Rady a tipy, jak vybrat dárek pro novorozence

Řešíte právě dilema, jaký dárek pro novorozence vybrat? Narození dítěte je mimořádný okamžik, ale vybrat vhodný dárek pro novorozence může být někdy pro nás tvrdým oříškem. Podívejte se na naše rady a tipy, díky kterým vyberete perfektní dárek pro novorozence i vy.

Stojíte před nelehkým úkolem. Vybrat správný dárek pro novorozence, který by měl být praktický a potěšit maminku. Prvním krokem, který můžete udělat, je přímo se zeptat novopečených rodičů. Když dostanete jednoznačnou odpověď, co by chtěli, můžete jít dárek pro novorozence bez obav koupit.

Ale, co v případě, kdy odpověď bude vyhýbavá, nebo chcete přijít se skutečným překvapením? Věříme, že po přečtení našeho článku, dokážete snadno sami vybrat perfektní dárek pro novorozence.

Užitečné rady při výběru dárku pro novorozence

Při výběru dárku pro novorozence si nejdříve stanovte výšku vaší investice. Nebojte se, že za málo peněz nekoupíte hodnotný dar. Nabídka dětského sortimentu je obrovská, a tak vybrat dárek pro novorozence v jakékoliv cenové relaci dnes už není žádný problém.

Zkuste popřemýšlet, jaký dárek byste při narození dítěte chtěli dostat vy.

I když kupujete dárek pro novorozence, mějte na paměti, že děťátko nevnímá jaký skvělý dárek dostalo, proto při výběru věnujte pozornost těmto kritériím:

  • praktický přínos pro dítě;
  • vysoká kvalita;
  • výběr vhodné velikosti;
  • pro dítě maximálně bezpečný.

Dárek musí být bez toxických látek, dráždivých částí. Měl by být bez alergii vyvolávajících látek, protože novorozenec je bez imunity a jakýkoliv alergen může vyvolat nežádoucí zdravotní komplikace. Všímejte si, zda váš dárek pro novorozence neobsahuje malé části, které by dítě mohlo snadno spolknout a udusit se.

Nekupujte drahé věci, pokud nemáte jistotu, že váš dar dítě a rodiče skutečně využijí.

Také doporučujeme ověřit si, zda rodiče sami daný produkt nekoupili, resp. ho neočekávají od někoho jiného. Vyhnete se tak nepříjemné situaci a koupi zbytečného daru.

Při výběru dárku pro novorozence nemusíte řešit otázku pohlaví, zejména v případě, když nevíte jestli náhodou maminka nemá averzi vůči růžové nebo modré barvě. V obrovské nabídce určitě najdete kousky v neutrálních barevných odstínech.

Dárek pro novorozence nevybírejte na poslední chvíli.

Pokud nemáte čas řešit nákup dárku pro novorozence, stále můžete darovat peníze v obálce nebo nákupní poukázku, která bude příjemným a určitě užitečným darem.

Dárky pro novorozence, kterým se raději vyhněte

Ne vždy dárek pro novorozence, který vypadá nádherně, udělá radost i rodičům. Mnohokrát se to vůbec netýká ceny nebo nevhodné zvolené barvy, ale důvodem zklamání rodičů bývá vysoké zdravotní riziko daru.

Mnohé produkty nejsou vhodné pro novorozence. Jsou lapači prachu, spouštěčem alergických reakcí nebo obsahují malé části, které by děťátko mohlo vdechnout či spolknout.

Typy na dárek pro novorozence

Při návštěvě novorozence se raději vyhněte tímto dárkem:

Kytice květin

I když je krásná, mnoho dětí okamžitě reaguje na výraznou vůni a pyl.

Plyšové hračky

Plyšové hračky jsou dokonalým sběračem prachu a vůbec nejsou vhodné pro děti do 6 měsíců.

Dort z plenek

Je pravda, že vypadá překrásně, ale rozbalené pleny rychle absorbují prach a špínu z okolí a mohou být následně příčinou vzniku nepříjemné plenkové dermatitidy. Myslete na to, že hygienické produkty by měly být sterilní a použity ihned po vyjmutí z obalu.

