Jakou tříkolku s vodící tyčí vybrat?

Když děťátko už pevně sedí a začíná aktivně vnímat své okolí, vidíme mnoho rodičů vozit děti v tříkolce. Přemýšlíte i vy nad její koupí, ale nevíte, jakou tříkolku s vodící tyčí vybrat? Abyste se vyhnuli zklamání kvalitou vašeho nákupu, připravili jsme pro vás několik typů pro výběr tříkolky s vodící tyčí.

Pro starší děti se procházky v kočárku stávají méně zajímavé, ale zatím stále potřebují své místo k sezení. Bezpečným dopravním prostředkem je tříkolka s rukojetí na tlačení. Tento způsob přepravy dětí zaznamenal u rodičů obrovský zájem, a to zejména díky multifunkčnosti tohoto druhu tříkolky.

Nákup dětské tříkolky je nepochybně správná věc, ale mnozí rodiče před jejím koupí řeší dilema, jakou tříkolku s vodící tyčí koupit. Pojďme se spolu podívat, na co byste měli při výběru dětské tříkolky s rukojetí myslet.

Co je tříkolka s vodící tyčí?

Tříkolka s vodící tyčí je tříkolka, která má v zadní části upevněnou na konstrukci tyč. Pomocí rodičovské ručky dokážete tříkolku, stejně jako kočárek, tisknout, udržovat její směr a rychlost. Pro dítě bude vození se v tříkolce mnohem zajímavější, protože dokáže dění kolem sebe sledovat lépe, než když sedí v kočárku.

Tříkolka s rukojetí nejen rozšiřuje vaše možnosti chození s dítětem, ale také pomáhá dítěti zvládnout motorické dovednosti, rozvíjí rovnováhu a koordinaci. Jízda v tříkolce dává dětem větší nezávislost a aktivizuje kognitivní zájem.

Rodiče, kteří chtějí svým dětem dopřát radost z jízdy v tříkolce, stojí však před náročným úkolem – vybrat pro dítě tu nejlepší tříkolku s vodící tyčí.

Jakou tříkolku s vodící tyčí vybrat?

Když si kladete otázku, jakou tříkolku s vodící tyčí vybrat, nejprve si musíte uvědomit, pro jaké staré dítěte tříkolku kupujete.

Tříkolky s ovládající rukojetí jsou určeny pro děti ve věku od jednoho do tří let. Tento věk se vyznačuje zvýšenou zvědavost, rostoucím zájmem o vše, co se hýbe.

V závislosti na věku dítěte rozdělujeme dětské tříkolky s tyčí do tří skupin:

 • dětské tříkolky pro děti od 2 do 3 let s pedály v přední části

Puky tříkolka s vodící tyčí

 • klasické tříkolky pro děti od 2 do 3 let s pedály uprostřed konstrukce

Smoby tříkolka s vodíci rukojetí

 • tříkolky pro děti mladší než 1 rok – tzv. transformátory. V této kategorii najdete tříkolky, ve kterých můžete vozit děti již od 6, resp. 10 měsíců. Díky množství odnímatelných prvků mají nejdelší dobu použitelnosti. Doslova rostou s dítětem a děti na nich mohou jezdit do 4-5 let.

Tříkolka s vodící tyčí pro nejmenší

Při výběru dětské tříkolky s rodičovskou rukojetí třeba mít na paměti, že rozhodujícím kritériem není design, barva či cena, ale věk vašeho dítěte.

Při koupi tříkolky pro dítě do 2 let doporučujeme vybrat tříkolku s vodící rukojetí, protože:

 1. malé dítě nerozumí principu jízdy na kole;
 2. krátké nohy a ruce dětí nedosáhnou pedály a volant, takže při jízdě na tříkolce potřebují pomoc rodiče;
 3. není příliš bezpečné, pokud nohy visí kolem rotujících částí.

Rodiče dětí často kupují tříkolku pro děti mladší než 1 rok. V tomto věku dítě začíná teprve sedět a jeho svalstvo není ještě dostatečně pevné, proto doporučujeme posadit dítě do tříkolky až ve věku 1 roku. Pokud jde o horní hranici věku, zkušené mámy se shodují: zájem o jízdu v tříkolce děti ztrácejí ve věku 3 let.

Při koupi dětské tříkolky s tyčí hraje důležitou roli:

Délka rodičovské ručky a materiál

Vedle věku dítěte je při výběru tříkolky s rukojetí velmi důležitým kritériem délka vodící tyče. Je velmi nepříjemné tlačit tříkolku, kdy je rukojeť příliš krátká nebo velmi dlouhá. Pokud patříte k vyšším typům, nebo naopak, jste nízká, vybírejte tříkolku s vodící tyčí, kterou víte přizpůsobit vaší výšce.

