Vybíráme kvalitní hračky do písku

Hry s pískem patří k oblíbeným aktivitám dětí. Nezáleží na tom, zda se dítě ponoří do hry na pláži nebo doma v pískovišti, ale důležité je, abyste mu k této fascinující hře vybrali kvalitní a bezpečné hračky do písku. Podívejte se spolu s námi, jaké hračky do písku jsou pro dítě bezpečné.

Písek a hry s ním přitahuje děti jako magnet. Při hrách s pískem využívají různorodé náčiní a hračky do písku. Kopou jámy lopatkami, staví nádherné hrady, pečou pískové koláčky. Při hře s pískem mohou děti maximalizovat svůj tvůrčí potenciál a představivost. Aby byly hry s pískem pro dítě zajímavé, rozmanité a opravdu užitečné, potřebuje hračky do písku.

Bezpečné hračky do písku

Hračky do písku

V pískovišti se rády hrají už děti ve věku od 10-12 měsíců, ale množství zábavy si v něm užijí ještě i malí školáci. Mohou tam doslova strávit hodiny a budovat svůj vlastní svět z písku. Jaké hračky do písku můžete koupit vašemu dítěti?

Lopatky

Bez lopatky by to v pískovišti zřejmě nešlo. Dítě lopatkou může kopat jámy, stavět tunely, kopce. Pomocí lopatky plní pískem kbelík, formičky nebo nakládá písek do kolečka či vlečky stavařského autíčka. Dejte dítěti lopatky různých velikostí, protože například naplnit kbelík nebo kolečko pískem malou lopatkou může děti nudit.

Lopatky hračky do písku

Vyhněte se lopatkám, které jsou vyrobeny z kovu, pro dítě jsou obvykle těžké.

Hrábě

Užitečným nástrojem jsou hrábě. Pomocí nich si dítě písek může vyčistit od napadaného listí, vyhladit, ale také může nimi vytvářet různé vzory.

Pro děti do 3 let vybírejte nejjednodušší hrábě, se 4-5 velkými zuby.

Formičky do písku

Při koupi formiček do písku si můžete vybírat z neskutečného množství tvarů, velikostí a barev. Formičky do písku jsou nástrojem, díky kterým mohou děti snadno zhotovit z písku různé pískové útvary. Můžete sáhnout po jednoduchých geometrických tvarech, jako je kruh, čtverec, trojúhelník nebo koupit formičky ve tvaru hvězdy, slunce, smajlíka, dinosaura, … Důležité je, aby jejich dítě mělo více :-).

Nejmenším dětem nabídněte formičky jednodušších tvarů – pískové koláčky se z nich dělají snadněji a dítě nebude zklamané a rozrušené z nepovedeného pískového odlitku.

Pohárky

Pohárky různých velikostí jsou pro hry v písku ideální. Jednoduchý tvar pomáhá rozvíjet fantazii a kreativitu dětí. Pohárky dětem poslouží při stavění věží různých výšek a velikostí, hradeb, zdi kolem vodního příkopu. Aby mělo dítě k dispozici pohárky rozmanité velikosti, doporučujeme vybrat skládací pohárky, které po hře jednoduše vložíte do sebe.

Kbelík

Kbelík do písku využije dítě nejen na stavění, přenášení písku, ale poslouží mu také na nošení vody, či přenášení hraček do písku.

Kovové kbelíky do písku

Klasické kbelíky do písku jsou vyrobeny z kovu, ale dětem je raději nekupujte. Kov se na slunci zahřeje a děti se mohou popálit. Při kovových nádobách je velká pravděpodobnost, že začnou rezavět.

Plastový kbelík do písku

Plastové kbelíky vybírejte z hrubší rukojetí. Dítěti se bude kbelík naplněné pískem nebo vodou lépe přenášet.

Kbelík do písku nesmí být pro dítě příliš velké, aby s ním dítě vědělo snadno manipulovat.

Sítko

Prosévání písku přes sítko dítě poznává princip proséváním, učí se rozlišovat, co přes sítko projde a co ne. Prosévání písku přispívá k rozvoji jemné motoriky rukou.

Když děti během hry prosívají písek přes sítko, pískoviště si udržují samy čisté.

