Jakou Lego stavebnici koupit?

Potřebujete koupit dárek pro dítě, ale nevíte zda koupit zajímavou hračku nebo něco užitečné? Se stavebnicí Lego darujete zajímavou a zároveň užitečnou hračku. Jak vybrat správnou Lego stavebnici, která bude tím nejúžasnějším dárkem, si přečtěte teď.

Světově proslulá společnost z Dánska vyrábí sady barevných kostek již více než 70 let. Během této doby se Lego stavebnice staly nejen součástí života mnoha dětí, ale i hračkou století. Nabídka Lego kostek je obrovská, najdete v ní kostky pro nejmenší, děti v předškolním i školním věku, sběratele, stejně i stavebnice pro dívky.

Proč je Lego tak velmi oblíbené?

LEGO® se již dlouho považuje za značku světové úrovně a výrobky pod touto značkou jsou uznávány jako jedna z nejlepších hraček v různých částech světa.

1. Lego stavebnice mají široké věkové rozhraní. Jsou určeny pro děti a také dospělé všech věkových kategorií.

2. Kostky a také všechny dílky jsou vyráběny z vysoce odolných materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Jsou extrémně odolné vůči mechanickému poškození. Zářivé barvy neobsahují žádné toxické látky a všechny Lego stavebnice patří mezi bezpečné hračky.

V každém balení stavebnice Lega naleznete podrobný návod pro skládání. Každé balení je přesně označené typem série, počtem dílkem, hmotností balení a informací, od jakého věku je stavebnice pro dítě vhodná.

3. Kostky všech stavebnic Lego, kromě série Lego Duplo, jsou součástí kompatibilního systému. Všechny dílky můžete vzájemně kombinovat, snadno skládat i rozkládat, což umožňuje dětem vytvářet podle vlastní fantazie přímo hotové umělecká díla.

Kombinace strukturovaného systému, logiky a neomezené kreativity vybízí dítě, aby se učilo prostřednictvím hry.

4. Hra s kostkami stimuluje u dětí fantazii, představivost, kreativitu, prostorové i logické myšlení.

5. Přispívá k rozvoji jemné motoriky dítěte.

6. Když se dítě hraje s dospělými, rozvíjí si svou slovní zásobu o nové, dříve neznámé slova a slovní spojení.

7. Pomáhá dítěti rychle si zapamatovat barvy a tvary předmětů.

8. Dítě si trénuje trpělivost i paměť.

9. Dítě si hrou rozvíjí abstraktní myšlení a učí se plánovat.

10. Hra se stavebnicemi poskytuje dítěti zábavu a přináší pozitivní emoce.

11. Lego má obrovské množství herních funkcí. Po složení se dítě s modelem může hrát podle vlastní fantazie.

Jak vybrat pro dítě správně Lego?

Nejjednodušší způsob je, zeptat se přímo dítěte, jaká stavebnice Lega by mu udělala radost, protože nejlepším darem je takový, který se promění dětský sen ve skutečnost.

V případě, že stavebnice má být skutečným překvapením nebo nemáte možnost získat jasnou odpověď, pak se při výběru Lego kostek můžete řídit:

 • věkem dítěte, kterému dárek kupujete
 • počtem dílků
 • tematickým zaměřením
 • cenou.

Věk dítěte

Na každé stavebnici Lego najdete výrobcem doporučenou dolní hranici věku dítěte, pro které je hračka vhodná. Respektujte uvedená věkovou hranici a nekupujte pro dítě stavebnici „s velkou věkovou rezervou“, protože její skládání bude pro dítě náročné a může se stát, že se s ní odmítne po několika neúspěšných pokusech hrát.

Počet dílků

Čím více částí obsahuje stavebnice, tím zajímavější je její skládání. Od počtu dílků zavisí i počet objektů, které z ní dítě může poskládat. Množství herních prvků v balení ovlivňuje také rozmanitost herních funkcí. Určitě bude hra dítěte zajímavější s velkou policejní stanicí jako s jedním policistou na motorce.

Jak vybírat Lego

Počet dílků vždy najdete jako jednu ze základních informací na obalu stavebnice, při nákupu přes internet v popisu produktu.

Samozřejmě, čím více dílků se v balení nachází, tím vyšší bude i cena stavebnice.

Tematické série

Lego stavebnice kromě skládání jsou zajímavé i tím, že dítěti poskytují obrovské množství herních scénářů. Podle toho, která téma dítě nejvíce zajímá, můžete vybrat konkrétní tematickou stavebnici. Například kostky ze série Piráti, Atlantida, Jurský park, s tématikou policistů, hasičů nebo pro dívky speciální edici Lego Friends.

Lego stavebnic s tematickým zaměřením je tolik, že určitě najdete něco, co potěší vaše dítě.

Lego kostky podle věku dítěte

Při výběru Lego kostek se orientujte především věkem dítěte, pro které stavebnici kupujte, protože pro každou věkovou kategorii je určena osobitá série stavebnic Lega. Jednotlivé druhy se liší stupněm obtížnosti, velikostí dílků, barevností i tematickým zpracováním.

