Zjistěte, které hračky pro rozvoj jemné motoriky jsou pro dítě nejlepší
Moderní rodiče vědí, že dítě pro svůj zdravý vývoj potřebuje také hračky pro rozvoj jemné motoriky. Zorientovat se v obrovské nabídce a vybrat ty správné hračky pro rozvoj jemné motoriky může být náročné. Usnadněte si to a přečtěte si, které hračky na rozvoj jemné motoriky jsou pro vaše dítě nejlepší.
Hračky na rozvoj jemné motoriky jsou stejně důležité pro kojence i děti v předškolním věku. Správný výběr hraček pro rozvoj jemných pohybových dovedností u dětí výrazně přispívá k rozvoji vašeho dítěte.
Jak bude vědět vaše dítě vyslovovat a rozumět slovům? Jak zvládne zapínání knoflíků, uvazování tkaniček, ale také kreslení a psaní to závisí na šikovnosti prstů vašeho dítěte. Rozvoj jemných motorických dovedností hraje důležitou roli při celkovém rozvoji dítěte.
Proč dítě potřebuje rozvíjet jemnou motoriku?
Pod pojmem jemná motorika rozumíme přesné pohyby dlaní, prstů, mimických, artikulačních svalů a svalů, které řídí pohyb očí. Na jemné motorice se podílejí svaly, kosti a nervový systém, často ve spojení s vizuálním systémem, což nám umožňuje sáhnout na předměty, dotýkat se jich, manipulovat s nimi, ale také mluvit a hýbat očima.
V souvislosti s termínem „jemné motorické dovednosti“ se používá pojmy „šikovnost“ a „obratnost“.
Vědci zjistili, že části mozku, které řídí pohyby prstů a naši řeč jsou navzájem úzce propojeny. Stimulací motorických dovedností prstů, se stimuluje řečové centrum, proto je velmi důležité věnovat maximální pozornost rozvoji motorických dovedností dětí.
Rozvojem jemných motorických dovedností se rozvíjí také pozornost, myšlení, představivost, vizuální a motorická paměť. Tedy stupeň rozvoje jemné motoriky přímo ovlivňuje úroveň intelektuální rozvoje dítěte.
Jemnou motoriku lze rozvíjet různými hrami a speciálními cvičeními, ale můžete zvolit i cestu snadnější, protože na trhu jsou k dispozici speciální hračky pro rozvoj jemné motoriky.
Zlepšit jemné motorické dovednosti vašeho dítěte dokážete hrami a hračkami na rozvoj jemné motoriky.
Ideální hračky pro rozvoj jemné motoriky
Měkké knížky z textilie
Textilní knížky jsou pro děťátko lehké a na dotyk příjemné. Vybírejte knížky, ve kterých jsou textilie s různou štrktúrou. Děťátko si tak kromě procvičování jemné motoriky stimuluje i hmatové vjemy.
Hračky na rozvoj jemné motoriky s tlačítky, pákami a kolečky
Děti milují otáčet knoflíky, mačkat tlačítka, pohybovat pákami. V nabídce obchodů s hračkami pro děti najdete množství moderních interaktivních hraček se světelnými a zvukovými efekty, ale i různé motorické kostky a centra ze dřeva nebo plastu. Děti si při hře procvičují jemnou motoriku prstů a dlaně, rozvíjejí logické myšlení a poznávají princip akce a reakce.
První hudební nástroje pro děti
Hračky se zvukem děti fascinují, ale pokud chcete přispět k rozvoji jemné motoriky, pak dejte přednost klasickým hudebním nástrojem, jako je buben s paličkami, xylofon nebo piáno. Starším dětem v rozvoji motorických dovedností pomůže trubka, na níž musí už mačkat i klapky či první kytara.
Skládačky a pyramidy
Na první pohled velmi jednoduchá hračka, ale pro rozvíjení jemné motoriky, logického myšlení dětí i pro učení se tvarů, velikosti a barev přímo ideální. Pyramidy patří k hračkám, se kterými se rády hrají děti od 1 roku až do 3 let.
Na trhu najdete různé druhy pyramid pro děti, které se liší nejen designem a použitým materiálem ale také stupněm složitosti. Vybrat si můžete pyramidu z plastu nebo vyrobenou ze dřeva, která je pro dítě na dotek příjemnější a dokáže stimulovat i hmatové vjemy dítěte.
