Jak vybrat školní batoh pro žáka ZŠ a SŠ
Chcete pro vaše dítě koupit pěkný a kvalitní batoh do školy? Podívejte se, jaká kritéria by měl splňovat kvalitní školní batoh pro žáky ZŠ a SŠ.
Tak, jak jste svědomitě řešili výběr školní tašky pro vašeho prvňáčka, stejně svědomitě byste měli přistupovat k výběru školního batohu i pro starší děti. Školní batoh je nedílnou součástí každodenního života žáka či studenta střední školy.
Nesprávně zvolený školní batoh zvyšuje zátěž na křehkou páteř rostoucího dítěte a může být příčinou vzniku skoliózy. Takže při výběru školního batohu byste měli vaši pozornost kromě vzhledu a ceny zaměřit na několik velmi důležitých parametrů.
Při výběru školního batohu se názory rodičů a samotných dětí obvykle liší. Rodiče dávají přednost kvalitě, bezpečnosti a pohodlí při nošení, děti se v první řadě soustředí na vzhled. Naštěstí v pestrém sortimentu školních batohů není problém najít společný kompromis. Tedy, vybrat pohodlný a kvalitní batoh do školy, který bude pro vašeho školáka či studenta atraktivním.
Jak vybrat správný školní batoh?
I když kvalitní školní batoh nekoupíte za 200 a ani za 300 korun, myslete na to, že správně vybraný batoh pomůže vašemu dítěti získat správné držení těla a vydrží mu i několik let. Hlavním kritériem při výběru batohu by mělo být především pohodlí a zdraví vašeho dítěte.
Co všechno byste si měli tedy při výběru školního batohu všímat?
Materiál
Kvalitní školní batoh je vyroben z materiálů, které splňují všechny hygienické a bezpečnostní normy. Nejkvalitnější batohy jsou vyrobeny z nepromokavé a lehké, ale odolné látky. Nejčastěji je to polyester nebo nylon. Kvalitní školní batoh můžete snadno vyčistit od případné špíny.
Batoh by neměl ztrácet barvu při mytí, vyblednout od slunce a měl by vydržet i minusové teploty.
Kvalita šití
Zvláštní pozornost věnujte kvalitě šití. Školní batoh děti mnohokrát využívají kromě nošení učebnic a školních potřeb, i jako pohodlné sedadlo, fotbalový míč či jako sedák při klouzání se po schodech. Proto by měla být silná a kvalitní nejen tkanina, ale také samotné švy, aby se batoh nezačal párat resp. trhat.
Ergonomický hřbet
Jelikož páteř dítěte se vyvíjí až do 18. roku života, záda batohu musí být vyroben z pevného materiálu. Zadní část anatomického batohu pomáhá rovnoměrně rozložit zatížení na zádech dítěte. Snižuje tlak na páteř, přispívá k vytvoření správného držení těla a minimalizuje riziko skoliózy u dítěte.
Komfort při nošení zvyšuje měkká prodyšná podšívka a tvrdé dno, které se nepropadá pod váhou knih a netlačí dítě na bedrech.
Pro středoškoláky už můžete vybírat školní batohy s hřbetem střední tuhosti nebo měkké.
Velikost, hmotnost a nosnost
Správně zvolený školní batoh by měl mít optimální velikost a hmotnost.
Optimálně velký batoh do školy by měl být v horní části v úrovni ramen, přičemž na šířku by neměl vyčnívat přes ramena. Spodní část by měla být přibližně na úrovni kyčlí dítěte. Zadní stěna batohu by měla dobře přiléhat k zádům dítěte, což dosáhnete upravením délky ramínek.
Nešetřete a nekupujte dítěti vak, do kterého „doroste.“ Čím je batoh větší, tím více to váží a dítě se rychleji unavuje. Takový batoh je pro školáka nejen nepohodlný, ale může také vážně poškodit zdraví dítěte.
Stejně důležitou roli jako velikost hraje i váha školního batohu s jejím obsahem.
Přípustná váha školního batohu pro děti s obsahem:
- 6-8 let – 1,5 kg
- 10-12 let – 3 kg
- 13-14 let – 3,5 kg
- 15-17 let – 3,5 kg (pro dívky) a 4,5 kg (pro chlapce).
Při výběru si všímejte výrobcem uvedenou hmotnost, protože ani prázdný školní batoh by neměl být těžký. Žák by na zádech neměl nosit větší zátěž než desetinu své váhy.