Rodiče budou více spokojeni s balením plenek v dárkovém papíru.

Oblečení v malé nebo velké velikosti

Darovat oblečení, které je děťátku již malé, vás může dostat do rozpaků, protože příjemný praktický dárek se rychle stane nepoužitelným. Také přijít podívat novorozence s oblečením pro dvouleté dítě, není zrovna nejlepší nápad.

Když už chcete darovat oblečení, zeptejte se maminky, jakou velikost děťátko právě nosí. Doporučujeme však i v takovém případě koupit oblečení o 1-2 velikosti větší. Oblečení pro děti vybírejte takové, při jejichž výrobě byly použity pouze přírodní materiály.

Vyhněte se bizarním motivem, kouskem, které se komplikovaně zapínají nebo jsou zdobené korálky, kuličkami a jinými prvky, které může dítě odtrhnout a vložit do úst.

Knihy o výchově dětí

Většina mladých matek a tatínky knihu o výchově bude považovat za nevhodný možná až urážlivý dar. Ruku na srdce, chtěli byste dostat dar, který pochybuje o vašich rodičovských schopnostech? Věřte, že když budou potřebovat rady o výchově, najdou si potřebné informace i sami.

Dětské pokrmy

Ovocné šťávy, různé výživy a kaše dítě nebudete potřebovat dříve než od 6. měsíce. Také se vyhněte nákupu sušeného mléka, protože vybrat to správné mají problém i samotní rodiče.

Dětská kosmetika

Pokožka děťátka je velmi citlivá. Některé dětičky nesnášejí jakýkoliv druh kosmetiky, proto nákup této položky přenechejte raději rodičům.

Dudlíky a láhve

Když maminka své děťátko kojí, láhve na mléko a čaj momentálně vůbec nepotřebuje. A ne každé dítě chce dudlík, takže tento druh dárku, děťátko a maminka nemusí vůbec využít.

Dětské boty

Dítě první boty bude potřebovat až v období jednoho roku. Doma děti obvykle začínají chodit v ponožkách a bačkůrkách. Odhadnout, jak bude noha dítěte v průběhu roku růst, je téměř nereálné.

Dětská ohrádka a cestovní postýlka

I když se vám zdá koupit ohrádku či cestovní postýlku jako dobrý nápad, prodiskutujte jej nejprve s rodiči, protože mnozí lidé v zásadě neplánují využívat dětskou ohrádku ani cestovní postýlku.

Chodítka a hopsadla

I když chodítka byly ještě před několika lety byly velmi populární, v současnosti je mnozí rodiče odmítají, protože jejich používání má špatný vliv na vývoj dítěte.

Dětské váhy

Koupě dětských vah jsou zbytečně vyhozené peníze. Děťátko je do 6 měsíců svého věku pravidelně jednou za měsíc vážené lékařem. Zkuste se ohlédnout po dárku, který rodiče jistě využijí.

Autosedačka a kočárek

Pravděpodobně obě položky již rodiče pro své děťátko mají. A věřte, výběru autosedačky i kočárku věnují náležitou pozornost z hlediska bezpečnosti, kvality iz praktické stránky, proto na tento typ dárku raději zapomeňte.

V seznamu nežádoucích dárků pro novorozence jsou hračky pro větší děti – panenky a auta všech velikostí, stavebnice, kočárky pro panenky, tříkolky, odrážedla … Než se s nimi dítě začne hrát, projde ještě hodně času. Navíc zabírají mnoho místa a jsou skutečným magnetem pro prach. Mladá matka, věřte mi, i bez jejich čištění má stále co dělat.

27 tipů na dárek pro novorozence

Častou otázkou, která se přetřásá při výběru dárku pro novorozence, je hodnota daru. Samozřejmě, hodnota daru závisí na vašich finančních možností a od vztahu k obdarovaným. Určitě se stydět nemusíte ani za symbolický a levný dárek, protože v domácnosti s miminkem určitě najde své praktické a mnohdy dlouholeté využití.

