Dětské skluzavky: Vyhněte se 3 nejčastějším chybám při jejich koupi

Dětské skluzavky dnes můžete koupit pro děti v různém věku, od těch nejjednodušších až po velké herní komplexy s houpačkami nebo bazénem. Ale při výběru skluzavky pro dítě dělá mnoho rodičů několik zásadních chyb, které je stojí nejen čas, ale také peníze. Když se chcete podobným chybám vyhnout a pro dítě vybrat kvalitní a bezpečnou skluzavku, pak čtěte dál.

S příchodem jara postupně ožívají i zahrady, parky a dětská hřiště. Hrou venku tráví s oblibou čas děti různého věku, od batolat až po mladších školáků. Moderní rodiče, kteří chtějí, aby jejich děti venku trávili co nejvíce času, dělají vše proto, aby jim pro jejich aktivní pohyb vytvořili ideální podmínky. Jelikož klouzání patří k velmi oblíbeným dětským aktivitám, s příchodem prvních teplých dní, stojí rodiče před nelehkým úkolem – vybrat nejlepší dětské skluzavky.

Mnoho rodičů, kteří chtějí koupi skluzavky vyřešit rychle přes internet, při jejím výběru často udělají jednu nebo hned několik chyb. Výsledkem je nespokojenost dítěte, zbytečně vyhozené peníze a problémy s jejím vrácením.

3 nejčastější chyby při koupi skluzavky

1. Objednávka skluzavky pouze na základě fotografie

V prvním okamžiku jste nadšení, skluzavka se vám ihned zalíbí, vyplníte objednávku a … Po příchodu zásilky přichází zklamání. Zboží je od vyobrazené krásné skluzavky na míle vzdálený.

2. Nízká cena je prioritou

Ve snaze ušetřit při koupi skluzavky, můžete přijít obrovské zklamání v podobě slabého plastu, zapáchající hračky, nízké stability. Navíc nekvalitní materiály nejenže snižují stabilitu a životnost skluzavky, ale vážně mohou ohrozit zdraví vašeho dítěte. Ostré hrany, použití ftalátů nebo jiných zdraví škodlivých látek pofidérní výrobců z Číny určitě netrápí.

3. Ignorace technických parametrů

Dětské skluzavky nám výrobci nabízejí pro děti různých věkových kategorií, jejich ignoraci z vaší strany vám může přijít pro 12 leté dítě skluzavka vysoká 1 metr nebo naopak, váš dvouletý drobeček nebude schopen sám lézt po schůdků velké skluzavky.

Kvalitní dětské skluzavky

Dětské skluzavky: Tipy a rady, jak vybrat tu nejlepší pro vaše dítě

Pokud jste se právě rozhodli, že skluzavka je tou pravou hračkou pro vaše dítě nebo jste o její koupi přesvědčeni už déle, zbývá jen vybrat ten správný model. Přestože cena je bezpochyby důležitý parametr, jako rodiče jste již jistě zjistili, že v souvislosti se zbožím a hračkami pro děti, ne vždy rozhodující. Levné plasty zpravidla nenaplňují požadované vlastnosti co se týče kvality, bezpečnosti a životnosti. Na co se tedy zaměřit při výběru skluzavky pro děti?

1. Materiál

Internetové obchody nám dětské skluzavky nabízejí vyrobené z různých materiálů. Na výběr máme skluzavky plastové, kovové, dřevěné ale i nafukovací. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody každého materiálu, z které se dětské skluzavky v současnosti vyrábějí, abyste vybrali skluzavku, která bude pro vaše dítě ideální.