K velmi oblíbeným hračkám patří i skládačky. Obvykle jsou vyrobeny ve tvaru pohárků v různé velikosti. Děťátko z nich dokáže postavit pyramidu nebo vkládat do sebe. Při hře se skládacími pohárky si dítě procvičuje úchop, sklon ruky, učí se rozeznávat barvy velikost, chápat rozdíl mezi malým a velkým, čímž si rozvíjí logické myšlení.
Doporučujeme, aby děťátko mělo několik takových hraček z různých materiálů: dřevo, plast, pěnová guma, karton, ….
Puzzle
Puzzle s barevnými obrázky v různých tvarech, které dítě musí vkládat do otvoru na podložce, otáčením dílků a jejich vkládání, resp. spojování ruce dětí provádějí jemné přesné pohyby. Skládání puzzle přispívá k rozvoji řeči, logiky, koordinace vizuálně-motorické soustavy, jemných motorických dovedností, jakož i prostorového vnímání dítěte.
Pro nejmenší děti doporučujeme koupit dřevěné puzzle, které později můžete nahradit klasickým puzzle z kartonu.
Nasazování a třídění tvarů
Třídění tvarů jsou hračky na rozvoj jemné motoriky, které využijete až do předškolního věku. Hračku tvoří dřevěná podložka s kolíky, na které dítě musí nasunout korálky nebo kostky různých tvarů. Dítě si pro hře kromě jemné motoriky rovíjí logické myšlení, naučí se rozpoznávat tvary, barvy, pochopit význam malý-velký. Třídiče tvarů najdete v nabídce také s číslicemi nebo písmenky a dítě se prostřednictvím hry lehce seznamuje s aritmetikou a abecedou.
Vkládačky
Mezi velmi oblíbené a odborníky doporučené hračky na rozvoj jemné motoriky patří vkládačky. Děťátko se naučí rozeznávat tvary, barvy, pochopit souvislosti. Procvičuje si pozornost, vynalézavost, logické myšlení, koordinaci práce očí a rukou.
Zatloukačka
Z nabídky hraček na rozvoj jemné motoriky můžete děťátku nabídnout zatloukačku. Boucháním kladívka si dítě posiluje nejen svaly dlaně, ale celé ruky. Trénuje si také přesnost a koordinaci oko-ruka.
Provlékačka
Posouváním korálků nebo jejich navlékáním na šňůrku si děti procvičují logické myšlení, jemnou motoriku a prostorovou představivost.
Šněrovačky
Zábavným provlékáním tkaniček si děti trénují ručku, koordinaci oko – ruka a také logické myšlení. Během hry si dítě rozvíjí jemné motorické dovednosti, které mu pomohou při kreslení a později při psaní. Trénuje trpělivost, koordinaci ruky a oka. Zlepšuje se koordinace pohybů a flexibilita rukou. Šněrovačky přispívají také k rozvoji logického myšlení a stimulují vývoj řeči.
Nejjednodušší šněrovačky si můžete vyrobit i doma z překližky nebo kartonu.
Přemýšlíte, jak naučit dítě zavazovat tkaničky? Vyzkoušejte šněrovací botu nebo didaktickou panenku. Zapnout a rozepnout knoflíky, zip, zašněrovat boty bude při hře určitě zábavnější.
Kostky
S kostkami se dítě setkává již v útlém věku. Pomocí dřevěných nebo plastových kostek může stavět věže, pevnosti a domy. Dřevěné kostky s potiskem, které musí dítě poskládat podle předlohy podporují nejen rozvoj jemných motorických dovedností a prostorového myšlení, ale i rozvoj pozornosti a logiky.
Stavebnice
Skládání jednotlivých dílků stavebnice je nejjednodušší způsob, jak rozvinout prostorové myšlení dítěte, motorické dovednosti, kreativitu a fantazii dítěte. První stavebnice, se kterou přijde dítě do styku by měla být dřevěná.
Dřevěné dílky jsou větší a dítě s nimi dokáže snadněji manipulovat jako s plastovými dílky. Navíc manipulace s dřevěnými dílky poskytuje dítěti přirozenou masáž rukou, která má příznivý vliv na vývoj hmatových vjemů a jemných motorických dovedností.
Magnetické hračky pro rozvoj jemné motoriky
Nejjednodušším typem hračky pro rozvoj jemné motoriky jsou magnetky, které dítě může připínat na lednici nebo magnetickou tabulku. Starší děti potěší magnetické skládačky nebo třeba chytání rybiček.