Nejlepší dárek pro novorozence

Když chcete koupit dražší dárek pro novorozence, ale finančně vám to nevychází, můžete se s ostatními členy rodiny nebo přáteli poskládat. Houpací křesílka, jídelní židle, baby monitory nemusí být pro novopečené rodiče cenově dostupné, ale tímto způsobem můžete splnit jejich sen.

1. Osuška

Dárek pro miminko osuškaOsuška patří mezi mimořádně užitečné věci a zaručeně nebude stát nepoužitá ve skříni. Vyberte osušku velkých rozměrů, navrženou speciálně pro batolata – s pohodlnou kapucí.

Zvláštní pozornost věnujte materiálu výrobku – tkanina by měla být velmi jemná, na omak příjemná s vynikajícími absorpčními vlastnostmi. Proto vyberte velmi jemnou přírodní tkaninu, která dobře absorbuje vodu.

Výběr je nyní obrovský. Osušky pro miminka sú velmi roztomilé, v různých barvách a motivech.

2. Deka

Deka je dárkem, kterou obdarovaná maminka určitě ocení. Bude ji používat několik let v dětské postýlce, kočárku ale také v autosedačce. Opět je velmi důležitý materiál, ze kterého je deka vyrobena. Upřednostněte měkkou vlnu, bavlnu, bambusovou přízi.

Pokud víte háčkovat nebo plést, krásným a originálním dárkem pro novorozence bude vlastnoručně zhotovená deka.

3. První hračky pro miminko

Pro harmonický rozvoj dítěte jsou hračky prostě nevyhnutelné. Dítě bude potřebovat chrastítka, kousátka, závěsné hračky, hračky do vany, pyramidy, kostky měkké knížky.

V žádném případě nekupujte levné čínské plasty vyrobené z nekvalitního plastu a zdraví škodlivých barviv. Takové hračky jsou pro děťátko velmi nebezpečné.

První hračky pro miminko musí být vysoce kvalitní a maximálně bezpečné v jasných barvách, jednoduchých tvarů, lehké s pohodlnou rukojetí. Předpokládá se, že první barvy, které dítě začíná rozlišovat, je žlutá a červená.

4. Povlečení do postýlky

V dětské postýlce bude děťátko trávit v prvních měsících života většinu dne, a proto je ložní prádlo, povlečení, prostěradlo, chránič, ochranné hnízdo ideální dárek pro novorozence. Stačí vybrat ložní prádlo v jasných barvách a z přírodních tkanin, které jsou vzdušné.

Povlečení do postýlky jako dárek pro novorozence

5. Spací pytel pro novorozence

Většina dětí během spánku velmi rychle zůstává bez přikrývky, a proto patří spací pytel k praktickým dárkem pro novorozence. Maminka ním získá jistotu, že děťátku během spánku nebude zima, neprochladne a také budou oba klidně spát.

Spací pytel jako dárek pro novorozence

6. První skleničku nebo sada na krmení

Prvních 6 měsíců uplyne rychle a pro čas prvních příkrmů maminka s radostí vytáhne první skleničku, talířek, misku a lžičku pro malého prcka. Pohárky a sada pro krmení musí být vyrobena ze speciálních, nerozbitných materiálů. Přikloňte se k jasným barvám s roztomilým dětským motivem. Lžička i skleničku musí mít pohodlnou rukojeť, aby je děťátko snadno uchopilo do svých malých dlaní a samozřejmě musí být snadné.

7. Souprava bryndáčků

Věřte či ne, bryndáčků nikdy není dost. Maminka uvítá bryndáčky v každé velikosti a z různých materiálů. Textilní bryndáčky pomohou při slintání, které doprovází prořezávání zoubků, naopak při krmení se stanou neocenitelné bryndáčky z PVC s dlouhými rukávy.

