Vyberte pro děti dokonalou stavebnici

Stavebnice je jednou z hraček, kterou milují všechny děti. Zorientovat se však v obrovském sortimentu, dělá mnohým rodičům problém, proto si přečtěte, jak vybrat dokonalou stavebnici pro vaše dítě.

Stavebnice je skvělým dárkem pro všechny věkové kategorie dětí. Dětem ní darujete nejen hodiny zábavy a společně strávených chvil, ale také přispějete k jejich rozvoji. Stavebnice patří k hračkám, které dítě po chvilce hry určitě neomrzí, protože děti se dokáží se správně zvolenou stavebnicí hrát velmi dlouhou dobu.

7 důvodů, proč koupit stavebnici pro dítě

 1.     Poskytuje mnoho příležitostí pro hry a vývoj dítěte.
 2.     Je univerzální hračka, kterou mají rády chlapci i dívky.
 3.     Při hře si dítě rozvíjí představivost, fantazii, tvořivost, logiku, schopnost systematicky přemýšlet. Dítě si cvičí jemnou motoriku, prostorové myšlení, přesnost a trpělivost. Učí se rozlišovat pojmy malý / velký, nízký / vysoký a podobně.
 4.     Děti se učí aktivně myslet, získávají technické dovednosti a nezávislost.
 5.     Jsou víceúčelové a variabilní.
 6.     Stavebnici víte neustále doplňovat o nové sady bez obav, že by jste dílky nevěděli pospojovat. Mnohokrát jsou kompatibilní s jinými značkami. Například Lego kostky můžete doplnit o stavebnice Big.
 7.     Víte ji vybrat podle věku dítěte, ale také podle jeho preferencí.

Jaká je dokonalá stavebnice?

1. Kvalitní

Za kvalitní stavebnici zaplatíte samozřejmě více než za levné produkty z Číny, ale investovat do kvality se určitě vyplatí. Skládání patří mezi oblíbené činnosti dětí v různém věku, a tak stavebnice patří mezi hračky, na které určitě nebude padat prach. Navíc později kvalitní stavebnice poslouží i mladším sourozencům nebo dětem vašich příbuzných či přátel.

To však neznamená, že musíte kupovat nejdražší stavebnice na trhu, protože v nabídce naleznete i slovenské nebo české stavebnice, které splňují všechny evropské normy kvality a bezpečnosti.

2. Odpovídá věku a vývojové úrovni dítěte

Při koupi stavebnice si všímejte výrobcem doporučený věk, ale také vezměte v úvahu úroveň vývoje vašeho dítěte. Stává se, že dítě předstihuje ve vývoji své vrstevníky a modely, které zaujímají děti v jeho věku se stávají pro dítě nezajímavé.

Stavebnice pro nejmenší

Při nákupu pro malé děti si všímejte přítomnost malých dílků. Děti do 3 let mají stále tendenci vkládat si kousky skládačky do úst, nosu či uší, což může způsobit pak vážné zdravotní komplikace.

3. Variabilní

Od věku a vývojové úrovně dítěte úzce souvisí i počet dílků v balení. Malé děti se dokáží zahrát is několika dílky (8 -10 kusů), ale později touží po dalších. Proto dítěti vybírejte stavebnici, ke které budete vědět jednoduše dokoupit další soupravy.

4. Rozmanitá

Rozmanitá nabídka modelů inspiruje děti k další hře a skládání. Z pestré nabídky modelů, pak nemáte ani vy problém vybrat stavebnici, která vaše dítě okouzlí. Čím pestřejší nabídka, tím déle se dítě dokáže s kostkami zahrát. Tuto skutečnost si uvědomuje mnoho výrobců, ale prvenství patří stavebnicím Lego.

Dokonalá stavebnice pro děti Lego

5. V přirozených barvách

Harmonické kombinace a přechody barev přispívají k utváření estetického vnímání reality. Vyhýbejte se nepřirozeným a křiklavým barvám, které obvykle obsahují toxické látky. Pokud vybíráte stavebnici s figurkami zvířátek, postaviček, upřednostněte přirozené zbarvení. Tedy pejsek by neměl být růžový a kotě fialové. Dílky by měly být barevně pestré, ale v jemných odstínech.

6. Snadno skládací

Dítě by nemělo vynakládat velké úsilí při spojování či rozkládání dílků. Platí to zejména pro stavebnice se šrouby a mini dílky.

7. Bezpečná

Dětská stavebnice musí být vyrobena z neškodných materiálů. Věnujte pozornost nátěru a kvalitě zpracování. Barva se nesmí z kostek olupovat ani pouštět při kontaktu se slinami či vodou. U dřevěných stavebnicích musí být povrch každého dílku hladký, aby si dítě při hře nezadrelo třísku.

