Potřebuje dítě interaktivní hračky? Jaké jsou jejich plusy a mínusy

Interaktivní hračky si získaly u dětí mimořádnou popularitu a patří k vyhledávaným dárkem pro děti. Potřebuje však dítě interaktivní hračky? Jaké jsou jejich plusy a mínusy? Co na hry s interaktivními hračkami říkají psychologové, se dozvíte v článku.

Hra je důležitým prvkem ve vývoji dětí. V procesu hry se děti baví, ale také učí a rozvíjejí své schopnosti a dovednosti, proto většina rodičů výběru hraček věnuje náležitou pozornost. Technický pokrok však neobešel ani dětský svět a v minulém století se na trhu objevily interaktivní hračky, které v současnosti patří k nejžádanějším.

Mnoho rodičů se nás při výběru hraček pro děti ptalo: Co jsou interaktivní hračky? Jaké jsou jejich plusy a mínusy? V jakém věku koupit interaktivní hračku? Které hračky s interaktivními funkcemi jsou nejlepší ?, a tak jsme odpovědi na tyto i další otázky zpracovali, abyste o interaktivních hračkách získali všechny potřebné informace a uměli se správně rozhodnout při jejich nákupu.

Co jsou interaktivní hračky

Interaktivní hračky jsou hračky, které reagují na akci dítěte, na dotek, zvuk nebo slovní příkaz dítěte. Mohou se pohybovat, mluvit, vydávat zvuky, zpívat, mluvit, dokonce vyprávět příběh nebo vyjadřovat emoce. Je obtížné přesně stanovit kritérium, kdy můžeme hračku označit výlučně za interaktivní, ale obecně se do této kategorie zařazují hračky, které mají světelné a zvukové efekty, pohybují se a stimulují děti k nějaké aktivitě.

Hlavní funkcí hraček s interaktivní akcí je podnítit dítě, aby s ním komunikovalo, resp. vykonalo nějakou akci: zopakovalo slovo, sloku písně, zatlačilo tlačítko v modré barvě a podobně. Použitím moderní technologie, interaktivní hračky přinesly do světa dětí novou virtuální realitu. Dítě na první pohled zaujmou nejen designově, ale dokážou mu zprostředkovat množství informací, podnítit ho reagovat a komunikovat. Prostřednictvím přímé interakce s dítětem získaly tyto produkty širokou popularitu.

Interaktivní hračky se vyrábějí v různých provedeních, pro děti různých věkových kategorií s rozmanitými interaktivními funkcemi. Množství interaktivních hraček má v sobě zabudované propracované zařízení vytvořené pomocí nejnovějších elektronických technologií a robotiky. Jelikož jejich součástí je propracovaný mechanismus ovládání, jejich cena je vyšší ve srovnání s „klasickými“ hračkami.

Interaktivní hračky pro nejmenší

Druhy interaktivních hraček

Výrobci nám dnes nabízejí obrovskou nabídku interaktivních hraček se širokou škálou funkcí. Najdeme mezi nimi hračky pro rozvoj jemné motoriky, paměti, pro učení abecedy, čísel, říkadel a čísla, ale také různá zvířata, telefony, počítače, panenky, roboty.

Interaktivní vkládačky, chodítka, hudební nástroje, první telefon

Interaktivní hračky určené pro nejmenší děti podněcují rozvoj jemné motoriky, pomáhají dětem naučit se první slova, rozpoznávat tvary a barvy a rozlišovat zvuky různých zvířat. Během hry děti začnou chápat princip příčiny a následku.

Aby se hračka rozsvítila, vydala zvuk, musí nejprve zatlačit tlačítko nebo vsunout kostku do správného otvoru.

Ve skupině interaktivních hraček pro nejmenší najdeme i různé zvukové vláčky, lodě, auta s figurkami, kostkami. V podstatě mají stejnou funkci jako první dětské mobily či smartphony. Po zatlačení tlačítek figurky, zvířátka vydávají reálný zvuk, zahrají píseň nebo část hračky rozsvítí.

Interaktivní knihy

Interaktivní knihy pomáhají rozvíjet komunikační a motorické dovednosti dítěte, podporují rozvoj paměti a logického myšlení. Interaktivní knihy reprodukují písně, příběhy, které nazpívali a namluvili profesionální herci a zpěváci. Pomocí interaktivní knihy se dítě může začít seznamovat s cizím jazykem, se světem zvířat a podobně.

