okolí mnoho podnětů a „nasávají“ obrovské množství informací, které ne vždy vědí ihned zpracovat, což může u nich vyvolávat neklid až stres. Takovým místem může být kartonová krabice, místo pod stolem, dětský domeček nebo dětský stan. Toto místo je jejich malým světem a útočištěm, kde platí vlastní pravidla dětí.
Hry v dětském stanu děti nejen zabaví, ale také přispívají k jeho rozvoji. Dítě se učí nezávislosti a odpovědnosti. Dítě má své vlastní území, rozhoduje, kdo do něj může nebo nemůže vstoupit, jak a s čím se bude hrát, udržuje čistotu a pořádek. Vymýšlí si svá vlastní pravidla, hry na hraní rolí. Dětský stan se může proměnit na hrad, obchod, cukrárna, nemocnici. Může se stát bezpečným útočištěm před neviditelným nepřítelem, ale při hře s kamarády také místem pro navazování a upevňování sociálních vazeb.
Jaké dětské stany máme k dispozici?
Díky bohaté a pestré nabídce dnes není problém najít vhodný stan na hraní pro dítě. Jednotlivé modely se však liší typem konstrukce, způsobem skládání, velikostí, barvou, designem, proto se spolu podívejme na jednotlivé typy dětských stanů. Podle typu konstrukce a způsobu skládání můžeme dětské stany rozdělit do několika skupin:
Dětský stan se skládací konstrukcí
Rám tvoří 2 skládací tyče, vyrobené z plastu nebo kovu, uvnitř kterých se nachází guma. Stan složíte poměrně rychle, protože stačí konce tyček vsunout a ukotvit v našitých otvorech textilního potahu. Při výběru dětského stanu tohoto typu se jednoznačně přikláníme ke kovovým tyčkám, protože plast mnohokrát nevydrží pád dítěte na stan a tyčky prasknou nebo se dokonce zlomí, čímž se hračka stává nepoužitelná.
Stan pro děti má obvykle půdorys ve tvaru čtverce, vstupní otvor a jedno nebo 2 okna. Textilie, použité při výrobě stanu, jsou obvykle syntetické. Tento druh tkaniny se používá i při výrobě deštníků. Jejich výhodou je, že po zašpiněný je stačí otřít vlhkým hadrem. Musíme také zmínit, že každý syntetický materiál nedostatečně propouští vlhkost a vzduch, proto děti během her v uzavřeném stane kontrolujte.
Ze široké nabídky si můžete vybrat dětský stan na hraní v neutrálních barvách, ale také stany v barvách pro dívky, stany pro chlapce, které zdobí motivy populárních pohádkových hrdinů, nebo dětský indiánský stan.
Samorozkladací dětský stan do pokoje
Konstrukci samorozkladacího stanu na hraní tvoří měkký pevný drát, který je všitý v látce, což umožňuje rozložit dětský stan rychle a bez velkého úsilí. Stan stačí vyjmout z obalu nebo přenosné tašky, popřípadě odlepit suchý zip a stan se okamžitě rozloží do požadovaného tvaru. Tkanina použitá při výrobě tohoto typu dětských stanů je sice pevná a jednoduše ji vyčistíte, ale podobně jako u předchozího typu těžší propouští vzduch.
Samorozkladací dětský stan je ideální pro hry uvnitř. Můžete ho dětem dát sice i na dvůr, ale většinu těchto stanov na hraní nevíte ukotvit do země.
Jelikož jejich konstrukci tvoří jen kovové dráty a textilie, jsou velmi lehké a vítr jejich lehce odfoukne.
Samorozkladací dětský stan si můžete vybírat z nepřeberného množství barev, tvarů i designového provedení. Najdete mezi nimi stany ve tvaru domečku, hradu, zvířátek, stany s motivy Disney pohádek.
Jak jsme již psali samorozkladací dětský stan dokážete rozložit během 1 sekundy, ale jeho složení už bývá mnohdy problémem.
Dětský stan s tunelem
Další variantou je dětský stan s tunelem. Děti se rády schovávají a plazí tunely, proto když máte dostatek místa a chcete dětem připravit skutečné překvapení je dětský stan s tunelem skvělou volbou. Dětský tunel spojený se stanem dává dětem příležitost pro nové aktivity a hry. V případě, že vaše dítě stan na hraní už má, dokupte mu jen dětský tunel. Mnohokrát ho stačí vsunout do vstupního otvoru bez jakéhokoli dalšího upínání.
Dětské stany s tunelem opět najdete v různých provedeních a tvarech. Mezi velmi oblíbené patří stan s tunelem ve tvaru slona.
Dětské stany s míčky
Dětské stany s míčky jsou oblíbenou hračkou nejmenší. Jsou skvělou náhradou suchých bazénů. Můžete je koupit jako jeden set, ve kterém se nachází stan a plastové míčky, nebo samostatně, tedy vyberete si dětský stan, který se vám nejvíce líbí, resp. vyhovuje a dokoupíte samostatně plastové míčky. Zábava našich nejmenších při hře s míčky často nemá konce. Nevýhodou tohoto modelu jsou rozházené míčky po celé pokoji. Ale zase, co neuděláme pro radost našich dětí, že? 🙂
Stanová městečka
Pokud máte dvě nebo více dětí zaslouží si vaši pozornost kombinace 2 nebo více dětských stanů s tunelem. Dětské stany jsou propojeny tunelem, přes který mohou děti přelézat z jednoho stanu do druhého.V tomto případě má každé dítě vlastní koutek.
