Dětská jídelní židlička: Na co si dát pozor při výběru

Dětská jídelní židlička je velmi praktickou součástí stolování našich nejmenších strávníků. Aktuální trh nabízí dětské jídelní židličky od výmyslu světa a mnozí rodiče mají mnohdy problém se v nich zorientovat a vybrat pro dítě tu nejlepší. Přinášíme vám několik rad, které by vám mohly tento úkol usnadnit.

Do doby, než nedokáže děťátko samostatně stabilně sedět na klasické židli, si většina rodičů každodenní život bez dětské jídelní židličky nedokáže ani představit. Dětská jídelní židlička umožňuje nejen pohodlné krmení, ale pro kojence a batolata komfortní a především bezpečné místo.

Dětská jídelní židlička – kdy je správný čas na její koupi?

Většina rodičů se po dětské židličce začíná ohlížet v době, kdy děťátko prochází z plně mléčné stravy na nemléčné příkrmy. Obvykle je to kolem 4.-5. měsíce života malého strávníka. V tomto věku ještě dětičky zpravidla samostatně nesedí a tak by čas strávený v židličce měl být omezen na nezbytnou dobu během krmení.

Velmi důležitým prvkem se v tomto období stává polohovatelná zádová opěrka. Děťátko totiž ještě potřebuje být krmena v tzv. polosedě, tedy s mírně nakloněným zády.

Krmení dítěte v dětské jídelní židličce a společné stolování s ostatními členy rodiny pozitivně ovlivňuje duševní a emoční vývoj dětí, přispívá k rozvoji jejich nezávislosti. Dítě se postupně snaží jíst samo, učí se etiketě stolování a především necítí se osamělé a opuštěné, protože se aktivně účastní chodu rodiny.

Dětské jídelní židličky – druhy

Moderní dětské jídelní židličky na krmení nám výrobci nabízejí v různých variantách a modifikacích, od klasických židlí na krmení, přes kombinované a cestovní až po multifunkční jídelní židličky. Jídelní židličky na krmení dětí jsou obvykle vyrobeny z pevných a lehkých materiálů, jako je plast, dřevo nebo hliník.

Dětskán jídelní židlička Jakou koupit?

Některé modely v sobě kombinují dětskou židličku s křesílkem na houpání, které je využitelné zejména u dětí do jednoho roku. Aktuální trh dokonce nabízí i židličky se zabudovaným přehrávačem hudby, kde můžete děťátku pustit nejen oblíbené melodie, ale například i pohádky.

Vysoká dětská jídelní židlička

Multifunkční dětská jídelní židlička

Vysoká dětská jídelní židle je navržena speciálně pro krmení dětí. Najdeme mezi nimi židličky plastové i dřevěné, židličky statické i na kolečkách, pro snadný přesun, kompaktní i skládací.

Na mnoha z nich víte nastavit výšku sedáku, polohovat opěrku zad i nohou, odstranit pultík a tak přisunout dětskou jídelní židli ke stolu.

Některé modely lze používat pro děti již od narození, nejprve jako lehátko, houpačku, později jako klasickou jídelní židličku na krmení dítěte. Součástí mnohých je hrací oblouk, zmenšovací výplň pro novorozence, houpací základna nebo hudební panel.

 

 

Jelikož tyto modely v sobě kombinují několik funkcí, zaplatíte za ně poměrně vysokou částku.

Před koupí multifunkční židličky pro dítě se nedejte zlákat jen její designem a množstvím funkcí, ale také zvažte, zda skutečně takovou jídelní židličku vaše děťátko potřebuje a využijete všechny její funkce.

Kombinované židličky pro děti

Kombinované židličky pro děti patří stále k velmi vyhledávaným. Jejich konstrukce umožňuje dva druhy sezení – vysoké sezení vhodné na krmení a nízká pozice – stolek a židle – vhodná na hraní pro starší dětičky.

Dětská jídelní židlička kombinovaná

Kombinované jídelní židličky jsou zpravidla v nabídce v dřevěném provedení, ale v nabídce internetových obchodů najdete tyto modely vyrobené už i z plastového materiálu.

Přestože kombinovaná dětská jídelní židlička se na první pohled jeví jako skvělé řešení, myslete na to, že ve vysokém provedení je poměrně málo stabilní.

Cestovní židličky pro děti

Závěsné židličky a boostery-sedáky na židličku vypadají na první pohled jako skvělé řešení, ale praxe ukazuje, že jejich použití v praxi není vždy jednoduché. Cestovní židle na krmení se pomocí speciální konstrukce upevňují k běžné židli nebo k jídelnímu stolu.