Dětský tablet, notebook

Dětské tablety a notebooky jsou různé, protože podle věku dítěte se odlišují funkcemi i náročností úkolů, které má dítě uskutečnit. Pro malé děti se prodávají tabletové počítače s pohádkami a písněmi, s abecedou, se zvířátky, částmi lidského těla atd.

Interaktivní hračky pro děti

Existují modely navrženy pro děti předškolního věku, jakož i pro děti školního věku, s rozmanitými úkoly z různých tematických okruhů, například příroda, svět, historie, zvířata, výuka cizího jazyka a mnoho dalších.

Zvířata s interaktivními funkcemi

Medvídek interaktivní hračky

V kategorii pro nejmenší děti se setkáte s plyšovými zvířátky – medvídek, pejsek, opička. Tyto interaktivní hračky od obyčejných plyšových hraček odlišují právě interaktivní funkce. Plyšový pejsek, medvídek ovládá abecedu, číslice, části těla, jednoduché říkanky, básně, ale i celé písně či pohádky, které obvykle doprovází výzva pro dítě, aby vše opakovalo.

Pro starší děti nám výrobci nabízejí zvířátka, o které je třeba se starat. Najdeme mezi nimi skutečné ale i fiktivní koťata, štěňata, křečci, které jsou vybaveny světelnými, zvukovými a senzorovými moduly. Jsou schopné chodit, otáčet hlavou, vrtět ocasem. Mnohé druhy interaktivních zvířátek dokážou reagovat na dotyk nebo hlas. Dítě by interaktivní zvířátko mělo naučit péče, rozvinout u něj pocit zodpovědnosti.

 

Rodiče zvířátko s interaktivními funkcemi obvykle kupují dětem, které sní o skutečném domácím zvířátku.

Interaktivní panenky

Interaktivní panenky jsou velmi oblíbené u dívek všech věkových kategorií, protože interaktivní panenka nejenže vypadá jako skutečné dítě, ale také zpráva jako dítě. Může pít z láhve, čurat, kakat, plakat, smát se, mluvit, lézt či chodit.

Roboti

Roboti v podobě transformátorů, seriálových hrdinů, dinosaurů můžete dnes dokonce ovládat pomocí dálkového ovládání nebo přímo přes počítač. Roboti s interaktivními funkcemi se stávají součástí především chlapeckých dětských pokojů. Roboti jsou unikátní inteligentní hračkou, kterou ocení nejedno dítě. Díky robotovi se vaše dítě na dlouhou dobu nejen zabaví, zároveň ale také rozvíjí své znalosti robotiky a mechaniky, logické uvažování a kreativitu. Každý robot má jiné vlastnosti, funkce a herní módy.

Interaktivní hračky roboti

Interaktivní hračky podle věku dítěte

Každá interaktivní hračka je určena pro určitou věkovou kategorii, s ohledem na úroveň vývoje a schopnosti dětí poskytuje různé stimuly k akci, a proto při výběru interaktivní hračky byste měli vždy vzít v úvahu věk dítěte, pro které hračku kupujete.

Interaktivní hračky pro děti do 1 roku

Interaktivní domky, stolky, různé hudební nástroje, telefony, aktivně chodítka, dopravní prostříkat, kostky, míče, vkládačky, zatloukačky vydávají po provedení akce různé zvuky, čímž motivují dítě ke hře, objevování a učení. Vyzývají děti opakovat slova a jednoduché fráze.

Interaktivní hračky pro děti od 1 do 3 let

Pro tuto věkovou kategorii dětí najdete interaktivní hračky s různými zvukovými úkoly, které přispívají k vytváření hmatových dovedností, jakož i k rozvoji logického a abstraktního myšlení a jemné motoriky. Náročnost úkolů odpovídá věku dětí.

Knižky interaktivní hračky pro děti
Během hry se dítě může naučit rozpoznávat barvy, tvary, velikost, zvířata podle zvuků, seznámit se prvními číslicemi. V nabídce máte k dispozici hudební puzzle, vkládačky, dopravní prostředky, jednoduché tablety, interaktivní knihy a zvířátka, které vyprávějí a zpívají.

Interaktivní hračky pro děti od 3 let

Pro děti od 3 let se nabídka interaktivních hraček ještě více rozrůstá. Najdete v ní elektronické roboty, superhrdinové, auta, letadla, zvukové mapy, dětské počítače, interaktivní zvířátka a panenky, o které je třeba se starat.

Některé modely mají dokonce i mobilní aplikace, pomocí kterých dítě může zvířátko krmit, sledovat jeho náladu a zdravotní stav ve virtuálním světě.