Auto do písku

Nákladní auta s korbou umožňují dítěti přemístit větší množství písku z jednoho místa na druhé. Auta do písku jsou obvykle větší než vozidla, se kterými se děti hrají v interiéru. Radost tatrovkou uděláte zaručeně dětem od 3 let. Využijí ji nejen při hrách v pískovišti, ale také při převozu hraček nebo větviček a listí při úklidu zahrady.

Manipulaci s autíčkem do písku dítěti usnadníte, když na přední část vozu upevníte do šňůrku na tažení.

Konev

Nové objevy při hrách s pískem přináší dětem konev s vodou. Konev nemůže být pro dítě příliš těžká, proto pro nejmenší doporučujeme konvičku z plastu.

Kvalitní hračky do písku

Pískový mlýn

Dětem, které již pochopili vlastnosti suchého písku, nabídněte pískový mlýn. Stačí sypat písek do otvoru a jedno nebo více koleček se začne otáčet. Pískové mlýny využijí děti i při hře s vodou. Točení lopatek mlýnu pod proudem vody děti fascinuje. Dítě se hrou nejen zabaví, ale také se učí pochopit princip otáčení koleček a poznává příčinné vztahy mezi nasypáním písku do otvoru a točením koleček mlýna. Rozvíjí si představivost a koordinaci pohybů.

Při hrách s pískovým mlýnem potřebuje dítě písek bez kamínků, které budou bránit točení lopatek mlýna. Ukažte dětem, jak dokáží proséváním přes sítko získat čistý písek pro své hry.

Kolečko do písku

Kolečko do písku fascinuje děti v každém věku, protože hrám s pískem dává realistický rozměr. Nakládání, přenášení a vysypávání písku z kolečka dokáže děti zabavit dlouhou dobu.

Souprava hraček do písku

Samozřejmě, jednotlivé hračky do písku můžete zakoupit samostatně, ale je mnohem praktičtější a pohodlnější vybrat si celou sadu hraček do písku. Koupí celé pískové sady nejen ušetříte, ale získáte hračky barevně nebo designově sladěné.

Velikost kbelíku je obvykle v pískových soupravách přizpůsobena velikosti formiček, tedy všechny hračky do písku bude mít dítě po hře pěkně pohromadě :-). Některé pískové soupravy nám výrobci nabízejí ve speciálních kapsách nebo taškách, které usnadní jejich přenos.

Sada hraček do pískoviště by měla obsahovat několik položek. Dítě potřebuje lehké vědro a pohodlnou lopatku, několik formiček, sítko, hrabičky a konvičku, kterou využije nejen při hrách s pískem ale i při hře s vodou.

Čím více hraček do písku písková sada obsahuje, tím více bude vaše dítě fascinováno hrou.

Buldozery, rypadla, míchačka do písku

Děti s oblibou napodobují dospělé a právě různé buldozery, bagry, míchačky do písku dělají hry s pískem schůdnější. Děti si při nich nejen zdokonalují své motorické schopnosti, koordinaci rukou, ale také rozvíjejí svou fantazii a osvojují si pracovní návyky.

Další doplňky pro hraní s pískem

Děti se často rády hrají v písku s různými paličkami, větvičkami, krabicemi, naběračkami, plastovými lahvemi a jinými nádobami, které nejsou přímo určeny pro tento účel. Tyto herní prvky příznivě ovlivňují dětskou představivosti a podporují rozvoj tvůrčího myšlení, proto mají v pískovišti a při hrách s pískem své opodstatnění.

Hračky do písku v sadě

Nezapomeňte na to, že vaše dítě svět kolem sebe teprve poznává. Nestačí posadit ho do pískoviště obložit hračkami. Ukažte mu, jak se dá lopatkou naplnit kbelík pískem, jak udělat pískový koláček, postavit věž nebo hrad. Teprve když bude vaše dítě vědět, jak využít hračky do písku, až potom se stanou hry v pískovišti pro něj fascinující a prospěšné.

Na co si dát pozor při výběru hraček do písku?

Škála hraček do písku je skutečně bohatá. Hračky do písku si můžete vybrat podle barvy, motivů, tvarů, ceny, ale nejdůležitějším kritériem při výběru by měla být kvalita a bezpečnost.