Dětská jídelní židlička upevněna ke stolu

Cestovní jídelní židlička pro děti

Za cestovní jídelní židličky ve srovnání s jinými modely sice zaplatíte nejméně, ale před její koupí si uvědomte, že není vhodná pro každé dítě.

Pokud je dítě neklidné a velmi živé, může být používání židle připevněné pouze k desce stolu pro dítě nebezpečné, dokonce rizikové.

Kromě toho, cestovní židlička je určena pro děti, které již umí pevně a samostatně sedět, tedy určitě ji nevyužijete dříve než dítě dovrší 6. měsíc věku.

Závěsnou židličku nemůžete upevnit na jídelní stůl se skleněnou deskou nebo stůl s jednou nohou.

Při koupi dětské jídelní židličky, která se upevňuje na desku stolu, si určitě přeměřte tloušťku desky, protože upevňovací mechanismus má obvykle rozpětí pro upevnění 19-35 mm.

Booster-sedák na židli

Sedák na židli pro děti

Dalším modelem, který najdeme v sortimentu dětských jídelních židliček jsou zvyšovače, známé také jako boostery. Relativně nedávný vynález, který okouzlil mnoho rodičů, je dětská jídelní židlička, která se upevňuje na klasickou židli.

Přestože se vám zvyšovač židle zdá jako skvělé řešení a ideální alternativa ke klasické dětské jídelní židličce, musíme vás upozornit na jeho mínusy.

 

 • booster musíte na židli připevnit pevně přesně podle návodu, neboť jen tak bude stolička pro dítě bezpečná.
 • je určen pouze pro občasné používání
 • navzdory vašim představám a měřením, nemusí dítě sedět ve výšce jídelního stolu, tedy jeho pohodlí při
 • pojídání bude značně omezené

Dětská jídelní židlička ze dřeva

Dřevěné židličky jsou na trhu již celé generace a své popularitě se těší i dnes. Dřevo je oblíbený přírodní, netoxický materiál, který se vyznačuje dlouhou životností. Při koupi dřevěné jídelní židličky pro dítě věnujte zvláštní pozornost kvalitě povrchové úpravy. Dřevo musí být zcela hladké, bez jakýchkoliv poškození, aby se dítě neporanilo.

Dřevěná jídelní židlička pro díte

Přestože dnes zažívají boom kombinované židličky, které víte později rozložit na stolek a židli pro dítě, doporučujeme sáhnout po „klasických“ dřevěných vysokých židlích, které jsou mnohem stabilnější a tím pro dítě bezpečnější.

Mínusy dřevěné židličky na krmení:

 • rozložená zabírá poměrně hodně místa
 • nevíte ji složit
 • nedá se na ní polohovat opěrka zad a nohou
 • nemá možnost nastavení výšky a tak ji ne vždy víte použít při společném stolování u jídelního stolu

Dětská jídelní židlička plastová

Plastové jídelní židličky pro děti jsou velmi praktické a umožňují snadnou manipulaci. Dětská jídelní židlička vyrobena z plastu stojí obvykle na trubkových kovových nožkách.

plusy:

 • víte ji snadno a rychle složit
 • ve složeném stavu nezabírá mnoho prostoru
 • obrovský výběr barev, motivů
 • polohování opěrky zad a nohou
 • nastavení výšky
 • možnost odejmout jídelní pultík / tác, což zjednodušuje jeho čištění

minusy:

 • méně stabilní
 • v rozloženém stavu, stolička zabírá poměru mnoho místa
 • vnitřní polstrování sedadla je obvykle vyrobeny z PVC – těžší se čistí, nepropouští vzduch a dítě se v
 • horkých dnech něj doslova přilepí

Co si všímat při výběru dětské jídelní židličky

Výška a polohování zádové opěrky

Pokud vaše dítě ještě samo pevně nesedí, pak určitě sáhněte po dětské jídelní židličce, na které víte polohovat zádovou opěrku. Zádová opěrka je základem pohodlného a zdravého sezení. Kromě toho, že by měla být pružně polohovatelná, je důležitá i její výška.

Židličky s nízkými opěrkami, které sahají sotva do poloviny zad dítěte jsou vhodné spíše na příležitostné krmení (setkáváme se s nimi např. v restauracích) a pro starší děti. Výška zádové opěrky běžně používané dětské židličky by měla být minimálně 25cm.

Opěrka nohou

Při výběru jídelní židličky pro nejmenší batolata dbejte na možnost polohování opěrky nohou. Pamatujte, že děťátku by při sezení nikdy neměli viset nohy. Batole by mělo mít v ideálním případě opřené nožky po celé délce, tedy opěrka nohou musí být ve vodorovné poloze.