Potřebuje dítě interaktivní hračky? Jakou jsou jejich plusy a mínusy

Potřebuje dítě interaktivní hračky? Otázka, na kterou hledají odpověď mnozí rodiče. Názory dětských psychologů na interaktivní hračky jsou odlišné. Někteří na nich nevidí nic špatného a berou je jako součást moderní technické doby. Interaktivní hračky jsou pro dítě bezpečné, vědí zaujmout jeho pozornost a určitě ho něco nového naučí.

Interaktivní hračky se zvukem
Naopak, jiní zastávají názor, že interaktivní hračky mají negativní vliv na psychiku dítěte. Za největší mínus interaktivních hraček považují, že přebírají iniciativu ve hře a omezují dětskou fantazii.

Interaktivní hračky pro děti jsou určitě přínosem, ovšem za předpokladu, že jsou vybrány s ohledem na věk, individuální vlastnosti dítěte a funkce, které hračka má. Také bychom si měli uvědomit, že dítě pro svůj zdravý duševní vývoj potřebuje různé podněty ke hře, proto nezapomeňte také na „klasické hračky„, jako pyramidy, vkládačky, kostky, hudební nástroje.

Interaktivní hračky třeba používat s mírou, protože mluvící robot, kniha či zvíře nenahradí pro dítěte plnohodnotnou komunikaci s vámi a ani neudělají z vašeho dítěte génia. V žádném případě se nespoléhejte na to, že dítě se vše naučí samo pomocí interaktivní hračky.

Pro správné psychologické vnímání vnějšího světa byste se jako rodič měli aktivně podílet na hrách vašeho dítěte. Stavte domy z kostek, skládejte puzzle, řešte tvůrčí úkoly, čtěte dítěti knihy, zpívejte, ….

I interaktivní hračky mají své plusy, ale vybírejte jejich zodpovědně. Než hračku koupíte, všimněte si její design, bezpečnost, vývojové výhody. Správně vybraná hračka by měla podporovat rozvoj dětského myšlení a tvořivost.

Plusy interaktivních hraček

 1.     podporují rozvoj jemné motoriky u nejmenších
 2.     prostřednictvím hry se dítě učí rozpoznávat tvary, barvy, zvuky zvířat
 3.     seznamují dítě se základními matematickými pojmy
 4.     podporují logické myšlení a paměť
 5.     hry rolí „na mámu“, „ošetřovatelku“, „kuchaře“ získávají reálný charakter
 6.     učí děti pochopit příčinné vztahy a podněcují děti k aktivitě a učení

Mínusy interaktivních hraček

 1.     nepodporují představivost. Každá interaktivní hračka má přesně vytyčenou úlohu. Hrající telefon bude stále dokola vyhrávat tytéž písně nebo opakovat abecedu.
 2.     nepodněcuje děti ke společné hře. Dítě se nehraje s vrstevníky, protože interaktivní hračka se stane jeho přítelem
 3.     maže hranice mezi reálným a virtuálním světem, což může mít negativní vliv na vnímání světa, při navazování reálných vztahů
 4.     rozšiřování slovní zásoby dítěte je omezeno na slova, slovní spojení, která reprodukuje hračky
 5.     nemotivují děti k tělesné aktivitě
 6.     nerealistické provedení, např. růžová kočka, strašidelný robot mohou negativně ovlivnit duševní vývoj dítěte
 7.     elektronický modul zvyšuje jejich cenu v porovnání s tradičními hračkami, navíc budete muset investovat do koupě baterií
 8.     poměrně vysoké riziko, že hračka se stane porušením elektroniky nefunkční

Kvalitní interaktivní hračky

Pro dítě prospěšné můžeme považovat ty interaktivní hračky, které podporují rozvoj dovedností, jsou impulsem pro dětskou fantazii a kreativitu a nenabízejí jen jeden naprogramovaný standardizovaný skript. Dítě se přes hru a fantazii přizpůsobuje realitě, učí se porozumět sobě, prostředí, ve kterém žije, buduje si vztahy aktivně poznává okolní svět.

Jak vybírat interaktivní hračky pro děti

Interaktivní hračky se liší velikostí, designem i funkčností a jednotlivé modely jsou určeny pro děti různého věku.

1. Každá typ interaktivní hračky je limitován věkem dítěte, takže tento faktor při nákupu zohledněte jako první. Doporučený věk dítěte, pro jaký je hračka vhodná, uvádí každý výrobce na obalu hračky.