Plastové dětské skluzavky

Plastové dětské skluzavky mají hned několik výhod:

 • všestranné použití, skluzavky víte umístit venku i uvnitř
 • ve srovnání s dřevěnými a kovovými skluzavkami mají nízkou cenu
 • jsou velmi odolné a absolutně bezpečné pro děti
 • šmýkací plocha je hladká, bez spojů a švů, proto dítěti během klouzání nehrozí poškrábání či zadření
  jsou lehké a mobilní. Jednoduše je víte přemístit do stínu, pod altán nebo do dětského pokoje
 • mají kompaktní rozměry, anatomický hladký povrch a zaoblené stěny jsou zárukou pohodlného a bezpečného klouzání
 • nevyžadují speciální péči, jsou odolné vůči vysokým i nízkým teplotám
 • nepohlcují vlhkost, nerezaví ani se nevysuší ve srovnání s jinými materiály
 • dětské skluzavky z plastu si můžete vybrat z obrovského množství velikostí a barev
 • vyrábějí se s ohledem na věk dítěte
 • některé modely víte napojit na hadici s vodou, čímž dětem vytvoříte malý tobogán

Plastové dětské skluzavky

Největším mínusem plastových skluzavek je jejich křehkost. I když se na jejich výrobu používá vysoce kvalitní polymer, stále jsou náchylné k prasknutí, resp. zlomení.

Dřevěné skluzavky

Výhodou dřevěných dětských skluzavek je použití ekologického a teplého materiálu. Skluzavky ze dřeva jsou velmi stabilní a pěkné. Ale pokud chcete, aby si svůj krásný vzhled, funkčnost zachovaly co nejdéle, musíte se o ně pravidelně starat.

Dřevo netoleruje deštivé počasí, může se začít deformovat nebo hnít. Při vysoké vlhkosti se na dřevě objevuje plíseň, která má velmi škodlivý účinek na zdraví dítěte. Navzdory kvalitnímu opracování, může dojít k narušení povrchu a dítě se může během klouzání poškrábat nebo si zadřít třísku.

Ale musíme poznamenat, že při správné péči, budou dřevěné dětské skluzavky vašim dětem sloužit dlouho.

Kovové skluzavky

Dětské skluzavky s kovovou kostrukciV nabídce najdeme i dětské skluzavky z kovu. Může jít o skluzavky s plastovou plochou na klouzání a kovovou konstrukcí nebo celokovové dětské skluzavky.

 

Hlavní výhodou tohoto typu skluzavek je trvanlivost a pevnost, ale popularita kovových skluzavek pomalu klesá a to z několika důvodů:

 • kov se rychle zahřívá a ochlazuje. To znamená, že v létě je horký a dítě se může na něm popálit, naopak v zimě je příliš studený
 • po čase dochází ke korozi kovu
 • spojovací prvky a různé šrouby mohou dítěti způsobit zranění.

Nafukovací dětské skluzavky

Nafukovací dětské skluzavky jsou součástí skákacích hradů nebo vodních hracích center. Klouzání do bazénu přináší dětem nové dojmy a množství pozitivních emocí. Hrací vodní centra a nafukovací hrady se skluzavkami koupíte v různých provedeních, barvách a velikostech.

V chladném ročním období nafukovací dětské skluzavky jednoduše sfouknout a odložíte na další rok. Nevýhodou je vysoké riziko propíchnutí nebo prasknutí.

2. Bezpečnost

Bezpečnost dětské skluzavky jde bezpochyby ruku v ruce s jejím kvalitou. Ta nemusí být za každých okolností přímo úměrná ceně, ale velmi často tomu tak je. Levné dětské skluzavky jsou mnohdy vyrobeny z nekvalitních plastů, které se působením povětrnostních podmínek drolí a lámou. Kvalitní plast je navíc zpravidla mnohem příjemnější na dotek a je zárukou bezpečnosti i delší životnosti.

Z hlediska bezpečnosti jsou velmi důležité tzv. certifikáty kvality nebo bezpečnostní certifikáty. Potvrzují, že skluzavka splňuje technické požadavky a požadované limity chemických vlastnosti. Jinak řečeno, že je bezpečná pro vaše dítě z hlediska technického stavu i chemického složení. Vždy si u prodejce ověřte, zda skluzavka takový certifikát má.

Při koupi skluzavky vám doporučujeme, abyste si i sami důkladně prověřili její technický stav. Skluzavka by měla být dokonale hladká, neměla by obsahovat žádné ostré ani malé části. Všechny hrany musí být zaoblené. Pokud jsou součástí skluzavky schůdky, měly by být potaženy protiskluzovým povrchem. Z hlediska bezpečnosti při samotném klouzání je ideální, pokud má skluzavka dostatečně vyvýšené boky.

