5 tipů, jak vybrat ideální dětské oblečení

Každá máma chce pro své dítě to nejlepší a je přirozené, že při nákupu oblečení pro své dítě sahá po moderních a stylových kouscích. Přestože dnes si můžeme dětské oblečení vybírat z obrovské nabídky, jeho výběru bychom měli věnovat opravdu velkou pozornost. Přečtěte si, jak vybrat ideální dětské oblečení, ve kterém se vaše dítě bude cítit úžasne.

I když se na první pohled zdá, že koupit dětské oblečení je jednoduchý proces, mnozí rodiče při nákupu dětského oblečení ve snaze oblékat dítě podle nejnovějších módních trendů zapomínají na ty nejzákladnější atributy, které musí oblečení pro dítě splňovat – kvalitu a pohodlí.

Jak vybrat ideální dětské oblečení

Dětské oblečení patří do kategorie zboží, na které se vztahují zvláštní požadavky. Nevhodně zvolené dětské oblečení může vyvolat nepohodlí až podrážděnost dítěte, nebo dokonce způsobit různé podráždění pokožky. Abyste při výběru ideálního oblečení pro vaše děťátko nemuseli strávit hodiny sháněním informací, sepsali jsme pro vás několik tipů, které vám zjednoduší výběr a nákup oblečení pro vaše dítě.

1. Věnujte pozornost kvalitě dětského oblečení

Jelikož pokožka dětí je velmi citlivá, dětské oblečení musí splňovat stanovené normy. Bohužel ne všichni výrobci dbají na kvalitu a zdraví dětí, a proto je na rodičích, aby při výběru dětského oblečení byly obezřetní.

    Jen kvalitní dětské oblečení je zárukou zdraví vašeho dítěte.

Při nákupu dětského oblečení věnujte pozornost kvalitě tkaniny a kvalitě šití. Jednotlivé díly oděvu musí být kvalitně sešité. Stehy na oblečení pro miminka by měly být z vnější strany oblečení, aby nedráždily pokožku děťátka.

Oblečení musí být pevné, odolné vůči prodření. Koneckonců, musí vydržet množství praní a zaťažkávajúcich testování při pestrých aktivitách vašeho dítěte.

Ujistěte se, že dětské oblečení nepáchne. Silný chemický zápach poukazuje na přítomnost nepovolených barviv a chemických přísad, které mohou vyvolat zejména u dětí mnohé onemocnění. Barva při pocení, dotyku mokrou rukou i při praní nesmí pouštět.

Vedlejšími účinky nekvalitních barev na dětském oblečení jsou kromě různých kožních onemocnění i bronchiální astma či přetrvávající alergická rýma.

Vše dětské oblečení musí být certifikovány, označené symbolem kvalitního výrobku. Všímejte si vždy na štítku informace o podílu bavlny a syntetických materiálů.

    Malé množství chemických vláken je povoleno pouze ve vnějším oblečení pro batolata.

Vybírejte dětské oblečení ušité z přírodních materiálů

Dítě by mělo nosit jen oblečení vyrobené z přírodních tkanin. Přírodní materiály při kontaktu s pokožkou jsou pro dítě příjemné. V chladném období hřejí a jsou schopny udržovat teplo, naopak v létě chladí, dobře absorbují přebytečnou vlhkost, umožňují pokožce dýchat, podporují cirkulaci vzduchu.

Kvalitní dětské oblečení

Vyhýbejte se syntetickým materiálem

Vyhněte se nákupu dětského oblečení, které je vyrobeno ze syntetické textilie. Dětské oblečení vyrobené z umělých syntetických materiálů nepropouští vzduch, pokožka „nedýchá“, což může u dětí vyvolávat nepříjemné pocity, způsobit nadměrné pocení, svědivé vyrážky, dokonce alergické reakce.

Při syntetických tkaninách se často používají chemická barviva, které vyvolávají rozmanité kožní onemocnění. Čím méně umělých materiálů se v dětském oblečení nachází, tím menší je riziko vzniku nežádoucích zdravotních komplikací.

