Jak vybrat houpací křesílko pro miminko

Houpací křesílko se stává stále více oblíbenější součástí domácností s miminky do jednoho roku. Zvažujete i vy právě koupi houpacího křesílka do výbavy pro své miminko nebo byste jím chtěli obdarovat maminku ve svém okolí? Sepsali jsme pro vás klíčové informace, které vám pomohou při rozhodování i při výběru.

Dětské houpací křesílko je v první řadě velkým pomocníkem pro maminku nebo pro kohokoliv, kdo se o děťátko pravidelně stará. Ačkoliv miminko se bezpochyby nejlépe cítí v blízkosti rodiče, není prakticky možné věnovat se mu nepřetržitě po celý den. Právě ve chvílích, kdy si maminka potřebuje něco neodkladně zařídit v domácnosti, připravit děťátku oběd nebo se věnovat starším dětem, stává se houpací křesílko neocenitelným pomocníkem.

Houpací křesílko a jeho výhody

  • Houpací křesílko poskytuje dítěti bezpečný a podnětný prostor pro odpočinek i hru a rodičům volné ruce pro práci a povinnosti v domácnosti.
  • Rytmické pohyby dítě uklidňují a často během houpání miminko v křesílku usne.
  • Houpací křesílko je ideální pro hru a zábavu. Kromě houpání a příjemných vibrací, které dětičky uklidní i zabaví, nabízejí mnohé křesílka i hrazdičky s interaktivními hračkami či možnost přehrávání melodií.
  • Dětské houpací křesílko má však i pozitivní vliv na vývin a rozvoj dítěte. Poskytuje mu velmi dobrý vizuální kontakt s okolím, umožňuje mu sledovat dění kolem, učit se a podporuje rozvoj vnímání.
  • Miminko současně uklidňuje, dostává ho do pohody a tím vytváří ideální podmínky pro přijímání nových informací.
  • Houpací křesílko můžete používat od narození cca do 5-6 měsíců věku dítě.

Pravdou je, že odborníci před dlouhodobým neuváženým využíváním houpacích křesílek u miminek do jednoho roku varují. Statické sezení po většinu dne totiž může vážně narušit motorický vývin dítěte. Pediatři se však shodují na tom, že pokud dítě stráví v křesílku maximálně 10% bdělého času, nemá tento pobyt na jeho vývin žádný negativní vliv. V praxi to znamená, že děťátko může hrou v křesílku strávit cca 45 minut denně.

Nejdůležitější atributy při výběru houpacího křesílka

Nosnost houpacího křesílka

Nepřekračovat výrobcem stanovené maximální nosnosti je jednou z klíčových zásad bezpečí děťátka během pobytu v křesílku. Čím vyšší nosnost křesílko má, tím déle ho využijete. Na trhu většinou najdete modely do 9 nebo do 18 kg. Pokud plánujete houpací křesílko využívat iu starších dětiček, určitě vsaďte na model s vyšší nosnost.

Hojdací křesílko Tiny Love

Bezpečnost

Zárukou bezpečnosti je především pevná a kvalitní konstrukce se širokou základnou. Křesílko musí stabilně stát i během toho, jak se děťátko z něho vyklání, případně se natahuje za spadlý hračkou. Druhým neméně důležitým bezpečnostním prvkem je pětibodový pás. Zaručuje, že ani velmi pohyblivé miminko z křesílka nevypadne. Je jím vybavena drtivá většina houpacích křesílek.

 

Pro větší komfort děťátka vybírejte modely, jejichž bezpečnostní pásy jsou vybaveny měkkým polstrováním. Pro pohodlí rodiče si důkladně zkontrolujte mechanizmus zapínání a rozepínání pásů. Měl by být jednoduchý, ideálně zvládnutelný jednou rukou.

Děťátko v křesílku nenechávejte dlouho bez dozoru. Nepoužívejte houpací křesílko denně déle než 3 hodiny nebo na pravidelný spánek, protože žadna stolička nemůže nahradit dítěti postýlku.

Polohovatelnost

Možnost polohování je velmi důležitá nejen z hlediska pohodlí děťátka při hře i při odpočinku, ale i pro možnost plnohodnotného využití křesílka pro dětičky různého věku. Zatímco pro miminka je vhodnější poloha vleže či polosedě, starší batolata budou čas v křesílku raději trávit v sedící pozici.

