Zábrana na postel: Jakou koupit?

Když se stane pro dítě dětská postýlka malá, mnozí rodiče řeší otázku, jak zajistit, aby dítě během spánku z postele nespadlo? Jedinečným a finančně nenáročným řešením je dětská zábrana na postel. Jakou dětskou zábranu na postel koupit a proč si přečtěte v článku.

V době, kdy se stává dětská postýlka malá, ale klasická postel je ještě pro děťátko velká, mnozí rodiče řeší problém dětských nočních pádů z postele, které doprovází mnohokrát pláč, ale i zranění. Stop nočním pádem a spokojený spánek dítěti i vám pomůže zajistit dětská zábrana na postel.

Zábrana na postel – jednoduchý vynález pro klidný spánek dětí i rodičů

Génius, sochař a myslitel, Michelangelo tvrdil, že dokonalost sestává z malých věcí. A právě při dětech množství dětských potřeb zvyšuje celkové pohodlí a bezpečnost dítěte. Dovolíme si tvrdit, že jednou z nich je i dětská zábrana na postel.

Zábrana na postel poskytuje dítěti bezpečnou ochranu proti pádům v spánku. Dítě zvyklé spát v postýlce s bočnicemi, z níž nemohlo vypadnout, při přechodu na velkou postel se obvykle během spánku otáčí, putuje po posteli a z postele bez boční ochrany mnohokrát padá.

Pád, byť jen se směšné výšky postele, může v nesprávné poloze zapříčinit i docela vážné poranění páteře, končetin a hlavy. Dětské tělo ještě není zcela pevně vyvinuté a tím se riziko ještě zvyšuje. A zabrat dostává i psychika děťátka. Náhlé vytržení ze snu následkem pádu způsobují chvilkové dezorientace a šoky.

Instalací zábrany na postel děťátka se vaše dítko i vy klidně vyspíte.

Zábrany na dětské postele nejsou drahé, ani náročné na instalaci. Na posteli je máte skutečně za pár minut. S jejich pomocí dokážete zbavit strachu své dítě a určitě i sebe.

Dětská zábrana na postel a její výhody

  • zajišťuje bezpečnost dětí během spánku
  • robustní konstrukce nedovolí dítěti zábranu poškodit
  • snadno se instaluje
  • mnohé typy víte složit do kompaktních rozměrů a vzít ji s sebou na dovolenou, chatu, k prarodičům
  • na výrobu dětské zábrany se používají kvalitní materiály absolutně neškodné pro děti
  • stylový design
  • u posuvných modelech víte nastavit délku, resp. i výšku zábrany podle výšky a délky matrace.
  • vhodné pro děti od dvou do pěti let
  • nenáročná na údržbu

Kterou zábranu na postel pro dítě vybrat?

Na internetu dnes najdeme obrovský sortiment různých zábran na postel. Vybrat tu správnou, není pro rodiče vždy jednoduché. Existuje několik kritérií, které byste při výběru dětské zábrany na postel, měli zohlednit.

1. Velikost

Jedním ze základních atributů, na které při výběru zábrany na postel určitě myslete, je její velikost. Abyste vybrali zábranu na postel ve správné velikosti, musíte znát rozměry dětské postele, na kterou zábranu chcete nainstalovat.

Každá postel je jiná. Netřeba zapomínat na celkový tvar, ohraničení či rámy. Některé zábrany na některé typy postele nepasují. Zjistěte si proto, jakým způsobem se zábrana na postel instaluje, a zda ji budete umět na dětskou postel správně a bezpečně upevnit.

Existují zábrany chránící pouze část postele, jakož i zábrany pokrývající celou stranu. Velikost zábrany volte podle věku, výšky a hmotnosti dítěte. Většina modelů je vhodná pro děti s hmotností do 35 kilogramů, přičemž výška zábrany je obvykle 30-40 centimetrů.

Nejen velikost postele, ale i velikost dítěte, které má zábrana chránit, je důležitá. Zde volíme logicky pro větší děti zábrany objemnější, pro menší naopak.