I když děti rychle rostou a kupovat velmi drahé oblečení nemá opodstatnění, upřednostněte ve vašem výběru kvalitu před nízkou cenou. Stojí za to, vybrat dětské oblečení ověřených značek, protože i to, na pohled, nejkrásnější oblečení může po prvním praní změnit na obyčejnou hadr.

2. Dbejte na pohodlí a komfortní nošení

Druhým, ale ne méně důležitým pravidlem, při výběru dětského oblečení je pohodlí a komfort. Oblečení nemá bránit dítěti v pohybu a při hrách. Dětské oblečení by mělo být pro dítě maximálně pohodlné a komfortní, proto vybírejte oblečení pro děti ve volných střizích.

Velmi těsné oblečení, stejně i pevně stažené gumy či šňůrky narušují cirkulaci krve. U dítě způsobují nervozitu a v některých partiích mohou dokonce vést ke vzniku odřenin, které dítě štípou a bolí.

Dětské oblečení by mělo také jednoduché zapínání. Při oblékání nejmenších dětí vám oblékání a zapínání půjde mnohem rychleji a starší dítě, které se učí být samostatné, se bude těšit ze svých malých úspěchů při oblékání.

Při výběru dětských bund a overalů vybírejte výrobky, které jsou odolné vůči větru i propouštění vody. Zároveň bundy a kombinézy musí být pro dítě při jejich nošení lehké.

3. Všímejte si nebezpečné dekorativní prvky

Zvláštní pozornost věnujte detailům dětského oblečení. Dětské oblečení nesmí obsahovat žádné dekorativní prvky, jako tkaničky, mašle, knoflíky, kterými by si dítě mohlo ublížit nebo se vážně zranit. Knoflíky a všechny upínací prvky, patenty musí být na oděvu pevně uchyceny, aby jejich dítě nevědělo odtrhnout a spolknout.

Silně stažené gumičky a šňůrky se mohou zařezávat až do pokožky dítěte, proto gumičky a šňůrky na dětském oblečení nesmí dítě tlačit.

4. Nebojte se barev, kombinujte

V nabídce internetových obchodů i v kamenných prodejnách najdete široký sortiment dětského oblečení v různých barvách. Přesto, že stále platí zažitý stereotyp v barevnosti, nemusíte se ho přidržovat. Obrovské barevné spektrum vám dává příležitostí pro uplatnění vaší kreativity.

    Když vaše dítě upřednostňuje určité barvy na dětském oblečení, respektujte to.

Dětské oblečení by mělo být esteticky příjemné.

Některé detaily jsou stylové, jiné zvyšují pohodlí dítěte, proto při koupi dětského oblečení neberte v úvahu pouze moderní trendy, ale také komfort při nošení. Pozornost věnujte i potisku. Vybírejte aplikace bez strašidelných výjevů, protože barvy a dekorativní detaily dětského oblečení mají vážný vliv na vývoj dítěte a různé aspekty jeho života.

Psychologové prokázali, že barva oblečení ovlivňuje duševní vývoj dítěte, proto se vyhýbejte tmavým barvám.

Při výběru dětského oblečení dbejte na každý detail.

Jednotlivé části dětského oděvu můžete barevně sladit v odstínech hnědé a béžové, zelené, holčičkám vykouzlíte kouzelné kombinace z oděvů v bílé, růžové či fialové barvě. V nabídce internetových obchodů si zaručeně vybere krásné dětské oblečení každá máma.

5. Dětské oblečení vybírejte ve správné velikosti

Aby bylo dětské oblečení úhledné a dítě se v něm cítilo příjemně, při výběru soustřeďte pozornost na velikost. Při výběru správné velikosti se orientujte podle věku dítěte, jeho výšky a celkové fyzimónie těla.

Při výběru velikosti dětského oblečení jděte zlatou střední cestou – dětské oblečení nesmí být dítěti malé, aby se v něm necítilo stísněně, ale také ani příliš velké, aby se v něm neztrácelo a neomezovalo ho v pohybu. Děti rychle rostou, proto zejména při koupi zimního oblečení vybírejte velikost o číslo větší. Může se stát, že oděv, který je dítěti dobrý v listopadu, mu bude po měsíci malý.

