Co koupit pro novorozence a co ne? Výbavička pro miminko do porodnice i domů

Vaše těhotenství se přehouplo do 2. poloviny a vy stále více přemýšlíte nad tím, co koupit pro novorozence? V radostném očekávání děťátka a při pohledu na množství krásných věcí pro miminko bychom nejraději koupili všechno. Nákup výbavičky pro miminko nemusí zruinovat váš rodinný rozpočet. Připravili jsme pro vás seznam, co koupit pro novorozence a bez čeho se klidně obejdete.

Rodiče mají tendenci při nákupu výbavičky pro miminko doslova podlehnout nákupnímu šílenství. Obrovské množství věcí pro novorozence na nás přímo křičí: „Potřebuješ i mě!“ a tak výbavička pro miminko roste. Po narození děťátka, postupně zjistíte, že jste z nakoupené výbavičky pro miminko mnoho věcí využili minimální nebo vůbec. Pokud patříte k těm, kteří nevědí, co koupit pro novorozence, a chcete se vyhnout zbytečným výdajům podívejte se na seznam věcí, co koupit pro novorozence.

V minulosti se otázka, co koupit pro novorozence, neřešila. Nic dopředu se nepřipravovalo, neboť podle pověr to přinášelo neštěstí. Dnes, v době kdy je budoucí maminka i děťátko v bříško pod pravidelným dohledem lékaře, na pověry můžete zapomenout.

Pro děťátko si základní dětskou výbavičku nakupte ještě před jeho narozením, protože nákup ve stresu se nevyplácí. Nakonec, už do porodnice si potřebujete pro miminko sebrat nezbytné věci.

Výbavička pro miminko do nemocnice

V dnešní době jsou poměry v každé porodnici jiné, v mnohých vám během pobytu poskytnou pro miminko košilku i zavinovačku, proto na vše, co pro miminko do nemocnice potřebujete, se zeptejte předem svého porodníka.

Výbavičku pro miminko do porodnice si připravte několik týdnů před předpokládaným termínem porodu do tašky. Nespoléhejte na to, že máte stále dost času, abyste vše sbalili. Děťátko se může na svět přihlásit i dříve a balit se v panice, vám určitě nepůjde tak jednoduše.
Výbavička pro miminko

Hygienické potřeby

I když jste rozhodnuta používat látkové pleny, do nemocnice potřebujete balení jednorázových plenek pro dětičky o hmotnosti 2-5 kg. Na zadeček miminka potřebujete krém proti opruzeninám, který koupíte v drogerii nebo v lékárně, a 1 balení vlhčených utěrek.

Pro ošetření pupíku se několik let používaly sterilní gázové čtverečky a líh, ale podle nejnovějších výzkumů se nechává pupíček novorozence hojit přirozeně. I když koupě lihu a sterilní gázy není velká položka, o tom jestli je budete potřebovat, se informujte v porodnici.

Deka

Tělíčko novorozence si ještě nedokáže regulovat teplotu těla, a proto pro miminko budete do nemocnice potřebovat lehkou deku.

Oblečení pro novorozence do porodnice

Co koupit pro novorozence do výbavičky

  • 2x bavlněné body s dlouhým rukávem ve velikosti 56
  • 2x ponožky
  • 1x bavlněná čepička
  • 1-2x bavlněné dupačky
  • 1x bavlněný svetřík
  • 2-3 bavlněné pleny
  • 1 bavlněná osuška

Co koupit pro novorozence na cestu domů z porodnice

Autosedačku potřebujete při přepravě miminka domů a v autě ji musíte mít. Pokud auto nemáte, autosedačku samozřejmě kupovat nemusíte, stačí, když si ji na cestu z nemocnice půjčíte. Ale pozor, autosedačka musí být v kategorii 0+, a v autě musí být upevněna proti směru jízdy.

Na cestu domů v období, kdy je venku už chladnější, pro miminko zabalte také teplejší čepičku, teplejší svetřík, overal nebo fusak do autosedačky.

Co koupit pro novorozence domů

Ještě před příchodem nového človíčka byste měli mít doma nakoupené nezbytné věci, bez kterých se při péči o novorozence neobejdete. Nedoporučuje se nechávat nákup základních položek až po příchodu z porodnice.

