Dětský pokoj. 7 tipů, jak ho zařídit prakticky a bezpečně
Chystáte se pro dítě zařídit dětský pokoj? Pomozte si našimi tipy, aby dětský pokoj pro vaše dítě byl nejen krásný, ale také praktický a bezpečný.
Každý člověk potřebuje osobní prostor, a proto by měly mít děti vlastní dětský pokoj. Dětský pokoj přestavuje pro dítě jeho malé království. Je místem, kde dítě spí, hraje si, učí se, proto musí být zařízen zajímavě a funkčně. Vlastní dětský pokoj přispívá k rozvoji nezávislosti, posiluje pocit zodpovědnosti.
Jak zařídit pro dítě dětský pokoj?
Zařízení a design dětského pokoje byste si měli pečlivě promyslet. Vezměte v úvahu věk, temperament, osobní potřeby, zájmy vašich dětí.
Začněte výběrem místnosti
Místnost dětského pokoje by měla být suchá, světlá a dobře větratelná. Pokud potřebujete společný dětský pokoj pro dvě a více dětí, ponechte jim největší místnost.
Mnozí rodiče zařizují dětský pokoj ještě před narozením prvního dítěte. Podle názoru mnoha rodičů je to zbytečné mrhání času i peněz. Dítě v prvním roce života většinu dne prospí. Pro dítě i matku je pohodlnější trávit čas v jedné místnosti. Dítěti to dává pocit bezpečí a matce usnadňuje péči.
Promyslete si, ve které části dětského pokoje bude dítě spát, hrát a učit se.
Dětský pokoj by měl být rozdělen na 3 funkční zóny:
- pracovní,
- hrací,
- odpočinkovou.
Každá funkční oblast odpovídá jiným činnostem a potřebám dítěte. Dítě tráví ve svém pokoji hodně času. Hraje si v ní, spí, studuje, tvoří, proto je podle psychologů rozdělení dětského pokoje na jednotlivé zóny důležité.
I v malém dětském pokoji byste si měli předem ujasnit, kde bude dítě spát, hrát si, studovat.
Spací prostor
V části, kde bude dítě spát, budete potřebovat světlo minimální. Mělo by být měkké a tlumené. Barvy v této části pokoje, stěna, postel, ložní prádlo, by měly být klidné a tlumené v odstínech zelené nebo modré.
Zajímavým nápadem je strop v podobě noční oblohy s hvězdami, měsícem.
Učící zóna
V prostoru na učení by nemělo dítě nic rozptylovat. Zvolte barvy, které podporují soustředění: žlutou – stimuluje mentální aktivitu, červenou – přitahuje pozornost a vzbuzuje zájem. V kombinaci tyto barvy zvyšují žízeň po znalostech a podporují učení. Ale nepřežeňte to s nimi!
Podpořit zájem o učení a zpestřit studijní prostor vám pomohou různé zajímavé mapy, schémata, plakáty s tématikou, kterou si dítě musí zapamatovat.
V této části dětského pokoje musí být dobré osvětlení. Nejlepší je umístit psací stůl vedle okna, aby dítě mělo dostatek přirozeného světla a čerstvého vzduchu.
Zóna hry v dětském pokoji
V herním prostoru můžete použít celou barevnou paletu. Světlé a nasycené barvy pomáhají stimulovat aktivitu a příznivě ovlivňují náladu dětí. Zóna hry také vyžaduje dostatečné osvětlení.
Protože dítě se během hry bude plazit a sedět na podlaze, do dětského pokoje jsou vhodné koberce nebo kobercové krytiny, které jsou antistatické a příjemné na dotek.
Pořádek v hračkách vám pomohou udržet organizéry a boxy na hračky.
I malé dítě by mělo mít koutek, kde může tvořit, kreslit, stříhat, lepit, proto do dětského pokoje umístíte pro něj vhodný stolek se židlí.