Opěrka nohou by měla být polohovatelná dvěma způsoby. Detská jídelní židlička by měla umožňovat její horizontální upevnění pro mladší dětičky a vertikální pro starší strávníků. V druhém případě je velmi důležitá možnost změny výškové pozice opěrky chodidel.

Jak děťátko roste, dětská jídelní židlička by mu měla vždy poskytovat stabilní oporu nožiček.

Možnost výškového nastavení

Možnost nastavení výšky sezení umožňuje pružné přizpůsobení židle k jídelnímu stolu, ale také pohodlné krmení jako pro nižší maminku, tak pro vysokého tatínka. Výškově polohovatelná židlička se také velmi prakticky přizpůsobuje potřebám rostoucího dítěte.

Materiál potahu-polstrování sedadla

Potah jídelní židličky by měl být nejen designově sympatický, ale především praktický z hlediska údržby.

Nejoblíbenější jsou nenasákavé, omyvatelné potahy.

Pohodlí při krmení poskytuje nejmenším dětem i měkká výplň jídelní židličky. Dětské jídelní židle, určené pro děti mladší 6 měsíců, mají obvykle i vnitřní zmenšovací vložku, která poskytuje oporu hlavičce. Vnitřní potah, který vytváří útulný a měkký prostor pro kojence, u staršího děťátku jednoduše vyberete, čímž zvětšíte dítěti prostor na sezení do šířky i do hloubky.

Bezpečnostní pásy

Jelikož dětské jídelní židličky poskytují poměrně vysoké sezení, pětibodové bezpečnostní pásy jsou nezbytností pro děťátko každého věku. Zapínání bezpečnostních pásů byste měli jednoduše ovládat, ale dítě nesmí bezpečnostní systém umět samo otevřít. Délku bezpečnostních pásů musíte vědět upravit. Dítě nesmí tlačit, ale na druhé straně musí dítě v židli pevně přidržovat.

Dítě v jídelní židličce nikdy nenechávejte bez dozoru dospělé osoby.

Manipulace se židličkou

V případě, že plánujete židličku často přesouvat či přenášet, měli byste si všímat i náročnost manipulace. Před nákupem se informujte na hmotnost židle, možnost jejího skládání a rozměry po složení, na přítomnost koleček, které vám usnadní její přesouvání po podlaze.

Pokud jste rozhodnuti koupit dětskou jídelní židličku s kolečky, informujte se na možnost jejich zabrzdění. Nezabrzdené kolečka na židli představují pro dítě vysoké riziko úrazu a zranění.

Stabilita konstrukce

Konstrukce židličky musí být pevná a pro dítě maximálně bezpečná. Věřte ani jedno dítě nedokáže během krmení klidně sedět. Dítě se může kdykoliv pokusit ze židličky samo vylézt, rozhoupat se nebo se v židličce postavit.

Nejlepší dětská jídelní židlička

Upřednostněte model s pevnou kovovou nebo dřevěnou konstrukcí. Podstavec vysoké jídelní židličky musí být dostatečně široký, s minimální vzdáleností mezi nohama 50 cm. Vysoká dětská jídelní židlička musí mít bezpečnostní systém proti samovolnému složení.

Nejstabilnější jsou dětské jídelní židličky s půlkruhovým podstavcem.

Rozměry židličky v rozloženém stavu

Pokud máte v kuchyni málo místa, pak si určitě všímejte nejen možnost skládání židličky, ale i rozměry jídelní židličky v rozloženém stavu, protože jednotlivé modely se od sebe výrazně liší. Když chcete, aby dítě jídlo s vámi u jednoho stolu, nezapomeňte porovnat výšku vašeho stolu s výškou pultíku / tácky k jídlu na dětské jídelní židličce.

Praktičnost

Pamatujte na to, že zatímco se vaše dítko naučí samo jíst, bude kolem něj velký nepořádek. Přítomnost odnímatelných a omyvatelných tácků vám usnadní udržovat židli čistou.

Při koupi se informujte také na možnost údržby vnitřní výplně sedadla. Výplně z PVC můžete obvykle osprchovat jen teplou vodou, naopak textilní výplně víte vyprat v pračce.

Největší riziko vzniku plísní a držení nečistot mají dětské jídelní židličky s pevným sedákem z PVC nebo textilie, které nevíte sejmout.

Dětská jídelní židlička je první židlí vašeho dítěte. Vaše dítě v ní stráví několik let, proto při jejím výběru sáhněte po kvalitě s důrazem na pohodlí a bezpečnost vašeho dítě.

Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům.

Napsat komentář