Ideální je, pokud se dá houpací křesílko polohovat z úplně rovné pozice (180 °), vhodné pro spánek, až do pozice vzpřímeného sedu (90 °).
sedadlo

Vyberte si model s anatomickým sedadlem, které děťátku poskytne maximální pohodlí.

Opěrka hlavy

Když vybíráte houpací křesílko pro nejmenší děti, všímejte si zda má i zmenšovací vložku pro novorozence. Opěrka pomůže děťátku udržet hlávku a sníží zatížení svalů na krku.

Hojdací křesílko Bright starts

Funkce houpacího křesílka

Mezi základní funkce křesílka patří houpání nebo vibrování. V případě, že si nevíte vybrat, mnohé modely nabízejí kombinaci obou možností. Jemné vibrace jsou nejen pohodlné a uklidňující, ale mnohým miminkům pomáhají i při nepříjemných kolikách. Velmi užitečné je, pokud se dá křesílko zajistit ve statické poloze. V tom případě výborně nahradí i dětskou jídelní židli.

Příslušenství

K příslušenství patří vše, co zpříjemní děťátku pobyt v křesílku, zabaví ho a poskytne mu podněty pro hru a rozvoj. Většina křesílek má ve výbavě hrazdičku, na kterou lze zavěsit hračky. Několik hraček zpravidla bývá součástí základní výbavy křesílka. K příslušenství však patří například i přehrávač melodií, který děťátko výborně zabaví a současně uklidní.

Pro pohodlné vkládání a vyjímání miminka je důležité, aby se hrazdička dala polohovat nebo úplně odebírat.

Houpací křesílko pro miminka

Funkce houpacího křesílka

Houpací křesílka dostupné v prodejnách i na internetu se vzájemně od sebe odlišují nejen designem, ale také funkcemi. Jednoduché houpací křesílko funguje jako klasická houpačka, kterou musíte vy mechanicky rozhoupat. Dalším modelem je houpací křesílko s vibracemi. Funguje na baterie a po zapnutí vibrací, jemně děťátko natřásá.

Nejoblíbenějším modelem je houpací křesílko vybaveno funkcí elektronické houpání v kombinaci s vibracemi. Při tomto typu si můžete jednoduše na elektronickém modulu nastavit rychlost houpání. Některé elektronické modely můžete zapojit pomocí adaptéru do elektrické sítě, čímž ušetříte na koupi baterií.

Mnohé houpací křesílka jsou kromě hrazdičky se závěsnými hračkami doplněné o další funkce, například přehrávání uklidňujících melodií, promítací projektor, noční světlo, dálkové ovládání elektronického panelu a podobně. Samozřejmě přídavné funkce se odrazí iv ceně houpacího křesílka.

Potah

Potah je samozřejmě důležitý z hlediska designu i komfortu. Barevnost a obrázky oblíbených pohádkových postaviček bezpochyby vzbudí zájem dítěte. Neméně důležitá je však praktická stránka. Potah by měl být z příjemného, ​​nenasákavého materiálu, který se snadno čistí.

Potah byste měli vědět z křesílka jednoduše sejmout a vyprat v pračce.

Mobilita

Ujistěte se, že houpací křesílko se vám v rozložené stavu vejde tam, kde jste ho naplánovali umístit. Když hodně cestujete, podívejte se na modely, které víte jednoduše složit do kompaktních rozměrů. Usnadní vám to přenášení houpacího křesílka v autě.

Cena

Houpací křesílka v nabídce obchodníků najdete v různých cenových relacích. Nejlevnější jsou klasické lehátka bez baterií. S rozšiřujícím množstvím doplňků a funkcí roste i cena houpacího křesílka.

Skvělý poměr kvality a ceny mají houpací křesílka Bright Starts. Houpací křesílko Bright Starts si můžete vybírat skutečně z obrovské barevné škály. Nezapomeňte však při nákupu sledovat i technické parametry, protože jednotlivé modely Bright Starts se liší nejen funkčností, ale také nosností.

Bright Starts houpací křesílko

Při výběru a koupi houpacího křesílka myslete na to, že v něm bude ležet a sedět malé dítě, proto se vyhněte podezřele levným modelům, které nemusí splňovat základní bezpečnostní kritéria.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli. S kterým houpacím křesílkem jste byli spokojeni, resp. nespokojeni vy? Podělte se o své zkušenosti s jinými rodiči v komentáři.

Napsat komentář