Důvodů je několik:

  • nikdy dopředu nevíte, jak dlouho pobudete v nemocnici a jak se budete po porodu cítit
  • o miminko se budete starat vy, a nákup tatínka či prarodičů ne vždy dopadne podle představ matky
  • novorozenec je bez imunity a citlivě reaguje na všechny dráždivé podněty, proto potřebuje mít připravené
  • vyprané a ožehlené oblečení a věci, se kterými přijde do přímého kontaktu
  • cca týden po příchodu z porodnice se s miminkem ven nedostanete

Výbavička pro miminko na spaní

Vaše miminko bude v prvním měsíci spát asi 17-18 hodin, proto potřebuje útulné a bezpečné místo na spaní.

Dětská postýlka nebo kolébka

Dětskou postýlku nebo kolébku potřebujete v případě, kdy jste pevně rozhodnuta, že dítko nebude spát s vámi. Před jejím koupí zvažte, kde ji budete mít umístěnou.

Klasické postýlky se vyrábějí ve 2 základních rozměrech 120*60 cm a 140*70 cm a jsou určena pro děti do 3 let, resp. o hmotnosti 15 kg. Ideálním řešením je postýlka s polohovatelným roštem, abyste k miminku nemuseli hluboko naklánět.

Co koupit pro novorozence na spaní

Když chcete mít v noci miminko blíž a vaše možnosti v ložnici umožňují postýlku přisunout k manželské posteli, pak si vyberte dětskou postýlku s odnímatelným roštem.

Mnohokrát se však dětská postýlka stane zbytečným a nevyužívaným kusem nábytku, odkládacím místem hraček, oblečení a sběračem prachu. Vstávat několikrát za noc je únavné, a proto mnoho maminek řeší spánek děťátka pro ně pohodlnějším způsobem. Děťátko spí při mámě.

Máma se lépe vyspí, protože nemusí okamžitě k miminku vstávat a děťátko se při ní cítí bezpečně. Nemluvě o tom, že zastánci přirozeného rodičovství tvrdí, že pro novorozence společný spánek pozitivně ovlivňuje rozvoj duševních schopností dítěte a rozvoj imunity.

Kolébka

Své výhody má i kolébka pro miminko. Zabírá méně místa než postýlka, jednodušší ji v bytě v případě potřeby přemístěte a miminko se v ní mnohokrát rychleji uklidní jemným kolísáním. Bohužel, využijete ji jen krátké období, právě kvůli jejím rozměrům. Navíc, další a poměrně velkou nevýhodou je, že rozměry kolébek jsou různé, a proto se velmi těžko kupuje vhodní ložní prádlo, prostěradla a povlečení.

Matrace do dětské postýlky

Ať už jste se rozhodli pro dřevěnou nebo cestovní postýlku, potřebujete do ní kvalitní matrace. Ten vybírejte podle velikosti postýlky. Odborníci doporučují pro miminko vybrat matrace z přírodních materiálů, jako kokos, pohanka, bambus nebo matrace z paměťové pěny. Nejdůležitějším kritériem je jeho kvalita a prodyšnost.

V případě, že jste rozhodnuta používat monitor dechu, pak věnujte pozornost i tloušťce matrace.

Ložní prádlo

Co koupit pro novorozence do postýlky

Do postýlky potřebujete koupit kvalitní ložní prádlo, nejlépe ze 100% bavlny, která je prodyšná a hypoalergenní. Budete potřebovat 3 kusy plachty, 3x povlečení do postýlky.

Ložní prádlo potřebuje mít děťátko vždy čisté, tedy zpočátku ji budete měnit minimálně 1x týdně a pak musíte myslet i na to, že během spánku se stávají „malé nehody“, jak precouraná plenka a vy musíte mít připraveno náhradní prádlo na provlečení.

Skvělou věcí je voděodolný chránič matrace, který ochrání matraci před zašpiněním a promáčením. Ale pozor, vyberte takový, který propouští vzduch, aby nedocházelo k nadměrnému pocení děťátka.

Polštář děťátko do roku až 2 nebude vůbec potřebovat, ale obvykle se přikrývka prodává pouze v sadě s polštářem.

Pro novorozence doporučujeme koupit i jednu peřinku. Využijete ji při návštěvách, když si vaši příbuzní budou chtít vzít drobečka do náruče.

Baldachýn nad postýlkou ​​sice vypadá nádherně, ale je jen sběračem prachu. Navíc zabraňuje proudění vzduchu do postýlky, a tak může mít negativní vliv na kvalitu spánku a celkové zdraví dítěte. Novorozenec nepotřebuje v postýlce ani ochranné hnízdo, protože mu nehrozí, že by se o bočnice postele bouchlo.

Noční lampička s tlumeným světlem

Využijete ji v noci při krmení i přebalování děťátka. Můžete ji koupit i s dětským motivem a později ji tak využijete v dětském pokoji.