Pohybová zóna
Děti jsou v pohybu neustále, zejména ty malé. Pokud vám to prostor dětského pokoje dovoluje, vytvořte mu i pohybovou zónu. Bude moci v ní tančit, skákat, houpat se, větší dítě cvičit. Fyzickou aktivitu stimulují nasycené barvy, jako červená, oranžová, sytě růžová.
Náš tip: Všechny malé děti milují hry v bunkru, domku či ve stanu. Dítěti dávají pocit bezpečí a podporují rozvoj fantazie.
Multifunkčnost dětského pokoje závisí hlavně na uspořádání nábytku.
Naplánujte si rozmístění nábytku v dětském pokoji
Rozmístění nábytku v dětském pokoji nebývá obvykle jednoduché. Do jedné místnosti musíte dát toho víc než dost: skříně, postel, stůl, přitom v dětském pokoji je velmi důležitý prostor pro hru a aktivity dítěte.
Při zařizování dětského pokoje si můžete nechat poradit od bytového designéra nebo to budete muset zvládnout sami. V druhém případě si rozmístění nábytku důkladně promyslete, protože nedostatek volného prostoru oslabuje představivost a omezuje dítě ve všech sférách.
Při výběru nábytku vezměte v úvahu nejen jeho technické parametry, jako výška, šířka, hloubka, ale i takové nuance jako přístup ke skříním, posteli, ke stolu, prostor pro otevření skříní, zásuvek …. Také zvažte věk a zájmy dítěte.
Dostatek úložného prostoru vám poskytne multifunkční skříň. Místo v dětském pokoji vám ušetří rohové modely.
Pokud vám to finance dovolí, pro malé dítě můžete zvolit dětský nábytek s tématikou jeho oblíbené pohádky či seriálu. Počítejte však s tím, že jak vaše dítě poroste, budete muset dětský pokoj zařizovat nanovo.
Stůl dítěte by měl být dostatečně velký, široký 50 – 60 centimetrů. Pro správné sezení budete potřebovat pro školáka či studenta dobrou židli.
Chcete-li při zařizování dětského pokoje ušetřit čas i peníze, pak se pokuste zařídit dětský pokoj univerzálním nábytkem v pastelových barvách. Podle věku a zájmu dítěte jej můžete ozdobit dekoračními nálepkami, které později snadno odstraníte a vyměníte za jiné.
Praktické řešení do dětského pokoje
Praktickým řešením jsou patrové postele pro dvě děti nebo postel s vyvýšeným lůžkem, pod kterým se nachází psací stůl nebo skříň. Postel s prostorem ve spodní, boční části postele nebo schodů na uložení hraček nebo knih také šetří prostor.
Hračky do dětského pokoje patří, ale police a regály na hračky by neměly zabírat mnoho místa.
Dítě by mělo dosáhnout na police, aby si umělo vzít samo to, co právě potřebuje.
Myslete na bezpečnost dítěte
Nábytek jakož i všechny doplňky v dětském pokoji vybírejte s ohledem na bezpečnost dítěte.
Dávejte pozor na nábytek s nebezpečným formaldehydem. Při nákupu nábytku zejména z dřevotřísky se zajímejte o jejich emisní třídu, složení a certifikát. První měsíc po složení nábytku pokoj pravidelně a intenzivně větrejte.
Do dětského pokoje vybírejte nábytek ošetřený nátěrem ředitelným vodou. Informujte se také na složení lepidla, protože ještě stále poměrně mnoho výrobců nábytku uvádí pouze hodnotu těkavých látek.
Těkavé organické sloučeniny za přítomnosti slunečního záření vytvářejí fotochemické oxidanty. Nebezpečný formaldehyd se uvolňuje hlavně při vyšších teplotách a vysoké vlhkosti jako plyn. Nachází se zejména v lepidlech v dřevotřísce, ale i v lacích a mořidlech.
