Jak vybrat jednorázové pleny pro novorozence

Čekáte děťátko a nevíte, které dětské pleny koupit? Přečtěte si, jak vybrat nejlepší jednorázové pleny pro vaše miminko.

Každá matka se snaží dát dítěti to nejlepší, a proto maminky opodstatněně řeší výběr jednorázových plen. Hledáte i vy odpovědi na otázky: Jak vybrat správnou velikost? Kolik a které jednorázové pleny pro novorozence potřebuji do porodnice? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Pleny jednoznačně patří do základní dětské výbavičky, protože minimálně první rok se bez nich určitě neobejdete. Při výběru dětských plenek máte 2 základní možnosti. Buď si vyberete látkové pleny, které budete používat opakovaně, nebo dáte přednost plenkám na jedno použití.

Jednorázové pleny pro novorozence

Používání jednorázových plen je sice velmi pohodlné, ale hned na začátek musíme říci, že jejich používání nebude levnou záležitostí. Koupě takových plenek vás může stát měsíčně i okolo 2500 korun. Navíc jednorázové pleny jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Dítě spotřebuje průměrně denně 5-6 jednorázových plenek, při novorozenci je toto číslo ještě vyšší.

Jednorázové pleny se vyrábějí z propustné fólie, nejčastěji z polypropylenu, pod kterou se nachází celulóza nebo buničina mnohokrát doplněná o gelový absorbér a poslední vrstvou je nepropustná ochranná fólie, která zabraňuje prosakování. Materiály, které se při výrobě plenek používají, se rozkládají podle různých zdrojů 200 až 500 let.

Reklamy na jednorázové pleny nám slibují, že plenky okamžitě absorbují vlhkost, drží ji bezpečně uvnitř a nedráždí pokožku dítěte. Skutečnost však bývá mnohdy jiná. Jak tedy vybrat kvalitní jednorázové pleny?

Jak vybrat jednorázové pleny?

Hlavními ukazateli kvality jednorázových plenek je:

Savost a rychlost absorbování tekutiny

Plenka střední velikosti (do 9 kg) by měla absorbovat nejméně 240 gramů vlhkosti.

Schopnost zadržení tekutiny

Schopnost zadržení tekutiny znamená, kolik vlhkosti se uvolní na pokožku dítěte z plenky při jejím stlačení. Standardně by to nemělo být více než 6 gramů. Pokud se tekutina z plenky uvolňuje ve větším množství, na jemné kůži děťátka může nahromaděná vlhkost způsobit podráždění až bolavé zapaření pokožky.

Dobrá plenka musí rychle absorbovat velké množství vlhkosti a držet ji uvnitř. Perfektní plenka je navíc prodyšná, propouští vzduch, aby pokožka dítěte mohla „dýchat“.

Větrání prostoru pod plenkou se uskutečňuje nejen prostřednictvím samotné pleny, která obsahuje vrstvu odolnou vůči vlhkosti, ale i podél jejího obvodu. Prodyšnost a dobrou cirkulaci vzduchu ovlivňuje také reliéf vnitřní vrstvy pleny.

Kvalita zapínání

Aby plenka dobře držela, všímejte si i kvalitu zapínání. Jednorázové pleny nám totiž výrobci nabízejí s upnutím na „suchý zip“, lepicím páskem a pro starší děti kalhotkové plenky.

Při výběru jednorázových plenek pro nejmenší děti upřednostněte zapínání „suchým zipem“. Při tomto způsobu můžete plenu „zapnout“ a „rozepnout“ několikrát. Při zapnutí pleny lepicím páskem bývá už obvykle problém. Lepicí pásek se může pomačkat, resp. při opakovaném použití již dobře nedrží.

Správná velikost

Výběr správné velikosti jednorázových plenek pro děti se odvíjí od hmotnosti dítěte. Příliš malá plena může děťátko tlačit, ale také nebude schopná absorbovat potřebné množství moči. Na druhé straně, velká plena bude děťátko omezovat v pohybu a také může dojít k úniku moči mimo pleny.

Ideální jednorázová plena pro dítě je taková, která je schopna absorbovat dostatečné množství moči, zadržet vlhkost, umožní pokožce děťátka dýchat a pro děťátko je maximálně pohodlná. Děťátko netlačí ani neomezuje v pohybu.

Jednorázové pleny podle velikosti

Jednorázové pleny pro novorozence do porodnice

V případě, že jste rozhodnuta používat látkové pleny, informujte se o jejich možnosti využívání ve vaší porodnici, protože většina porodnic na Slovensku a v Česku požaduje od maminek jednorázové plenky.