8. Dětské oblečení

Nevíte odolat krásnému oblečení pro miminko? Pak určitě nekupujte velikost 56. Děťátko v prvních týdnech rychle roste a oblečení v této velikosti by mu bylo malé možná už během vaší návštěvy.

9. Noční lampička

Jelikož s narozením děťátka se mění celý chod domácnosti a režim mámy, velmi praktickým dárkem bude noční lampička, která poskytne dostatek tlumeného světla pro přebalování či krmení. Klidně můžete sáhnout po lampičce s milým dětským motivem, protože později se zaručeně stane součástí dětského pokoje.

Tip na dárek pro novorozence

10.Rámiky a alba na fotografie

Od prvních dnů rodiče s radostí fotografují své dítě, proto rámečky a alba na fotografie budou skvělým dárkem pro zachování vzpomínek na krásné chvíle s děťátkem.

Originální dárek pro novorozence

11. Kniha vzpomínek

Váš dárek se stane nádherným místem zaznamenávání malých i velkých změn v životě dítěte. Rodiče si do ní mohou zaznamenat vše důležité. Kdy vyšel první zoubek, první slova, kroky, nástup do školky, školy, ….

12. Dekorativní krabice na hračky

Praktická krabice nebo box na odkládání hraček je milým a praktickým dárkem, která bude mít v domácnosti své pevné místo několik let. Jelikož miminko musí mít své hračky neustále čisté, vyberte krabici s víkem a veselým dětským motivem.

Jen malé upozornění, nekupujte obrovský kontejner, pro první hračky pro miminko stačí i krabice menších či středních rozměrů.

13. Polštář na kojení

Praktický dárek pro novorozencePolštář  využijí nejen kojící maminky, ale všechny maminky, protože jeho využití je skutečně všestranné. Polštář plněný drobnými polystyrenovými kuličkami nebo z paměťové pěny ocení maminka už během těhotenství. Při kojení poskytuje potřebnou oporu miminku i mamince, snižuje během kojení zatížení zad.

Použít se dá i místo hnízda do postýlky, ochranu pro děťátko spící na velké posteli nebo jako podložku pro děťátko, které trápí reflux.

14.Ergonomický nosič, šátek na nošení dětí

Užitečný dárek pro aktivní maminky. Díky ergo nosiči či šátku na nošení miminek se rodiče s miminkem dostanou i na místa, která jsou pro kočárek nedostupné. Moderní adaptace ergo nosičů a šátků umožňují matce pohodlně cestovat MHD, nakupovat, jít na túru nebo věnovat se domácím pracím.

Při výběru ergo nosiče nebo šátky na nošení dětí se zeptejte maminky na její názor a preference, protože není ergo nosič jako nosič, a pro děťátko třeba vybrat takový, který nepoškodí jeho klouby a páteř a ve kterém se bude cítit pohodlně.

15. Kolotoč nad postýlku

Kolotoč nad postýlku je mnohdy první hračka pro miminko. Je skutečně na vás jestli vyberete jednoduchý dřevěný kolotoč, kolotoč s mechanickým natáčením nebo kolotoč nad postýlku na baterie nejen s melodií ale také světelnými efekty. Samozřejmě, čím více funkcí, tím vyšší cenu za kolotoč nad postýlku zaplatíte.

Nezapomeňte, kupujete dárek pro novorozence, proto hračka musí být vysoce kvalitní a vyrobená z bezpečných materiálů.

16. Hudební a světelný projektor

Světelný projektor mnohokrát doplněn o příjemně znějící melodie dokáže vytvořit nádhernou atmosféru před spaním.

Dárek pro novorozence projektor s melodií

17. Deka na hraní

Deka na hraní patří ke krásným ale i velmi praktickým dárkem pro novorozence. Děťátko na ní stráví hodiny zábavy, ale zároveň deka na hraní přispívá i k rozvoji děťátka, zejména pokud je deka vyrobena z různých materiálů a hracích prvků, které podporují hmatové, vizuální vnímání dítěte.