Do dětského pokoje nepatří skleněné stolky ani vázy. Při zařizování dětského pokoje pro dítě do 3 let se vyhněte nábytku s ostrými rohy, o které by se dítě mohlo zranit.
Stěny dětského pokoje natřete netoxickými barvami na vodní bázi. Při tapetování použijte lepidlo bez škodlivých chemických látek.
Pokud plánujte používat v dětském pokoji zvlhčovač vzduchu, mohou se vám papírové tapety začít odlepovat.
Nejvíce šetrným k životnímu prostředí je nábytek ze dřeva, ale je drahý. V dostupnějších cenách koupíte nábytek z MDF, dřevotřísky a překližky. Zde je důležitým indikátorem bezpečnosti „emisní třída“, proto tento parametr neignorujte.
Podlaha v dětském pokoji by měla být teplá a protiskluzová.
Levné linoleum, na rozdíl od přírodních a dražších podlahových krytin, obsahuje množství zdraví škodlivých látek a může vyvolat mnoho alergických reakcí až po astma. Jelikož nebezpečný formaldehyd se nachází také v některých typech laminátů, proto si složení laminátových parket vždy důkladně prověřte ještě před nákupem.
Protože děti jsou zvědavé a vše rády zkoumají, nezapomeňte na ochranné kryty do zásuvek. Předejdete nimi nepříjemným situacím.
Při koupi lustru do dětského pokoje si uvědomte, že:
- svítilna musí být vyrobena výhradně z materiálů šetrných k životnímu prostředí, jinak lustr při zahřívání vylučuje toxiny,
- design by měl být odolný, odolný vůči nárazům a snadno se omyvatelný, proto nekupujte lustr s textilním ani broušeným stínítkem,
- barvy stínítka by měly být klidné.
Dekorace, jako obrazy nebo fotografie v rámečcích, visící nad dětskou postelí, důkladně upevněte, aby na dítě nemohli padnout.
Dopředu myslete i na údržbu nábytku a podlahy
Do dětského pokoje vybírejte nábytek a doplňky, které dokážete jednoduše udržovat čisté. Nejlepším řešením do dětského pokoje z hlediska údržby je dřevěná podlaha nebo korkové parkety, které se snadno čistí a mají vynikající tepelněizolační vlastnosti.
Čím méně otevřených polic, tím méně času vám zabere utírání prachu.
Mikroklima v dětském pokoji je důležitá
V dětském pokoji by měla být standardní teplota od +21 do + 23 ° C, vlhkost v rozmezí 50-70%.
Přílišné teplo a suchý vzduch mají negativní vliv na duševní činnost a na celkové zdraví. Suchá sliznice v důsledku nedostatečné vlhkosti vzduchu je příznivým prostředím pro růst a reprodukci virů a bakterií.
Naopak, nadměrná vlhkost spojená s vysokými teplotami vede k přehřátí dětí a přispívá k tvorbě plísní na stěnách, nábytkových kloubech a jiných těžko dostupných místech.
Udržovat zdravé mikroklima v dětském pokoji vám pomůže pravidelné větrání a čistička vzduchu.
Klimatizace není všelékem. Někteří věří, že toto zařízení je naprostou alternativou k větrání, ale tento názor je nesprávný. V důsledku nedostatku větrání se v místnosti hromadí oxid uhličitý. V takových podmínkách se dítě rychleji unaví, nedostatečně absorbuje nové informace a je náchylnější k nachlazení, zejména v jarním a podzimním období.
Zeptejte se na názor dítěte
Dětský pokoj je místem, kde nejvíce času bude trávit vaše dítě, proto se určitě při jejím zařizování či předělávce zeptejte i na jeho názor. Samozřejmě, dítě nemusí rozhodovat o těch nejdůležitějších a finančně drahých položkách, ale může si vybrat lustr a dekorační doplňky.
Věříme, že i u vás se stane dětský pokoj ostrovem radosti, her a klidu a vaše dítě budou šťastné vzpomínky na vlastní dětský pokoj provázet po celý život.