Jak vybrat dobré dětské sáňky?

Dětské sáňky jsou v zimě stále oblíbeným prostředkem přepravy dětí. Kromě klasických dětských sáněk, které známe z dětství nám výrobci nabízejí jejich další varianty. Abyste vybrali pro vaše dítě skutečně dobré dětské sáňky, podívejte se na hlavní kritéria jejich výběru.

Zimu a radost ze sněhu si mnohé děti spojují se sáňkováním. V minulosti byly všechny dětské sáňky stejné, ale dnes máme na výběr různé druhy sáněk pro děti různého věku, a proto vybrat pro dítě dobré dětské sáňky již není tak jednoduché.

Před výběrem saní byste měli znát odpovědi na několik otázek:

 • Pro jak staré dítě dětské sáňky chcete koupit?
 • Kde a za jakých podmínek budete sáně používat?
 • Z jakého materiálu chcete sáňky?
 • Bude se na sáňkách vozit jedno nebo několik dětí?
 • Opravdu potřebujete pro dítě sáňky, nebo bude pro vás vhodnější model, který kombinuje saně a kočárek v jednom?
 • Jakou částku jste ochotni do saní investovat?

Potom jako znáte odpovědi, můžete začít s výběrem těch ideálních saní pro vaše dítě.

Jak vybrat dobré dětské sáňky

Moderní saně, které najdete v nabídce obchodů a e-shopu splňují požadavky na bezpečnost a pohodlí. Pokud však chcete pro vaše dítě vybrat ideální dětské sáňky z ohledem na jeho věku a funkčnost, pak byste si měli při výběru saní pro děti všímat následující parametry:

Pro jakou věkovou kategorii jsou dětské sáňky určené

Musíte si uvědomit, že je rozdíl kupovat sáňky pro batole, pětileté dítě nebo teenagera. Dětské sáňky, které plánujete používat na procházky s dítětem by měly být stabilní, lehké a vyrobené z kvalitních materiálů. Pro kojence je nejdůležitějším parametrem teplo a pohodlí při sezení a pro matky spolehlivá rukojeť.

Dětské saně by měly být pohodlné pro dítě i maminku.

Dětské sáňky pro batolata

Pro batolata, které právě začínají chodit, určitě potřebujete sáňky se zadní zádovou opěrkou, aby dítě pevně sedělo a nezošmyklo se ze saní ani při prudkých pohybech. Ideálním řešením je, abyste ohrádku ze saní věděli lehce složit, protože když vaše dítě povyroste, bude mu při sáňkování překážet.

Dětské sáňky pro miminko

Jelikož děťátko budete na sáňkách tahat nebo tlačit, jejich součástí by měla být pohodlná rukojeť na tlačení, kterou však lze později snadno demontovat. Možnost upevnění lana nebo šňůry na tahání saní je další výhodou, kterou oceníte.

Kormidlo na saních a jakékoliv podobné zařízení, kterým se udává směr jízdy, je podle našich zkušeností pro dítě mladší 2 roky zbytečné a nebezpečné. Dítě v tomto věku nedokáže korigovat směr své jízdy. Nesprávné ovládání směru jízdy je nebezpečné zejména při přechodu přes přechod pro chodce i během spouštění se z kopce.

Starší děti, které se chtějí na sáňkách už spouštět dolů kopcem, již opěrku nebudou potřebovat. Starší děti rady jezdí s rodiči, se starším sourozencem či kamarádem nebo na břiše, bez opěradla bude pohodlnější.

 

Rozměry a hmotnost

Nízkou hmotnost a kompaktní rozměry dětských saní ocení zejména mámy, které chodí ven s dětmi samy. Dětské sáňky by tedy měly být co nejlehčí a snadno uchopitelné i jednou rukou. V průměru dětské sáňky jsou dlouhé cca 1 metr a váží 4-6 kg. Nejsnáze sáňky jsou plastové, které obvykle nejsou těžší než 2,5 kg.

Místo pro nohy

Ujistěte se, že dítě si má kde na sáňkách položit nohy, aby mu volně nevisely. Většina modelů je vybavena výklenkem nebo nastavitelným stojanem. Při výběru však zohledněte i výšku dítěte.

