Jaká odsávačka mléka je nejlepší?

Potřebujete koupit odsávačku mléka, ale nevíte, kterou vybrat?  Jak vybrat tu správnou a na co si dát pozor při jejím výběru, si přečtěte v článku.

Odsávačka mléka je v mnoha porodnicích už na seznamu věcí, které si máte s sebou donést do nemocnice. V mnoha případech ji maminky, které jsou rozhodnuty kojit vůbec nevyužijí, protože děťátko nemá problém přisát se k prsu. Na druhé straně, jsou situace, kdy se pro vás odsávačka mléka stane nezbytností.

Kvalitní odsávačka mléka Avent Philips

Odsávačka mléka vám pomůže v situacích, kdy nemůžete přirozeně kojit, ale také v případech, kdy máte hodně mléka. V případě, že odsávačku mléka budete skutečně potřebovat, je velmi důležité vybrat pro vás tu nejlepší, protože v nabídce najdete různé odsávačky mléka.

Manuální nebo elektrická odsávačka mléka?

Odsávačka mléka pracuje na principu vytvoření vakua v oblasti bradavek a dvorce, čímž se simuluje sání dítěte a následně dochází k odsátí mléka z prsu. Jednotlivé modely odsávaček mléka se liší funkčností, cenou, kvalitou, mechanismem odsávání a dalšími kritérii.

Odsávačky mléka rozdělujeme do 2 základních skupin podle mechanismu odsávání na manuální-mechanické a elektronické a podle způsobu odsávání na jednofázové a dvoufázové.

Manuální odsávačka mléka

Manuální odsávačka mléka je kompaktní a ovládáte ji ručně. Ve srovnání s elektronickými modely je manuální odsávačka mléka levnější. Ale i ve skupině odsávaček mléka ovládaných ručně existuje několik typů:

Balónková odsávačka mléka

Balonková odsávačka mléka levná

Odsávačka mléka s balónkem je nejlevnějším a nejjednodušším modelem, ale odsátí mléka vyžaduje značné úsilí a čas. Součástí tohoto modelu není lahvička na zachycování odsátého mléka, a proto je spíše vhodná pouze na vyprázdnění prsů a odsátí zbylého mateřského mléka. Navíc při jejím dlouhodobém používání se mohou vytvořit bolestivé trhlinky na bradavkách.

Balónková odsávačka mléka se sběrnou lahví

Levná odsávačka mléka Baby ono

Jednoduchá odsávačka s balónkem a se sběrnou lahví funguje také na principu stlačování vzduchového balónku. Sací síla se vytváří stlačením balónku a její intenzita se mění podle intenzity stlačování a regulace proudění vzduchu přes ventil v těle odsávačky.

Mléko teče přímo do láhve, ze které můžete děťátko nakrmit, nebo lahvičku uzavřít mléko uskladnit v ledničce pro následující krmení, resp. zamrazit.

Odsávačku mléka s balónkem a sběrnou lahví doporučujeme spíše využívat při občasném odsávání, protože podobně jako u předchozího typu, odsátí mléka vyžaduje použití obou rukou, značné úsilí a čas.

Manuální odsávačky mléka s balónkem – plusy a mínusy

Plus
 • nízká cena
Mínusy
 • odsátí mléka vyžaduje značné úsilí, čas a použití obou rukou
 • její časté používání vede k prasknutí bradavek
 • mléko z prsů nevytáhnete zcela
 • sterilizace gumového balónku je také problematická

Páková odsávačka mléka

Páková odsávačka mléka patří k nejvíce používaným manuálním odsávačkám. Její používání je pro maminku pohodlnější a praktičtější, jak odsávání mléka balónková modelem. Stisknutím páčky na odsávačce se masáží stimuluje prso a následně dochází k uvolnění mléka.

Manuální odsávačka mléka páková

Odsávání mléka pomocí pákové odsávačky funguje díky silikonovým tryskám na podobném principu jako přirozené krmení z prsu. Používání odsávačky mléka se udržuje kojení. Mléko získáte dvakrát rychleji než při manuálním vytlačováni. Odnímatelné části víte snadno čistit a sterilizovat.

Plusy pákové odsávačky

 • snadno se používá bez vynaložení velkého úsílí
 • má poměrně vysokou účinnost (200 ml mléka získáte cca za 10 minut odsávání
 • pracuje bezhlučně
 • jednoduše ji rozeberete a vyčistíte
 • kompaktní a lehká, víte si ji vzít kdekoliv s sebou
 • děťátko můžete krmit přímo z láhve ihned po odsátí mateřského mléka

Minusy

 • poměrně křehká a při častém používání se může poškodit (prasknou plastové části, pokazí se pákový mechanismus, …)

Elektrická odsávačka mléka

Nejmodernějším druhem odsávaček mléka jsou elektrické odsávačky. Jejich používání je velmi praktické a pohodlné a nevyžaduje od vás žádnou námahu, protože fungují na baterie nebo po napojení do elektrické sítě.