Rodiče často řeší problém zlomené tyče, kterou se tříkolka tlačí. Proto věnujte pozornost i materiálu, ze kterého je ručka tříkolky vyrobena, a dopředu si zjistěte, zda výrobce nabízí možnost koupit náhradní vodící tyč.

Mnohé rukojeti jsou navrženy tak, abyste věděli tříkolku ovládat jen jednou rukou, ale často to není tak jednoduché. Proto si raději vyberte tříkolku s tyčí, kterou víte pohodlně uchopit oběma rukama.

Možnost ovládat tříkolku snadno jednou rukou, bez vyložení velké námahy, poskytují tříkolky smarTrike s unikátní patentovanou technologií Touch Steering®.

Typ tyče k ovládání tříkolky

Při tříkolkách s vodicí rukojetí známe tyč:

 • spojenou s řídítky – umožňuje nám tříkolku nejen tisknout, ale také otáčet řídítky, a tak udávat směr jízdy; rovně, vpravo, vlevo.
 • pevnou, která je na konstrukci tříkolky upevněna vzadu. Při tomto typu nedokážeme korigovat směr jízdy, tříkolku víme jen tlačit směrem dopředu. Tříkolky s tímto typem vodicí tyče doporučujeme kupovat dětem od 2 let.

V období, kdy dítě v tříkolce ještě tisknete, ale ono už rádo točí řidítky, oceníte možnost řídítka zablokovat, a tak směr jízdy budete udávat nadále vy, pomocí vodicí tyče.

Pro dítě mladší 2 roky doporučujeme vybrat tříkolku:

 • s možností změnit výšku a úhel sklonu tyče a blokování řidítek
 • týč vyrobenou z pevných materiálů, ideálně kovová tyč s plastovým držadlem
 • s možností ovládání rodičovské rukojeti oběma rukama
 • s ergonomicky tvarovaným držadlem rukojeti s protiskluzovou úpravou

Konstrukce tříkolky

Nejlepší možností je konstrukce vyrobena z kovu. Přijatelná je i kombinace kovu a plastu. Vyvarujte se koupi tříkolky, která má celou konstrukci z plastu, protože tento typ tříkolky není dostatečně stabilní a riziko převrácení a vypadnutí dítěte z tříkolky je vysoké. Optimální váha tříkolky je 10-14 kg.

Kola

Při koupi tříkolky s rodičovskou rukojetí jsou nejlepší alternativou kola z gumy. Snadno překonávají nerovnosti povrchu, lépe tlumí a jízda v tříkolce s gumovými koly je nejen tišší, ale pro dítě jemnější a komfortnější.

Tříkolka s rodičovskou tyčí a gumová kola

Dobrým řešením jsou i kola z EVA pěny, netřeba jejich dofukovat. Nehrozí riziko defektu ani v případě, že s tříkolkou projdete po štěrku či skle.

Nejméně kvalitní jsou kolečka z plastu. Kromě toho, že během jízdy jsou hlučné, rychle se unosíš nebo jiným způsobem poškodí.

Při výběru tříkolky s nafukovacími koly si musíte uvědomit, že sice se vám bude dobře tlačit, ale malé dítě nemá dostatečnou sílu v nohách, takže tříkolku nebude vědět dát samo do pohybu.

Jednoduchost ovládání tříkolky ovlivňuje i velikost kol. Tedy čím větší průměr, tím lépe.

Sedadlo

Nejlepší variantou je sedadlo, které:

 • zohledňuje anatomické vlastnosti těla dítěte; pro děti mladší než 1 rok ho víte polohovat;
 • je vyrobeno z protiskluzového materiálu, nebo má povrch vybavený pogumovanými výstupky;
 • víte posouvat, resp. upravit jeho výšku.

Pro děti do 2 let by sedadlo mělo mít pohodlnou opěrku a měkkou polstrovanou výplň z kvalitní textilie.

Bezpečnostní prvky

Dívčí tříkolka s tyčí

Většina dětí je neustále v pohybu, a proto musí mít kvalitní tříkolka několik bezpečnostních prvků.

Bezpečnostní pásy

Nejmenší děti musí být v tříkolce připoutané bezpečnostními pásy, nejlépe s 5-bodovým zapínáním a možnost nastavení délky popruhů.

Ochranné madlo

Nechtěnému posunu dítěte dopředu a jeho sesmeknutí ze sedadla zabraňuje i ochranné madlo.