2. Při výběru věnujte pozornost vlastnostem a funkcím, které hračka má.

3. Všímejte si provedení. Hračka by měla mít přirozený výraz obličeje, bez velkých očí, nepřirozené zbarvení. Vyhněte se hračkám v červené a černé barvě, které podle psychologů, mají negativní vliv na citlivou psychiku dítěte.

4. Přečtěte si informace, kde byla hračka vyrobena, zda je pro zdraví dítěte naprosto bezpečná.

5. Věnujte pozornost materiálu, ze kterého je hračka vyrobena. Nekupujte hračky, které silně páchnou, protože jsou s velkou pravděpodobností pro dítě nebezpečné.

6. Všímejte si tvar hračky. Musí mít všechny hrany oblé, pro děti do 3 let nesmí obsahovat malé části, které by dítě vědělo vdechnout. Elektronický mechanismus nesmí být pro dítě dostupný.

7. Vydávající zvuky by měly být jemné a nesmí dráždit sluch dítěte. Vyvarujte se koupi hraček se strašidelnými zvuky.

8. Nikdy nekupujte hračky, které nemají označení – značku výrobce, že hračka splňuje všechny bezpečnostní požadavky.

9. Přečtěte si pokyny, jak hračka funguje a jak ji používat.

10. Pro starší děti vybírejte interaktivní hračky podle jejich preferencí a věku.

Po zakoupení hračku z času na čas zkontrolujte, zda není poškozena.

Technický pokrok do světa dětí sice patří, ale nenahradí dítěti vaši pozornost, lásku a komunikaci. Navíc, pokud má dítě hodně interaktivních hraček, rychle o ně ztrácí zájem, proto vybírejte interaktivní hračky pro dítě rozvážně.

Populární interaktivní hračky

Podívejte se, které interaktivní hračky patří v současnosti mezi nejpopulárnější. Najdete mezi nimi novinky, ale také hračky, které jsou oblíbené již několik let.

Mluvící pejsek Fisher Price

Fisher Price Mluvící pejsek je jednou z nejoblíbenějších hraček tohoto světového výrobce. Štěňátko zná abecedu, zpívá písně, vypráví rýmy a jmenuje části těla. Hlasitost lze v případě potřeby nastavit nebo úplně vypnout. Na hrudi mu po stisknutí svítí srdíčko. Jasné barvy, příjemný výraz tváře přitahuje pozornost dítěte. Výška psa je cc 25 cm.

Plyšový kamarád pomáhá dětem naučit se abecedu, čísla, barvy, části lidského těla. Děťátko zabaví rytmickými písničkami. Mluvící pejsek Fisher Price pomáhá dítěti naučit se nové věci prostřednictvím každodenní hry a pochopit souvislosti mezi slovy a obrazy. Vybízí dítě k učení pomocí zpěvu, tance a hry.

Hračka vyžaduje 3x 1,5V baterie typu AA (LR6 alkalické) (jsou součástí balení).

Oblíbenou interaktivní hračku koupíte i v dívčím provedení – FISHER PRICE – Mluvící pejskoba sestřička.

Fisher Price interaktivní hračky

CLEMENTONI interaktivní stoleček

Interaktivní stoleček Clementoni

Veselý mluvící hrací stoleček s 9 interaktivními tlačítky, jejichž cílem je stimulovat interakci s dítětem. Nohy od stolku lze jednoduše oddělit a dítě se může hrát pouze s hrací deskou stolku na zemi.

Interaktivní hračka pro děti od 1 roku, učí děti poznávat čísla, písmenka, tvary a barvy. Stimuluje manuální dovednosti, zrak a sluch. Barevná kniha učí děti písmena a názvy zvířat.
Knihy a klávesnice hrají hodně veselých písniček.

Potřebné jsou baterie: 3 × 1,5 AA (nejsou součástí balení).

SMOBY – Cotoons Domeček Discovery

Interaktivní domeček s oblíbenými postavičkami Cotoons s množstvím hracích prvků uvnitř i na vnější části domku. SMOBY – Cotoons Domeček Discovery jednoduše přenesete díky rukojeti a skládací látkové části. Interaktivní domeček Cotoons Discovery potěší děti od 1 roku.

Děťátko se může hrát v domku, který mu však vědí rodiče změnit na dětský stan rychle a jednoduše. Stan pro děti se vyznačuje zvukovými i světelnými efekty. Na přední straně domku se nacházejí otevírací dvířka, která v sobě skrývají otvory pro různé tvary přiložených plastových útvarů, které se dítě učí rozlišovat a dávat je přes správný otvor do domečku.