3. Nosnost skluzavky

Dětské skluzavky mají výrobcem uváděnou maximální nosnost, kterou byste kvůli riziku poškození, ale také z hlediska bezpečnosti neměli v žádném případě překračovat. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší nosnost, tím lépe. Vaše dítě bude moci využívat skluzavku déle.

4. Doporučený věk

Dalším parametrem, který jsou povinni výrobci při hračkách včetně skluzavek, uvádět, je doporučený věk dítěte, které se bude se skluzavkou hrát. Opět platí, čím větší věkové rozpětí, tím lépe.

Skluzavky určeny pouze pro batolata nebudou bezpečné pro školáky a naopak.

Dětské skluzavky pro nejmenší

Pro malé děti jsou malé dětské skluzavky nejbezpečnější. Dítě se na nich bude klouzat bez obav a strachu.

5. Rozměry skluzavky

To, že velikost skluzavky není zanedbatelný údaj, je snad samozřejmé. Rozměry skluzavky však nejsou důležité jen z hlediska jejího umístění na zahradě či na dětském hřišti. Je podstatné si uvědomit, že skluzavka bude muset někde strávit zimu.

Celoroční pobyt venku se kvůli zachování původních vlastností nedoporučuje. Proto byste si měli zjistit, zda a do jakých rozměrů je možné skluzavku poskládat. Pokud ji plánujete v zimních měsících využívat v interiéru, například v dětském pokoji, rozměry jsou ještě podstatnějším údajům.

6. Ošetření UV stabilizátorem

Jedním z nejdůležitějších parametrů je bezpochyby povrchové ošetření skluzavky. Velmi důležité je, aby skluzavka byla ošetřena tzv. UV stabilizátorem, který zabrání vyblednutí barev pod vlivem slunečního záření a deště. V opačném případě bude po létě z vaší skluzavky jen kus plastu rozlišitelné barvy.

7. Možnost připojení na vodu

Jak jsme již zmínili výše, skluzavky je možné využívat nejen na souši, ale i v bazénech. Děti takovou vodní zábavu zpravidla milují. Abyste mohli skluzavku použít jako malý tobogán, měla by být vybavena možností připojení na vodu. Většina kvalitních skluzavek již tuto možnost má.

8. Další příslušenství

Mnohé modely skluzavek je dostat koupit jako součást celého dětského hřiště. V jedné hračce tak můžete mít skluzavku i prolézačky, houpačku, pískoviště, či dětský domeček. Je na vašem uvážení, zda investujete do skluzavky 2v1 spojené s jinou dětskou atrakcí nebo si raději pořídíte každou hračku samostatně. Druhá možnost je obvykle praktičtější.

Proč koupit dítěti skluzavku

1. Dětské skluzavky mají široké využití

Dětské skluzavky jsou velmi jednoduché hračky, které milují děti každého věku. Pokud investujete do správného modelu, využijete ho bezmála deset let. Klouzání na skluzavce, samozřejmě s asistencí dospělého, si dokáží užít už batolata a vyřádit se na ní i školáci. Kromě toho, správná skluzavka najde své využití na zahradě, v pískovišti, ale například i v bazénu či v dětském pokoji.

2. Jsou zdrojem zábavy i rozvoje

O tom, že zábavu na skluzavce si děti užívají, určitě není pochyb. Mnohé z nich dokáží klouzání se strávit celé hodiny. Možná jste však netušili, že dětské skluzavky jsou skvělým prostředkem pro rozvoj hrubé motoriky. Děti si při klouzání trénují koordinaci pohybů, rovnováhu, posilují svaly. Klouzání na skluzavce je motivuje k pohybu a je všestranně užitečné pro rozvoj pohybové soustavy.