Opěrka na nohy

Při tříkolkách s pohonem na předním kole, malé děti ještě nedosáhnou na pedály, a proto potřebují podložku na nohy. Opěrku nohou víte později demontovat.

Blokování pedálů

Funkce blokování pedálů znemožní otáčení pedálů během tisku tříkolky, čímž se snižuje riziko zranění dětských nohou. Kromě toho musí být pedály s protiskluzovým povrchem.

Smoby tříkolka s vodící rukojetí

Řídítka
Podobně jako sedadlo tříkolky, i řídítka byste měli vědět výškově přizpůsobit vašemu dítěti. Rukojeti by měly být ergonomicky tvarované, nejlépe s gumovými krytkami, které jsou protiskluzové a na dotyk příjemné. Vynikajícím bezpečnostním prvkem je možnost uzamčení kormidla a snížená možnost otáčení volantem.

Příslušenství

Nejlepší modely tříkolek s vodicí rukojetí jsou doplněny o další prvky a příslušenství:

 • držák na láhev
 • košík nad zadními koly
 • taška na rukojeti;
 • sluneční clona, ​​stříška
 • kryt do deště
 • hračky
 • herní panel vybaven světlem, zvukovými efekty
 • nástroje na opravu

Proč koupit tříkolku s vodící tyčí?

 • Tříkolky ovládané rodiči jsou bezpečnou alternativou vození dětí. Některé typy můžete používat na vození dětí od 6. měsíce jejich věku.
 • Mají množství bezpečnostních prvků: bezpečnostní pásy, ochranné madlo, možnost blokování otáčení pedálů během tisku, blokace řídítek, opěrka na nohy, …
 • Pomocí rodičovské ručky, mají rodiče tříkolku pod kontrolou. Udávají směr jízdy i rychlost.
 • Jízda na tříkolce je pro vývoj dítěte mimořádně pozitivní a prospěšná. Vyjížďky na tříkolce poskytují dítěti nové podněty a pocity radosti. Pomáhají mu navazovat kontakt s vrstevníky. Pobyt venku přispívá k posilování imunity. Během jízdy se dítě učí udržet rovnováhu, při šlapání do pedálů si posiluje svalstvo nohou a rozvíjí hrubou motoriku a celkovou koordinaci.
 • Při výběru tříkolky s vodící tyčí máme na výběr obrovského množství barev, motivů a provedení.

Nicméně zpětná vazba od rodičů, kteří koupili tříkolky s rukojeťmi, poukazuje i na určité nevýhody. Například v mnoha modelech jsou plastové části, které snižují pevnost výrobku. Jsou hlučné, nebo se obtížně ovládají.

Jelikož neexistuje dokonalá dětská tříkolka, která by splňovala požadavky všech rodičů, odpověď na otázku: „Jakou tříkolku s vodicí rukojetí koupit?“ Nemůže být jednoznačná.

Každé dítě je jedinečné. Mnohé vození v tříkolce zbožňují, jiným se v tříkolce nelíbí.

Než tříkolku s vodící tyčí koupíte, zeptejte se na názor maminek, které děti v tříkolce už vozí, popřípadě je požádejte, zda si můžete tříkolku vyzkoušet.

Tříkolky s rodičovskou rukojetí najdete v různých cenových relacích. Ceny se odvíjejí od značky, použitého materiálu, provedení, doplňků.

V minulém roce patřily k nejprodávanějším tříkolkam s vodící rukojetí:

 • Klasická řetězová tříkolka Smoby Zooky Classic od 16 měsíců
 • Toyz Dětská tříkolka Timmy blue pro děti od 3 let
 • Zopa Tříkolka Citigo 6v1 Mulberry pink pro děti od 10 měsíců

Naše doporučení

Pro děti od 2 let doporučujeme sáhnout po „klasické“ tříkolce s pedály uprostřed konstrukce. Díky klasickému řetězovému pohonu, možnosti nastavit výšku sedadla a řidítek, je tříkolka Smoby Zooky Classic ideální na první poznávání principu šlapání do pedálů.

V kategorii tříkolek – transformátorů – se jednoznačně přikláníme k tříkolce SmarTrike – Recliner, která je vhodná již od 6 měsíců věku dítěte.

Levnějšími, ale vysoce kvalitními alternativami jsou tříkolky pro děti od 10 měsíců:

 • Zopa Tříkolka Citigo 6v1
 • LITTLE TIKES Tříkolka 4v1 Sport Edition

Máte již tříkolku s vodicí rukojetí? Napište nám do komentáře vaše postřehy a zkušenosti.

 

 

Napsat komentář