Hra s magnetickými hračkami přispívá k rozvoji jemné motoriky, prostorového a logického myšlení, fantazie i trpělivosti. Dítě se během hry naučí rozeznávat barvy, tvary, číslice a písmena abecedy.
Mozaika
Vytváření obrázků pomocí předlohy nebo bez ní je hra vhodná pro děti od 1 roku. Samozřejmě, musíte při výběru mozaiky zohlednit výrobcem doporučený věk, protože na trhu najdete různý druhy.
Pro děti do 3 let vybírejte mozaiky s velkými dílky, které nemohou spolknout, strčit si dílek do ucha nebo nosu.
Jemnou dětskou motoriku u starších dětí podpoříte mozaikami s malými dílky. Malé dílky vyžadují více soustředění, trpělivost, přesné a jemné pohyby.
Modelína
Ano, i modelína se řadí mezi hračky pro rozvoj jemné motoriky. Pomocí modelíny dítě vyjadřuje nejen svou kreativitu, ale procvičuje ohebnost a pohyb prstů, což má pozitivní vliv na rozvoj řeči.
Pro děti do 3 let vybírejte speciální modelínu a při hře mějte dítě vždy pod dohledem.
U nás se velmi dobře osvědčila modelína Play-Doh značky Hasbro. Nelepí se na ruce, koupíte ji v různých barvách a popadané kousky poměrně rychle vyschnou, takže jejich lehce lze čistit nebo vysajete. V případě, že by ji dítě dalo do úst, její slaná chuť mu pravděpodobně chutnat nebude.
Prstové loutky
Zahrajte si s dětmi pohádku. Stačí si na prsty navléknout prstové maňásky, které si můžete vyrobit doma nebo koupit již hotové. Hry a cvičení prstů pomáhají při celkovém vývoji dítěte. Při divadelním vystoupení si dítě rozvíjí také kreativitu, fantazii, rozšiřuje slovní zásobu.
Zažehlovací korálky
U nás velmi oblíbená hračka dcer ale i syna, který při ní dokáže dokonce sedět déle než 10 minut :-). Malé barevné korálky děti ukládají na plastovou podložku s výstupky podle předlohy nebo vlastní fantazie. Obrázek můžete pak podle návodu zažehlit nebo korálky vysypat zpět do krabice.
Vytvoření obrázku dá dětským prstem pořádně zabrat. Při hře si dítě rozvíjí i svou fantazii, logické myšlení a trpělivost, protože bez ní se z hotového uměleckého díla těšit nebude.
Zažehlovací korálky – hračky na rozvoj jemné motoriky jsou určeny pro děti od 3 let.
Hračky pro rozvoj jemné motoriky podle věku dítěte
Jemné motorické dovednosti se postupně rozvíjejí a každé dítě v tomto procesu prochází vlastním tempem, ale stupeň rozvoje koordinace a jemné motoriky velmi závisí na množství a kvality podnětů, které dítě dostane.
Pokud dítě nedostává dostatek podnětů pro rozvoj jemné motoriky, může se to odrazit v problémech s mluvením, psaním nebo kreslením v předškolním věku.
Období od narození do 3 měsíců
Pohyby dítěte jsou v tomto období rychlé a nekoordinované. Dítě pohybuje končetinami spontánně a úchop předmětu či vašeho prstu v malé dětské dlani je jen reflexní. Úchopový reflex je nejsilnější ve 2. týdnu života a mizí v 5. až 6. měsíci. O rozvoji jemné motoriky v tomto období ještě nemusíte přemýšlet, protože všechno má svůj čas a ve vývoji dítěte to platí dvojnásob.
Hračky pro rozvoj jemné motoriky pro děti od 3 do 12 měsíců
Dítě postupně uvolňuje sevření dlaně a ve 4. měsíci začíná vědomě chytat předměty. V tomto období jsou pro dítě nejlepší chrastítka z různých materiálů, resp. různou povrchovou úpravou, aby se u děťátka plynule rozvíjely hmatové vjemy.
Nebojte se děťátku dát do ruky chrastítko nebo lehkou hračku nejen z plastu, ale také ze dřeva, gumy a textilie. Motorické dovednosti děťátka podpoříte i závěsnou hrazdičkou a hrací dekou.
