Jak správně vybrat dětské povlečení

Mnozí rodiče se ptají, jak správně vybrat dětské povlečení, které budou kvalitní a pro dítě příjemné. Když i vy hledáte odpověď, čtěte dále.

Zdravý spánek je zárukou fyzického a emocionálního zdraví vašeho dítěte a v mnoha ohledech závisí na správné volby ložního prádla. Takže i taková maličkost, jako je dětské povlečení, dokáže ovlivnit náladu dítěte.

Co si všímat při výběru ložního povlečení pro děti

Při výběru ložního prádla pro své dítě si všímejte:

1. Materiál

Nejprve věnujte pozornost tkanině, z níž je dětské povlečení vyrobené. Upřednostněte přírodní materiály, jako je len, bavlna, flanel nebo satén. Informace o materiály, ze kterého je dětské povlečení ušité, naleznete na obalu, štítku a při nákupu přes internet by měla být tato informaci uvedena v popisu produktu. O kvalitě použitého materiálu svědčí i různé certifikáty, jako např. Okootest.

Dětské povlečení ze syntetiky mohou vyvolat u dítěte různé kožní problémy nebo alergii.

Bavlna

Dětské povlečení z bavlny můžete používat po celý rok, v každém ročním období.
V horkém období se nelepí na tělo a dobře se pod nimi spí. Je hypoalergenní a na dotek velmi příjemné.

Kvalitní dětské povlečení

Len

Ložní povlečení ze lnu udržuje optimálně teplo v každém ročním období. V létě se dítě pod ním nebude potit, naopak v zimě mu poskytnou příjemné teplo. Lněná tkanina je silná, perfektně absorbuje vlhkost.

Nicméně lněné povlečení  je pro dětskou pokožku drsné, proto doporučujeme se mu vyhnout.

Bambus

Bambus je tkanina, jejíž výhody již mnozí rodiče ocenili. Má mnoho užitečných vlastností: dobře absorbuje vlhkost, dobře „dýchá“, má antibakteriální vlastnosti a je velmi měkká. Jediným mínusem bambusových povlečení je jejich vysoká cena.

Procento bavlny a syntetických látek v polykotóne může být odlišné. Nejlepší je vybrat tkaninu, v níž je procentuální zastoupení bavlny od 60 % a více. Dětské povlečení s vyšším podílem bavlny je více odolné vůči opotřebení, příjemné pro tělo a dlouho si udrží své zbarvení.

2. Kvalita a pevnost materiálu

Tkanina s nízkou hustotou rychle ztrácí na své kvalitě. Už po několika praních se stává tenčí a objevují se na ní dírky. Proto při výběru dětského povlečení si všímejte informace o hustotě materiálu, kterou výrobce musí na štítku uvádět v gramech na centimetr. Platí, čím vyšší hustota, tím lépe.

3. Barva

Dětské povlečení nevybírejte jen podle toho jestli se vám líbí, resp. či dokonale ladí s interiérem dětského pokoje. Podle psychologů barvy ovlivňují psychický stav dítěte i na kvalitu jeho spánku, proto byste měli při výběru barvy dětského povlečení zohlednit i věk dítěte.

Dětské povlečení pro děti 0 až 3 let

Antony dětské povlečení pro miminko

Dítě tráví v tomto období v postýlce ještě hodně času, proto by dětské povlečení měly být v přirozených barevných odstínech, jako béžová, světle, bleděmodrá, světle růžová. Vyhýbejte se výběru tmavých, nudných barev a upřednostňujte barevné a veselé barvy, které pomáhají vašemu dítěti rozvíjet svou fantazii.

Odborníci upozorňují, že opatrně bychom měli přistupovat i při výběru potisku. Barevný potisk by měl být jemný a pro dítě příjemný, aby děťátko v době usínání nerozptyloval.

 

Například zelená barva vytvoří příjemnou a relaxační atmosféru. Je to přirozená barva, příjemná pro naše oči, takže v místnosti se zelenými tóny se dítě rychle zklidní a usne. Modré tóny jsou vhodné pro aktivní děti. Pomáhají uvolnit, zmírnit emocionální napětí. Žlutá barva stimuluje dítě k zvědavosti, rozveselí a zlepší mu náladu.

Dětské povlečení pro děti od 3 do 7 let

Dětem v tomto období můžete koupit povlečení, které znázorňují jejich oblíbené pohádkové postavičky nebo seriálových hrdinů. Dítě se bude do postele těšit a v blízkosti známých hrdinů se bude cítit bezpečně.

Povlečení pro děti od 7 do 12 let

Nároky dětí na povlečení se v tomto období zvyšují. Pohádkové postavičky nahrazují seriáloví hrdinové, proto se před nákupem zeptejte dítěte, jaký motiv by ho na povlečení potěšil.

Dětské povlečení s motivem

Povlečení pro teenagery

Dospívající dítě rádo zdůrazňuje svou individualitu a nezávislost a platí to nejen při výběru oblečení, obuvi, ale i při výběru ložního prádla. Respektujte proto při nákupu povlečení názor vašeho dítěte.

Upozorňujeme, že mnozí odborníci doporučují vyhnout se tmavým barvám na ložním prádle, protože na dětskou psychiku působí deprimovaně. Naopak příliš jasné barvy dokáží „nastartovat“ nervový systém dítěte, což prodlouží dobu usínání.

5. Kvalita šití a zapínání

Při nákupu si všímejte i kvalitu šití. Látka by měla být vnitřní strany oblemovaná, aby se při praní nezačala párat. Dětské povlečení mají zapínání na zip nebo knoflíky. Zip je sice velmi praktický, ale v případě, že koupíte povlečení s nekvalitním zipem, budete mít zbytečné náklady na jeho opravu.

U dětí do 3 let, dbejte na to, aby byly knoflíky dostatečně velké a k látce přišité pevně, abych je dítě nevědělo odtrhnout, ukousnout a vložit do úst.

6. Velikost dětského povlečení

Dětské povlečení kupujte podle velikosti přikrývky a polštáře, protože ve velkých povlečení se přikrývka rychle pokrčí. Navíc visící kusy látky jsou zbytečným sběračem prachu.

Dětské prostěradla

Pro komfortní spánek potřebuje dítě do postýlky i kvalitní prodtěradlo. Vybrat si můžete klasické prostěradla nebo prodtěradla, jejichž okraje lemuje gumička. Stejně jako při výběru ložního povlečení, věnujte i při výběru prostěradla pozornost kvalitě materiálu a hustoty tkaniny.

Dětské povlečení Prostěradlo

Byl pro vás článek užitečný? Sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář