Jaký kolotoč na postýlku koupit a proč?

Dětský kolotoč na postýlku je obvykle první hračka, se kterou miminko přijde do styku. Přemýšlíte nad jeho koupí i vy? Přečtěte si, jak vybrat kolotoč na postýlku a jak jej správně používat, aby děťátku přinesl nejen radost ale přispíval také k jeho rozvoji?

Již v minulosti naši předkové dávali dětem nad postýlku různé předměty, které měly chránit děťátko před zlými duchy, přinést mu do života štěstí, zdraví, uklidnit ho a zabavit. Moderní kolotoč nad postýlku sice neplní ochrannou úlohu před zlými duchy, ale ve vývoji dítěte hraje svou roli.

Jaké jsou výhody kolotoče na postýlku?

Kolotoč na postýlku není jen krásným doplňkem do interiéru místnosti a hračkou, ale také užitečným nástrojem. Děťátko se v prvních měsících života vyvíjí velmi rychle a jeho vývoj lze pozitivně usměrnit i kolotočem nad postýlkou.

Pomocí kolotoče na postýlku se dítě učí soustředit svou pozornost a vnímat zvuky. Dětský kolotoč na postýlku stimuluje zrakové a sluchové vjemy, slouží k rozvoji hmatu a motoriky dítěte.

Barevné visící hračky ale také jemné melodie dokáží děťátko uklidnit a zabavit. I když novorozenec ještě nedokáže rozlišit barvy, hračky zavěšené nad postýlkou ​​či kolébkou dítěte ve vzdálenosti 25-30 cm od jeho obličeje, jsou dobrým vizuálním stimulátorem.

Kolotoč na postýlku Tiny Love

Dětský kolotoč na postýlku motivuje děti také k pohybu. Zpočátku dítě jen otáčí hlavu za pohybujícími se hračkami, později se je snaží uchopit. Uchopením hračky děťátko získává nové hmatové podněty.

Sluch dítěte je mimořádně citlivý, a proto hrající melodie, musí být jemné. Chcete přece, aby se děťátko uklidnilo a ne ještě více rozrušilo.

Je kolotoč na postýlku nutnost?

V prvních týdnech se dítko jen adaptuje na nové prostředí. Nejdůležitější je pro něj kontakt s matkou, mít plné bříško a suchou plenku. O své okolí se dítěte začíná zajímat cca ve 4. týdnu svého života.

Dětský kolotoč na postýlku určitě nemusí být povinnou položkou v dětské výbavičce, ale mnoho maminek něj nedá dopustit. Takže konečné rozhodnutí je jen na vás, zda kolotoč na postýlku chcete nebo ne.

Typy dětských kolotočů na postýlku

Kolotoč na postýlku tvoří hračky zavěšené na háku nebo připevněny k držáku, který se upevňuje na okraj postýlky. Hračky na dětských kolotočích na postýlku mohou volně viset nebo se mohou otáčet. Pohyb závěsných hraček zajišťuje speciální mechanismus, který buď ručně natočíte nebo funguje na baterie. Podle způsobu ovládání dětské kolotoče na postýlku rozdělujeme na:

 • klasické
 • mechanické
 • elektronické

1. Klasický kolotoč na postýlku

Klasický kolotoč na postýlku je obvykle vyroben ze dřeva a používali ho jako první kolotoč už naši předkové. Nedisponuje žádnými zvukovými ani světelnými efekty. Hračky z rámu jen volně visí.

Klasický kolotoč na postýlku ze dřěva

Plusy

 • má jednoduché ovládání – stačí ho zavěsit na hák ve stropě nebo na lustr
 • vyrobený je z přírodního dřeva nebo v kombinaci dřevěná konstrukce a textilní hračky

Mínusy

 • víte ho umístit pouze na 1 místo v domě
 • nemůžete měnit hračky

2. Mechanický kolotoč na postýlku

Kolotoče na postýlku s mechanickým ovládáním patří k velmi oblíbeným, protože mají několik výhod:

 • široký výběr různých druhů a motivů; vybrat si můžete kolotoč s hračkami z plastu nebo textilie v různých barvách a tvarech (zvířátka, kytičky, geometrické tvary, ….)
 • nízká cena
 • jednoduché upevnění hračky na rám postýlky
 • stačí natočit mechanismus a hračky se pomalu otáčejí

Mínusy

 • hračky dáváte do pohybu po ručním natažení hracího mechanismu
 • obvykle zní jen jedna melodie;
 • doba hraní melodie a otáčení kolotoče je cc 3- 5 minut a následně musíte strojek znovu natáhnout
 • bez světla;
 • při závěsných hračkách z textilie můžete mít problém udržet jejich čisté

3. Elektronický kolotoč na postýlku

Elektronické kolotoče na postýlku jsou moderní multifunkční zařízení, jejichž mechanismus funguje na baterie. V této kategorii si můžete vybrat z obrovského množství produktů.

Cotoons koloč na postýlku Kytička

K dispozici máte dětský kolotoč na postýlku s melodiemi. Jednotlivé modely se od sebe vzájemně liší nejen počtem melodií ale i jejich škálou. Záleží na vás, zda upřednostníte klasické melodie, zvuky přírody nebo písně.

Vylepšeným modelem jsou kolotoče na postýlku se světelným projektorem, který přenáší obraz na strop. Může hrát až 15 různých melodií podle dříve nastaveného času.

Velmi oblíbenými jsou hudební kolotoče na postýlku vybaveny malou noční lampou nebo hračkami zářícími ve tmě i kolotoče, které víte již ovládat pomocí dálkového ovládání.

Plusy

 • nemusíte ho opakovaně mechanicky natahovat, protože funguje na baterie;
 • několik druhů melodií;
 • možnost nastavení rychlosti otáčení, resp. i dálkového ovládání;
 • světelné efekty;

Mínusy

 • vyšší cena, čím více melodií a funkcí, tím je cena vyšší
 • vyšší hmotnost

Kdy koupit kolotoč na postýlku a jak jej používat?

Maminky se mnohokrát ptají, ve kterém týdnu mohou děťátku upevnit kolotoč na postýlku. Informace na fórech jsou protichůdné opíraje se o vlastní zkušenosti. Někteří odborníci z oboru pediatrie zpochybňují brzkému používání takových hraček, jiní doporučují jejich používání co nejdříve.

Většina výrobců kolotočů na postýlku uvádí doporučený věk pro jejich používání od narození do 6 měsíců, ale v nabídce najdete i kolotoče, které využijete delší období, například jen jako noční lampu nebo projektor.

Chicco kolotoč na postýlku s projektorem

Pokud chcete kolotoč na postýlku používat při novorozenci co nejdříve, pak byste měli dodržet následující pravidla:

1. vzdálenost mezi očima dítěte a přístrojem by měla být přibližně 30 centimetrů;

2. hračka musí viset nad hrudí dítěte, nikoli nad jeho hlavou;

3. v prvních čtyřech týdnech nepoužívejte kolotoč na postýlku více než pět minut denně

Pro kojence ve věku od 2 do 4 měsíců je již kolotoč na postýlku mnohem zajímavější. Dítě se už dokáže na melodii i hračky déle soustředit. Odborníci však upozorňují, že kolotoč na postýlku byste měli používat v době, kdy je děťátko aktivní. Hračky i melodie stimulují jeho smysly, a proto mohou zhoršit proces usínání.

V období, kdy děťátko začíná za hračkami na kolotoči natahovat, dbejte na to, aby byl kolotoč na postýlku umístěn ve správné výšce a dítěte ho na sebe nemohlo strhnout.

U starších dětí používejte kolotoč na postýlku vždy pod dohledem dospělé osoby, a to i v případě, že vám slouží už jen jako projektor.

Na co si dát pozor při výběru kolotoče na postýlku

Hračky

Při výběru kolotoče na postýlku si všímejte i způsob upevnění hraček, protože existují i ​​modely, kde hračky nebudete vědět bez jejich porušení z ramene kolotoče sundat. Odnímatelné hračky víte udržovat čisté a později mohou posloužit samostatně při hrách dítěte. Než dáte hračky do rukou dítěte, informujte se, zda jsou určeny i pro hru nebo jen na pozorování.

Plyšové nebo hadrové hračky jsou na údržbu náročnější, musí se prát.

Upřednostněte hračky ve výrazných barevných kombinacích a protikladných barvách, například černá a bílá, červená a modrá, žlutá a zelená …

Jednobarevné hračky, resp. závěsné hračky v pastelových mohou děťátku splývat s postýlkou, nebo pozadím a dítě může o kolotoč rychle ztratit zájem.

Zvuk

Při výběru kolotoče na postýlku s melodiemi vyberte takový, kde má zvuk dobrou kvalitu, melodie jsou příjemné a nepříliš hlasité, protože sluch dítěte je velmi citlivý. Ideálním řešením je hudební kolotoč na postýlku s ovládáním hlasitosti.

Vyberte kolotoč s melodiemi, které jsou příjemné i pro vás, protože spolu s dítětem je budete poslouchat i vy.

Kvalita

Při výběru kolotoče na postýlku si všímejte každý detail. Kupujete ho přece pro dítě. Kolotoč na postýlku musí být vyroben z kvalitních materiálů bez obsahu toxických látek. Všechny hrany musí mít oblé a hladké, aby se děťátko při kontaktu s ním v žádném případě neporanilo.

Při výběru dřevěného kolotoče na postýlku pečlivě zkontrolujte, zda je jeho plocha a plocha hraček hladká.

Při výběru kolotoče na postýlku dejte přednost známým výrobcem, například Smoby, Fisher Price, Baby Ono, Tiny Love, kteří dbají na vysokou kvalitu a bezpečnost svých produktů.

Způsob upevnění

Klasické dřevěné kolotoče nemají držák k upevnění o rám postýlky a nad postýlku je víte jen pověsit. tedy ještě před jeho koupí zvažte, kde takový kolotoč na postýlku umístěte v bezpečné vzdálenosti od dítěte, ale také tak, aby ho mohlo dítě volně pozorovat.

Naopak, mechanický a elektronický kolotoč se upevňuje na rám dětské postýlky. V případě, že děťátko svou postýlku nemá, spíše než kolotoč na postýlku koupíte, si promyslete kde a jak ho bezpečně upevníte.

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům.

Napsat komentář