Jak vybrat bezpečné hračky pro děti?

Na pohled krásná hračka může představovat pro dítě skrytou hrozbu. V různorodé nabídce hraček pro děti, bohužel najdeme i hračky, které mohou nejen ohrozit ale i vážně poškodit zdraví dítě. Přečtěte si, jak rozpoznat bezpečné hračky od těch, které jsou pro dítě potenciálně nebezpečné.

Hračka má dítě nejen zaujmout a potěšit, ale musí být pro dítě bezpečná. Chcete-li kupovat dítěti skutečně bezpečné hračky, musíte při jejich výběru myslet na několik důležitých kritérií.

Odborníci bijí na poplach, protože každá třetí hračka na trhu nesplňuje kritéria kvality, hygieny nebo bezpečnosti, čímž se stává pro dítě potenciálně nebezpečná. Až 40% hraček, vyrobených většinou v Číně, obsahuje nebezpečné ftaláty, které mohou vážně poškodit zdraví dětí. Proto je tak důležité vědět, jak pro dítě vybírat bezpečné hračky.

Jaká kritéria musí splňovat bezpečné hračky pro děti?

Kvalitní materiál

Bezpečné hračky jsou vyrobeny ze silných, nerozbitných a kvalitních materiálů. Hračku byste měli vědět snadno vyčistit a vydezinfikovat. Bezpečné hračky neabsorbují vlhkost. Spoje hračky musí být pevné.

Vyhněte se koupi hraček z plyše a přírodní kožešiny, protože se v nich shromažďuje nejen prach ale i bakterie, které mohou vyvolat různé alergické reakce a infekce.

Upřednostněte hračky vyrobené z přírodních materiálů, jako bavlna, len, dřevo, bambus a jiných přírodních materiálů. Bezpečné hračky vyrobené z ekologických materiálů nepoškozují zdraví dítě a mají také dlouhou životnost.

Bezpečné hračky pro děti ze dřeva

Vyhněte se nákupu hraček vyrobených z PVC. Polyvinylchlorid se prakticky nerozkládá, ale po několika letech používání začne uvolňovat do ovzduší toxické sloučeniny chlóru. Kromě toho hračky z PVC často obsahují těžké kovy a bisfenol A, které mohou poškodit zdraví dítěte.

Nepřítomnost toxických látek

Samozřejmě, krásné zářivé barvy jsou na pohled příjemné, ale také jsou znakem užívání velkého množství chemických přísad, které jsou zřídka neškodné. Bezpečné hračky nesmí obsahovat žádné ftaláty, olověné barvy, polyvinylchlorid, bisfenol, …

Předpokládá se, že ftaláty mají schopnost hromadit se v těle, což nepříznivě ovlivňuje hormonální vývoj dítěte, práci ledvin a jater.

Přítomnost zdraví ohrožujících chemikálií dokážete zjistit i čichem. Pokud hračka výrazně páchne, je s velkou pravděpodobnost vyrobená z toxických látek, a proto ji dítěti nedávejte.

Bezpečné hračky nepáchnou a nevyblednou.

Oblé tvary

Bezpečné hračky mají všechny hrany oblé, bez ostrých vyčnívajících částí, na kterých by se dítě mohlo poranit.

Přirozené barvy

Hračka by měla být v přirozených barvách, protože barvy hračky ovlivňují dětskou psychiku. Bylo prokázáno, že vnímání dítěte se vytváří již v raném věku, proto dítěti kupujte hračky, které neporušují u dítěte vnímání skutečného světa.

Neexistují přece žádné růžové slony, červené krokodýli a podobně.

Vyhněte se velmi výrazným barvám, s velkou pravděpodobnost obsahují škodlivé chemické látky a na 2. straně mohou dítě vystrašit. Barva nesmí z hračky pouštět ani se odlupovat.

Odborníci doporučují dávat dětem hračky v barvách duhy a vyhnout se hračkám v barvách černé a výrazně červené.

Hračka by měla být co nejvíce reálná

Děti by měly mít jen hračky, které jsou podobné skutečným zvířatům, předmětem nebo lidem, aby si dítě dokázalo vyvodit analogii.

Bezpečné hračky v přirozených tvarech

Psychologové nedoporučují kupovat dětem různe nestvůry a mutanty, protože takový typ hraček může mít negativní dopad na dětskou psychiku.

Jemný a příjemný zvuk

Jakýkoliv zvuk, který hračka vydává, nesmí dráždit sluch a vyděsit dítě, protože příliš hlasité a chaotické zvuky mohou způsobit úzkost, depresi a jiné odchylky od normálního vývoje.

Když kupujete zvukovou hračku, poslechněte si všechny melodie a ujistěte se, že dítě se nebojí. Kromě toho věnujte pozornost i množství zvukových efektů, protože v tomto případě platí, že méně je více.

Hračka musí odpovídat věku dítěte

Při výběru hračky si všímejte výrobcem doporučený věk dítěte, pro které je určena hračka. Doporučený věk musí být uveden na obalu hračky. Při nákupu přes internet by měl být uveden v popisu výrobku.

Dětem do 3 let nedávejte hračky určené pro starší děti. Taková hračka může pro malé dítě představovat velké nebezpečí. Děťátko může spolknout malé části a udusit se.

Propracované detaily

Bezpečné hračky jsou ty, které mají propracované všechny detaily.

Hračky pro nejmenší by měly být vyrobeny bez malých částí, které by dítě vědělo odtrhnout, odlomit nebo ukousnout.

Extra pozornost věnujte elektronickým hračkám se světelnými a zvukovými efekty a pravidlům jejich fungování. Kryt na baterie musí být skrytý. Všechny spojovací prvky musí být pevné.

Značení hračky

Hračka pro děti musí mít na obalu jasné a srozumitelné značení, které musí obsahovat:

  • název hračky,
  • název země, ve které se hračka vyrábí,
  • název a místo výrobce (dovozce-oprávněnou osobu), kontaktní adresu,
  • minimální věk dítěte, pro které je hračka určena nebo piktogram označující věk dítěte,
  • materiálové složení,
  • způsob údržby,
  • podmínky skladování, pokud je to nutné,
  • datum výroby (měsíc, rok);
  • podmínky skladování (pokud je to nutné),
  • hygienické, bezpečnostní opatření při manipulaci s hračku,
  • výstražné štítky,
  • montážní návod.

Pokud povinné údaje na obalu hraček chybí, resp. jsou nečitelné, s velkou pravděpodobností nekupujete bezpečné hračky.

Bezpečné hračky určitě nejsou hračky za podezřele nízkou cenu a také je s malou pravděpodobností koupíte na trhu.

Pokud chcete, aby se vaše dítě mělo jen bezpečné hračky, podívejte se na nabídky ověřených značek a obchodů, kde všechny výrobky podléhají povinné certifikaci a přísné kontrole kvality.

Důvěřujte, ale zkontrolujte

Než dáte hračku dítěti, pozorně ji prohlédněte. Všímejte si, zda nejsou na hračce trhliny, zda má oblé hrany, nemá drsný povrch a vyčnívající části, na kterých by se dítě mohlo poranit.

Posuďte, jak pevně jsou upevněny odnímatelné části, zejména kola, korálky, šité oči, nosy atd. Dokáže jejich vaše dítě odtrhnout?

Mimochodem, pokud jde o chrastítka, pravidla jsou ještě přísnější: musí být odlévány bez odnímatelných částí.

Pokud dokonce i ty nejmenší detaily vyvolají u vás pochybnosti, hračku nekupujte, resp. v případě, že jste ji objednali přes internet, pak využijte své právo na odstoupení od smlouvy a hračku prodejci vraťte.

I když vaše dítě velmi touží po nějaké hračce, myslete na to, že dítě nedokáže objektivně posoudit její kvalitu a potenciální nebezpečí.

Jaké jsou bezpečné hračky?

Bezpečné hračky mají správný tvar, krásný vzhled, fungují bez problémů a splňují hygienické, kvalitativní a bezpečnostní požadavky.

Důvěryhodní výrobci dávají své produkty pravidelně testovat, protože vědí, že do rukou dětem patří pouze bezpečné hračky.

V dopravních hračkách, jako odrážedla, tříkolky, … jsou kola pevné, kvalitní, snadno se otáčejí a nesmí vypadnout.

Malované dřevěné hračky, jako pyramidy, vkládačky, puzzle, stavebnice, kostky, …. po kontaktu s vodou nepouštějí barvu.

Kvalitní bezpečné hračky pro děti

 

Bezpečné hračky z kovu mají všechny části pevně spojené. V kovových stavebnicích jsou všechny díly bez deformací a ostrých řezných hran. Spojovací šrouby a matice mají dobré závity, jednoduše se dají našroubovat a odšroubovat.

Bezpečné hračky z plastu jsou pevné, vydrží i pády z výšky. Nejsou deformované, nepáchnou a nepouštějí barvu. Hrany mají oblé, aby se dítě během hry nezranilo.

Nafukovací hračky v nafouknuté formě mají správný tvar a měly by být stabilní na rovném povrchu.

V textilních hračkách je pevná výplň rovnoměrně rozdělena v těle hračky a udržuje správný tvar hračky. Bezpečné hračky z textilie víte vyprat, aniž se hračka poškodila.

Pokud chcete, aby vaše dítě mělo jen bezpečné hračky, při jejich výběru se řiďte nejen normami a doporučeními ale také vlastním zdravým rozumem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Napište nám do komentáře, jaké jsou vaše zkušenosti s kvalitou a bezpečností hraček.

Napsat komentář