V šestém měsíci dítě chytá předměty už oběma rukama. Hračky však musí být stále snadné, protože pohyby děťátka jsou stále „těžkopádně“. Pro rozvoj motorických dovedností i hmatových vjemů jsou stále ideální hračky z různých materiálů, ale také jednoduché hudební nástroje, zatloukačka, provlékačka a motorické centra, které v sobě spojují několik druhů hraček na rozvoj jemné motoriky.
Jelikož v tomto období začíná s prvními příkrmy, nebojte se dát do rukou dítěte malou lehkou plastovou lžičku.
I když dítě ještě není schopno samo postavit věž z kostek či skládat dílky pyramidy po 6. měsíci můžete do společných her už přidat také hračky na rozvoj jemné motoriky jako jsou dřevěné kostky, skládačky, pyramidy.
Vyhazování předmětů z kočárku, židle či postýlky a také bourání věže z kostek nebo pohárků způsobuje u dítěte velkou radost.
Hračky pro rozvoj jemné motoriky pro děti od 1 do 3 let
Kolem 1. roku nabídněte dítěti nové hračky pro rozvoj jemné motoriky, které vyžadují od dítěte více zručnosti. Mohou to být dřevěné kostky s obrázky, skládací pohárky, dřevěné puzzle, pyramidy, vkládačky, ale také aktivně domky a jednoduché navlékačky nebo první stavebnice, například Lego Duplo.
Pokud děťátku úkol zvládne nabídněte mu novou hračku. V případě, že děťátko nezvládá vkládání tvarů do kostky a nechce se s ní hrát, hračku na několik dní odložte a vyzkoušejte mu ji dát později.
Jemnou motoriku využíváme i při běžných činnostech, jako oblékání, zapínání knoflíků, zipu či uvazování tkaniček. Na učení zapínání knoflíků či šněrování můžete využít hračky na rozvoj jemné motoriky jako jsou panenky, šněrovačky a zábavné šněrovací boty.
Po dovršení prvního roku děti začínají projevovat zájem nejen o modelování, ale také o kreslení a stříhání. V nabídce obchodů najdete barvičky a nůžky, které jsou speciálně přizpůsobeny pro malé děti.
I v tomto období jsou pro dítě stále zajímavé puzzle, skládačky, kostky, stavebnice. Mezi hračky na rozvoj jemné motoriky můžeme zařadit i panenky, dětské kuchyňky, jednoduché vláčkodráhy, hračky do písku a magnetické hračky.
Při hře s magnetkami si děti procvičí nejen prstíky, ale také paměť a logiku. Velmi dobrou hračkou na rozvoj jemné motoriky je chytání rybiček na udici. Magnetické skládačky dokonce využijete i během cesty autem, vlakem či autobusem.
Dítěti můžete také nabídnout dětské hudební nástroje, velké korálky na navlékání a mozaiky.
Hračky pro rozvoj jemné motoriky pro děti od 3 let
Pro další vývoj má velký význam rozvoj manuální zručnosti a senzomotorické koordinácie.V tomto období dítě rádo stříhá, kreslí, maluje. Obratnost se zvyšuje i házením a chytáním míče, skládáním kostek, mozaiky, navlékáním korálků, …
Neustálým pohybem a aktivitami se jemná motorika u dítěte zdokonaluje. I když se vám zdá, že vaše děťátko už všechno ovládá, v tomto období je velmi důležitý výběr správných hraček na rozvoj jemné motoriky. Ideální jsou různé mozaiky, provlékačky, stavebnice s malými dílky, šněrovačky.
Dítě by stále mělo poměrně hodně času trávit modelováním, skládáním podle návodu, spojováním, stříháním, kreslením protože jsou to aktivity, které přispívají k rozvoji manuální zručnosti dítěte. Zároveň si při nich dítě rozvíjí vytrvalost, logické myšlení, smysl pro proporcionalitu, systémovost a připravuje ruku na zvládnutí psaní.
Každý rodič touží mít zdravé a inteligentní dítě, které v životě uspěje. A správným výběrem hraček pro rozvoj jemné motoriky uděláte důležitý krok.
Hračky pro rozvoj jemné motoriky hrají důležitou roli v životě dětí, od útlého věku až do nástupu do školy. Vedle jejich základní funkci, zabavit, děti jejich prostřednictvím si nenucenou formou zdokonalují jemnou motoriku, logické myšlení, paměť, koordinaci oko-ruka, řeč, rozvíjejí fantazii a kreativitu a také získávají množství nových poznatků.
Líbí se vám článek? Pošlete ho přátelům.