V případě, že jste rozhodnuta, že děťátko bude spát s vámi, ušetříte, protože děťátko bude potřebovat pouze vlastní přikrývku, resp. spací pytel. V extrémních vedrech stačí, když děťátko přikryjete bavlněnou plenou.

Co koupit pro novorozence na koupání a na hygienu

Jelikož k základní péči o miminko patří přebalování a koupání, podívejme se, co skutečně budete potřebovat.

Vanička nebo kbelík na koupání

Pro novorozené dítě je vanička nebo kbelík na koupání mnohem pohodlnější a útulnější jako velká vana. Navíc děťátko je bez imunity, a proto na koupání potřebuje hygienicky čisté prostředí. I důkladně umytá vana není pro dítě dostatečně sterilní.

Jelikož vaničky na koupání jsou vyrobeny z plastu, věnujte pozornost údajům, kde byla vyrobena. Plast musí být pevný a nesmí obsahovat toxické látky.

Z mých osobních zkušeností je ke koupání miminka ideální kbelík na koupání. Děťátko je při koupání klidné, protože je v poloze jako v děloze, manipulace s kbelíkem při vylévání vody je mnohem jednodušší než s vaničkou. Kbelík na koupání také zabírá méně místa. Co se týče doby jeho používání, používali jsme ho cca stejně dlouhou dobu jako vaničku při starších dcerách.

Za kbelík na koupání však zaplatíte o něco více než za dětskou vaničku.

Při koupání novorozence zejména v prvních týdnech se vám sejde teploměr do vody. V nabídce dětských obchodů najdete i podložku na koupání děťátka v plastové nebo textilní verzi, ale můj osobní názor je, že ji vůbec nevyužijete. Jak správně držet děťátko při koupání vám ukáží v porodnici a kým přijdete domů, bude z vás máma-profesionálka.

Osuška

Pro novorozence potřebujete 3 velké osušky. Vybírejte osušky z přírodních materiálů, jako bavlna nebo bambus s vysokou savostí, nejlépe v bílé barvě.

Houbičky ani rukavice na mytí nebudete potřebovat, vystačíte si vlastní rukou.

Hygienické potřeby pro novorozence

Kosmetika pro novorozence

Pro jemnou pokožku novorozence nepotřebujete nic jiného než čistou vodu a mastičku proti opruzeninám. Pokud jste s děťátkem doma, vyhněte se i používání vlhčených utěrek při utírání zadečku. Proud vlažné vody je pro jemnou pokožku miminka mnohem lepší.

Plenky

Vaše děťátko bude v prvních měsících růst neuvěřitelně rychle, proto nekupujte do zásoby velké množství jednorázových plenek v nejmenší velikosti. Bavlněné pleny využijete i při používání jednorázových plen, například v postýlce a v kočárku pod hlavičkou děťátka, při utírání slin, ublinkávání či v létě jako přikrývku. Doporučujeme vám z nich koupit 10 ks.

Když jste rozhodnuta, že chcete balit děťátko do bavlněných či bambusových plen, musíte je koupit 60 kusů + plenkové kalhotky (poštolky).

Přebalovací podložka nebo stůl na přebalování

Pokud nemáte peněz na rozhazování při přebalování si vystačíte i s jednorázovými podložkami, které zakoupíte v lékárně. Pevnou přebalovací podložku s malými nožičkami můžete uložit na komodu či postýlku. Ale pozor, v takovém případě, děťátko na ní nikdy nenechávejte bez dozoru.

Pokud vám to vaše finance a prostor v bytě umožní, můžete si koupit i stůl nebo komodu na přebalování, ale jejich využití je obvykle velmi krátkodobé.

Z hygienických potřeb budete potřebovat ještě teploměr pro měření teploty, nůžky se zaobleným hrotem na stříhání nehtů, nosnou odsávačku. Levnější je manuální, za model, který se napojuje na vysavač, zaplatíte víc. Při kolikách se u nás osvědčila retrográlna hadička. Nezapomeňte na prací prášek určený na praní dětského oblečení.

Oblečení pro novorozence

Při koupi oblečení pro novorozence vybírejte vysoce kvalitní věci ušité z bavlny v bílé barvě nebo v jemných pastelových odstínech. Vezměte v úvahu roční období narození vašeho drobečka a jeho předpokládanou porodní váhu. V létě určitě nepotřebujete ihned kupovat například zimní overal.

V žádném případě pro novorozence nekupujte oblečení z vlny a syntetických materiálů, které jemnou dětskou pokožku dráždí. Navíc oblečení ze syntetiky je nevzdušné a dětská pokožka pod ním nedýchá.

