Chodítko pro dítě: Jaké, proč a kdy?

Chodítko pro dítě je pomůcka, jejímž úkolem je usnadnit děťátku jeho první kroky. Rodiče po něm většinou sahají v naději urychlení motorického vývinu své ratolesti a často i jako po prostředku ochrany před pádem. Plní však chodítka skutečně tuto funkci? Jaké chodítka jsou pro děti vhodné, v jakém věku a na co by si měli dát rodiče pozor při jejich výběru?

V prvním roce se dítě vyvíjí velmi rychle. Půlroční dítě je velmi odlišné od novorozence. Mnoho dětí už ví, ve svých 6 měsících samo sedět, začíná pomalu lézt. Postupně se dokáže při nábytku postavit a dělá první kroky. Právě v tomto období mnoho rodičů řeší otázky: Koupit nebo nekoupit chodítko pro dítě? Jaké chodítko vybrat?

Podívejme se spolu, jaké chodítka pro dítě mají rodiče k dispozici?

Aktuální trh nabízí dva druhy pomůcek pro usnadnění období rozvoje chůze:

  •     klasické chodítka (pavouci)
  •     aktivní chodítka (vozíky)

Klasické chodítko pro dítě – pavouk

Pavouk klasické chodítko pro dítě

Klasické chodítko pro dítě, jaké si možná ještě pamatujete ze svých dětských let, tvoří sedačka, stabilní konstrukce na kolečkách, jejímž úkolem je zabránit pádu děťátka a často i pult s pestrobarevnými hračkami. Na pohled vypadají tyto chodítka lákavě a rodičů skutečně mohou zbavit velké části péče.

Dítě se v chodítku – pavouku pohybuje odrážením se od podlahy a dokáže se samostatně přesouvat v prostoru už před prvním rokem života. Mnohé batolata v pavouku vydrží spokojené celé hodiny. Právě to je důvod, pro který se klasické chodítko pro dítě těší své oblibě i mezi mnoha současnými rodiči.

Před jejich používáním však varují odborníci z oblasti pediatrie, ortopedie i neurologie. Klasické chodítka, zejména pokud jsou používány dlouhodobě a intenzivně, mohou vážně narušit fyzický a motorický vývoj dítěte.

Pohyb v chodítku má ve skutečnosti s chůzí jen velmi málo společného. Vyžaduje jiné postavení celého těla, nohou i chodidel. Děti v důsledku používání chodítka obvykle přeskočí přirozenou fázi vývinu – lezení, která je z hlediska rozvoje motoriky velmi důležitá.

Kromě toho pohyb v pavouku nepřiměřeně zatěžuje klouby děťátka, především kyčelní, může způsobit budoucí problémy s páteří, asymetrii v pohybu dolních končetin a jejich ztuhnutí. Důsledkem dlouhodobého používání chodítka je i vymizení obranných reflexů. Dítě nabude jistotu ochrany zvenku a ztrácí tak i jistou ostražitost. Zatímco dětičky, které se učí chodit klasickým způsobem, padají obvykle měkce na zadek, děti zvyklé na chodítka zažívají mnohem nebezpečnější pády.

Pokud se rozhodnete pro koupi klasického chodítka pro dítě, pak:

  •     zvolte chodítko pro dítě s možností výškového nastavení
  •     dbejte na kvalitní a stabilní konstrukci
  •     pokud máte v domácnosti schodiště, zjistěte si, zda má chodítko pojistku proti pádu ze schodů
  •     střídejte používání chodítka se samostatným pohybem děťátka
  •     nepoužívejte chodítko na „odkládání“ dítěte
  •     nenechávejte dítě v chodítku bez dozoru
  •     nepoužívejte chodítko spíše než umí děťátko samostatně stabilně sedět (cca po 6. měsíci)

Klasické chodítko pro dítě se sedačkou

Moderní chodítko pro děti je multifunkční zařízení vybavené panely s hračkami, světly a melodiemi. Aktivní pult se dá v mnoha případech odebrat a použít k hraní na podlaze.

Aktivní chodítko pro dítě

Aktivní chodítko pro dítě má podobu vozíku, který si děťátko tlačí před sebou a zároveň se ho přidržuje. Poskytuje jistou oporu při prvních krocích, ale klade nároky i na dítě. Pravdou je, že aktivní chodítka nejsou natolik bezpečné jako klasické chodítka. Nedokáží totiž spolehlivě zabránit pádu dítěte.

