Dětská ohrádka: Jak vybrat tu nejlepší?
Vaše děťátko vyrostlo a vy přemýšlíte nad koupí dětského ohrádky, ale nevíte kterou vybrat? Aby byla dětská ohrádka bezpečným místem pro vaše dítě, přečtěte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých modelů.
Musíme přiznat, že postoj rodičů k používání dětské ohrádky není jednoznačný. Někteří ji vnímají jako klec omezující svobodu dítěte, jiní ji považují za zbytečnou. Dětská ohrádka se stává věrným a nepostradatelným pomocníkem pro většinu maminek v období, kdy miminko začne lézt, chodit a samo zkoumat svět kolem sebe.
Dětská ohrádka děťátku poskytne bezpečné místo pro hru a rodičům jistotu v době, kdy jsou nuceni dítě nechat chvíli samo, například když potřebuje uklidit byt, najíst se nebo jít na záchod. Máma, která většinu dne tráví den s děťátkem sama, získá jistotu, že děťátko je v ohrádce v bezpečí před všemi nástrahami, jako jsou zásuvky, skříňky, rohy stolu, židle, …
Pokud jste se rozhodli pro koupi dětské ohrádky, při jejím výběru byste si měli promyslet, jaký typ ohrádky chcete a při jakých příležitostech ji chcete využívat, protože dětská ohrádka se na určitý čas stane pro děťátko místem, kde bude trávit určitý čas.
Typy dětských ohrádek
I když se možná na první pohled zdá, že všechny dětské ohrádky jsou stejné, opak je pravdou. Dětské ohrádky se nyní liší nejen barevným provedením a vzorem, ale i způsobem využití, skládání a materiálem, ze kterého jsou vyrobeny.
Dětské ohrádky můžeme podle použitého materiálu rozdělit na:
- dřevěné ohrádky
- ohrádky kovové
- dětské ohrádky se síťkou
- ohrádky s textilií
- plastové ohrádky na hraní
- dětské ohrádky z PVC
Dřevěná dětská ohrádka
Dětská ohrádka ze dřeva patří ke klasice a mnozí z nás si ji pamatují z vlastního dětství. Dřevěné ohrádky pro děti mají boční stěny z vertikálních tyčí a obvykle pevné dno ve tvaru čtverce s matrací. V nabídce ale najdete také ohrádky bez dna ve tvaru obdélníku, mnohoúhelníku, které slouží vysloveně jako místo pro hru dětí.
Plusy:
- přírodní materiál šetrný k životnímu prostředí
- boční stěny s tyčemi poskytují dobrou viditelnost pro dítě i pro rodiče
- jsou pevné a stabilní, což umožňuje děťátku bezpečně vstát v ohrádce, aniž jste se obávali, že i starší dítě by ohrádku převrátilo
Mínusy:
- vysoká hmotnost
- těžké přesouvání, obvykle jsou bez koleček
- složená zabírá poměrně hodně místa
- bez možnosti jednoduchého složení, víte ji sice rozebrat, ale i rozebrána zabírá mnoho místa
- poměrně vysoké nebezpečí úrazu. Při pádu se dítě může bolestivě udeřit o dřevěné tyče.
- náročná údržba, protože je třeba čistit každou tyč samostatně.
- vyšší cena ve srovnání se skládacími a plastovými ohrádkami.
Kvalitní dřevěné ohrádky, které splňují všechny kvalitativní a bezpečnostní požadavky, jsou poměrně drahé.
Dětská ohrádka se síťkou
Ohrádka sestává z kovové konstrukce, dna pokrytého čalouněním a stěn ze síťoviny. Patří k oblíbeným modelem, protože jsou relativně levné. Pokud jde o bezpečnost, v modelech se sítí při pádu děťátku nehrozí žádný tvrdí náraz o boční stěny. Dětská ohrádka se sítí se skládá naplocho, takže ve složeném stavu ji víte odložit za skříň či pod postel.
Plusy:
- relativně nízká cena
- víte ji složit naplocho
- možnost přesunu
- bezpečnost. Stěny ohrádky jsou měkké a elastické, takže děťátku nehrozí při pádu, že se bouchne a ublíží si.
Minusy:
- oční napětí. Při pohledu přes síť si dítě příliš namáhá oči. Chcete-li minimalizovat negativní důsledky, dodržujte doporučení pediatrů a nenechávejte dítě v ohrádce bez přestávky déle než 30 minut a více než 1,5 hodiny denně.
- komplikované čištění. Síť se těžší čistí, zejména pokud je vyrobena z přirozených nití. Dno a okraje ohrádky se také hůře čistí, pokud jsou vyrobeny z přírodních tkanin. Naopak, ohrádku, jejíž dno a okraje jsou vyrobeny z PVC, vyčistíte jednoduše. Avšak PVC může popraskat, resp. dítě ho může rozkousnout.
- nebezpečí poranění prstů v okách sítě, proto byste měli vybírat ohrádku s malými oky na síti, aby dítě nevědělo do otvorů strčit prsty.
V nabídce prodejců najdete kromě základního modelu také ohrádky s kruhovými držáky, které usnadňují vstávání dítěte, ohrádky s hračkami nebo hrací podložkou.
Skládací dětská ohrádka s textilií
Dětská ohrádka se skládací kovovou konstrukcí, která je potažená textilií, patří dnes k nejoblíbenějším, protože je levná, bezpečná, snadno se rozebírá a skládá. Vybrat si můžete dětskou ohrádku s půdorysem čtverce 80 x 80 cm nebo obdélníku ve velikosti 120 x 60 cm.
V případě potřeby víte tento model ohrádky využít i jako cestovní postýlku, neboť složená zabírá málo místa.
Při výběru tohoto typu dětské ohrádky je nabídka skutečně velmi široká. Na výběr máte nejen velké množství barevných a designových provedení, ale také dětské ohrádky s kolečky, díky kterým bude přesun v interiéru skutečně velmi jednoduchý, ohrádky s hračkami, hracími oblouky, síťkou proti hmyzu nebo ohrádky s bočním otvorem na zip, který umožňuje dítěti samostatný přístup do ohrádky.
Plusy:
- nízká váha
- kompaktní rozměry po složení usnadňují přenášení a skladování
- jednoduchý přesun v bytě usnadňují u některých modelů kolečka
- bezpečná; měkké látkové stěny chrání dítě před modřinami při pádu
- jednoduchá údržba. Zašpiněnou plochu lehce vyčistíte hadrem namočeným v saponátové vodě
- boční otvor se zipem pro snadnější přístup dítěte do ohrádky
- pestrý výběr barev vzorů
- dobrá cena
- možnost zvolit si model s příslušenstvím, jako odnímatelný přebalovací pult, dětský závěsný kolotoč, vibrace, oblouk s hračkami, sluneční clona, síťka, …
Minusy:
- pro starší děti málo stabilní
- oční napětí; dítě si sledováním přes tmavou nebo jasnou vícebarevný síťku, zvláště pokud je ozdoben velkým vzorem, nadměrně zatěžuje zrak
Při výběru dejte přednost raději ohrádce se síťkou v pastelových barvách bez kreseb.
Dětská ohrádka kovová – multifunkční zábrana
Oblíbenou alternativou k dětské ohrádce jsou kovové zábrany, díky kterým vytvoříte bezpečný prostor pro hru. Výhodou tohoto modelu je, že ho víte přizpůsobit vlastním potřebám. Můžete jej použít jako zábranu k schodišti, do dveří nebo ke krbu nebo poskládáte dětskou ohrádku, čímž dítě získá své vlastní bezpečné místo v domě.
Multifunkční zábrany tvoří kovové tyče včetně speciálních bran, které víte použít samostatně ve dveřích či na schodišti. Vyrobené jsou z oceli a jsou velmi odolné. Pokud chcete, aby dětská ohrádka, resp. zábrana ladila z vaším interiérem, můžete sáhnout kromě klasického kovového provedení po zábranách v bílé nebo černé barvě.
Plusy:
- variabilita. Kovové zábrany víte umístit po celém bytě v libovolném tvaru a velikosti v
podle potřeb mámy a dítěte. - kompaktnost a multifunkčnost.
- jednoduchá údržba (pouze umyjete teplou saponátovou vodou a utřete dosucha);
stabilita. - multifunkčnost -možnost využití venku.
Mínusy:
- vysoká hmotnost;
- riziko úrazu. Dítě si při pádu může ublížit. Riziko úrazu víte však minimalizovat ochranným hnízdem.
- vysoká cena.
Plastová ohrádka pro děti
Plastová dětská ohrádka není tak populární jako ohrádka síťová, skládací či dřevěná. Ohrádku poskládáte ze samostatných plastových dílů ve velikosti a tvaru, které vám a dítěti nejvíce vyhovuje.
Plusy:
- malá hmotnost;
- jednoduchá údržba, umyjete ji teplou vodou se saponátem;
- můžete ji používat i venku
Minusy:
- nestabilní. Dítě ji může snadno převrátit a starší dítě dokonce zničit lehkou konstrukci;
- krátká životnost.
Nafukovací dětská ohrádka z PVC
Nafukovací dětská ohrádka je výlučně určena pro krátkodobé používání. Nejvíce ji rodiče využívají v létě, když chtějí s děťátko trávit hodně času na čerstvém vzduchu. Nafukovací ohrádky nám výrobci nabízejí v různých variantách. Oblíbené jsou s nafukovacím dnem, po kterém děťátko skáče jako na trampolíně, ohrádky, které po napuštění vody změníte na dětský bazének nebo ohrádky s míčky.
Ale na rozdíl od ostatních modelů je nafukovací ohrádka určena výhradně pro děti do jednoho roku, nejvíce jeden a půl roku, protože je nízká. Navíc, nafukovací dno v období, kdy se dítě teprve učí samo chodit není příliš výhodné.
Plusy:
- nízká cena;
- snadné používání;
- jednoduchá údržba;
- kompaktnost (vyfouknutá zabere minimum místa);
- snadné přenášení.
Minusy:
- vysoké riziko propíchnutí;
- krátká životnost;
- dítě musíte mít neustále pod dozorem, protože nafukovací ohrádka má nízkou váhu a dítě ji může převrhnout.
Před prvním použitím nechte nafouknutou ohrádku dobře vyvětrat, aby zmizela specifická vůně typická pro PVC. A samozřejmě ji nezapomeňte před tím, než do ní dáte dítě dobře umýt vlažnou vodou.
Podle účelu a designu rozdělujeme ohrádky pro děti:
- klasická dětská ohrádka na hraní
- dětská ohrádka a postýlka v jednom
- dětská ohrádka jako zábrana
Klasická dětská ohrádka na hraní
Tento typ dětské ohrádky využijete jako bezpečný prostor pro hry dítěte. Přestože dětská ohrádka je určena pouze na krátkodobý pobyt dítěte v ní, dítěti umožňuje zvládnout základy nezávislosti. Při hře si dítě rozvíjí své motorické schopnosti a získává určitou samostatnost.
Klasické ohrádky na hraní dnes už najdete v různých provedeních, od klasických přes skládací, s dnem nebo bez dna, se čtvercovým či obdélníkovým půdorysem, po ohrádky mnohoúhelníkové, kulaté nebo šikmé, které šetří prostor.
Pestrost tvarů a velikostí vám dává možnost vytvořit bezpečný prostor pro vaše dítě.
Chcete dětskou ohrádku používat jen výjimečně? Řešením může být textilní ohrádka na hraní.
Dětská ohrádka a postýlka v jednom
Dětská ohrádka a postýlka v jednom v podstatě představuje typ postýlky s kovovou skládací konstrukcí, přičemž stěny postýlky tvoří látka a síťovina. Od narození ji můžete využívat s kvalitní matrací jako klasickou postýlku na spaní, později v období batolenia vám poslouží i jako dětská ohrádka.
Dětská ohrádka a postýlka v jednom je řešení, když máte v bytě skutečně málo místa. Dokonce ji využijete i během dovolené jako cestovní postýlku, neboť ji víte jednoduše složit do kompaktních rozměrů. Navíc u tohoto modelu ušetříte, protože nebudete pro dítě samostatně kupovat postýlku i ohrádku.
Nabídka je skutečně široká, od jednoduchých levných modelů až po modely s přebalovacím pultem, houpací základnou, hudebním kolotočem či projektorem.
Plusy:
- nízká hmotnost;
- jednoduché skládání a rozkládání;
- možnost přenášení;
- pevná konstrukce;
- bezpečná, protože měkké stěny a pevné dno tlumí nárazy při pádu;
- široký výběr modelů s různým dalším príslušnetvom, jako vyvýšené lůžko, houpací mechanismus, přebalovací pult, síťka proti hmyzu, závěsné hračky, boční otvor pro snadnější vstup a výstup dítěte, …;
- jednoduchá údržba; zašpiněnou část vyčistíte vlhkým hadříkem namočeným v saponátové vodě.
Minusy:
- společný prostor pro hru i spánek, což může vést k problém s usínáním;
- obvykle jasné barevné provedení, které je ideální pro čas bdění, ale výrazné barvy mohou negativně ovlivnit kvalitu dětského spánku;
- bez použití závěsného lůžka, je dno velmi nízko, tedy k spícímu děťátku se budete muset naklánět přes celý okraj postýlky;
- v případě, že budete skládací postýlku a ohrádku v 1 využívat na pravidelný spánek dítěte, pak potřebujete dokoupit vysoce kvalitní matrace.
Odborníci z oblasti pediatrie i psychologie nepovažují postýlku a ohrádku v jednom za ideální řešení v případě, kdy ji chcete využívat dlouhodobě na spánek dítěte a zároveň i na hru. Skládací dno bez kvalitního matrace, může nepříznivě ovlivnit formování páteře dítěte.
Pokud často navštěvujete příbuzných, cestujete či trávíte čas na chatě a vaše děťátko je zvyklé spát ve své postýlce, pak je postýlka a dětská ohrádka v jednom tou nejlepší volbou. Vaše dítě získá v cizím prostředí vlastní bezpečný prostor pro spánek i hru.
Dětská ohrádka jako zábrana
Dětská ohrádka je podobně jako dřevěná vyrobená z tyčí, ale nemá dno. Ve skutečnosti jde o univerzální ploty – zábrany. S jejich pomocí lze vytvořit uzavřený prostor na hraní nebo zábranu, která neumožní dítěti vstoupit do části domu, kde mu hrozí nebezpečí, například přístup na schody nebo ke krbu. Zábrany, z nichž víte vytvořit ohrádku na hraní, najdete v nabídce dřevěné, kovové a plastové.
Když plánujete zábranu přizpůsobovat vašim potřebám, pak z praktického hlediska a hlediska údržby jsou výhodnější kovové zábrany jako dřevěné.
Nejméně vhodné jsou plastové zábrany, protože dítě je dokáže snadno převrátit.
Na co myslet při výběru dětské ohrádky?
Aby se dětská ohrádka stala pro děťátko oblíbeným a především bezpečným místem, měli byste při jejím výběru určitě věnovat pozornost následujícím bodům:
Rozměry dětské ohrádky
Rozměry jsou velmi důležité. V případě dětské ohrádky platí: čím větší, tím lépe pro dítě. Ve větší ohrádce má dítě dostatek prostoru při pohybu a hrách. Na druhé straně, musíte vzít v úvahu vaše prostorové možnosti. Takže spíše než půjdete ohrádku koupit nebo ji objednáte z internetu, promyslete si, kde ji chcete umístit a tento prostor si přeměřte.
Výška
Při dětské ohrádce sehrává výška důležitou roli z hlediska bezpečnosti. V nabídce najdete ohrádky vysoké 70, 75, 80 a dokonce i 110 cm. Pokud je vaše děťátko výše, soustřeďte pozornost na ohrádky s vyššími bočnicemi, aby děťátko přes okraj při naklápění nevypadlo a nezranilo se.
Z hlediska bezpečnosti a pohodlí je výška 80 cm považována za optimální.
Hmotnost
V případě, že plánujete dětskou ohrádku využívat i na dovolené či u prarodičů, sáhněte po modelech s nižší možností. Naopak, když víte, že budete ohrádku mít výlučně umístěnou na jednom přesně vymezeném místě, dejte přednost modelům, které jsou těžší.
Tvar
Výběr tvaru je jen na vašich preferencích a prostoru, který máte pro ohrádku k dispozici. Dětské ohrádky s kruhovým půdorysem zabírají více místa. Rohové verze jsou vhodné do malých bytů, protože i na relativní nedostatek prostoru nimi dokážete vytvořit pro děti bezpečný dětský koutek.
Materiál
Když preferujete přírodní materiál, určitě vám bude nejvíce vyhovovat dětská ohrádka ze dřeva. V každém případě materiál, ze kterého je dětská ohrádka vyrobena, musí být maximálně bezpečný, bez výrazného štiplavého zápachu, nesmí pouštět barvu, lak či barva se nesmí olupovat.
Dřevo musí být dokonale opracované, aby si děťátko nezadrelo třísku. Kvalitě materiálu věnujte náležitou pozornost, protože děťátko se ohrádky bude nejen dotýkat, ale může ji olizovat či dokonce do ní kousat.
Výrobcem doporučený věk
Většinu dětských ohrádek můžete používat od 6 měsíců věku dítěte do 3 až 4 let. Horní hranici doby používání však ovlivňuje výška a hmotnost dítěte. Pokud se stane dětská ohrádka pro vaše dítě nízká, tedy se přes ni dokáže předklonit dopředu nebo přes její okraje dokonce přelézt, určitě ji z dosahu dítěte odložte. Zabráníte tím nebezpečným pádům a zraněním dítěte.
Podle evropských norem je maximální nosnost dětských ohrádek 15 kg. Čím je dítě těžší tím snadněji dokáže ohrádku převrhnout, proto při jejím používání nezapomeňte i na tento faktor.
Způsob skládání
Pokud se rozhodnete pro skládací dětskou ohrádku, pak se ještě red její koupí informujte se na způsob skládání. Některé typy se skládají naplocho, jiné do tvaru deštníku. Skládání dětské ohrádky vyzkoušejte přímo v prodejně, resp. přesně dodržujte přiložený návod. V případě potřeby se podívejte na způsob skládání na internetu, protože skládací mechanismus při nesprávném postupu můžete snadno pokazit.
Barevné provedení
I když milujete konkrétní barvu nebo chcete, aby vám dětská ohrádka dokonale ladila s interiérem, myslete i při výběru barvy na dítě. Příliš jasné barvy mohou dráždit oči a negativně ovlivnit nervový systém, proto upřednostněte raději pastelové nebo neutrální tóny. Snažte se také vyhnout modelům, které mají boční stěny ze síťky zdobené velkými pestrými obrázky.
Spodek ohrádky
Jelikož děťátko bude v ohrádce nejen ležet, ale také sedět a stát, dno by mělo být pevné a na dotek příjemné. I když je pro dítě nejlepší možností dno pokryté přírodní textilií, z hlediska údržby je mnohem praktičtější dno z lehce omyvatelného PVC.
Bezpečnost
Jelikož ohrádku kupujete s cílem, aby bylo vaše dítě v bezpečí, všímejte si každý detail. Dětská ohrádka musí mít všechny hrany a rohy oblé, aby se dítě a ní neporanilo.
Nenechte ohrádku se sítí s velkými oky. Dítě by přes oko sítě nemělo vědět prostrčit prst.
Při dřevěné a kovové ohrádce je velmi důležitá vzdálenost mezi jednotlivými tyčemi. Rozestup mezi tyčemi by neměl být větší než 5 – 7 cm, aby si dítě nezakliesnilo mezi tyče ruku, nohu nebo hlávku.
Dětská ohrádka musí být maximálně stabilní. Dítě starší než jeden a půl až dva roky nebo dvě batolata spolu v ohrádce dokáží vyvinout již dostatečnou sílu a ohrádku převrátit.
Nejstabilnější jsou pevné dřevěné ohrádky se širokou základnou.
Pokud se rozhodnete pro skládací ohrádku, potom vždy pečlivě zkontrolujte, zda je skládací mechanismus zablokovaný. V opačném případě se může stát, že se dětská ohrádka pod váhou a při pohybu dítě samovolně složí.
Mnohé ohrádky už koupíte s kolečky. Samozřejmě, je to praktický prvek, který vám usnadňuje přesun ohrádky po místnosti nebo v rámci domu, avšak nezapomeňte kolečka vždy nejdříve zabrzdit a až poté vložit dítě do ohrádky.
Cena
Pro mnoho rodičů je při výběru dětské ohrádky výchozím bodem její cena. Ohrádky a zábrany pro děti najdete v různých cenových relacích. Jejich cenu ovlivňuje použitý materiál, velikost, doplňkové příslušenství a značka.
Nejlevnější modely, jako například koupíte už od 300 korun. Samozřejmě můžete si vybrat i dražší varianty od známých značek, jako Chicco, Bebe Confort, Neonato, Brevi, CAM.
Pokud upřednostňujete přírodní materiály, pak počítejte s tím, že ceny dřevěných ohrádek jsou vyšší v porovnání s modely se síťkou či tkaninou. Ale i v takovém případě dokážete koupit kvalitní dřevěnou ohrádku pro děti v rozumném cenovém rozpětí.
Několik praktických rad
Pokud se chystáte z důvodu nedostatku místa v bytě, nebo nedostatku financí koupit nejmenší nebo nejlevnější ohrádku pro dítě, pak pro vaše dítě bude určitě lepší, když na nákup zapomenete. Dětská ohrádka není klec. Měla by být dostatečně prostorná a vysoce kvalitní, aby se v ní dítě cítilo útulné.
Než dítě do ohrádky poprvé položíte, nechte ho vedle ní pohrát se. Ať si ji prozkoumá zvenku, přes boční stěny nahlédne dovnitř, kde jeho pozornost upoutá známá hračka, kterou mu tam dáte. Když se bude natahovat za hračkou, vložte ho do ohrádky, ale zůstaňte při něm. Děťátko si na nové prostředí musí zvyknout.
Nedávejte dítě do ohrádky a nechávejte ho tam, když tam nechce být. Pro dítě se stává takový pobyt traumatický.
A nakonec nejdůležitější věc: nenechávejte dítě v ohrádce dlouhou dobu. Zkoumání okolí není rozmar, ale přirozená potřeba jakéhokoliv dítěte. Dlouhý pobyt v dětské ohrádce může zpomalit vývoj vašeho dítěte.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli na Facebooku.