Dětský plážový stan
Dětský plážový stan vám poslouží nejen během pobytu u moře či na koupališti namísto slunečníku, ale i jako skvělá náhrada dětského stanu. Dětský plážový stan má obvykle tvar mušle a na rozdíl od dětských stanů na hraní je z přední strany zcela otevřený, čili nemá vstupní vchod ani okna. Díky snadné manipulaci, nízké váze a malým rozměrům po složení, ho víte vzít kdekoliv, kde chcete pro děťátko vytvořit příjemný stín.
Dětské stany a plážové stany můžete dětem rozložit uvnitř i venku, ale součástí většiny z nich nejsou upevňovací kolíky do země a stačí i jemný větřík a lehký nezatížený stan vám bude poletovat po dvoře.
Dětské stany můžeme také rozdělit podle provedení, tvaru a barev na stany univerzální, dětské stany pro dívky a chlapecké hrací stany.
Univerzální dětské stany
Tyto modely jsou díky svému barevnému provedení vhodné stejně pro dívky jako i chlapce. Při jejich koupi stačí vybrat tvar, typ konstrukce, kterou preferujete, velikost a máte skvělý dárek 🙂
Dětský stan pro dívku
Dívky vnímají stan na hraní obvykle jako svůj domov. Postupně mohou do něj přemístit oblíbené hračky, připravují pikniky, čajové posezení pro panenky nebo kamarádky. Stanem v oblíbených dívčích barvách darujete malé princezny nezapomenutelné místo pro její hry. Motiv z oblíbené pohádky dokáže vytvořit dokonalou atmosféru pro snění a ani se nenadějete a budete mít doma princeznu z Ledového království, Popelku nebo Sněhurku.
Chlapecký stan na hraní
Dětský stan chlapci dokáží velmi rychle přeměnit na garáž pro svá auta, autodílnu, skrýš před zloduchy nebo na fiktivní cestování po dalekých zemích. Fantazie během her nezná hranic. Dětský stan je však také skvělou příležitostí, jak formou hry učit chlapců k pořádku na jeho tajném území.
Jak složit samorozkladací stan
Když kupujete samorozkladací dětský stan v obchodě, požádejte prodejce, aby vám jeho skládání ukázal, a hlavně si to sami přímo v obchodě vyzkoušejte i vy. 2. Možností je postupovat podle přiloženého návodu. Postup skládání dětského stanu bývá v návodu znázorněny i na obrázcích.
Několik návodů, jak složit samorozkladací stan, najdete v následujících videích.
Na co myslet při koupi dětského stanu na hraní?
1. Místo, kde dětský stan dítěti rozložíte.
Pokud chcete, aby se dětský stan stal pro děti pohodlným a oblíbeným místem, pro jeho koupí si promyslete, kde ho budete mít. Když chcete používat stan na hraní i venku, všímejte si, zda se dá kolíky ukotvit do země. V opačném případě vám bude ve větrném počasí poletovat po dvoře či zahradě.
2. Konstrukce stanu
Promyslete si, zda chcete koupit samorozkladací dětský stan, který máte rozložený v průběhu 1 sekundy, nebo stan, jehož konstrukci tvoří kovové nebo plastové trubky. Myslete také na to, že dětský stan s plastovým rámem se může rychle zlomit, proto doporučujeme zakoupit model s kovovými trubkami.
3. Rozměry dětského stanu
Většinou se dětské stany vyrábějí s rozměrem půdorysu 60×80 cm, varianty s tunely mají rozměry 250×90 cm. V nabídce prodejců však najdete i stany na hraní menších či větších rozměrů. Pokud chcete, aby dítě v stane během hry mělo svůj komfort, sáhněte po modelech s výškou od 130 do 150 cm.
4. Motiv a barevné provedení
V nabídce najdete dětské stany v různých barvách a motivech. Od stanů jednobarevných, více barevných, přes stany s pohádkovým motivem až po dětské stany ve tvaru zámku, wigwamu, garáže, zvířátka, auta, atd.
5. Věk dítěte
Dětský stan je hračka, která potěší stejně roční i pětileté dítě. Ale pozor, většina výrobců uvádí na obalech dětských stanů dolní hranici věku od 3 let, proto když kupujete stan pro mladší dítě, věnujte pozornost i této informaci.
Dětský stan na hraní samozřejmě není pro dítě nezbytností. Určitě klidné a šťastné dětství přežije i bez této populární hračky. Ale když chcete potěšit vaše dítě, vytvořit mu jeho vlastní koutek, ve kterém se může přenést do pohádky a světa fantazie, být sám a řídit se vlastními pravidly, pak nad koupí dětského stanu uvažujte.
Co si myslíte vy, potřebuje dítě dětský stan? Na vaše názory a osobní zkušenosti se těšíme v komentářích.