 

Zábrana na postel pro dítě

Výběr správné zábrany na dětskou postel ovlivňuje i tloušťka matrace. Většina zábran se na postel upevňuje vložením pod matraci, což znamená, že výsledná výška zábrany je tím nižší, čím je matrace hrubší.

Zábrana na postel, jejíž konstrukci umísťujete pod matraci, není vhodná na výklopné válendy.

2. Materiál

Druhým kritériem je materiál, ze kterého je zábrana na postel vyrobená. Nejčastěji používaným materiálem je rám ze dřeva, kovu nebo plastu. Vnitřek zábrany je nejčastěji tvořeno jednoduchými sloupky nebo vyplněné tkaninou, například síťkou. Síťky jsou v podstatě praktické. Jsou průhledné a zároveň plní svou funkci.

Zábrana na postel se síťkou

Zábrana na postel s kovovým rámem je nejodolnější vůči mechanickému poškození, ale ne vždy ladí s interiérem dětského pokoje. Když upřednostňujete přírodní materiál, pak si vyberte zábranu s dřevěnou konstrukcí. Plast je dobrý a lehký, ale rychleji se zničí. Každý z materiálů má své plusy i mínusy a tak volba závisí zejména na vašich osobních preferencí.

Dřevěná zábrana na postel pro dítě

3. Druh

Zábrany na postel se liší nejen typem konstrukce, velikostí, barvou, ale také způsobem upevnění na postel a možností sklápění. Zvažte, která zábrana na postel bude nejvíce splňovat vaše požadavky, pro dítě bude pohodlná a bezpečná.

Typy dětských zábran na postel

Sklopná zábrana na postel

Sklopnou zábranu víte jednoduše sklopit o 180˚, čím dítě během dne získá volný a ničím omezený přístup na postel. Večer, po uložení dítěte do postele, zábranu opět zvednete. Zábrana na postel bude vaše dítě během spánku bezpečně chránit před nepříjemným pádem.

Sklápací zábrana na postel

Sklápěcí zábrana na postel může usnadnit život i rodiči, který potřebuje s dítětem v posteli manipulovat. Postavena zábrana může být otravnou překážkou.

Pevná zábrana na postel

Pevná zábrana na postel je opakem zábrany sklopné. Pro odstranění ji musíte celou odmontovat a pak zase namontovat. I taková zábrana však přináší své benefity. Takové zábrany jsou pevnější a bezpečnější. Dítě nimi nedokáže pohnout, což nemusí vždy platit u sklopných zábran. Na mnoha druzích pevných zábran víte podle potřeby nastavit výšku a délku.

Nastavitelná zábrana na postel

Nárazníková zábrana na postel

Nárazníková zábrana na postel vytváří na posteli doslova nárazník pro padající dítě. Nárazníkové zábrany na postel jsou obvykle nafukovací nebo vyrobené z měkké pěny. Připomínají v podstatě velký polštář, který se vloží pod plachtu ke kraji postele, a tvoří pevnou bariéru. Tento typ je jednoduchý na manipulaci a většinou i funkční.

Pokud však máte doma malého, náměsíčného horolezce nesahejte raději po tomto typu.

4. Cena a kvalita

Cenový rozdíl zábran na postel většinou znamená rozdíl v kvalitě. U levnějších zábranách očekávejte slabou konstrukci a materiály, které se rychleji opotřebují. U dražších variantách se můžete spolehnout na pevnost a dlouhou výdrž.

Cenu zábrany ovlivňuje také značka výrobce či design. Zábrana na postel zdobená pohádkovým motivem z licenci Disney bude stát více než stejná zábrana na postel bez licenčního obrázku.

Stejně jako při výběru jiných produktů pro děti i při výběru zábrany na postel se vyhněte levným čínským produktům, neznámým výrobcem, protože zábrana na postel musí být pro dítě maximálně bezpečná, bez rizika otravy toxickými látkami či zranění na ostrých hranách.

Napsat komentář