Když dítě váží 30 kg, hmotnost školního batohu s učebnicemi by neměla být větší než 3 kg. V případě, že mu vyberete školní batoh, který prázdný váží 1 200 g, na učebnice a jiné školní potřeby mu zůstane jen 1 800 g.
Čím lehčí batoh, tím lépe. Ale pozor, nízká váha by rozhodně neměla být na úkor kvality, tedy vyztuženého zad, pevného polstrování, širokých popruhů, pevného dna, …
Popruhy
Jednou z nejdůležitějších částí batohu jsou také popruhy. Dítě by mělo mít jejich délku pohodlně nastavenou tak, aby školní batoh dítě netlačil nebo jiným způsobem neomezovala, ale zároveň musí zajistit těsné přilnutí batohu k zádům dítěte. Ideální verzí školního batohu jsou modely s dalším popruhem, v oblasti pasu školáka, který pomáhá rovnoměrně rozložit zátěž při nošení vaku.
Optimální šířka popruhů je 4-5 centimetrů, protože široké popruhy na školním batohu pomáhají rovnoměrně rozložit zatížení na páteř. Délku popruhů byste měli vědět nastavit speciální sponou, aby se neuvolňovaly při nošení, měli by mít těsnící kroužek.
Důležité je také připevnění popruhů k vaku. Popruhy by neměly být přišité vedle sebe příliš blízko, protože by mohly dráždit pokožku dítěte v oblasti krku, ale neměly by být od sebe ani velmi vzdálené, aby nepadaly z ramen dítěte při nošení. Vnitřní strana ramenních popruhů, stejně jako zadní část batohu, by měla být pokryta měkkou vzdušnou síťovou tkaninou.
Dbejte na to, aby mělo vaše dítě nastaveno popruhy na školním batohu ve stejné délce. V opačném případě může nošení i kvalitního batohu vést ke skolióze.
Reflexní prvky
Reflexní prvky poskytnou dítěti vyšší bezpečnost, protože bude dobře viditelné pro řidiče při snížené viditelnosti, v dešti, mlze, sněhové bouři či večer. Školní batoh by měl mít bezpečnostní reflexní prvky nejen vpředu ale i po bočních stranách.
Funkčnost
Čím je vaše dítě starší, tím více musíte při výběru školního batohu myslet i na praktické využití. U starších žáků a studentů středních škol volte batoh s vyšším objemem. Ideální je tříkomorový batoh, případně vak s oddělenou přihrádkou na notebook či tablet.
Vnitřní přihrádky a vnější kapsy pomáhají udržet v batohu pořádek a dávají dítěti možnost rychle najít potřebné věci. Některé modely mohou mít plastové nebo pogumované dno, které chrání vak před nečistotami a poškozením při tření po podlaze.
Při koupi dejte přednost batohu, který má ucho pro přenášení. Děti mnohokrát batoh přenášejí v ruce a za ucho se jim bude batoh přenášet určitě jednodušeji. Ucho na přenášení musí být pevné a dostatečně široké, aby se dítěti nezařezávaly při přenášení do dlaně.
Ucho by mělo být velké tak, aby ho dítě mohlo uchopit i v rukavicích. Jelikož žáci obvykle mají batohy ve škole zavěšené na lavici, praktickým doplňkem je i poutko na zavěšení.
Design a příslušenství
Při výběru batohu berte v úvahu také názor vašeho dítěte, protože školní batoh dává dítěti i teenagery příležitost vyjádřit svou osobnost. Žáci prvního stupně upřednostňují batohy v zářivých barvách zdobené obrázkem svých oblíbených pohádkových hrdinů.
Vkus chlapců a dívek se věkem mění a žáci 2. stupně základní školy a studenti středních škol dávají už přednost stylovým batohem v neutrálních barevných odstínech, mnohdy s logem oblíbených hudebních idolů, sportovních klubů, módních značek nebo s abstraktními motivy. Školní batoh se stává stylovým doplňkem a je prostředkem pro vyjádření osobnosti teenagera.
Protože občas je pro rodiče náročné ulahodit vkusu dítěte, nabídněte vašemu školákovi či středoškolskému studentovi několik kvalitních modelů a výběr designu ponechte na něj.
Certifikáty
Při výběru kvalitního školního batohu vám pomohou i nezávislé certifikáty, testy a ocenění.