Pokud se při hře některý dílek poškodí, ihned ho zlikvidujte. Prasklé nebo jiným způsobem poškozené součásti stavebnice představují pro dítě riziko poranění. Děti do 3 let mějte při hře se stavebnicí vždy pod dohledem.

8. Zohledňuje přání dítěte

Zájmy dětí jsou odlišné, proto při výběru vezměte v úvahu zájmy a přání vašeho dítěte. Moderní výrobci nabízejí širokou škálu témat, jako zoologické zahrady, farmy, astronomické stanice, auta, letadla, domy a mnohem více.

Můžete sáhnout také po univerzální stavebnici z níž si děti vědí postavit dům nebo pevnost nebo vybírat stavebnici podle pohlaví dítěte. Chlapce fascinují stavební stroje, auta, lodě, policejní a hasičské stanice. Naopak dívky dávají přednost stavebnicím s oblíbenou pohádkou nebo seriálovou hrdinkou.

Nezapomeňte, že nejmenší děti potřebují při hře ještě vaši pomoc. Ukažte jim, jak se jednotlivé dílky spojují, rozpojují, jak se se stavebnicí mohou hrát. Starší děti už vaši pomoc budou potřebovat jen výjimečně, protože budou schopny postupovat při skládání podle návodu.

U starších dětí budí pozornost magnetické a elektronické stavebnice a dřevěné modely budov, letadel, lodí.

Stavebnice doporučujeme nakupovat v ověřených internetových obchodech s širokou nabídkou, bohatými zásobami a dobrými cenami.

Druhy dětských stavebnic

Kostky

První stavebnice, se kterou přijde dítě do styku jsou běžné kostky. Mohou být ze dřeva, plastu, PVC nebo látkové.

Magnetická stavebnice pro nejmenší

Při výběru zaměřte svou pozornost především na velikost jednotlivých dílků a bezpečnost materiálového složení, protože malé děti mají silnou potřebu zkoumat vše ještě prostřednictvím úst. Stavebnice pro nejmenší děti musí mít oblé hrany a povrch dílků musí být pečlivě opracovaný, aby nedošlo ke zranění dítěte.

Měkké kostky potřebují pravidelnou péči. Kostky z PVC pravidelně omývejte vlažnou vodou, dřevěné otírejte vlhkým hadříkem a textilní musíte prát.

 Dřevěná stavebnice

Stavebnice vyrobené ze dřeva jsou opět velmi populární. Jsou šetrné k životnímu prostředí. Dílce ze dřeva jsou stabilní, pevné, nekloužou, což usnadňuje dítěti stavění.

Kromě klasických kostek najdete mezi dřevěnými stavebnicemi různé pyramidy, kuličkové dráhy, soupravy s vláčky a kolejnicemi, farmu se zvířátky.

Pro starší děti jsou k dispozici dřevěné stavebnice, kde jednotlivé části spojujete speciálním lepidlem. Populární jsou dřevěné modely domů, lodí, letadel.

Dřevěná stavebnice pro děti Walachia

V nabídce naleznete dřevěné stavebnice pro děti různého věku. Pro tříleté dítě bude zajímavé postavit si dřevěnou kuličkovou dráhu Bino a spouštět po ní kuličky.

Dětská stavebnice kuličková dráha

Skládání modelů lodí, letadel, raket a automobilů, které jsou mini kopií skutečných prototypů zaujmou především chlapce ve věku od 10 let.

Při výběru dřevěných stavebnic upřednostňujte ty, které jsou vyrobeny z borovice, břízy nebo dubového dřeva. Náklady jsou sice vyšší, ale kvalita odpovídá nákladům. Pozornost věnujte kvalitě opracování a použitému nátěru. Barva a lak musí být ekologické, tedy bez jakýchkoliv toxických prvků.

Zajímavou volbou jsou stavebnice Bioblo. Tyto různobarevné destičky nabízejí spoustu skvělé zábavy. Díky unikátní výplni ve tvaru včelího plástu můžete jednotlivé dílky použít například jako bublifuk, vytvářet různé stavby či stavět vlastní umělecká díla podle vlastní fantazie. Stačí na vytvořenou stavbu posvítit nebo si vytvořit vlastní stínítko na lampičku a budete okamžitě okouzleni hrou světel a barev.

Stavebnice pro děti Bioblo

Stavebnice z plastu

Mezi nejpopulárnější dětské stavebnice patří stavebnice z plastu. Jsou lehké, barevné a tematicky různorodé. V soupravách mohou být figurky lidí a zvířat, různé nástroje a předměty používané ve stavebnictví, a tak se skládání a hra přibližují realitě.

Mezi nejoblíbenější patří Lego a Playmobil. Při těchto 2 značkách máte jistotu, že dáváte dítěti kvalitní a bezpečnou hračku. Levnější verzí je německá stavebnice BIG, kterou víte kombinovat s kostkami Lego.