3. Podněcují děti pro pohyb na čerstvém vzduchu

Pokud děti nemají na zahradě dostatek podnětů, velmi rychle se tam začnou nudit. Nelze se pak divit, že dříve či později zakotví raději u počítače nebo před televizorem. Pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu je v současné přetechnizované době pro dítě tím nejlepším. Skluzavka je bezpochyby jeden ze způsobů, jak k němu děti motivovat.

Psychologové tvrdí, že vysoká tělesná aktivita dítěte přímo a pozitivně ovlivňuje intenzitu vývoje mozku.

4. Vedou děti k samostatné hře

Zvláště pokud vaše dítě nemá sourozence, zajisté si i při hře vyžaduje vaši společnost. Klouzání se je výborná aktivita, při které určitě vydrží z času na čas i samo. Vy se zatím můžete věnovat práci v zahradě nebo popíjení kávičky na terase.

Dětské skluzavky v zahradě dávají dětem příležitost trávit hodně času venku. Ale, mějte na paměti, že malé děti by měly klouzat pouze pod dohledem dospělé osoby.

Nejoblíbenější dětské skluzavky Smoby

Při koupi dětského skluzavky mnozí rodiče sáhnou po značce Smoby. Francouzská společnost Smoby patří mezi předních světových výrobců hraček, který dbá na vysokou kvalitu a bezpečnost svých produktů.

Dětské skluzavky Smoby jsou vyráběny z pevného kvalitního plastu s hladkým povrchem. Plast, ze kterého Smoby dětské skluzavky vyrábí je odolný vůči povětrnostním podmínkám. Vyblednutí barev na slunci zabraňuje speciální UV filtr. Dětské skluzavky Smoby můžete umístit uvnitř i venku.

Smoby dětské skluzavky pro děti od 2 let

Dětské skluzavky nám Smoby nabízí již pro děti od 2 let. Na výběr máte 2 velikosti v různých barevných provedeních a pohádkových designů.

Smoby dětské skluzavky pro nejmenší

Skluzavka Smoby Toboggan XS

 • vyrobena z vysoce pevného plastu, který se nedeformuje
 • ergonomický design s oblými tvary
 • pro děti od 2 let
 • stabilní konstrukce
 • kompaktní design
 • jednoduché skládání bez nástrojů
 • využití v interiéru i exteriéru
 • možnost připojení zahradní hadice
 • protiskluzová úprava schůdků
 • anti-UV filtr chrání povrch plastu pro slunečním zářením

Dětské skluzavky Smoby

Technické parametry dětské skluzavky Smoby XS Toboggan

 • rozměry skluzavky v rozloženém stavu: 125*50*75 cm
 • celková výška: 75 cm
 • délka plochy na klouzání: 90 cm
 • rozměry balení: 120 * 100 * 180 cm
 • maximální nosnost: 20 kg
 • hmotnost: 3,6 kg

Parametry dětské skluzavky Smoby XS

Smoby skluzavka pro děti od 2 let Toboggan KS

Smoby dětské skluzavky tobogan

 • stabilní konstrukce bez ostrých hran
 • ergonomická plocha na klouzání dlouhá 1,5 metru a široká 40 cm
 • pro vnitřní i venkovní použití
 • kvalitní plast s UV filtrem, odolný proti blednutí
 • možnost připojit hadici s vodou, čímž získáte pro děti domácí togán
 • opěrky rukou ve vrchní části
 • 4 schůdky s protiskluzovou úpravou
 • jednoduché sestavení a demontáž bez použití pracovních nástrojů
 • kompaktní skladování
 • vyrobená v souladu s evropskými bezpečnostními normami
Rozměry skluzavky Smoby Toboggan KS

Rozměry dětské skluzavky Smoby KS

 • rozměry v rozloženém stavu: 100 * 159 * 150 cm
 • rozměry ve složeném stavu: 119 * 25 * 44 cm
 • celková výška: 100 cm
 • celková délka: 159 cm
 • délka šmýkacej plochy: 150 cm
 • šířka plochy na klouzání: 40 cm
 • výška držáků: 33 cm
 • maximální nosnost: 50 kg
 • hmotnost skluzavky: 8,5 kg

 

 

Skluzavka XL 230 cm s vlhčením

Skluzavka XL s plochou na klouzání dlouhou až 2,3 metru přinese intenzivní zážitek a hodně radosti dětem od 3 rokov.

