Monitor dechu může zachránit dítěti život

Stále více rodičů zvažuje při chystání výbavy pro miminko i koupi dětského monitoru dechu, protože syndrom respiračního selhání a náhlého úmrtí kojenců SIDS se může projevit kdykoliv, a to nejen u předčasně narozených dětí. Monitor dechu není nutnost, ale může zachránit život vašeho miminka.

Ročně u nás na náhlou zástavu dýchání bez blíže specifikované příčiny umírá přibližně 30-60 dětí do 6 měsíců, proto si monitor dechu zaslouží vaši pozornost. Úkolem monitoru dechu je upozornit rodiče na respirační abnormality co nejdříve a poskytnout jim tak dostatek času pro záchranu života děťátka. Pokud dítě přestane dýchat, monitor dechu okamžitě reaguje a signalizuje, že něco není s dýcháním vašeho miminka v pořádku.

Jelikož k poruchám a zastavení dýchání u novorozenců dochází nejčastěji pozdě v noci nebo brzy ráno, když rodiče obvykle spí, monitor dechu se stává bezpečným strážcem. Monitory dechu zachránili životy tisíců dětí za období, od kdy se objevily na trhu. Například jen monitor dechu Babysense zachránil život více než 600 000 dětem, které postihl SIDS – Syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Co je monitor dechu a jak funguje

Monitor dechu je citlivé elektronické zařízení, které snímá dechovou aktivitu dítěte. Moderní dechové monitory zaznamenávají kromě zástavy dýchání i patologickou změnu respirační frekvence. Pokud se děťátko nenadechne déle, než je výrobcem stanovena kritická časová mez (zpravidla 15-20s.) Nebo se frekvence nádechů sníží pod určený limit (zpravidla 10 nádechů za minutu), přístroj upozorní rodiče hlasitým alarmem. Včasnou detekcí dechových abnormalit monitorem dechu se zvyšují šance na záchranu zdraví a života dítěte.

Přestože standardně mluvíme o monitorech dechu, jde v podstatě o monitory pohybu. Snímače těchto přístrojů totiž zaznamenávají pohyby, které provádí dítě při nádechu. Samotný přístroj následně vyhodnocuje jejich frekvenci a porovnává ji s nastavenými kritickými hodnotami.

Pro koho jsou monitory dechu určeny

Respiračními potížemi různého druhu jsou ohroženi především novorozenci a kojenci do šesti měsíců věku. K problémům s dýcháním až k úplné zástavě může nastat z různých důvodů, např. ucpání dýchacích cest cizím předmětem, onemocnění dýchacích cest, vysoké horečky, SIDS.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců se nejčastěji objevujte u dětí mezi 2. a 4. měsícem života. Přestože dosud není známa jeho jednoznačná příčina, je zřejmé, že některé děti jsou jím ohroženy více než jiné.

Za rizikové se považují především:

  •     předčasně narozené děti
  •     děti s nízkou porodní hmotností
  •     kojence, jejichž sourozenci zemřeli na SIDS
  •     děti pocházející z viacplodového těhotenství
  •     děti, jejichž matky během těhotenství kouřily
  •     děti vyrůstající v domácnosti, v níž se kouří
  •     miminka se zdravotními problémy
  •     přenášeny děti

Monitor dechu však bezpochyby přinese klidnější a vydatnější spánek i rodičům zcela zdravých kojenců bez jakékoliv rizikové zátěže. Nikomu, kdo se již někdy staral o miminko, jistě není cizí pocit silné zodpovědnosti a úzkostná potřeba kontrolovat děťátko či dýchá. Monitor dechu sice dohled rodičů nebo dospělé osoby zcela nenahradí, ale jistě poskytne více času pro klidný spánek a odpočinek.

Jaké monitory dechu jsou na trhu

V nabídce je aktuálně několik předních značek monitorů dechu s několikaletou tradicí. Obecně však mluvíme o dvou druzích elektronických zařízení:

Monitor dechu se senzorovými deskami

Monitory dechu se senzorovými deskami tvoří řídící jednotka, propojovací kabely a jedna nebo dvě senzorové desky, které se umísťují pod matraci. Úkolem senzorových desek je pochopitelně snímání dechové frekvence dítěte. Informace jsou prostřednictvím kabelu přenášeny do řídicí jednotky, která je vyhodnocuje a případně upozorní rodiče hlasitým alarmem. Součástí řídící jednotky bývá i světelná signalizace a ovládací tlačítko.

Řídící jednotka se zvykne pomocí speciálního držáku upevňovat na vnější stranu postýlky. Jelikož snímací desky jsou pod matrací a kabely je možné táhnout zvenčí, děťátko nepřichází s monitorem dechu vůbec do kontaktu. Monitor dechu v postýlce dítko nijak neohrožuje ani neomezuje v pohybu.

Monitory dechu tohoto druhu jsou na trhu již od r. 1992. Poskytují kvalitu a spolehlivost ověřenou lety. Jde o jednoznačně nejspolehlivější zařízení, které dokáží monitorovat i starší děti spící v postýlkách.

Menší nevýhodou těchto monitorů je, že jsou využitelné pouze ve standardních postýlkách. Jsou nepraktické na přenášení, například při cestování. Senzorové desky jsou navíc velmi citlivé a při hrubším zacházení se snadno poškodí.

Mezi nejoblíbenější a nejspolehlivější značky monitorů dechu se senzorovými deskami patří Babysense, Nanny a Angelcare.

Monitory dechu na plenu

Snuza monitor dechu na plenku

O něco méně než předchozí druh monitorů se v praxi využívají monitory na plenku. Jde o zařízení kompaktní velikosti, které se pomocí klipu upevňují na okraj plenky tak, aby se dotýkaly bříška dítěte. Celé zařízení je tedy tvořeno jednou jednotkou, jejíž součástí je snímač i řídící část.

Dechový monitor na plenku pracuje na podobném principu jako monitor se senzorovými deskami. Snímač zaznamenává pohyby bříška, které přístroj následně vyhodnocuje a při zaznamenaných abnormalitách spustí alarm. Některá zařízení tohoto druhu využívají kontakt s děťátkem a ještě před spuštěním hlasitého zvukového upozornění dítě stimulují jemnými vibracemi. Pokud se děťátko ani po několika sekundách nepohne, až následně se spustí alarm upozorňující rodiče na nebezpečí zastavení dýchání.

Dětský monitor dechu Snuza
Tyto zařízení jsou pochopitelně velmi praktické pro rodiče, kteří s děťátkem často cestují. Jsou absolutně mobilní, neobsahují žádné kabely, jsou malé a snadno přenosné. Navíc monitor dechu na plenu víte použít úplně všude. Kromě standardní postýlky může spát miminko například v posteli rodičů, v kočárku nebo v autosedačce. Vždy a všude je miminko pod neustálým dohledem.

Menší nevýhodou těchto zařízení je jejich kontakt s tělem miminka. Ačkoliv jsou monitory na plenu anatomicky tvarované, přece jen mohou děťátko tlačit, způsobovat mu nepohodlí nebo jej omezovat v pohybu. Starší dětičky si dokáží pohybem nebo úmyslně monitory uvolnit, čímž klesá jejich spolehlivost.

Mezi nejoblíbenější značky monitorů dechu na plenu patří Snuza.

Mohlo by vás také zajímat:

Dětská jídelní židlička: Na co si dát pozor při výběru

Hračky pro miminka vybírejte opatrně

Hrací deka pro dítě – jak vybrat tu nej …?

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům.

Napsat komentář