Chicco aktivní chodítko pro dítě

    Rodič musí být neustále v pohotovosti a nemůže dítě do chodítka takříkajíc „odložit“.

Na druhé straně, aktivní chodítko pro dítě vytváří prostor pro rozvoj těch správných motorických návyků dětí, ostražitosti, pohotovosti a dítě si při jeho používání zachovává aktivní obranné reflexy. Obecně se v porovnání s klasickým chodítkem považuje aktivní chodítko pro dítě za lepší a zdravější volbu.

Podle čeho vybrat aktivní chodítko pro dítě?

Stabilita

Stabilita je základní požadavek, kterou by měla tato pomůcka splňovat. Zabezpečená je obvykle širokou spodní základnou a pevností konstrukce a použitých materiálech. Aktivní chodítko by se nemělo prohýbat pod váhou dítěte ani jednoduše se převrhnout.

Tip: Velmi oblíbené z hlediska kvality i stability jsou aktivní chodítka vyrobeny ze dřeva. Designem a funkčností se již v současnosti vyrovnají plastovým chodítko.

Dřevěné chodítko pro dítě

Kolečka

Aktivní chodítka mají obvykle 4 malá kolečka, které by měly být pogumované, aby se zabránilo jejich klouzání po hladké podlaze a příliš rychlému pohybu. Pokud budou kolečka klouzat nebo otáčet příliš rychle, chodítko bude děťátku utíkat. Některé chodítka mají z tohoto důvodu kolečka vybavena brzdami.

Rukojeť

Aktivní chodítka v drtivé většině nedisponují možností polohování rukojeti. Velmi důležitá je proto výška její umístění vzhledem k výšce dítěte. Ta by měla sahat dítěti nad úroveň pasu, ne však vyšší než do poloviny trupu.

Motivace dítěte

Mnohé aktivní chodítka přímo motivují dítě k chůzi a to prostřednictvím hudby či světelných efektů, jejichž spouštěčem je pohyb. Pokud děťátko chce, aby mu chodítko hrálo nebo svítilo, musí začít chodit.

Interaktivní chodítko pro díte

Funkce

Aktivní chodítka v sobě obvykle kombinují pomůcku pro mechanickou podporu chůze s interaktivní hračkou. Jejich přední panel zpravidla nabízí množství funkcí pro hru včetně zvukových a světelných efektů. Kromě rozvoje chůze tak podporují i ​​smyslovou vnímavost a obratnost jemné motoriky.

Design

Aktivní chodítka lákají děti i rodiče poutavými barvami a veselým provedením. Jsou v nabídce v podobě standardních hracích panelů, ale i oblíbených zvířátek, vozíků s nákladem, autíček či kočárků pro panenky. Výběr závisí jen na vkusu rodičů a zájmu dítěte. Cílem je dítě upoutat a motivovat ho tak ke hře a chůzi.

Kdy je čas na koupi aktivního chodítka pro dítě?

Většina dětiček se vydá na své první kroky někdy kolem jednoho roku. Chůzi s oporou chodítka zpravidla dítě nezvládne dříve než v 9-10 měsících. Aktivní chodítko pro dítě slouží jako bezpečná podpora při prvních nejistých krocích a zároveň krásná hračka, která přitahuje dětskou pozornost.

Při výběru dbejte na i na kvalitu provedení. Chodítko pro dítě musí být maximálně bezpečné. Všechny hrany musí být mít oblé, spoje hladké a nesmí obsahovat malé části, které by dítě mohlo spolknout.

Než dáte děťátku aktivní chodítko, odstraňte z podlahy všechny překážky, na kterých by dítě mohlo padnout a zranit se. Obujte dítěti pevnou obuv, nejlépe bez šňůrek, které by se mohly zamotat do koleček a samozřejmě dítě mějte vždy pod dohledem.

Také by vás mohlo zajímat:

Hračky pro miminka vybírejte opatrně

9 důvodů, proč koupit odrážedlo pro nejmenší

Jaké jsou vaše zkušenosti s dětským chodítkem? Napište nám je do komentářů a pomůžete i jiným rodičům udělat správnou volbu :-).

Napsat komentář