Smoby dětské skluzavky s napojením na vodu

Vlastnosti dětské skluzavky Smoby Toboggan XL

Vysoce kvalitní dětské skluzavky Smoby

 • vhodná pro děti od 3 let
 • délka plochy na klouzání je 230 cm, šířka 40 cm
 • možnost napojení na hadici s vodou
 • dvojitá vlna pro zábavnější klouzání
 • ergonomická plocha na klouzání
 • pevný plast s UV filtrem
 • po napojení na vodu se změní na dětský tobogán
 • stabilní konstrukce s pevnou podpěrou
 • 4 schody s protiskluzovou úpravou
 • v horní části- držáky rukou
 • využití venku
 • splňuje evropské normy kvality a bezpečnosti
Rozměry a technické parametry Smoby skluzavky XL 230 cm s vlhčením

Dlohé dětské skluzavky Smoby

 • rozměry v rozloženém stavu: 237 * 112 * 142 cm
 • rozměry balení: 187 * 33 * 60 cm
 • celková výška: 142 cm
 • celková délka: 237 cm
 • délka šmýkacej plochy: 230 cm
 • nosnost: 50 kg
 • hmotnost: 17 kg

Kvalitní dětské skluzavky Little Tikes

Dětské skluzavky Little Tikes vynikají poutavým designem a vysokou kvalitou provedení. Americká společnost Little Tikes vyrábí kvalitní, odolné hračky, které rozvíjejí představivost a motorické dovednosti dítěte.

Little Tikes dětské skluzavky jsou vyrobeny metodu odstředivého odlévání, čímž se stávají skluzavky více pevné, odolné vůči teplotním změnám a nárazům. Materiál odolává teplotním změnám od -40 ° C do +40 ° C.

Little Tikes dětské skluzavky
Skluzavky Little Tikes mají stabilní robustní konstrukci se zaoblenými rohy. Dětské skluzavky Little Tikes dělají radost dětem po celý rok, protože je můžete umístit uvnitř i venku.

Little Tikes – Moje první skluzavka pro děti od 2 let

 • v 2 barevných provedeních
 • vysoce kvalitní pevný plast odolný vůči povětrnostním změnám
 • z netoxických materiálů šetrných k životnímu prostředí
 • bez ostrých rohů a hran
 • 2 široké schůdky s protiskluzovou úpravou

Dětské skluzavky Little Tikes pro nejmenší

Rozměry skluzavky Little Tikes – Moje první skluzavka

 • rozměr v rozloženém stavu: 122 * 49 * 70 cm
 • délka plochy na klouzání 95 cm
 • rozměry balení: 105 * 15 * 17 cm
 • hmotnost: 5 kg
 • nosnost: 27 kg

Obří skluzavka Little Tikes

Little Tikes Obří skluzavka pro děti od 3 do 6 let s plochou na klouzání dlouhou až 180 cm.

 • moderní design
 • stabilní konstrukce se širokou základnou
 • široké schody se zábradlím jsou ukončeny pohodlnou opěrkou na ruce
 • ergonomicky tvarovaná plocha na klouzání dlouhá až 180 cm
 • všechny části skluzavky jsou zaoblené bez ostrých rohů a hran
 • kompaktní rozměry
 • skluzavku stačí jen rozložit, k jejímu montáži nepotřebujete žádné nástroje
 • ideální pro hry v exteriéry
 • odolný a vysoce kvalitní plast

Little Tikes veliké dětské skluzavky

Parametry dětské skluzavky Little Tikes

 • rozměry v rozloženém stavu: 213 * 122 * 134 cm
 • rozměry balení: 180 * 53 * 42 cm
 • délka plochy na klouzání: 180 cm
 • maximální zatížení: 34 kg
 • hmotnost – 19,6 kg
 • pro děti od 2 do 6 let

Jaké jsou vaše zkušenosti s výběrem skluzavky pro děti? Napište nám je do komentářů.

Napsat komentář