Na druhé straně domku se nachází otevírací okénko. Svítící kvítek se zvukem umístěn na domku, vydává po stisknutí melodie a světýlka. Nad dveřmi jsou pohyblivé očka a vedle dveří je rostlinka s květem, který lze roztočit. Váleček na dveřích, může dítě otáčet.

Hmotnost a rozměry:

 •     rozměry domku 90*72*70 cm
 •     hmotnost hračky 2,1 kg
 •     celková výška 72 cm

Interaktivní zvířátko Hatchimals Alltoys Draggles

Ptáček Hatchimal, pro děti od 5 let, je interaktivní zvířátko, které se během láskyplné péči samy vylíhne z obrovského vajíčka a stane se skvělým kamarádem. Úkolem je Draguella zvířátko vychovat a všechno ho naučit.

Interaktivní hračky Ptáček Hatchimals

Ptáček Hatchimal komunikuje svítícími očky. Když přijde čas, vylíhne se z vajíčka, přičemž je do poslední chvíle překvapení, který ze dvou zvířátek na obrázku se vylíhne. Po vylíhnutí prochází 3 vývojové úrovně. Malý chlupatý Hatchimal se mění z miminka přes fázi malého ptáčátko až po věk šikovného ptáčka. Hatchimal melodií Happy Birthday dává najevo, že dosáhl další vývojovou fázi.

Při dobré péči se naučí chodit, tančit, hru s hračkami a mnohé jiné triky. Interaktivní ptáček Hatchimal vydává zvukové a světelné efekty. K funkčnosti jsou potřeba 2 baterie typu AA, které hračka obsahuje. Rozměry balení: 25*15*20 cm.

 Hračku víte po dokončení cyklu učení restartovat a zvířátko se vrátí na začátek ve svém vývoji a učení může začít nanovo. Skořepina vajíčka se ale už neobnoví.

Materiál: plyš, plast

Albi KOUZELNÉ ČTENÍ tužka + Svět zvířat

Kniha vás tematicky provede osmi různými prostředími z naší planety, jako je les, savana, poušť, moře a další. Na každé straně se dozvíte, jaká zvířata v daném prostředí žijí, jak se jmenují, jaké zvuky vydávají a čím jsou zajímavé. Své znalosti si děti mohou ověřit pomocí zábavných kvízů, které jsou vždy rozděleny do tří kategorií: najdi zvíře podle názvu, najdi zvíře podle zvuku, najdi zvíře podle zajímavosti.

Interaktivní hračky Albi knihy

Kniha, určená pro děti od 5 let, namluvena známým českým hercem Otakarem Brouskem ml. ,obsahuje přes 900 zvuků a textů.

Kouzelné čtení je unikátní vzdělávací koncept, který funguje na základě speciálního kódu ukrytého přímo na stránkách knih. Díky této technologii tužka dokáže přečíst text, který je vytištěn v knize, ale i ten, který je pod ikonami či obrázky. Elektronická tužka funguje se všemi produkty edice Kouzelné čtení.

Obsah balení: elektronická tužka Albi, kniha Svět zvířat, nabíječka, kabel USB, průvodce Kouzelným čtením, 10 kusů samolepek MP3 přehrávače, 10 kusů samolepek ovládání hlasitosti.

EP Line Noctis Netopýr

Netopýr robot interaktivní hračky

Netopýr Noctis disponuje více než 50 interaktivními funkcemi a je vhodný pro děti od 6 let. Chová se podle toho, jakou ze šesti nálad právě má. Můžete ho také přepnout do šesti módů. Přes 1 ze šesti nálad dává najevo svou veselost, rozmrzelost a dokáže být i pořádně protivný.

Interaktivní netopýří robot Noctis si díky své multifunkčnosti rychle získá pozornost dítěte a zabaví ho na mnoho hodin. Funguje na 4xAA baterie, které jsou součástí balení a je určen pro děti od 6 let.

 •     Miluje tmu a v noci bude děti strážiť- když do pokoje vznikne nezvaný host, spustí nectí alarm.
 •     Reaguje na hudbu, na kterou rád zatančí a umí dát najevo, když se mu nelíbí.
 •     S Noctis si děti mohou zahrát 4 hry.
 •     Podle svých pocitů a nálad mění barvu očí a křídel.
 •     Umí hýbat křídly.

Napište nám do komentářů, jaký je váš názor na interaktivní hračky? Jaké interaktivní hračky má vaše dítě?

Napsat komentář