Pohodlná rukojeť

Pohodlná a dostatečně dlouhá rukojeť je zvláště důležitá při koupi saní pro nejmenší děti. Pevná rukojeť umožňuje ovládat směr saní. Při dítěti, které potřebuje s vámi oční kontakt si vyberte dětské sáňky, na kterých víte rukojeť upevnit v obou směrech jízdy.

Dětské sáňky s ručkou

Sněžnice

Při výrobě saní pro děti se používají dva typy kluzáků: ploché a trubkové. Trubkové jsou ideální na led a slabě zasněžený povrch. Ploché jsou optimálně na sáňkování v hlubokém sněhu.

Materiál

Hlavní materiály na výrobu sáněk jsou: kov, plast, dřevo.

Kovové dětské sáňky

Na výroby kovových saní se používá hliník a nerezová ocel. Kovové dětské sáňky můžete bez obav používat i při teplotě -40° C. Kovové lyžiny mají vynikající skluz. Po sáňkování jejich vždy otřete suchým hadříkem.

Kovové dětské sáňky

S dobrou péčí a vysoce kvalitním barevným povrchem dokáže předejít jejich korozi.

Dřevěné sáňky pro děti

Dřevo se používá na sedadla, rukojeti a opěradla, ale na běžkách jsou kovové vložky. Dřevo je přírodní materiál, který pomáha udržet dítěte na saních v teple, protože nestudí.

Dřevěné dětské sáňky

Dětské sáňky z plastu

Plast je nejpopulárnějším a nejpoužívanějším materiálem pro výrobu saní. Dětské sáňky z plastu jsou pevné a lehké. Dobré posouvání má při minusových teplotách, ale při teplotách blízkých nule, se sníh na kluzáky obvykle lepí. Dětské sáňky z plastu si můžete vybrat v různých barvách.

Dětské sáňky z plastu

Nafukovací dětské sáňky z PVC

Pro starší děti můžete vybrat dnes už dokonce i nafukovací sáňky z PVC. Vysoce pevné PVC je zpevněno na švech. Místo k sezení je vyrobeno ze silné textilie se speciální impregnací na zajištění odolnosti vůči vlhkosti. Nafukovací sáňky jsou měkké, pohodlné a rychlé. Lehké a bezpečné, protože neobsahují ostré rohy.

Bezpečnostní prvky

Jelikož sáňky jsou určeny pro děti, je bezpečnost nejdůležitějším kritériem. Odborníci souhlasí s tím, že při výběru sáněk pro nejmenší děti, by měla být sedací plocha položena nízko nad zemí na běžcích se širokým roztečí. Tento typ saní poskytuje saním potřebnou stabilitu, dokonce i na nerovných plochách.

Dalším bezpečnostním prvkem, který byste si měli při koupi zimních saní pro nejmenší děti všímat, jsou bezpečnostní pásy. Silné a měkké pásy opasku fixují dítě při manévrování.

Když kupujete dětské sáňky pro starší dítě, které se na nich bude spouštět z kopce, pak musí být jejich součástí volant, který umožňuje ovládání směru a také ruční brzdy.

Dětské sáňky Boby pro větší děti

 

Jednoduchá pravidla sáňkování:

 • Nedoporučuje se déle sedět v saních – je lepší střídat jízdu na saních s procházkou.
 • Při přechodu přes silnici sáně s dítětem nikdy netahejte za sebou. Vezměte dítě za ruku nebo do náručí a sáňky potáhněte přes silnici bez dítěte.
 • Pro sáňkování si vyberte bezpečné místo, které nekončí na silnici s provozem.
 • Dítě nenechávejte na kopci samo.
 • Postupně naučte své dítě jako sáňky ovládat. Jak může měnit směr jízdy a brzdit.
 • Dítě, které se v sáňkách jen vozí, oblečte teplejší. Posaďte ho do fusaku nebo zabalte do teplé deky.

Pomohl vám článek při výběru dětských saní? Napište nám do komentáře, pro jaké sáňky se rozhodli vy.

Napsat komentář