Co koupi pro novorozence na oblečení

Vyhněte se také koupi velkého množství oblečení, protože vaše děťátko poroste rychle. Takže pro novorozence budete potřebovat:

  • dlouhoruká bavlněné body nebo košilky se zavazováním na boku (5 x velikost 56, 5 x velikost 62)
  • bavlněné dupačky nebo overal (6 x velikost 62)
  • 2 bavlněné čepičky (50-56)
  • hrubá čepice pro miminko, které se narodí v zimě
  • 3-4 kabátky ve velikosti 62
  • kombinéza pro miminko, které se narodí v zimě
  • 4 páry ponožek
  • vak na spaní – není povinný, protože děťátko může spát iv dupačkách nebo v dupačkové overalu

Pro miminka narozené předčasně doporučujeme dětské oblečení ve velikosti 56-58.

Nedoporučujeme kupovat oblečení, které se zapíná vzadu. Ideální jsou dupačky se zapínáním vpředu po celé délce a také mezi nožičkami, což vám zjednoduší přebalování. Při dětském body vybírejte takové, které má u krku zapínání, resp. přední a zadní díl nejsou napevno sešité, ale se v oblasti ramen prolínají. Větší otvor se přes hlavičku děťátka snadněji provléká.

Bavlněné pleny, osušky, ložní prádlo a oblečení pro novorozence vždy po koupi důkladně vyperte v prášku pro miminka a vyžehlete iz vnitřní strany.

Polodupačky nejsou pro novorozence vhodné do období, dokud se mu nezahojí pupíček, protože guma může právě tuto oblast přitlačit a dráždit. Také nepotřebujete bavlněné rukavičky, aby se děťátko nepoškrábalo, protože nehtíky děťátku můžete ostříhat již ve 2. týdnu, popřípadě si kupte 2-3 body, na kterých víte rukáv přetáhnout na dlaň děťátka a ochráníte jej před poškrábáním tvářičky.

Co koupit pro novorozence na krmení

Zásobovat se dopředu velkým množstvím lahví na mléko a dudlíků nemá význam. Když jste rozhodnuta kojit a nebudete mít s kojením žádné problémy, vůbec jejich nevyužijete. Plně kojené dítě nepotřebuje pít ani vodu ani čaj.

Některé nemocnice mají v seznamu do porodnice uvedenou už i odsávačku mléka. Koupit si ji sice můžete, ale možná ji vůbec nevyužijete.

Co koupit pro novorozence na krmení

V případě, že jste rozhodnuta, že kojit nebudete, na začátku vám postačí 2 láhve na mléko. Dudlíky na láhve kupujte, ty, které jsou určeny velikostí pro novorozence, mají anatomický tvar a ventilek-boční otvůrky na vzduch)

Jelikož děťátko po narození bere D vitamin v kapkách, kupte dopředu jednu malou plastovou lžičku.

Pro novorozence můžete koupit 1-2 šidítka, ale může se stát, že je bude zcela odmítat.

Při kojení budete potřebovat 2-3 pohodlné podprsenky na kojení, vatové tampony do podprsenky. V případě, že máte vpadlé bradavky, kojení vám usnadní silikonové prsní nástavce. Mnohé maminky si nemohou vynachválit polštář na krmení.

Co koupit pro novorozence na hraní

První 4 týdny vaše miminko většinu dne prospí. Potřebuje nakrmit, přebalit a vaši přítomnost. V procesu adaptace na nové prostředí v prvním měsíci života v podstatě nepotřebuje žádné hračky.

Co koupit pro novorozence na procházky a cestování

Dětská autosedačka pro novorozence

Co koupit pro novorozence ven

Dětskou autosedačku pro novorozence potřebujete už při cestě z porodnice, bez ní děťátko v autě nesmíte přepravovat. Autosedačka musí být v autě upevněna přesně podle předpisů bezpečnostními pásy nebo pomocí isofixu, proto při jejím výběru věnujte pozornost i způsobu upínání v autě.

Autosedačku typu vajíčko můžete koupit samostatně nebo jako součást trojkombinace, v níž se nachází hluboký kočárek a jeho sportovní verze a dětská autosedačka. Jelikož věřím, že bezpečnost vašeho děťátka je prvořadá, při koupi dětské autosedačky nedívejte na cenu, ale na její kvalitu a kritéria bezpečnosti. Pomoci si můžete nezávislými testy dětských autosedaček.

Pro větší pohodlí děťátka doporučujeme vybírat dětskou autosedačku se stříškou a zmenšovací vložkou pro novorozence. K autosedačce si můžete ještě dokoupit pláštěnku do deště a pro děťátko narozené v zimě i fusak do autosedačky.

Někteří výrobci dětských kočárků nám nabízejí i hluboké vaničky, ve kterých můžete novorozence v autě přepravovat. Ale pozor, tento typ vaničky musí být výslovně výrobcem označen jako vhodná náhrada autosedačky pro novorozence. Pokud však máte už jedno děťátko doma, je pro vás tato verze z prostorového hlediska nepraktická, protože vanička s novorozencem zabere na zadních sedadlech téměř všechno místo.

Kočárek

Kočárek patří ve výbavičce pro miminko k nejdražším položkám. Jeho výběru byste měli věnovat náležitou pozornost a zohlednit každý detail. Kočárek musí být vyroben z kvalitního materiálu šetrného k životnímu prostředí, jeho dno musí být hladké a pevné, aby nedošlo k deformaci páteři dítěte. Konstrukce, ale i design kočárku by měly nejvíce vyhovovat vám jako mámě, protože právě vy v něm budete děťátko vozit nejčastěji.

Jedním z velmi důležitých kritérií je i hmotnost kočárku. Kočárek s nízkou hmotností oceníte při cestování MHD, při jeho skládání do auta a nejvíce v případě, kdy bydlíte v paneláku bez výtahu a kočárek s děťátkem budete muset sama vynášet na patro.

Druhým, ale ne méně důležitým kritériem jsou rozměry kočárku v rozloženém, ale také ve složeném stavu. Budete se s kočárkem vejít do výtahu? Bude se vám vejít do kufru auta?

Při koupi kočárku se informujte, zda je jeho součástí pláštěnka do deště či síťka proti hmyzu. V chladném období budete do kočárku určitě potřebovat deku či přechodný fusak. Pro miminko narozené v zimě musíte koupi zimního fusaku zařadit do povinné dětské výbavičky.

Šátek na nošení nebo nosítko

Šátek na nošení dětí je pro novorozence ideální. Děťátko při nošení v šátku slyší zvuky mámina srdce, které zná ještě z dělohy, čímž získává pocit absolutního bezpečí a pohodlí.

Co koupit pro novorozence na nošení

Výhody baby šátku:
  • Nošením děťátka v baby šátku nejste ničím omezována.
  • Máte volné ruce, ale přesto nepřerušíte kontakt s děťátkem.
  • Dostanete se kdekoliv. Nemusíte řešit úzké dveře. Prosit v čekárně u lékaře jiné maminky, aby vám uhlídaly kočárek. Můžete chodit na výlety, procházky do přírody či méně náročné túry.
  • Při kojení vám šátek vytváří přirozenou ochranu, a tak se nemusíte ostýchat kojit ani na veřejnosti.
  • I ten nejkvalitnější dětský šátek na nošení dětí vás bude stát mnohem méně než nejlevnější kočárek.

Nespěchejte s nákupem a také na základě našeho seznamu si ještě pro nakupováním odpovězte na otázky typu: Kde bude miminko spát? Zda ho chcete vozit v kočárku nebo nosit výlučně v baby šátku? Kolik chcete, resp. si můžete dovolit utratit na koupi výbavičky pro miminko.

Takže, co koupit pro novorozence už víte, ale samozřejmě výbavičku pro miminko si můžete rozšířit o další věci a zařízení, které nám nabízí moderní doba.

Seznam dalších věcí pro novorozence

Níže uvedený seznam věcí a zařízení vy ani vaše dítko nutně nebudete potřebovat, ale mnohé z nich dokáží péči o novorozence zjednodušit.

  • houpací křesílko pro miminko
  • dětský monitor dechu
  • dětské chůvičky
  • sterilizátor a ohřívač lahví
  • parní zvlhčovač vzduchu
  • cestovní postýlka
  • koš na použité pleny

Zda chcete tento základní a samozřejmě výlučně orientační seznam věcí, co koupit pro novorozence, rozšířit nebo nakoupit jen nezbytné minimum záleží jen na vás. V mnoha rodinách se na nákupu výbavičky pro miminko podílejí budoucí prarodiče, sourozenci i přátelé, a proto mnohé věci ze seznamu se mohou stát pro vás a vaše děťátko krásným dárkem.

Věřte, mnozí z těch, kteří se spolu s vámi těší na vaše miminko, hledají v obchodech či na internetu, co koupit pro novorozence. Tak jim prostě dejte malý tip, jaký dárek by vás potěšil.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář