Dětská kuchyňka: Jakou vybrat a na co si dát pozor?
Dětská kuchyňka patří k oblíbeným dárkem pro děti. Chcete udělat i vy radost vašemu dítěti dětskou kuchyňkou? Abyste pro vaše dítě jednoduše a rychle vybrali tu nejlepší dětskou kuchyňku, přečtěte si vše, co před jejím nákupem potřebujete vědět.
Dětská kuchyňka patří mezi dárky, který rozzáří oči každému dítěti a stane se místem nekonečné zábavy. V obchodech a nabídce e-shopů najdete skutečně pestrou nabídku dětských kuchyněk.
Kuchyňky plastové a dřevěné, malé i velké, se zvukovými a světelnými efekty, ale také s tekoucí vodou. Nicméně, mnoho rodičů, kteří chtějí koupit kvalitní a zajímavou dětskou kuchyňku za dobrou cenu, zůstává v této obrovské nabídce zmatených. Takže, jak vybrat kvalitní a pro dítě zajímavou kuchyňku na hraní?
Dětská kuchyňka: Jakou vybrat?
Dětské kuchyňky se liší designem, rozměry, příslušenstvím a samozřejmě cenou, proto mnozí rodiče přemýšlejí nad tím, jakou kuchyňku na hraní dítěti koupit. Při výběru dětské kuchyňky jsou tedy důležitými kritérii, které byste měli vzít v úvahu:
- materiál;
- velikost;
- zvukové efekty;
- vzhled;
- příslušenství;
- cena.
1. Materiál
Takže prvním důležitým kritériem je materiál. Dětské kuchyňky se dnes vyrábějí z plastu, dřevotřísky nebo dřeva. Na otázku, zda lepší dřevěná dětská kuchyňka nebo plastová, neexistuje jednoznačná odpověď.
Dřevěná dětská kuchyňka
Dřevěná dětská kuchyňka je vynikající volba pro ty rodiče, kteří upřednostňují pouze přírodní materiály. Dřevo je ekologický, netoxický a velice trvanlivý materiál.
Dřevěná dětská kuchyňka je vhodná, díky pevné konstrukci, pro děti od 1 do 4 let. V tomto věku děti nedokážou využívat interaktivní funkce, které nabízejí mnohé plastové kuchyňky na hraní. V případě, že se má hrát s dětskou kuchyňkou více dětí, pak se přikloňte ke kuchyňce ze dřeva, která určitě odolá náporu i několika dětí.
Plusy
Dřevěná dětská kuchyňka je pevná, stabilní, tedy při hře nehrozí, že by ji dítě nějakým způsobem převrženo.
Mínusy
Mezi mínusy patří vysoká cena, velká hmotnost a nedostatek interaktivních vlastností. Tedy dřevěná dětská kuchyňka nemá obvykle světelné ani zvukové efekty. V porovnání s plastovými kuchyňkami se dřevěné kuchyňky na hraní vyznačují jednodušším designem a menším počtem doplňků na hraní, které sice víte dokoupit samostatně, ale za dřevěné doplňky do kuchyňky zaplatíte více než za ty, které jsou vyrobeny z plastu.
Při nákupu dětského kuchyňky ze dřeva, věnujte pozornost kvalitě opracování a použitým barevným nátěrem. Dřevěná dětská kuchyňka musí mít zcela hladký povrch, zaoblené všechny hrany, spojovací prvky nesmějí dítě v žádném případě zranit. Barvy použité na kuchyňce musí být vodou ředitelné a nesmí obsahovat žádné toxické látky, které by mohly ohrozit zdraví dítěte.
Plastová dětská kuchyňka
Ve většině případů jsou dětské kuchyňky vyrobeny z plastu. Plastová dětská kuchyňka poutá pozornost dětí už na první pohled. Plastové kuchyňky hýří zářivými barvami, mnohdy jejich zdobí motiv oblíbené pohádky, detaily, jako trouba, myčka, lednice, dřez s kohoutkem, tekoucí voda, blikající sporák, světelné a zvukové efekty, které pozornost dětí přitahují jako magnet.
Při výběru plastové kuchyňky na hraní je nutné zkontrolovat kvalitu materiálu a všímat si i nejmenší detaily.
Plastová dětská kuchyňka nesmí mít žádné ostré hrany, malé části, které by dítě mohlo spolknout a nesmí výrazně páchnout. Výrazný ostrý zápach symbolizuje přítomnost toxických látek, které mohou mít negativní vliv na zdraví dítěte.
Plusy
- Plastová dětská kuchyňka je poměrně levná. Ale pozor, cenu ovlivňuje několik faktorů, jako výrobce, rozměry, přítomnost interaktivních funkcí, množství doplňků na hraní v balení.
- Velmi realistický design, protože plastová dětská kuchyňka je mini kopii skutečných kuchyňských linek.
- Na výběr máte širokou barevnou škálu, pohádkové motivy, dětské kuchyňky různých rozměrů, jednoduché nebo elektronické.
- Obvykle bohaté příslušenství.
- Dětskou kuchyňku z plastu v případě potřeby jednoduše vyčistíte. Dítě se v ní může hrát s vodou, a to bez rizika, že by se poškodila.
Mínusy
- Vysoké riziko poškození. Plast je náchylný k prasknutí.
- Nízká stabilita, protože ve srovnání s dřevem je plast velmi lehký, a tak při hře může kuchyňku dítě snadno svalit.
- Velké množství malých detailů, které představují riziko především pro děti do 3 let.
- V případě, že kupujete hračku od neznámého výrobce, můžete koupit výrobek, který obsahuje zdraví škodlivé látky, jako ftaláty, olovo, rtuť, …
Dětská kuchyňka z dřevotřísky
Kuchyňky z dřevotřísky jsou poměrně levné, ale materiál, ze kterého jsou vyrobeny, není pro hru dětí bezpečný. Stlačené piliny jsou lepené pryskyřicí, ze které se uvolňují škodlivé toxické sloučeniny. Pokud přece jen chcete koupit pro dítě dětskou kuchyňku z dřevotřísky, pak vybírejte výlučně jen ty, které spadají do třídy E1 s nízkým obsahem formaldehydu.
Vizuální nebo jakýmikoli jinými prostředky, není možné v domácím prostředí určit třídu použité dřevotřísky. Typ dřevotřísky vědí posoudit pouze v laboratoři
Místnost, do které jste poskládanou kuchyňku z dřevotřísky umístili, dobře vyvětrejte.
2. Rozměry
Dětské kuchyňky na hraní se odlišují i rozměry. V nabídce najdete malé dětské kuchyňky, které víte položit na stůl či polici, ale také velké kuchyňky, které vám v místnosti mohou zabrat i více než 1 metr plochy. Proto při výběru dětské kuchyňky si předem promyslete, kde hračku chcete umístit a kolik místa pro ni v pokoji můžete vyčlenit.
Menší modely jsou vhodné pro nejmenší děti, protože obvykle neobsahují malé nebezpečné detaily. Starší děti potěšíte velkou elektronickou kuchyňkou.
Kromě délky a hloubky je velmi důležitým parametrem, výška pracovní desky. Dětská kuchyňka pro nejmenší má obvykle výšku pracovní desky od 40 do 45 cm. I když se vám to na první pohled může zdát málo, uvědomte si, že roční dítě měří cca 80 cm, dvou až tříleté okolo 90 cm. Tedy výrobci rozměry hračky přizpůsobují věku dítěte.
Pro starší děti najdete dětské kuchyňky, které mají výšku pracovní desky od 45 do 55 cm.
Mini dětská kuchyňka
Pro malé dítě je lepší koupit mini-verzi kuchyňky na hraní, vyrobenou v pestrobarevném provedení. Navzdory malým rozměrům většina z nich má troubu, sporák, dřez a nádobí na hraní. Navíc první dětská kuchyňka vás nebude stát hodně.
Na výběr máte množství barevných variant v dívčích tónech ale i v chlapeckých barvách. Radost holčičce zaručeně udělá dětská kuchyňka s pohádkovým motivem, jako Máša a medvěd, Frozen, Hello Kitty.
Dítě se dokáže zahrát i s verzí, kdy je dětská kuchyňka umístěna v malém přenosném kufříku. Je to ideální možnost pro ty, kteří chtějí sice splnit sen dítěti, ale nemáte v bytě prostor navíc nebo dostatek financí.
Velká dětská kuchyňka
Velká dětská kuchyňka je ideální dárek pro starší dítě. Ale pozor, všímejte si její celkové rozměry v rozloženém stavu, protože jednotlivé modely se velmi liší. Velkou dětskou kuchyňku můžete dnes už koupit iv rohové sestavě, s přístupem z obou stran nebo s možností, že si jednotlivé díly uspořádáte podle vašich preferencí.
V této kategorii již najdete plastové kuchyňky se světelnými a zvukovými efekty, tekoucí vodou, které činí hru dětí více skutečnou. Samozřejmě, čím více interaktivních funkcí, tím je cena za hračku vyšší.
3. Vzhled
Dnes výrobci vyrábějí dětské kuchyňky pro děti od 2 do 10 let. Moderní dětská kuchyňka je realistickou kopií skutečné kuchyňské linky. Mnohé z nich mají otevíratelnou pečicí troubu, myčku nádobí, dřez s tekoucí vodou.
Kuchyňku na hraní máte možnost si vybírat z množství barev a provedení. Aby však dětská kuchyňka byla skutečně dárkem, kterým proměníte tajný sen vašeho dítěte na skutečnost, při jejím výběru zohledněte preference dítěte.
Touží malá kuchařka po růžové kuchyňce? Tak určitě nekupujte hračku v zeleno-modré kombinaci, protože radost se může proměnit na lítost a dárek zůstane nevyužitý někde v koutě.
4. Funkčnost
Obecně platí, čím menší dítě, tím méně funkcí by měla dětská kuchyňka mít. Nejmenší děti nedokážou při hře na kuchaře využít světelné ani zvukové efekty. Navíc většina dětských psychologů se domnívá, že interaktivní funkce brzdí fantazii a kreativitu dětí ve hře.
Samozřejmě, čím je dítě starší, tím více napodobuje rodičů a ve hře rolí má elektronická dětská kuchyňka své oblíbené místo.
Elektronická dětská kuchyňka
Dětská kuchyňka se světelnými a zvukovými efekty dělá hry dětí velmi reálnými. Součástí mnoha elektronických kuchyněk jsou svítící trouba, myčka nádobí vydávající zvuk, sporák se zvukem bublající vody, chladnička a různé domácí spotřebiče, jako kávovar, gril, mikrovlnka, …
Dětská kuchyňka s vodou a zvukem
Pokud máte zájem o multifunkční verzi kuchyňky na hraní, pak vám doporučujeme dětskou kuchyňku se světlem, zvukem a tekoucí vodou. V nabídce najdete elektronické kuchyňky s vodou od výrobců Smoby, Klein, Little Tikes.
Elektronická dětská kuchyňka Tefal French Touch Bubble
Velké oblibě se těší dětská kuchyňka Tefal French Touch Bubble od značky Smoby.
Smoby dětská kuchyňka Tefal French Touch Bubble se zvuky vaření a funkcí bublající vařící vody je vhodná pro děti od 3 let.
V balení se kromě kuchyňky nachází 46 doplňků: příbory, talířky, slánku, pepřenku, lahvičku kečupu a majonézy, láhev na vodu, pohárky s talířky, repliky surovin a potravin.
Magický hrnec položený na sporáku, po stisknutí tlačítka začne vydávat zvuky vařící bublající vody.
Na pracovní desce mají děti k dispozici plotýnku, na které jsou 2 plynové hořáky a 2 elektrické plotýnky, dřez s odkapávačem, gril, prostor na stolování. Nad dřezem se nachází kávovar na kapsle, hodiny a prostor na odkládání naběraček.
Součástí Smoby dětské kuchyňky Tefal French Touch Bubble je také pečicí trouba s výsuvným roštem, lednice s dvířky, na kterých se nachází také dávkovač ledu. Kostky ledu, které se nacházejí v balení, po stisknutí tlačítka vypadnou do připraveného pohárku.
Dětská kuchyňka Smoby Tefal French Touch Bubble má rozměry š*h*v: 115*41*93 cm a výška pracovní desky je 50 cm. Součástí balení jsou i 3 AAA / LR03 baterie.
5. Příslušenství
Při výběru dětského kuchyňky věnujte pozornost nejen ceně a provedení, ale i doplňkem. Má dětská kuchyňka troubu, která se otevírá? Je její součástí lednice, myčka nádobí nebo pračka? Jaké doplňky jsou součástí balení?
Pozor, výrobci většinou počet příslušenství na obalu hračky uvádějí, ale například taková poklice na hrnec se bere za 1 kus. Takže si pozorně odpozorujte, co všechno se kromě dětské kuchyňky v balení nachází.
Pokud si koupíte sadu plně vybavenou herními prvky, nebudete potřebovat další doplňky do kuchyňky. V případě, že si vyberete dětskou kuchyňku bez doplňků nebo jejich počet je v balení minimální, můžete dát dítěti skutečný nádobí. Ale pozor, musí být pro hru maximálně bezpečný, tedy žádné sklo nebo porcelán, a ani nádoby velkých rozměrů.
2. možností je dokoupit doplňky do dětské kuchyňky. Obvykle se prodávají v kompletních soupravách a záleží jen na vás, jaké množství, jaké kombinace si zvolíte.
6. Cena
Dětské kuchyňky se pohybují v různých cenových kategoriích. Nejlevnější dětské kuchyňky koupíte od 300 korun. Cenu hračky ovlivňuje několik faktorů: velikost, použitý materiál, výrobce, množství doplňků, přítomnost interaktivních funkcí.
Pokud vám to rodinný rozpočet nedovoluje, můžete sáhnout po jednoduché dětské kuchyňce a postupně ji doplnit soupravami nádobí a kuchyňských spotřebičů.
Dětská kuchyňka a její přínos pro rozvoj dítěte
- Dětská kuchyňka není jen hračka pro dívky, ale i chlapce. Děti napodobují situace, které vidí u dospělých, vaří, pečou, myjí nádobí.
- Dětská kuchyňka je vynikajícím místem pro různé hry, například na restauraci, obchod, hry na návštěvu se skutečnými či imaginárními kamarády.
- Dětská kuchyňka s doplňky pomáhá při rozvoji jemné dětské motoriky.
- Dítě si zároveň osvojuje sociální dovednosti. Dítě poznává hodnotu práce, učí se udržovat pořádek.
- Hry v dětské kuchyňce rozvíjejí u dětí představivost, fantazii a kreativitu.
- Při hře na pečlivou mámu, která připravuje jídlo pro své panenky či kamarádů, si děti rozvíjejí slovní zásobu. Při společných hrách se sourozencem nebo kamarádem se učí mezi sebou komunikovat a učí se být ohleduplnými k ostatním.
Při výběru byste měli myslet především na to, že dětská kuchyňka je hračka. Proto musí být stabilní, aby ji dítě při hře nezvalilo. Dětská kuchyňka musí být vyrobena z kvalitních materiálů, které pro dítě nepředstavují žádné zdravotní riziko. Vybírejte ji z ohledem na věk dítěte, které se s ní bude hrát. A samozřejmě, zejména u starších dětí, se nezapomeňte zeptat na jejich preference.
Dětská kuchyňka je hračka, proto si najděte 5-10 minut času pro hru s vaším dítětem. Ukažte mu, na co používat talířky, hrnec, sklenka, jak otevřít troubu či zapnout sporák. Aby byla hra pro dítě zajímavější, můžete mu dát trochu vody, sůl, několik těstovin či trochu fazolí. Krabičky mléka, kávy, kakaa, … si můžete vyrobit spolu.
Líbil se vám článek? Pošlete ho přátelům.