Jak vybrat správnou velikost dětského oblečení

Při výběru dětského oblečení si můžete pomoci tabulkou velikostí.

Dětské oblečení velikostní tabulka

Jednotlivé vývojové fáze dětského organismu mají však své vlastní specifika, které musíme zohlednit i při výběru dětského oblečení.

Oblečení pro děti do tří let

V prvním roce života dítě rychle roste a nabírá na hmotnosti. Může se stát, že některé „kousky“ bude mít oblečené jen několikrát. Ve věku od jednoho do tří let jsou děti neustále v pohybu a jejich tělo funguje naplno. Požadavky na oblečení pro děti jsou v tomto období velmi přísné.

Dětské oblečení pro děti do 3 let musí:

  •     pohlcovat vlhkost
  •     propouštět vzduch – „dýchat“
  •     být měkké a jednoduché
  •     umožnit dítěti volný pohyb
  •     být dokonale sešité, bez hrubých a dráždivých dílů
  •     být vyrobeny z přírodních tkanin, protože dětská pokožka v tomto období velmi citlivě reaguje na syntetické materiály, které mohou vyvolat podráždění a alergické reakce
  •     snadno se oblékat i svlékat
  •     bez detailů, které by dítě vědělo odtrhnout, ukousnout a následně spolknout
  •     být v jemných barvách

Dětské oblečení pro děti ve věku od čtyř do sedmi let

Toto vývojové období charakterizuje intenzivní růst (zejména od 5 do 7 let). V porovnání s předchozím obdobím je pohyb dítě rozmanitý, složitější a koordinovanější. Dětské oblečení pro děti této věkové kategorie musí splňovat vysoké hygienické požadavky, protože oblečení by mělo poskytnout nejpohodlnější podmínky pro fungování těla.

Dětské oblečení do školky

 

Vyhněte se oděvem ze syntetických materiálů, umělých kůží. Použití chemických vláken je přípustné pouze na vnějším oblečení, za předpokladu dobré prodyšnosti materiálu.

Oblečení pro děti ve věku osmi až dvanácti let

Ve věku osmi až dvanácti let dítě stále intenzivně roste. Zvyšuje se jeho hmotnost a objevují pohlavní rozdíly. Vzhledem k slabosti svalového a kosterního systému dítěte (zejména zad a páteře svalů), děti nejsou schopny dlouho udržet správnou polohu těla, což vede ke zhoršení držení těla a zakřivení páteře.

Děti upřednostňují sportovní a pohodlné oblečení. Jelikož se sexuálním zráním začínají intenzivně pracovat potní žlázy, upřednostněte oblečení z přírodních materiálů, které pomáhá regulovat teplotu těla a pocení.

Obléknout dítěti oblečení ze syntetických materiálů, je jako navléknout ho do igelitové tašky.

Dětské oblečení od třinácti do patnácti let

Délka těla se zvyšuje v důsledku růstu končetin, což způsobuje zpoždění ve vývoji svalů, proto se u adolescentů zhoršuje koordinace pohybů adolescentů. Tělesné i psychické změny, kterými prochází tělo v této vývojové fázi, přímo ovlivňují i ​​výběr oblečení. Děti v tomto věku chtějí být nezávislé. Ve snaze být „in“ si vybírají stylové módní oblečení, pohodlné sportovní kousky nebo si tvoří svůj vlastní styl.

Stylové dětské oblečení

Každý kousek dětského oblečení se podílí na formování osobnosti dítěte. Oblečením dokáže dítě vyjádřit své emocionální rozpoložení, životní styl.

Bez ohledu na to, zda oblečení pro dítě vybíráte z dlouhodobého hlediska, nezapomeňte, že dítě se v něm musí cítit příjemně a pohodlně. Nakonec, koupeno oblečení má nosit vaše dítě a vy jako milující rodič chcete pro něj jen to nejlepší.

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům;).

Napsat komentář