Elektrické odsávačky mléka využívají technologii dvoufázového odsávání. Navíc, při mnoha modelech víte nastavit sací výkon, rytmus a intervaly sání. Vyprázdnění mateřského mléka z prsů pomocí elektrické odsávačky je jednoduché a vysoce efektivní.

Elektrická odsávačka mléka se velmi snadno čistí a sterilizuje. Z nabídky si můžete vybrat odsávačku mléka na jedno prso nebo model, při kterém víte odsávat mléko najednou z obou prsů.

Avent odsávačka mléka na 2 prsa

Odsávačku mléka pro dva prsy ocení maminky, které potřebují pro děťátko více mléka, resp. zkrátit čas mezi odsáváním.

Plusy a mínusy elektrické odsávačky mléka

Plusy
 • vysoký komfort při používání
 • mléko si odsajete rychle a jednoduše bez vynaložení jakékoliv námahy
 • možnost nastavení výkonu a intezity
 • snadno se čistí a sterilizuje
 • děťátko můžete krmit z láhve ihned po odsání mléka
Mínusy
 • mínusem je vysoká cena
 • pro jeji použití potřebujete baterie nebo zdroj elektrické energie
 • poměrně hlučné

Je lepší jednofázová nebo dvoufázová odsávačka mléka?

Odsávačky mléka se podle způsobu odsávání dělení na jednofázové a dvoufázové.

Jednofázová odsávačka mléka

I jednofázové odsávačky mléka mají regulaci podtlaku, takže odsávání mléka není nepříjemné a bolestivé. Pokud nemáte problém s laktací a neodsávate si mléko denně postačí vám i jednofázová odsávačka mléka.

Dvoufázová odsávačka mléka

Moderní modely odsávaček simulují přirozené tzv. dvoufázové kojení. V první fázi odsávačka simuluje sání děťátka, které aktivuje tvorbu mléka a ve druhé fázi už dochází k aktivnímu odsávání.

Dvoufázová odsávačka je ideální pro maminky, které potřebují rozjet laktaci, například po císařském řezu nebo předčasném porodu.

Technologie dvoufázového odsávání mléka dokonale napodobuje přirozené sání miminka, což výrazně zvýšilo popularitu dvoufázových odsávaček. Navíc při jejich používání nedochází k poškození bradavek, aktivně a rychle vyprazdňují prsa a jsou cenově dostupné.

Jakou značku odsávačky mléka koupit?

Když chcete koupit bezpečnou a kvalitní odsávačku mléka, měli byste při výběru soustředit vaši pozornost na ověřené značky, jako Avent, Chicco, Medela, Nuk, Tommee Tippee, Canpol Babies. Tyto společnosti se specializují na vývoj a výrobu odsávaček s cílem poskytnout kojící mamince i děťátku ty nejlepší a nejpřirozenější podmínky.

Odsávačky mléka Philips Avent

Jedním z lídrů na trhu v této oblasti je společnost Philips Avent. Pod touto značkou najdete manuální i elektrické odsávačky mléka, se kterými bude odsávání mléka maximálně komfortní.

Manuální odsávačka mléka Avent Natural

Manuální odsávačka mateřského mléka Avent Philips Natural zaujme unikátním ergonomickým tvarem, který vám usnadňuje její používání. Měkký a pružný masážní polštářek jemně stimuluje prs, čímž se přirozeně spouští mléko. Masážní vložka je navržena tak, aby mléko během odsávání neunikalo mimo.

Manuální odsávačka mléka Avent Natural

Odsávačku dokážete jednoduše obsluhovat jednou rukou. Díky malému počtu jednoduchých součástí odsávačku snadno vyčistíte, navíc ji můžete umýt iv myčce nádobí. Výhodou je kompatibilita odsávačky s Avent lahvemi nebo nádobami na skladování mléka.

Philips Avent odsávačka mléka Natural elektronická SCF332 / 01

V elektronické verzi patří mezi nejoblíbenější odsávačka Philips Avent Natural. Inovativní systém odsávačky Avent Natural s jemnou masážní vložkou vám zajistí maximální komfort.

Kromě samotné elektrické odsávačky je součástí balení speciální kojenecká láhev Natural o objemu 125 ml, novorozenecký dudlík pro přirozené přisátí, kryt hrdla, těsnící víčko, náhradní silikonová membrána, masážní vložka ve standardní velikosti a vzorek jednorázových prsních vložek.

Elektronická odsávačka mléka Avent

Elektronická odsávačka mléka Avent disponuje jemným stimulačním režimem, který se automaticky aktivuje ihned po zapnutí. Při odsávání si můžete vybrat rychlost a polohu, která vám nejvíce vyhovuje. Odsávačku Philips Avnet Natural můžete používat se síťovým adaptérem nebo 4 baterie typu AA, což určitě oceníte zejména při cestování.

