Dovolená s dětmi. Na co myslet při výběru

Čeká vás první dovolená s dětmi? Podívejte se na co myslet při jejím výběru, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a bylo dobře vám i vašim dětem.

Mnozí z vás se na dovolenou s dětmi chystáte poprvé a je přirozené, že mnoho věcí si při jejím výběru ani neuvědomíte. Jet na dovolenou bez dětí a s dětmi je velký rozdíl. Proto výběru dovolené s dětmi byste měli věnovat náležitou pozornost a vzít v úvahu několik faktorů, aby výlet, pobyt, cesta či dovolená s dětmi splnily svůj účel a udělali radost vaší celé rodině.

Děti rády poznávají vše nové, a proto je pro ně stejně zajímavá dovolená u moře i v horách. Při výběru destinace byste však měli vzít v úvahu několik faktorů:

Jak vybrat ideální ubytování

Ubytovací zařízení by mělo být vstřícné pro rodiny s dětmi, proto si při výběru hotelu nebo penzionu všímejte, zda má zařízení certifikát „Zařízení přátelské k dětem a rodinám“.

Předem si prověřte, jaké služby pro rodiče s dětmi nabízí, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím a dovolenou s dětmi si vychutnali naplno. Budete mít k dispozici dětskou postýlku a jídelní židličku pro vašeho drobečka? Nachází se v koupelně vana nebo jen sprchový kout? Je vstup do zařízení bezbariérový?

Vybavení a služby

Najdete v areálu dětské hřiště, hrací koutek pro děti, bazén? Nachází se v blízkosti půjčovna kol, sportovních potřeb?

Dobrá dovolená s dětmi

Dovolená s dětmi je dovolená v pohybu, proto si zjistěte, zda se v blízkosti ubytování nachází trávník, pískoviště či malé hřiště.

Při vysokých teplotách oceníte fungující klimatizaci. Naopak, v jarních a podzimních měsících lze využijete i možnost vyhřívání pokoje či chaty.

Při výběru hotelu či penzionu se také informujte na nabídku dětského menu i možnost na pokoji ohřát vodu na mléko či čaj.

Možnost prodloužení pobytu v pokoji v den odjezdu

Při dovolené s malými dětmi, na kterou cestujete letecky, se informujte na možnost prodloužení pobytu v pokoji v den odjezdu.

Mnohokrát je čas odletu z dovolené stanoven až na noční nebo časné ranní hodiny, a ve většině hotelů pokoj musíte uvolnit do 10,00 hod. Strávit celý den s malým dítětem v areálu, není pohodlné ani pro dítě, ani pro rodiče.

Dovolená s dětmi. Jak dlouho budete cestovat

Při výběru dovolené s dětmi byste měli zvážit nejen výběr destinace, ale i způsob přepravy a dobu cestování.

Cestování s dětmi na dovolenou

V mnoha rodinách vzdálenost a doba cestování na dovolenou nehraje žádnou roli. Existují děti, které do 5 minut po nasednutí do jakéhokoliv dopravního prostředku spí a prospí téměř celou cestu.

Ale na druhé straně, jsou děti, které během cesty oka nezamhouří. Při letecké přepravy nezapomeňte ani na informaci, jak dlouho bude trvat transfer z letiště do hotelu, protože je rozdíl s dítětem cestovat hodinku nebo tři.

Dovolená s dětmi u moře

Vzdálenost k pláži

Naše první dovolená u moře v Chorvatsku s nejstarší dcerou, se stala posilovací kúrou pro mě i manžela. Neuvědomili jsme si totiž vzdálenost ubytovny od pláže a moře. Dvakrát denně jsme absolvovali 6 km túru po schodech s hračkami do písku, věcmi na pláž a dcerou na rukou.

Abyste nedopadli podobně :-), zjistěte si, jak reálně daleko budete mít pláž od hotelu.

Typ pláže a vybavení

U malých dětí doporučujeme vybírat pláž s pískem nebo jemným štěrkem. Hra s pískem se stává pro ně příjemným zpestřením pobytu u moře.

 s dětmi na pláži

Nezapomeňte také na to, že dítě by nemělo být vystaveno během celého dne přímému slunečnímu záření, proto byste měli vybrat pláž se stromy, které vytvoří příjemný stín.

Zatímco byly naše děti malé, při výběru pláže jsme brali vždy v úvahu i vstup do moře. Vybírali jsme pláže s pozvolným vstupem, aby si děti mohly jít samy nabrat například vodu do kbelíku nebo opláchnout od písku.

Dalším faktorem, který jsme začali po našich počátečních rodinných dovolených u moře brát v úvahu, je vybavení pláže, dostupné a hlavně čisté toalety, sprchy, ale i přítomnost občerstvení. Na mnoha veřejných plážích je totiž zejména čistá toaleta stále problémem ?

Animační a kulturní programy

Animační a kulturní programy v hotelu jsou příjemným zpestřením každé dovolené a mají je v oblibě všechny děti. Chcete si během dovolené s dětmi si užít chvilku ve dvojici? Informujte se na nabídku pečovatelského koutku či služeb.

Kdy jít s dětmi na dovolenou?

Pokud nejste omezování prací, pak doporučujeme jet na dovolenou s dětmi mimo hlavní sezónu. Proč?

  • Ubytování mimo hlavní sezónu je levnější.
  • Na plážích je méně lidí.
  • V září bude voda v moři příjemně teplá.

V květnu nebo začátkem června voda v moři ještě nemusí být přehřátá.

  • Venku nebudou ještě velké horka a je méně pravděpodobné, že vaše dítě nebo vy dostanete úpal.
  • V září budete mít na výběr množství čerstvého ovoce a zeleniny za dobrou cenu.

Praktické rady

Na dovolené s dětmi může přihodit leccos, abyste věděli v takových situacích reagovat, zjistěte si: kde najdete v případě potřeby doktora, lékárnu, ale také nejbližší potraviny.

Ano, zejména na chatě oceníte blízkost potravin. Může se totiž stát to, co našim známým s 3 dětmi. Hodně pohybu venku mělo za následek, že na večeři snědli všechno pečivo i chléb a nejbližší potraviny měli „jenom“ 4 km od chaty :-).

dovolená s dětmi

Určitě existuje ještě mnoho dalších dobrých, praktických a zajímavých rekreačních a cestovatelských doporučení. Mnohé záleží i od samotné destinace, do které směřujete, ale i vašich individuálních požadavků.

Dovolené s dětmi nám přinesly mnoho úžasných zážitků a vzpomínek a z roku na rok jsme byli při jejich výběru zkušenější ?

Napište nám do komentářů, jaké jsou vaše kritéria výběru dovolené s dětmi.

Napsat komentář