Kostky LEGO® DUPLO® pro děti od 1 roku do 5 let

Pro děti od 1 roku do 5 let vybírejte kostky a stavebnice ze série LEGO® DUPLO®. Souprava kostek je speciálně vyrobená pro malé děti. Dílky z této série jsou 8-krát větší než ve standardních stavebnicích Lego, a proto jsou pro hru nejmenších dětí maximálně bezpečné.

Lego Duplo pro nejmenší

Velké kostky dítě nemůže spolknout, strčit do nosu nebo ucha. Děťátku se dobře drží, protože jsou lehké. Stavebnice LEGO® DUPLO® jsou ideální pro učení barev, protože kostky jsou v jasných barvách:

 • bílá a černá;
 • modrá a zelená;
 • žlutá a červená.

Kostky ze série LEGO® DUPLO® mají atraktivní design a jsou velmi odolné. Dítě je nedokáže zlomit, hrany a rohy mají mírně oblé, aby se děťátko při hře s nimi nezranilo. Snadno se skládají i rozkládají.

Hrou s prvními stavebnicemi Lego Duplo se děti učí, rozvíjejí si motorické dovednosti a logiku, rozšiřují slovní zásobu.

Velmi oblíbené jsou stavebnice se zvířátky, autíčky, vláčkem.

LEGO® Juniors pro děti od 4 do 7 let

Děti ve věku od 4 do 7 let jsou již mnohem zručnější a ideální stavebnicí v tomto období je stavebnice ze série Lego Juniors. Kostky jsou již kompatibilní s „klasickými“ kostkami Lega, ale balení neobsahuje ještě dílky nejmenších velikostí. Každá stavebnice obsahuje podrobný postup pro skládání, aby hru už dítě zvládlo samo bez pomoci rodičů. Samozřejmě, fantazii, kreativitě a experimentování se při skládání a hře meze nekladou.

Juniors Lego pro děti
Lego stavebnice pro děti od 5 až 12 let

Pro děti ve věku od 5 do 12 let Lego nabízí obrovské množství hracích sad s různým počtem kostek a množství tematických sérií:

 • Classic
 • Creator
 • Friends
 • City
 • Star Wars ™
 • Jurassic World ™
 • Disney ™
 • Super Heroes
 • Minecraft
 • Nexo Knights
 • Elves

I když v každém balení je k dispozici podrobný návod, při skládání neexistují žádná omezení a fantazie dětí může pracovat na plné obrátky.

Návod pro skládání Lego

V této kategorii určitě vyberete Lego stavebnici, která vykouzlí úsměv na dětské tváři. Vše závisí jen na přání dítěte a vašich finančních možností.

Lego stavebnice pro děti od 9 do 16 let

Lego stavebnice poskytují radost i starším dětem, dokonce i mnozí dospělí uvítají stavebnici jako skvělý dárek. Soupravy jsou promyšlené do detailů a v této kategorii najdete rozšířené tematické série Lega Classic, Creator, Friends, City, Star Wars ™, sérii NINJAGO ™, Chima, ale také velmi populární sérii Technic, pomocí kterých dítě bude moci skládat velmi realistické kopie aut, nákladních aut, bagrů, letadel a vrtulníků, lodí, …

Ninjago Lego

V soupravách Technic najdete i sady, které obsahují elektrické motorky, dálkové ovládání, čímž se postavený model přemění na skutečně funkční elektronickou hračku.

Lego stavebnice Technic

V zemi Lego stavebnic záři série Mindstorms. Soupravy jsou vybaveny speciálními mechanismy a snímači, které umožňují ovládání poskládaných robotů pomocí počítačového modulu. Legem Mindstorm zaručeně potěšíte děti od 10 let.

Roboty Lego Mindstrom

Lego pro dívky

Už dávno neplatí, že stavebnice jsou chlapeckou hračkou. Lego patří mezi univerzální hračky a je stejně zajímavé pro dívky i pro chlapce. Radost holčičkám uděláte speciálními dívčími soupravami například ze série Friends nebo Disney.

Dívčí Lego
Proč jsou ceny Lego stavebnic rozdílné?

Samozřejmě, Lego nepatří mezi nejlevnější hračky. Cena stavebnice se odvíjí od její velikosti a počtu dílků. Čím je stavebnice větší, tím více detailních prvků obsahuje, a obvykle je tedy dražší.

Náklady mohou zvýšit také neobvyklé velké části, například velká základna pro loď, ale také prvky jako motorky, ovladače.

Za stavebnici vyrobenou v licenci, například Star Wars, Simpsons, Pirates of Carribian zaplatíte o 20-30% více ve srovnání se stavebnicemi vyrobenými bez licenčního motivu.

Je to zajímavé, ale cenu stavebnice zvyšuje i rok výroby. Za typ, který se již nevyrábí a je ho náročné už sehnat, zaplatíte mnohem víc, než za dostupné druhy stavebnic.

Když chcete alespoň něco při koupi stavebnice Lego ušetřit, pak ji objednejte přes internet, kde stojí obvykle méně než v běžných obchodech.

Napsat komentář