Hračky do písku i k vodě

Hračky do písku musí být vyrobeny z netoxického materiálu. Jelikož na trhu najdeme i hračky, které nesplňují toto kritérium, doporučujeme, abyste hračky do písku kupovali u ověřených obchodníků. Vyhnuli se neznámým výrobcem. O tom, že hračka může být pro dítě nebezpečná, mnohokrát svědčí podezřele nízká cena a také ostrý zápach vycházející z hraček.

Hračky do písku vybírejte pro dítě v jasných barvách. V písku je najdete snadněji než hračky v tmavých barvách.

Pro děti do 3 let nekupujte hračky do písku s malými částmi, které může dítě odlomit, ukousnout, hračky s otvory, do kterých by dítě vědělo vsunout prst.

Formičky, kbelíky, lopatky i hrabě musí mít všechny hrany oblé, hladký povrch bez trhlin a deformací, aby se dítě během hry či manipulaci s hračkami neporanilo.

Přestože by hračky do písku neměly být obtížné, musí být dostatečně pevné, bez částí, které se snadno zlomí.

Hračky byste měli vědět snadno vyčistit.

Při koupi zohledněte i věk dítěte, které se bude s hračkami do písku hrát. Myslete na to, že malé dítě se s pískem teprve seznamuje. Nepotřebuje komplikované hračky do písku, se kterými se neumí hrát. Na druhé straně starší děti během her využijí i složitější hračky, jako jsou bagry, míchačky, nakladače, mlýny, ….

Také zvažte velikost, především kbelíku, konve, lopatky. Nejmenší děti nedokážou přenášet velké kbelík nebo nakládat písek velkou lopatou.

Pro jednoleté děti vybírejte formičky jednoduchých tvarů a malých rozměrů, které dokáží snadno uchopit v dlaních.

Pokud vezmete v úvahu všechny tyto parametry, určitě vyberete pro vaše milované dítě nejlepší hračky do písku.

Přečtěte si také:

Nejpopulárnější hračky do zahrady

Dětská odrážedla – pohyb, rozvoj, zábava

Proč děti potřebují hračky do písku a hry s pískem?

I když se na první pohled zdá, že hraní s pískem je pro děti jen zábava, hračky do písku a hry s pískem hrají ve vývoji dítěte důležitou roli. Písek je jedním z nejdůležitějších nástrojů pro učení, objevování a zkoumání dítě. Hry v písku jsou užitečné pro tělesný vývoj a zdraví dětí v každém věku.

Hračky do písku pro děti

Při hraní s pískem si dítě osvojuje hodně sociálních dovedností. Socializuje se, naučí se pohybovat v konfliktních situacích, které se dříve nebo později objeví na jakémkoli hřišti. Učí se, jak uplatnit svá práva, vyjednávat.

Hra s pískem napomáhá při rozvoji jemné motoriky rukou a prstů.

Zrnka písku, které jsou na dotek velmi příjemné, příznivě ovlivňují rozvoj hmatových vjemů a umožňují dítěti poznávat strukturu Pocit jemných zrn písku v rukou dítě uvolňuje, zklidňuje a osvobozuje, protože písek absorbuje negativní energii. Tedy čím více se ho dítě dotýká, tím lépe.

Terapeutický účinek písku a her s ním byl zaznamenán začátkem 20. století. Od 50. let minulého století existuje písečná terapie jako samostatný směr psychologie a úspěšně se využívá v dětské psychoanalýze či rodinné terapii.

Kromě pozitivního vlivu na rozvoj dětské jemné motoriky, ke které nevyhnutelně dochází při všech formách her s pískem, hry v pískovišti motivují děti mluvit, přispívají k rozšiřování slovní zásoby.

Všechny aktivity dětí, jako pečení koláčků, kopání jam, kreslení v písku, stavění hradů, … stimulují u dětí jejich tvůrčí schopnosti, fantazii, pozorování, paměť, pozornost, trpělivost i cílevědomost.

Bez ohledu na věk či úroveň vývoje dítěte, písek nabízí příležitost zkoumat a experimentovat v bezpečném a příjemném prostředí.

Pískoviště, hračky do písku a hry s pískem poskytují ideální příležitosti k dalšímu rozvoji dítěte.

Napište nám do komentářů, které hračky do písku a hry v pískovišti jsou u vás nejoblíbenější?

Napsat komentář