Jednorázové pleny pro novorozence výrobci plenek označují různými způsoby, jak „newborn“, „new life“ nebo číslem 1. Jsou určeny pro děti s hmotností 2 – 5 kg, o číslo větší plenky jsou pro děti s hmotností 3 – 6 kg. Ve velkém balíku plenek pro novorozence se nachází obvykle 50 – 80 kusů.

Velikost prvních plenek pro novorozence vyberte podle předpokládané porodní hmotnosti dítěte. Tuto informaci získáte od vašeho gynekologa.

Jednorázové pleny pro předčasně narozené děti

Výrobci dnes myslí už i na novorozeňata, které se narodí předčasně nebo s nízkou porodní hmotností. Pro dětičky s hmotností nižší než 2,5 kg jsou určeny speciální jednorázové pleny:

  • BELLA HAPPY Before Newborn 0 (do 2 kg)
  • NATY NATURE Babycare 1 NEWBORN, 25 ks (2-5 kg)
  • BAMBI Nature Premature (1-3kg)
  • PAMPERS Premium Care 0 NEWBORN

Kolik jednorázových plenek potřebujete do porodnice?

Jednorázových plenek v nejmenší velikosti nebudete pravděpodobně potřebovat hodně. Zdravé děťátko už v prvních týdnech roste a přibírá rychle. V porodnici a první dny doma se obvykle spotřebuje jeden velký balík – jumbo pack – plenek v nejmenší velikosti.

Při předčasně narozených dětí se množství plenek v nejmenší velikosti nedá odhadnout. Vše záleží od porodní hmotnosti, zdravotního stavu děťátka a jeho následného prospívání. Mějte připravený jeden jumbo pack a v případě potřeby další balení plen lehce dokoupíte.

Nejlepší jednorázové pleny pro novorozence?

Mnohé maminky se ptají, jakou značku plenek mají pro novorozence koupit. Odpověď však není jednoznačná. Obvykle maminky do porodnice kupují dražší plenky. Populární jsou zejména Pampers a Bella Happy.

Samozřejmě, ne každý si může dovolit koupit ty nejdražší pleny na trhu. Kvalitní, ale levnější jednorázové plenky naleznete také od méně populárních výrobců.

Můžete se poptat také maminek ve vašem okolí, jaké pleny používají. Ale i zde platí, že každý z nás je jiný. Co vyhovuje jednomu dítěti, nemusí tomu vašemu. Při používání jednorázových plen musíte sledovat, jak plenka absorbuje vlhkost, či neprotéká a zejména, zda nezpůsobuje podráždění jemné dětské pokožky. Zapařená červená pokožka může poměrně rychle přejít do bolestivé plenkové dermatitidy.

Problém s používáním určitého typu jednorázových plenek mnohokrát maminky řeší výměnou plenek za jinou značku. Abyste zbytečně neměli doma sklad s množstvím nepoužitelných plenek, na zkoušku kupte vždy jen malé balení plenek nové značky. Když budou vašemu děťátku vyhovovat, koupíte velké balení, které je obvykle finančně výhodnější.

Eko a bio jednorázové pleny

V nabídce eshopů naleznete také jednorázové plenky označené jako Eko nebo Bio. Tyto plenky jsou vyrobeny většinou z přírodných, plně rozložitelných materiálů, všechny samozřejmě bez použití chlóru. Rozloží se v průběhu 2 – 4 let.

Používání jednorázových plen

Aby se vaše děťátko v plence cítilo pohodlně, při používání jednorázových plen dodržujte tato hygienická pravidla:

Při výměně pleny vždy omyjte zadeček dítěte a oblast genitálií pod proudem vlažné vody. Mýdlo používat nemusíte, protože odmašťuje pokožku.

Vlhčené ubrousky jsou sice praktickým pomocníkem, ale snažte se je používat co nejméně.

Pokožku dítěte po umytí důkladně otřete bavlněnou plenkou nebo měkkým ručníčkem. V případě potřeby použijte krém proti opruzeninám, jako Sudocrem, Sebamed, Bepanthen Care mast.

Pudry a zásypy pediatři již nedoporučují používat, protože v záhybech se mohou hromadit a následně pokožku dráždit.

Pokud pokožka pod plenkou zčervená, zkuste děťátko přebalovat častěji.

Děťátko nechte chvíli rozbalené, aby kůže mohla „dýchat“.

Pokud zarudnutí neustupuje, zkuste vyměnit krém na zadeček. Zkusit můžete vyměnit i pleny za jinou značku nebo vyzkoušet používat látkové plenky.

Napsat komentář