Pozor, ne každý batoh je i školní batoh
Zorientovat se v široké nabídce školních batohů může být náročné, protože ne každý batoh je vhodný i do školy. Někteří rodiče se mylně domnívají, že batoh a vak je jedno a totéž. Ale je to omyl. Jediným společným je jejich funkce, tedy všechny slouží k přenášení věcí.
Univerzální, sportovní batohy jako i tašky přes rameno jsou u teenegerů velmi oblíbené, ale nejsou vhodné pro každodenní nošení do školy. Proč?
Lehké sportovní batohy mají nižší nosnost, chybí jim vyztužená záda a dno, a proto při nošení může obsah ruksaku studenta nepříjemně tlačit.
Materiál, ze kterého jsou lehké sportovní batohy ušité, není dostatečně pevný na to, aby bez poškození zvládl přenášení vyšší hmotnosti, a tak budete muset během školního roku takový vak měnit jednou, možná i dvakrát. Nižší nosnost se odráží i v kvalitě šití a pevnosti švů, které se velmi rychle pod vyšší zátěží začnou párat, resp. trhat.
Taška přes rameno je sice moderním doplňkem teenagera, ale její nošení na jednom rameni negativně ovlivňuje správné držení těla.
Jak rozpoznat školní batoh od batohů určených pro volný čas a sportovní aktivity?
Charakteristickým znakem školního batohu je pevný tvar. Vyztužená záda podporují správné držení těla, zabraňuje vývoji skoliózy a hmotnost je rovnoměrně rozložena po celé páteři.
Pevné dno se nepropadá a obsah školního batohu netlačí dítě na bedrech. Díky promyšlenému vnitřnímu členění si umí dítě knihy a školní potřeby ve školním batohu promyšleně uložit.
Výhody školního batohu
- rovnoměrné rozložení zátěže na páteř
- anatomicky tvarovaná vyztužená zádová část se systémem odvětrávání
- přehledné vnitřní členění, doplňkové kapsy a přihrádky
- velká kapacita a nosnost
- široké pevné popruhy
- nepromokavá tkanina
- jednoduchá údržba
- pevný tvar
Školní batohy, které splňují všechny potřebné kritéria pro žáky základních a středních škol najdete na topgal.ct, bambino.cz, alza.cz, market24.cz.
Výrobci kvalitních studentských a školních batohů
Dnes již existuje obrovský počet společností, které vyrábějí studentské a školní batohy. Mnozí z nich využívají moderní technologie, neustále vyvíjejí nové vzory, zlepšují design výrobků a důkladně zpracovávají i ty nejmenší detaily.
Díky své vysoké kvalitě a stylovému designu patří mezi vyhledávané batohy německých značek Herlitz, Coocazoo.
Stejně exkluzivní a vysoce kvalitní modely nabízejí čeští výrobci jako Topgal, Stil, Baagl, Easy, KARTON P + P nebo Bagmaster.
Jak nosit školní batoh
- Dbejte na to, aby dítě nosilo školní batoh vždy na obou ramenou, protože nošení batohu na jednom rameni či v ruce vede k deformaci páteře.
- Ujistěte se, že batoh má dítě ve správné výšce, tedy ani příliš nízko, ani vysoko. Nejvyšší část by neměla přesahovat přes ramena a spodní by měla být pod pasem.
- Abyste podpořili přirozené zakřivení páteře, nastavte délku popruhů tak, aby spodní část batohu byla v oblasti beder. Školní batoh by měl přiléhat k zádům.
- Nejtěžší knihy by měly být umístěny v zadní zádové části batohu.
- Popruhy pevně zajistěte, aby se dítěti během nošení batohu neuvolňovaly. Oba popruhy musí být nastaveny ve stejné délce. Délku pravidelně kontrolujte a v případě jejich uvolnění potažením upravte.
Při nesprávné nastavené délce popruhů může dítě pociťovat bolest v bederní oblasti a to v případě, když jsou popruhy příliš dlouhé. Naopak příliš krátké popruhy nutí dítě naklánět se dopředu, čímž se zvyšuje zátěž na páteř.
- Dohlédněte na to, aby dítě nenosilo v batohu zbytečné věci, které zvyšují hmotnost batohu. Při výběru školních desek, penálu, krabičky na svačinu a láhve na pití upřednostněte lehké materiály. Další z možností, jak odlehčit školní batoh vašeho dítěte je naučit dítě, že vodu do láhve si napustí až ve škole.
Sdílením článku na Facebooku pomůžete i vašim přátelům a známým vybrat kvalitní školní batoh.