Medela odsávačky

Pod švýcarskou značkou Medela najdete manuální i elektronické odsávačky mléka. Velký výběr modelů vám dává příležitost vybrat si pro vás takovou, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Manuální odsávačka mléka Medela Harmony

Odsávačka Medela Harmony pracuje na principu dvoufázového systému sání, který věrně napodobuje sací rytmus miminka. V 1.fáze děťátko častým a mělkým sáním stimuluje tvorbu mléka. Ve 2. fázi děťátko saje pomalu a hluboko. Vzhledem k této skutečnosti, aby byl proces odsávání co nejpřirozenější, vyvinuli odborníci odsávačku Medela Harmony.

Medela Odsávačka mléka Harmony

Elektrická odsávačka Medela Swing

Elektrická odsávačka Medela Swing patří mezi nejoblíbenější odsávačky na trhu. Podobně jako manuální verze Medela Harmony vyniká svým dvoufázovým odsávacím procesem, který napodobuje sání miminka, což je důležité pro podporu kojení.

Medela elektronická odsávačka mléka Swing

Elektrickou odsávačku Medela Swing můžete využívat denně. Při manipulaci i údržbě oceníte její jednoduchý, ale důkladně promyšlený systém, jakož i možnost kombinace se všemi lahvemi značky Medela.

Chicco odsávačky mléka

Pod světoznámou italskou značkou Chicco najdete kromě mnoha kojeneckých potřeb pro děti i manuálně a elektrické odsávačky mléka za přijatelnou cenu.

Odsávačky mléka Tommee Tippee

Výrobky a kojenecké potřeby značky Tommee Tippee z Velké Británie jsou speciálně navrženy tak, aby usnadnily život vám a vašemu děťátka. Produkty Tommee Tippee získali během své existence celou řadu ocenění od odborníků i samotných spotřebitelů.

Tomme Tippee odsávačka mléka

Vaši pozornost si zaslouží manuální dvoufázová odsávačka Protect. Rozsah rytmu a síly sání odsávačky Protect byl vytvořen na základě procesu změn rytmu a způsobu sání dítěte během kojení. Kombinací dvou fází odsajete více mléka v kratším čase.

Na co myslet při výběru odsávačky mléka

Výběr odsávačky začněte tím, že si promyslíte, jak často ji budete používat. Budete ji potřebovat denně nebo jen ve výjimečných případech?

Pokud víte, že ji budete na odsávání mléka potřebovat více než dvakrát týdně, pak sáhněte po elektronické odsávačce, která vám umožní komfortní odsávání potřebného množství mateřského mléka pro vaše děťátko.

V případě, že budete odsávačku mléka využívat jen příležitostně, zřejmě vám postačí manuální odsávačka. Avšak pro váše pohodlí a podporu tvorby mléka doporučujeme, abyste zaměřili vaši pozornost na dvoufázové odsávačky.

Elektrické odsávačky pracují rychleji a nepoškozují bradavky, takže jsou vhodnější při pravidelném používání. Při výběru elektrické odsávačky myslete na to, abyste ji uměli používat přímo ze sítě, tak pomocí baterií.

Při cestování, nebo v práci je vhodnější manuální odsávačka mléka, při níž jste nezávislí od zdroje elektrické energie. Kromě toho, manuální modely jsou kompaktní, lehké a zabírají málo místa. Při výběru manuální odsávačky dejte přednost pákovým modelem.

Prsní odsávačka mléka s balónkem nebo pumpou je málo účinná a její používání vám může způsobit popraskání bradavek. Navíc odsátí mléka vám dá těmito modely pořádně zabrat.

Prsní kryt by měl být vyroben ze silikonu, nikoliv z plastu. Silikonové masážní vložky s výstupky ve tvaru okvětního lístku se silikonovou membránou přirozeně masírují prsa a stimulují tvorbu mléka. Silikonové příchytky jsou bezpečné a pohodlné, na dotek příjemné.

Při výběru dejte přednost odsávačce, jejíž součástí je již lahvička s dudlíkem, abyste děťátko mohli po odsátí mléka okamžitě nakrmit.

Mnoho značek nabízí kompletní sadu doplňků, jako nádoby na uskladnění mléka, sterilizátor, vložky do podprsenky a podobně.

Philips Avent elektrická odsávačka mléka Natural
Philips Avent Souprava ke kojení s elektrickou odsávačkou Natural

Než se na rady jiných, pospíšíte objednat nejdražší model, promyslete si, zda odsávačku mléka budete vůbec potřebovat. Co když vám kojení naběhne přirozeným způsobem, děťátko nebude mít problémy přisát se a vy si budete moci naplno užívat chvíle kojení.

Pokud to bez odsávačky přece jen nepůjde, máte vždy možnost si ji koupit, resp. objednat ihned, když zjistíte, že ji budete potřebovat.

Neexistuje na světě odsávačka, s níž by byly na 100% spokojené všechny maminky. To co jedné vyhovuje, druhé může překážet, proto zjistěte, která odsávačka mléka bude nejlépe vyhovovat právě vašemu životnímu stylu.

Pokud se nemůžete rozhodnout a máte možnost, půjčte a vyzkoušejte si odsávačku mléka od kamarádky.

Ať už kojíte nebo ne užívejte si krásné chvíle s vaším miminkem. A když se vám článek líbil, lajknite ho na Facebooku.

Napsat komentář