Big dětská stavebnice Máša a medvěd
BIG stavebnice pro nejmenší Máša

Lego, Playmobil a BIG mají však i své malé mínusy. Jelikož se vyrábějí v tematických sadách, dítě z nich umí postavit jen jeden konkrétní model. Navíc při skládání musí dítě postupovat striktně podle návodu. Avšak rozšířením stavebnic o další modely, získá dítě další možnosti pro skládání, uplatnění vlastní tvořivosti při skládání i hře.

Při koupi věnujte pozornost kvalitě materiálu a použitým barvám. Je velmi důležité, aby dítě dokázalo bez vaší pomoci dílky spojovat i rozložit. Velikost jednotlivých částí musí odpovídat věku dítěte. Pro děti do 3 let jsou malé dílky nebezpečné, protože dítě je může spolknout. Na 2. straně pro děti od 6 let jsou již velké kostky ve stavebnici nezajímavé.

Kovové stavebnice

Pro děti od pěti let se vyrábějí kovové stavebnice. Po složení jejich dítě může využít při dalších hrách, protože mnohé z nich mají praktické funkce.

Ve stavebnici najdete šrouby, matice, kola, desky, šroubováky, klíče a podobně. Složit z nich dokážete různé stavební a zemědělské stroje či dopravní prostředky. Při skládání může dítě postupovat nejprve podle návodu, později podle vlastní představivosti. Jediným omezením tohoto typu stavebnice je počet dílků, které má dítě k dispozici.

Merkur 7 stavebnice pro děti
Kovová stavebnice Merkur 7

Hra s kovovou stavebnicí rozvíjí fantazii, paměť, logické myšlení, trpělivost a přispívá k získání motorických dovedností. Kromě tradiční české stavebnice Merkur jsou populární také skládačky anglické značky Meccano. Vybrat si můžete modely automobilů, letadel, lodí, zvířat, budov a dokonce i provozních robotů.

Kovová stavebnice Meccano

 

Magnetická stavebnice

Magnetické stavebnice jsou zajímavé pro děti různého věku. Jednotlivé prvky se spojují pomocí magnetů. Pro děti od 1 roku jsou velmi zajímavé magnetické kostky a tabulky s magnetkami různých geometrických tvarů, ze kterých si dítě umí skládat domy, postavy podle vlastní fantazie.

Magnetické stavebnice magnety

Pro děti zajímavými jsou i různé mozaiky, kde si dítě může vyskládat obrázek buď pomocí předlohy nebo své fantazie. Možnost uplatnit kreativitu a zároveň příležitost pro další hry dětí poskytují magnetické knihy.

Dětská stavebnice magnetická kniha

Při magnetických stavebnicích musíme zmínit švýcarskou stavebnici Geomag a stavebnici Magformers. Obě značky neustále rozšiřují svůj sortiment, čímž dávají dětem mnoho příležitostí pro hru a jejich rozvoj.

Elektronická stavebnice

Elektronická stavebnice se stává zajímavá pro děti i rodiče, kteří chtějí získat nové vědomosti, znalosti a praktické zkušenosti v oblastech elektroniky, mechatroniky, fyziky a robotiky. Pomocí i nejjednodušší sady můžete vytvořit desítky elektronických modelů bez pájkování, s barevnými světýlky a tónovým bzučákem.

Elektronické stavebnice se navzájem liší nejen svým složením, ale také složitostí, a proto berte při výběru v úvahu věk, dovednosti a znalosti vašeho dítěte.

Elektronická stavebnice Boffin

Mezi elektronickými stavebnicemi má své pevné místo i Boffin. V základní nabídce jsou čtyři vyrianty: Boffin 100, Boffin 300, Boffin 500, Boffin 750. Číslo znamená počet projektů, které se dají s jednotlivými stavebnicemi sestavit.

Boffin elektronická stavebnice

Každá vyšší serie obsahuje součástky a tudíž i projekty z té nižší + další navíc. Stavebnice jsou napájeny standardními tužkovými bateriemi (2 nebo 4AA baterie) a umožňují sestavení vlastních projektů, nezávisle od těch, které jsou uvedeny a podrobně popsáno v manuálu.

Základem všech stavebnic Boffin je deska, na kterou se jednotlivé součástky jednoduše nacvakávajú. Obvody tvoří baterie, solární panely, motorky, LED diody, žárovky a další spotřebiče, které jsou různými způsoby spínané. Po sestavení si dítě pak snadno zkontroluje, zda vše funguje, jak má, a zda je vše správně spojeny. Jednotlivé součástky jsou od sebe barevně odlišeny a popsány, aby nedocházelo k záměnám při sestavování.

Výběr stavebnice podle věku dítě

Stavebnice nám výrobci nabízejí pro děti všech věkových kategorií, pro nejmenší, pro starší děti, pro teenagery a dokonce pro dospělé.Líšia se nejen velikostí a počtem stavebních dílků, ale také náročností skládání. Proto při koupi dětské stavebnice je věk dítěte velmi důležitým kritériem.

Stavebnice pro děti do 3 let

Od 6 měsíců můžete děťátku nabídnout kostky ušité z látky nebo vyrobené z měkkého PVC. Kostky jsou obvykle v pestrých barvách a mají velké rozměry. Nemají žádné ostré hrany a jsou měkké. Při hře s měkkými kostkami se dítě nemůže zranit a ani ublížit jinému.

Při hře s barevnými kostkami různých tvarů si dítě rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci oko – ruka, paměť a pozornost. Učí se poznávat barvy, tvary, pojmy malý – velký.

Pro děti od 1 roku se stávají zajímavé stavebnice s dopravními prostředky, figurkami, ale také klasické kostky. Protože děti do 3 let stále rady vše zkoumají i ústy, dbejte při výběru dětské stavebnice pro tuto věkovou kategorii na kvalitu.

Stavebnice pro nejmenší

 

Oblé hrany a rohy, jednoduché spojování dílků, bezpečné materiály, hladký povrch a dostatečně velké dílky musí být podmínkou. V opačném případě se dítě může při hře se stavebnicí vážně poranit a při vdechnutí či spolknutí malých částí hrozí riziko udušení.

Dětské stavebnice pro děti od 3 do 5 let

Od 3 let bude pro děti zajímavé seznámit se se stavebnicí s různými dopravními prostředky, sbíráním sad s tématikou, o kterou dítě projevuje zájem. Mohou to být zvířátka, stavební stroje, dopravní prostředky a podobně. Dívkám se líbí stavebnice s tématikou obchodu, restaurace, lunaparku, ve kterých se nacházejí různé figurky pro další hry.

Dětské stavebnice Lego Junior

Od 3 let se stávají pro dítě zajímavé i magnetické stavebnice a různé typy kuličkové dráhy.

Hubelino Kuličková dráha

Stavebnice pro děti od 5 let

Předškoláci si rady staví různé domy a skrýše z polštářů a přikrývek, a proto jsou pro ně zajímavé stavebnice s tématikou domů, hradů, lodí, pirátů. Dívky stále baví hry se stavebnicemi, ze kterých si umí postavit zámky, restauraci, butik a podobně.

Pro starší děti a dospívající jsou zajímavé pokročilé série stavebnic jako Lego Technic, Merkur, Boffin, Cobi, které dokáží plně rozvinout tvůrčí a designérské schopnosti. Modely sestavené z těchto stavebnic jsou vybaveny množstvím funkčních částí a prvků. Řízení, kola, zvedače a plošiny – to vše funguje jako skutečné stroje.

Některé sady obsahují prvky na zhotovení až několika modelů.

Stavebnice pro dívky a pro chlapce

Zájmy dívek a chlapců se postupně věkem začínají lišit. Pozornost chlapců poutají zpočátku stavebnice s tématikou policistů, hasičů, záchranářů, s různými dopravními prostředky a stavebními stroji. Později jejich potěšíte Lego stavebnicemi se série HeroFactory, Star Wars, Mindstrom nebo magnetickými či elektronickými stavebnicemi.

Stavebnice Lego Mindstrom
S Lego Mindstorm sestavíte robota s digitálním ovládáním

Dívkám od 3 let radost uděláte se stavebnicemi, ze kterých si vede dokáží postavit domeček pro panenky, palác pro princezny, obchod či školu. Mezi velmi oblíbené patří Lego Friends či Playmobil.

Na co si dát při koupi stavebnice pozor?

Obaly dětských stavebnic jsou pestré a poutavé, ale vy soustřeďte vaši pozornost na obsah, ne na obal. Velikost obalu ne vždy odpovídá velikosti stavebnice. Proto si při koupi všímejte:

 •     počet dílků a jejich velikost
 •     barvu dílků
 •     výrobcem doporučený věk
 •     jméno výrobce a kde byla vyrobená
 •     značku CE
 •     variabilitu
 •     kompatibilitu se stavebnicemi jiného výrobce

Kvalitní a správně vybraná stavebnice se stane pro dítě nejen zdrojem zábavy, ale také získávání mnoha užitečných dovedností. Ale nezapomeňte, že dítěti stavebnici nestačí pouze darovat, ale je důležité, abyste ho naučili se stavebnicí hrát.

Přejeme vám při výběru nejlepší dětské stavebnice šťastnou ruku a hodně společně strávených chvil při skládání.

Pokud se vám článek líbí, sdílejte ho s vašimi přáteli na Facebooku.

Napsat komentář