Dárek pro novorozence hrací deka

18. Lehátko nebo elektronická houpačka pro děti do 6 měsíců

Lehátko a houpačka ideální dárek pro novorozence

Lehátko nebo elektronickou houpačka je dárek pro novorozence, kterým uděláte mamince velkou radost a děťátku poskytne nové podněty potřebné pro jeho vývoj. Máma bude moci v lehátku při vaření, úklidu přesouvat děťátko z místnosti do místnosti a mít ho stále pod dohledem.

V elektronické houpačce příjemné vibrace, jemné houpání pomohou uklidnit neklidné děťátko. Hudební panel, visící hračky děťátko na určitou dobu zabaví.

Vyberte lehké, pohodlné modely, které maminka snadno přenese z místnosti do místnosti, s polohovatelnou sedačkou. Lehátka a houpačky s plastovým pultíkem mohou posloužit při prvních příkrmech namísto jídelní židle.

19. Baby vysílačky

Matky, které mají takové zařízení, jsou velmi spokojené. Samozřejmě, ne každý žije ve velkém domě, ve kterém není slyšet pláč dítěte z druhé místnosti. Ale, máma nemůže být při děťátku 24 hodin denně a určitě bude mnohem více klidnější během spánku dítěte. Dětské vysílačky osvobodí maminku od potřeby neustále kontrolovat spící a později hrající si dítě v jiné místnosti.

Abyste vybrali vhodné dětské vysílačky a váš dárek pro novorozence byl skutečně užitečný, přečtěte si Jak vybrat dětské vysílačky pro miminko.

20. Jídelní židle

Dětská jídelní židle jako dárek pro novorozence bude nepostradatelným pomocníkem rodičů při krmení dítěte. Vybrat ideální dětskou židličku pro dítě vám pomůže náš článek: Dětská jídelní židle: Na co si dát pozor při výběru

Praktické dárky do domácnosti

S příchodem malého drobečka mnozí rodiče při jeho péči ocení i praktické dárky.

21. Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu pomáhá udržet v bytě ideální podmínky pro dítě. Nejenže nasytí vzduch vlhkostí, ale také jej zbaví mikrobů, prachu a umožní regulaci teplotního režimu.

22. Tyčový mixér

Tyčový ponorný mixér sa stane nepostradatelným pomocníkem při mixování polévek a omáček v prvním období přikrmování.

23. Smoothie mixér

Smoothie mixér maminka využije pro rychlou přípravu lahodných, přírodních na vitamíny bohatých šťáv a ovocného či zeleninového pyré pro dítě.

24. Parní hrnec

Každá máma chce dát dítěti jen to nejlepší a právě zdravé jídlo z potravin, které si zachovávají všechny potřebné vitamíny a živiny, bude moci vařit v parním hrnci. Navíc tento technologický zázrak ji odbřemení od stání u sporáku.

Originální dárek pro novorozence

25. Souprava na odlitek, otisk

Souprava pro výrobu sádrových odlitků a otisků malé dětské ručky a nožky zůstane nádhernou vzpomínkou pro rodiče i v období, kdy si je děťátko založí vlastní rodinu.

Supr dárek pro novorozence

26. Dárkový kupón na profesionální focení

Krásné společné rodinné fotografie s miminkem potěší novopečených rodičů, proto dárkový kupón na profesionální focení je úžasný dárek pro novorozence.

27. Hande made výrobky

Ručně upletena deka, fusak, uháčkovaná hračka či svetřík, stejně i interaktivní textilní knížka nebo hrací deka jsou dárkem, kterým nic nezkazíte, právě naopak radost z vlastnoručně vyrobeného dárku bývá ještě větší.

Nejlepší dárek pro novorozence

Jen si pamatujte, že použitý materiál: příze, textilie musí být vhodné pro novorozence. V žádném případě nesmí píchat, být příliš chlupaté, obsahovat malé části. Váš výrobek by měl jednoduše čistit a nepouštět barvy.

Jaký dárek pro novorozence by potěšil váš? Dostali jste již nevhodný dárek pro novorozence? Na vaše odpovědi se těšíme v komentářích.

Napsat komentář